JoKo napísal:
Z rakúskeho cestného zákona (StVO) - vybavenie bicykla:
"- mit einem roten Rücklicht mit einer Lichtstärke von mindestens 1 cd. Das Rücklicht darf auch abnehmbar und/oder batteriebetrieben sein."

Nepoznám dobre rakúštinu, ale myslím si, že "roten Rucklicht mit einer Lichtstärke" znamená "červené zadné svetlo s jednou silou svietenia", čiže nie blikačka


gugl translator pise:
s červeným zadným svetlom s intenzitou svetla najmenej 1 cd. Zadné svetlo môže byť tiež odnímateľné a / alebo napájané z batérie
11.03.2020 - 21:51:08
00
To je pekna vyhovorka ze blikatko je dovod zleho odhadu vzdialenosti, nemam ako vodic so silnym blikatkom najmensi problem a viem presne odhadnut vzdialenost a presne ako pise hacker, uz ked vidim ze v tme nieco blika tak zvysim ostrazitost. Uplna klasika idioti rybari na 30rocnom rozpadnutom biku, este podgurazeny, nabaleny ze ich prevaluje do cesty a nulove osvetlenie, tych stretavam pravidelne v okoli maleho dunaja a nie vsade viete svietit dialkovymi svetlami + oslepeny protiiducimi autami, to ich potom vidite na poslednu chvilu.
Kazdy clovek co ide v tme a nema dostatocne silne zadne cervene svetlo/blikatko je pre mna samovrah a idiot. Proste nemate ziadnu vyhovorku, to svetlo kupite za par euro na kazdom rohu, v posratom lidli to maju pomali kazdy mesiac.
11.03.2020 - 21:58:52
00
Ako mi vysvetlil kamarát, žijúci 40 rokov v Nemecku. V tomto prípade "einer" nie je chápané ako neurčitý člen, ale ako číslovka jeden. Bola to jeho odpoveď pred pár rokmi na môj oznam v maile, že som sa v Rakúsku zamotal, našťastie som mal svetlo aj blikačku. Tak mi vylustroval rakúsky cestný zákon a okomentoval. A upozornil ma, že v Rakúsku neblikať.
11.03.2020 - 22:13:12
00
Ja som videl minule tipka,co si viezol este decko na pakli a uplne bez svetla.Ale to mi uz nedalo mu nezakricat,ze sada prednej aj zadnej blikacky stoji 5ku.
11.03.2020 - 22:15:21
00
v AT je zadne blikatko povolene
11.03.2020 - 22:15:46
00
v tme staci akykolvek reflexny pruzok. v tme je jedno v akej si farbe - kludne mozes byt neonovo zltej - v tme ju uz nevidis. castokrat vidim skor reflexny pruzok ako nejaku blikacku ktorej za chvilku zdochnu baterky.
stretaval som pravidelne babky cele v ciernom co chodievali do kostola peso do vedlajsej dediny. nikdy som ziadnu nezrazil. postretal som kopec chodcov bez svetla v tme, aj cyklistov (vacsinou sa vzdy nieco odleskne, aj ked to nieje reflexne) - nikdy som ziadneho nezrazil lebo som sa venoval riadeniu. lebo v tme sa nejazdi ako za bieleho dna, no to sa dnes uz asi v autoskolach neuci. ak bude niekde pri krajnici padnuty balvan tak by sofer doneho napalil lebo nebol osvetleny? zvlastne ze taku prekazku kazdy zbada. akakolvek odrazka, reflexny prvok, svetlo ma pomoct zviditelnit ta - nezachranuje to zivoty. zivoty zachranuje venovanie sa riadeniu.

pise sa tam ze zacal brzdit dostal smyk ktory ho stiahol do protismeru kde zrazil cyklistu - myslel som ze obiehal a preto ho nevidel no ak je to ta cesta co dal palo tak tam asi tazko niekoho obiehal. myslim ze v tomto pripade je jedno ci cyklista svietil alebo nie. no je to len moj nazor.
11.03.2020 - 22:21:04
03
Dudo napísal:
v AT je zadne blikatko povolene

ale na zakon by som sa moc nespoliehal... napr. "zavodny bicykel" napr nemusi mat predne a zadne svetlo pocas dna... no "obycajny bicykel" musi mat zlte odrazove prvky na pedaloch a kolesach... a rozdiel medzi obycajnym a zavodnym? "zavodny bicykel" ma maximalnu sirku rafiku 23mm

https://www.oesterreich.gv.at/themen/freizeit_und_strassenverkehr/rad_fahren/Seite.610200.html
11.03.2020 - 22:41:43
00
Gusto0 no to si urcite mysleli mnohi ze ja jazdim 30 rokov, ja davam pozor, naburat nemozem, zrazit nezrazim nikoho. Porovnavat narazit do balvanu na ceste vs do cloveka je trochu scestne nemyslis? Spominas autoskolu, a myslim ze sa tam uci aj defenzivna jazda a predvidanie, pre mna je predvidanie dat si na seba blikacku a byt videny a nie spoliehanie sa na sofera, ze ma uvidi.
11.03.2020 - 22:53:10
01
porovnanie balvan/clovek len koli principu. uci? este? lebo mne pride ze uz ani nie.
11.03.2020 - 23:01:53
01
Dávam do pozornosti:
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2020-30
platnosť od 1.4.2020 (žiaden 1. apríl)

Nejaké zmeny sú aj v zákone 8/2009
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-8
platnosť od 1.1.2020 a 1.4.2020
12.03.2020 - 08:04:14
01
V AT jazdievam a tak som si o tom googlil. Zadna blikacka je povolena. Predne svetlo by malo byt stabilne, bez blikania. Za blikanie prednym hrozi pokuta. Podla clanku co som cital je to kvoli oslepovaniu protiiducich ucastnikov dopravy v noci, aby neschytavali stroboskop.
12.03.2020 - 09:05:38
03
ale ked ti vodic vypali dialkovymi do xichtu nech si kdekovek, tak je to OK predpokladam ...
12.03.2020 - 09:15:43
00
dodavka je tiez dobry maser na spojivky :) a nemusi mat ani dialkove
12.03.2020 - 09:16:45
00
Neviem či sa mýlim ale pri pozretí foto biku toho chalana tak má pod sedlom držiak svetla+má odrazky v kolesách.. a v predu.
12.03.2020 - 10:28:36
00
https://www.facebook.com/groups/volvoklubcr.diskuze/permalink/10157881073483672/
13.03.2020 - 11:34:47
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up