Brynje ako jedina vrchna vrstva urcite nie, kedze z dier ti rychlo vyfukne teplo. Max. v lete je to fajn.
Ale napr. pri velkom vystupe (Kriva, Vysoka, Teryna, atd..), ked je -15, tak v pohode staci brynje(resp. + funckne triko navrch) a membranova bunda..kedze sa clovek extremne poti..
16.01.2020 - 09:39:44
00
Ked napísal technickú bundu, tak som myslel len niečo membránové bez podsivky. Ak je bunda zateplena tak hrubšie merino by asi aj stačilo.
16.01.2020 - 09:41:42
01
pri aktivnom pohybe je princip vrstiev taky - prva nalepena na tele ma odviezt pot od tela do druhej ktora by sa mala dotykat tej prvej, mala by aj hriat. tretia ma branit hlavne vetru/dazdu/snehu aby spodne vrstvy nenamokli, neprefuklo ta az na kozu. mne celkom dobre funguje kombinacia umelina co dobre odvadza pot a rychlo schne ako prva vrstva, merino ako druha vrstva do ktorej ten pot ide - lebo nesmrdi, vraj hreje aj ked je mokre a na tom gorewindstopper ktory prepusti vlhkost von no nepusti dnu vramci jeho moznosti.
ked mam na sebe len merino a spotim sa tak mi je zima lebo dlho schne, nevie tak odvadzat pot od tela ako umelina - tym padom mas na tele stale nieco mokre a ked sa zastavis tak ziadne zazraky so zohrievanim sa nekonaju - vychladnes a citis mokre nieco na sebe.
medzi merinom a bundou bude je vacsia medzera a priamy odvod potu od tela do bundy nebude - mne sa to neosvedcilo ani na turistike kde ta zataz nieje az taka velka. v zime radsej 3 vrstvy a bundu tensiu ako hrubsiu.
pokial len niekde postavas a nepotis sa tak ta kombinacia merio+lyziarska bunda moze fungovat
16.01.2020 - 09:47:49
03
vďaka všetkým za rady a názory, pomohli ;)
16.01.2020 - 10:15:37
00
Gusto0 Skús prehodiť merino ako prvú a funkčnú ako druhú vrstvu. Mne sa to takto osvedčilo viac ako tvoja kombinácia. Aj je to takto všeobecné odporúčané. Merino hreje a vlhkosť z neho odvádza funkčné prádlo.
16.01.2020 - 11:00:36
00
Ja tak jazdím tiež. Merino, termo a windstoper. Merino teraz vymením za Brinje. Uvidím co sa viac osvedčí.
16.01.2020 - 11:04:39
00
ja mam podobne pocity ako Gusto0. Ked sa spotim tak s Merinom na sebe citim viac vlhkosti a tym padom mi je zima. Vyskusam to teda vymenit...1. craft active intensity 2. Merino tricko
16.01.2020 - 11:28:47
00
Tie vrsty nehrejú. Izolujú.
Ja som teraz kupoval merino tričko od Rabu, tak som zvedavý (% merino vlna, 53% syntetika (32% recyklovaná)). Čisté merino by som nechcel.
Ale teda chcem to hlavne na viac dňové aktivity. Umelina smrdí.
16.01.2020 - 11:56:18
00
Treba si hlavne uvedomit, ze sa potite.. A aj ked sa potite v lete a ste do pol pasa nahy, tak chrbat mate stale morky, takze nikdy nebudete moct byt dokonale suchy, nech pouzijete akekolvek oblecenie. Brynje je super v tom, ze nenasaka, je hrube a idealne odvadza vlhkost, ako keby ste nic nemali na sebe. Ked date napr. merino, alebo ine funckne triko na brynje, mate tzv. artic, bude vam v tom dost teplo. Na to sa uz hodi membranova bunda, ktora je windproof, a teplo vam udrziava brynje a merino a membrana pekne odvadza vlhkost von, samozrejme treba mat kvalitnu membranovku, ako napr. Tilak.
Lyziarske bundy su zateplene, a len tie nezmyselne drahe trosku odvadzaju pot, vacsinou ale vobec nie. Na lyzovacku sa hodi potom pod membranku nejaka funckna teplejsia mikina z polartecu. to je taky ideal uz do akychkolvek mrazov.
Cize je rozdiel, ked sa velmi namahate, potite sa a vytvarate vela tepla, a tiez je rozdiel, ked sa namahate menej, alebo malo.. Je rozdiel prechadzka v -15 a vystup na krivan v -15. Na bajku tiez. Ked pojdete cely cas na plny vykon, je treba menej oblecenia. Ale ked v priebehu velkeho vykonu potom pojdete dlho len slabo, alebo zjazd, tak treba pridat nejaku vrstvu.
Dalsia vec je, ze vlna sa ma o sebe je extremne nasiakava. Aj ked je mokra a hreje, ale urcite nehreje ako ked je sucha + je tam taky blby pocit. Niekto tvrdi, ze merino nesmrdi, ked smrdite vy, smrdi vsetko, ci je to umelina ci vlna alebo bavlna. Merino bola pecka ked neboli dobre umele materialy a vlna je lepsia ako bavlna. Teraz uz je umely material lepsi, nez merino, co sa tyka nasiakavosti, a udrzatelnosti tepla. o tom sa nemoze nik hadat.
A ked uz niekde idem a potrebujem byt suchy a neochoriet, je mi jedno ci smrdim ci nie. Ak smrdis, pouzi lepsi deodorant, to je asi tak vsetko..:D
16.01.2020 - 12:20:24
03
takže pod zimnú bundu s membránou je pre tepelný komfort lepší polartec ako merino?
16.01.2020 - 13:50:32
00
sorcerer napísal:
takže pod zimnú bundu s membránou je pre tepelný komfort lepší polartec ako merino?

Urcite ano, polartec je o dost hrubsi a teplejsi. Ale tiez je to rozdiel, lebo merino je spodna vrstva, polartec medzi vrstva.
16.01.2020 - 14:28:55
02
pri merino tričkách som čítal možnosť použitia aj ako druhá vrstva, čo by mohlo byť ak dám ako prvú umelinu, ako písal hore Gusto0. ak chcem ale iba jednu vrstvu a na to zimnú zateplenú bundu s membránou a nech ma neklepe od zimy, čo bude teda najlepšie? je to individuálne, niektorí sa kúpu v Hrone pri -5, ale keď sa na to pozrieme z hľadiska materiálov?
16.01.2020 - 14:40:39
00
polartec je znacka ktora ma toho vela, takze nemozes povedat ze je medzivrstva. Ved robi aj spodnu aj medzi a aj vrchnu vrstvu, par stran dozadu to tu bolo
16.01.2020 - 14:41:24
00
co hovorite na takuto kombinaciu, spaja v podstate umelinu a vlnu do jedneho celku
https://www.sportrysy.sk/devold-duo-active-men-zip-neck-black/
17.01.2020 - 06:54:01
00
Ja také používam už 10 r. len od sk výrobcu.
Odporúčam.
17.01.2020 - 08:07:51
01

MTBIKER odporúča

keyboard_arrow_up