tulenik napísal:
V skutočnosti imunitný systém pracuje 24/7, stále, a likviduje nielen patogény ( = čo môže spôsobiť chorobu), ale hocičo, o čom si myslí, že v organizme (alebo aj na jeho povrchu at some extent) nemá čo hľadať. Ak by to nerobil, tak by si bol o.i. porastený hríbikmi, ktoré normálne nepovažujeme za patogény, a zdochéu bys na to. Teda imunitný systém nerozlišuje zlý/dobrý, ale skôr cudzí/vlastný. A aj to môže vyhodnotiť blbo, čo je niekedy + a niekedy - :)
Napr. pacoši po transplantáciách papkajúci imunosupresíva alebo s odrovnaným imunitným systémom vďaka, čo ja viem, liečbe nejakej leukémie or what, môžu mať veľmi výrazné problémy (alebo aj drevený spacák) so srandami, ktoré si normálny človíček ani nevšimne. Napr. aspergillus flavus rád urobí šampiňonáreň z pľúc v takých prípadoch.


Tomuto rozumiem, ved to su aj vsetky autoimunitné ochorenia. Skôr som narážal na tu "hypotezu" viac virusu = horší priebeh, resp. Velmi kratka expozicia velmi maleho mnozstva virusu = imunita to zruší.
29.03.2020 - 16:48:19
00
Ak mám na výber "zakážem (pre istotu) všetko a nepostihujem porušenie zákazu tam, kde to nie je opodstatnené" vs "nechám ľudí, nech sa rozhodnú sami" tak by som si v tejto krajine tiež vybral prvú možnosť.

Keď som si bol v studničke po vodu na kávu a nikto nebol v dohľade, tiež som si dal bufku dole. Akonáhle som videl ľudí, tak šla cez nos a ústa.

Ďalšia lekcia užitočnej angličtiny - vplyv spánku na imunitný systém: https://www.youtube.com/watch?v=G1zsE9_85i4
29.03.2020 - 16:54:24
02
Tak ja už ***** neviem. Máš tam jasne napísané, čo Čína využívajúc všetky svoje kolmi vybavené štadióny na útlak občianskych práv a slobôd drasticky nanútila svojmu zlomenému obyvateľstvu a NEOBNÁŠA to Matelkove Katolibanovičove všepovinné a všadepovinné rúškovanie. Obnáša to handry na ksichte za vymenovaných situácií:

• People at moderate risk *
of infection: surgical or disposable mask for medical use.
*People at moderate risk of infection include those working in areas of high population density (eg, hospitals, train stations), those have been or live with somebody who is quarantined, and administrative staff, police, security, and couriers whose work is related to COVID-19.
• People at low risk †
of infection: disposable mask for medical use.
†People at low risk of infection include those staying in areas of high population density (eg, supermarket, shopping mall), who work indoors, who seek health care in medical institutions (other than fever clinics), and gatherings of children aged 3–6 years and school students.
• People at very low risk ‡
of infection: do not have to wear a mask or can wear non-medical mask (such as cloth mask).
‡People at very low risk of infection include those who mostly stay at home, who do outdoor activities, and who work or study in well-ventilated areas.

a v takom HK:

• Surgical masks can prevent transmission of respiratory viruses from people who are ill. It is essential for people who are symptomatic (even if they have mild symptoms) to wear a surgical mask.
• Wear a surgical mask when taking public transport or staying in crowded places. It is important to wear a mask properly and practice good hand hygiene before wearing and after removing a mask.

spolu so social distancingom to pre nezasiahnuté obyvateľstvo stačí.

A asi prekvápko: články sa čítajú s celým kontextom, nie je to brblyja, z ktorej sa zvyknú účelovo vytrhávať vety a na nich stavať obhajoba neobhájiteľného.

LukeBikerider no hej, je to tak, nestačí jeden virión, lebo nemusí pristáť na správnom mieste. So stúpajúcou expozíciou sa urýchli aj nástup, aj závažnosť. Ale sú všelijaké prípady :D jeden týpek, čo neveril, že Koch izoloval baktérie cholery, vyzunkol kultúru, ktorá by na hajzel odoslala celú Bratislavu, "a nič". (V skutočnosti mal mierne problémy, ale poprel, že by to súviselo. Ale 99 % zvyšku sveta by skončilo na jeho mieste značne neblaho.)
29.03.2020 - 17:03:23
03
Dnešný obrášťok z BA hrádzi...

Prílohy:

l1mY78zLQZP59Ppqb-dLUQ~udia-s-r-kami-na-petr-alskej-hr-dzi-v-Bratislave-29-marca-2020.jpg
l1mY78zLQZP59Ppqb-dLUQ~udia-s-r-kami-na-petr-alskej-hr-dzi-v-Bratislave-29-marca-2020.jpg 1.17 MiB thumb_up-3thumb_down

29.03.2020 - 17:19:25
00
Vidím, že niekomu by sa zišlo na tú koronu brať tieto lieky aspoň raz denne :D

Prílohy:

91007477_3200495493296999_8190651728966713344_o.jpg
91007477_3200495493296999_8190651728966713344_o.jpg 88.29 KiB thumb_up2thumb_down

29.03.2020 - 17:25:38
014
V pohode je to v Blave ... nie nadarmo je tam najviac Covidov . Len sa dajte do klídku , zachovávajú dištanc a zaradia apnoicku pauzu do dychoveho cyklu pri míňaní športuchtiveho súputnika 😂. O5 nám však polezu štatistiky po takomto vyšportovanom víkende hore ... a budeme sa čudovať , ako je to možné . A prečo v Blave .
29.03.2020 - 17:25:57
01
tulenik a nemali zároveň zakázané vychádzať?
29.03.2020 - 17:37:05
00
Hazard napísal:
Dnešný obrášťok z BA hrádzi...


To musi byt nejaky archivny zaber. Dnes som tym usekom isiel pesi a kukam, ze kde su vsetci :-D.
Stavim sa, ze v ramci zachovania bulvarnosti, pockali si na ten spravny moment, ked sa viac ludi nahromadilo a cvakli.
29.03.2020 - 17:43:25
00
Hazard napísal:
Dnešný obrášťok z BA hrádzi...


Včera som na východe za 10 hodín /prevetívne bez zastenia/ stretol tiež tolko ľudí. Len na trocha širšej a dlhšej - 204 kilometrovej ceste. :D Večer o 20.15 prechádzajúc centrom Prešova /cez 100 000 obyvateľov/ som napočítal 9 ľudí.

Prílohy:

veľký Smolnícky a malý Ražňanský okruh.PNG
veľký Smolnícky a malý Ražňanský okruh.PNG 1.51 MiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil Hosť dňa 29.03.2020 - 17:52:39, celkovo upravené 1 krát.

29.03.2020 - 17:45:50
00
Praca intubačneho týmu v cervenej zóne . Menil by niekto ? V tejto stresovej situácii majú 1-2 minuty na úspešnú intubaciu . Pacienti sa pred relaxáciou len spontánne predýchavaju 100% O2. Nepredychavaju sa strojom , aby bolo v miestnosti čím menej aerosolu , ktorý je v tejto koncentrácii potenciálne smrteľný . Ak sa im to nepodarí a nezabezpečia dýchacie cesty , hrozí hypoxicke poškodenie mozgu . 3-5 minút mozgová smrť a nezvratný koniec jedinca/ pacienta .



ivan Už si sa pochválil v téme dnesny tréning ... tu ta tvoja mapka ma asi taký prínos ako mŕtvemu šušťák .
29.03.2020 - 17:47:17
05
Čítam, že "rychlotesty na koronavirus z Číny mají podle krajské hygieničky chybovost až 80 procent" (ČRo).

A vraj holadská vláda zahájila "recall" státisícov vadných masiek dovezených z Číny.

No podľa vyčínania čínskej propagandy v týchto dňoch to vyzerá, že by sme im snáď mali ešte poslať ďakovné listy...

...hoci celý prúser s covid-om majú prevažne na svedomí čínski komunisti, pretože sa toho zhostili ako... komunisti. Pozametať koronu pod koberec, dokiaľ to ide. A obvyklým spolupáchaľom je WHO, ktorá ešte v januári šírila "zistenia" čínskych súdruhov, že vírus sa hádam ani neprenáša z ľudí na ľudí... hoci už v decembri vo wuhane dobre tušili jaký prúser majú na rukách. Šak v tom zametaní pod koberec má aj ten pohlavár WHO asi dobrú prax.

Prílohy:

01.jpg
01.jpg 84.56 KiB thumb_up0thumb_down

02.jpg
02.jpg 148.09 KiB thumb_up0thumb_down

03.jpg
03.jpg 297.17 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil nimm_zwei dňa 29.03.2020 - 17:59:25, celkovo upravené 1 krát.

29.03.2020 - 17:56:41
05
a to este nie je teplo, este kopec ludi sedi doma lebo je im kosa... pockaj ked bude 25+, aj preto si myslim ze to nemame pri sucasnych opatreniach sancu zastavit. v lubovni co mam znamych tak ze tam sa vela ludi vratilo z anglicka nemecka a naju v pi.. nejaku karantenu, tam behaju po meste
29.03.2020 - 17:57:57
00
Tak musím aj ja prehodnotiť situáciu. Aj keď Slovensko je natom veľmi dobre tak ten vírus tu asi dlhšie potrvá. Dnes keď už nebolo tak teplo som u nás na horskom priechode videl toľko áut ako nikdy. Zato kúpele vyludnene. Neviem si predstaviť ako vyzerajú tie oddychové zóny vo väčších mestách. Miesto v meste som rúško nosil v lese. Každý chce zachraňovať ekonomiku a hlavne bohatých ale ak by dali zákaz vychádzania ekonomike by to viacej pomohli aj keď na zaciatku by to bolo kruté. Teraz už je to jedno. Opatrenia prichádzanú len postupne keď sa situácia zhorsuje. Tie miliardy nikto nikdy nesplatí. A bude sa musieť začať od znova.

Prílohy:

IMG_20200329_161807.jpg
IMG_20200329_161807.jpg 827.21 KiB thumb_up1thumb_down

IMG_20200329_172951.jpg
IMG_20200329_172951.jpg 561.91 KiB thumb_up1thumb_down

29.03.2020 - 18:17:44
01
Dnes som asi 3 km od SK-PL hranice dostal SMS "Vitajte v Polsku .... bla bla bla...teda vsetky tie dalsie veci"
Su miesta, kde nasi operatori nemaju take dobre pokrytie, ako presahy zo zahranicia.
Dufam, ze sa na to nezabudne.
Som teraz zvedavy na Igorovu SMS o 2 tyzdnovej karantene ktorej som povinny sa podrobit.
Zatial co pendleri s vypnutym roamingom alebo telefonmi veselo behaju sem a tam.
Takze my, programatori, spustame masivne testovanie funkcnosti sledovacej aplikacie COVID-19.

A este jedno k teme: Dolina potoka Kamenec (cast Riecky, Becherov okres Bardejov) je uzavreta kvoli COVID-19.
Odovodnenie: v case zberu medvedieho cesnaku sa tam zgrupuje vela ludi, tak aby sa to nestavalo.
Teraz sa zgrupuju pri vjazde do doliny, aut ako maku. Mnohe zakaz nerespektuju a vchadzaju aj do doliny.

Prílohy:

SMS.JPG
SMS.JPG 618.63 KiB thumb_up1thumb_down

29.03.2020 - 18:31:37
00
jop kym si v meste situacia vyzera ze je vsetko ok, pokial nevylezies za mesto/dedinu a neotvoris oci. ale aj tu po okoli plne "parkoviska" spolocne opekacky - potom ze ma cely zapad smogovu situaciu, partie ludi na turistike
"ale je krasne vidiet kolko surodencov spolu bicykluje, ake velke rozvetvene rodiny spolu ziju v jednej domacnosti"

***** aky je rozdiel mat rusko na ulici v meste kde je dokopy 5 ludi a mat ho v lese kde je 100 ludi na kilometri? cyklisti snad len 50% ma na ksichte bufku, turisti detto. podaktori cumia jak zaba z prachu ked idem okolo nich a mam tu handru na ksichte - dokonca v 2 vrstvach.

dnes ma neskutocne srali - a to som bol na miestach kde som necakal ani nohy. nechapal som nikdy ako moze vzniknut obcianska vojna - no v tychto chvilach tomu zacinam chapat.

takto si kuledujeme bud o uplny zakaz vychadzania, alebo to tu bude zbytocne dlho.

a to otvorenie obchodov mi pride ako dobry ulet - a hlavne skor jedno z opatreni aby nemuseli podnikatelom tolko "pomahat" kedze sa tue prevadzky vyclenia zo skupiny povinne zatvorenych. cista katastrofa.
29.03.2020 - 18:35:43
01
keyboard_arrow_up