Nedávno som objavil pre mňa neznámu kategóriu tzv. hybrid bajkov aký mate nato názor? Nikdy som nejazdil cestak takze gravela sa trochu obavam, zaujal ma napríklad Giant FASTROAD ADVANCED 2 co moze byt zaujimavy kompromis medzi cestakom, gravelom a crossom. Aj pohodlnie pri jazde by tam mohlo byt dost vysoke. Rozmyslam aj nad crossom ale pri crossoch som si vsimol ze vacsina z nich je dost tazka a najst karbonovy ram je takmer nemozne
16.06.2020 - 07:12:33
01
A aky teren chces jazdievat ?
Giant FASTROAD ADVANCED 2 je fitness bike, cize cestak s rovnymi riaditkami. Podla vyrobcu mozes nan osadit plaste do sirky 32mm. Na crosse to byva aj viac, co rozsiruje aj moznosti vyjazdov.
16.06.2020 - 08:17:38
00
Teren okolo BA tzv "Osamely karpatsky jazdec", po hradzi a sem tam nejaka polna cesta. Do lesa alebo nejake extremne veci nejazdim vobec, teraz mam HT 26 a citim ze nie je to asi idealne kedze vacsinou som na pevnych cestach.

Cross ma laka uz dlhsie ale vadi mi na nich ta vaha, ked uz kupujem nieco nove tak nech to je rozdiel oproti tomu co mam teraz
16.06.2020 - 08:22:46
00
Na karpatske asfaltky a vyhladene polnacky/lesne cesty by bol ten Fastroad fajn. Cross-ove vidlice pridavaju dost na vahe a myslim, ze by ich vklude zastupili aj pevne vidlice a trochu prace s rukami :-)
16.06.2020 - 08:35:01
00
niektore fitness zvladnu aj sirsie plaste ako 32mm napriklad scott metrix, skus si prelustrovat viac vyrobcov, odporucal by som moznost dat 37mm plaste ked pojdes po sotolinach a trochu horsich cestach. V bratislave a okoli sa nejake extremne veci ani nenachadzaju :) az na par vynimiek (TKB- ale aj to je len o technike) viem odjazdit vsetko na graveli s 43mm plastami
16.06.2020 - 09:13:43
00
sunnyboy Tiež som rozmýšľal podobne ako ty,mne bolo ľúto drať drapáky na mtb,tak som si z iného staršieho mtb spravil takého hybrida na cestu,pevná vidla a hladké plášte.Vidlu som tu v bazáre videl za 30,plášte kúpiš za 20 a v sumáre zhodíš za 50€ z biku 2 kg,čo aj vďaka tým hladkým plášťom pocítiš pri prvom šliapnutí do pedálov.Teda za neveľkú investíciu zistíš,či ťa tá cesta naozaj chytí.
Uvažoval som aj nad gravelom a preto aj sledujem túto tému,akurát,že mám obavy ohľadom riadenia.Na mtb mám 740mm,Hybrid 670mm,no a ísť do nejakých príklad 500mm baranov,no neviem ako by si zvykol.Raz mi kamoš na chvíľu požičal cesťák a na tom som sa skoro zj...,čo som nevedel zabočiť :-)
17.06.2020 - 20:19:00
01
Zvykneš si, tiež pomôžu dole rozšírené barany
17.06.2020 - 20:51:27
00
Chalani, ja som hladal uz dlhsie nejaky Gravel do Karpat a nakoniec som isiel do Litevillu 4ONE MK1. Mam ho tu v galerii nasich bajkov v RAW bruseny hlinik. Najprv som si ho odskusal v CZ mali predvadzacku a dost ma zaujal. Nechcel som karbon kvoli nachylnosti na padnutie atd..Chcel som taky odolnejsi bicykel.
Bajk jazdi vdaka sirokym plastom rychlo aj po lesnych cestach a barany mali snahu po rozbitejsom terene sa mi vyrvat z ruk, tak som tam dal XC-ckovy kokpit. Musim povedat, ze to jazdi rychlo ako cestak, v terene je stabilny a vdaka 44/42 sirokym plastom ignoruje cestne vytlky, na ktorych by klasicke cestne kolesa skoncili. Dal som tam jednoprevodnikovu sadu Sram axs v elektrike 36/10-50 (pocitovo do kopca asi ako 34/10-30 na cestaku) Budem ho vyuzivat aj ako trekkingovy bajk so zadnym nosicom batoziny-ma na to pripravene navarky. Ak by som si dokupil odpruzenu vidlu, tak mam z neho HTcko a potom je to 3 v jednom. Vaha okolo 8kg. Toho roku vyhral test Gravel roka 2020 a uz viem preco. Odporucam komukolvek ak che mat jeden bajk na viacero pouziti.
17.06.2020 - 22:04:09
01
no s tou odpruzenou vidlou by som to az tak optimisticky nevidel, poriadne by ti to pokazilo geometriu
ale SQlab si zvolil dobre
17.06.2020 - 22:35:05
00
Ja teraz dost pozeram gravel biky a uz aspon rok rozmyslam nad prerabkou stareho 26" mtb na 650b "gravel". Cize citam clanky a porovnavam geosky. Co som takmer hned zistil je ze mtb ram prestavat na gravel v rovnakej velkosti nie je uplne idealne, rovnako ako gravel na mtb. Problem je ze mtb ramy su dlhsie oproti gravelu co mi z porovnani roznych gravel bikov i vychadza. Dokonca i evil gravel ma kratsi ram a hlavne reach ako moje stare 26" mtb. Je ale pravda ze co sa geosky tyka tak liteville sa najviac blizi tomu mojmu mtb. Cize s tymi rovnymi rajdami sa ti jazdi lepsie oproti tomu ked si tam mal barany? Nie si moc vzadu na tom? Daval si dlhsi predstavec? Nepodpichujem ale vazne sa o to zaujimam.
No a mtb z toho asi nepostavis ked pisu ze max 40mm plaste pri 29", to vychadza na nieco medzi 1,5" a 1,75" plaste. Mozno s 650b kolesami by tam sli 2"-2.2" plaste
17.06.2020 - 23:34:20
10
FYI napísal:
Chalani, ja som hladal uz dlhsie nejaky Gravel do Karpat a nakoniec som isiel do Litevillu 4ONE MK1. Mam ho tu v galerii nasich bajkov v RAW bruseny hlinik. Najprv som si ho odskusal v CZ mali predvadzacku a dost ma zaujal. Nechcel som karbon kvoli nachylnosti na padnutie atd..Chcel som taky odolnejsi bicykel.
Bajk jazdi vdaka sirokym plastom rychlo aj po lesnych cestach a barany mali snahu po rozbitejsom terene sa mi vyrvat z ruk, tak som tam dal XC-ckovy kokpit. Musim povedat, ze to jazdi rychlo ako cestak, v terene je stabilny a vdaka 44/42 sirokym plastom ignoruje cestne vytlky, na ktorych by klasicke cestne kolesa skoncili. Dal som tam jednoprevodnikovu sadu Sram axs v elektrike 36/10-50 (pocitovo do kopca asi ako 34/10-30 na cestaku) Budem ho vyuzivat aj ako trekkingovy bajk so zadnym nosicom batoziny-ma na to pripravene navarky. Ak by som si dokupil odpruzenu vidlu, tak mam z neho HTcko a potom je to 3 v jednom. Vaha okolo 8kg. Toho roku vyhral test Gravel roka 2020 a uz viem preco. Odporucam komukolvek ak che mat jeden bajk na viacero pouziti.


Ved pockaj, das si tam nosic, nalozene tasky, blatniky, riadne svetla a budes rad ked ho vytlacis hore schodami? Ja sa dostanem tesne pod 20kg...
18.06.2020 - 07:40:37
00
Samozrejme mate pravdu, nikdy to nebude idealne HTcko alebo akykolvek model, ktory je naprojektovany vo fabrike. Litevill 4one MK1je vsak Gravel, ktory ma blizsie k MTB geometrii, ako ktorykolvek iny Gravel, co je teraz v ponuke - takze je to lahsie prerobit ho na HTcko. Trochu sa k tomu priblizuje Specialized svojim Divergom EVO tiez s rovnymi rajdami.
Duck1980 - mas to odskusane, ale ked to das ty do schodov, tak predpokladam ze aj ja...pohyb je zdravy. Ale primarne po nejakych rakuskych gravel trekoch to bude aj s plnou polnou OK.
18.06.2020 - 09:16:55
00
FYI napísal:
Samozrejme mate pravdu, nikdy to nebude idealne HTcko alebo akykolvek model, ktory je naprojektovany vo fabrike. Litevill 4one MK1je vsak Gravel, ktory ma blizsie k MTB geometrii, ako ktorykolvek iny Gravel, co je teraz v ponuke - takze je to lahsie prerobit ho na HTcko. Trochu sa k tomu priblizuje Specialized svojim Divergom EVO tiez s rovnymi rajdami.
Duck1980 - mas to odskusane, ale ked to das ty do schodov, tak predpokladam ze aj ja...pohyb je zdravy. Ale primarne po nejakych rakuskych gravel trekoch to bude aj s plnou polnou OK.


Mas to paradne :y: Kupoval si samostatne ram a komponenty alebo cely build? Co ta to vyslo, ak to nie je tajne?
18.06.2020 - 09:33:11
00
Mne jedine chyba uchytenie tasiek na vidlicu, inac som nadmieru s lv spokojny.

Blackman - ostaneme vecne chlapcami co sa hraju, jedine co sa meni je cena hraciek :)

Lv v grxke v zaklade stoji tusim 4k, vsetko navyse je extra, pripadne si poskladas sam a trosku usetris
18.06.2020 - 09:38:35
00
Hosť napísal:
Ja teraz dost pozeram gravel biky a uz aspon rok rozmyslam nad prerabkou stareho 26" mtb na 650b "gravel". Cize citam clanky a porovnavam geosky. Co som takmer hned zistil je ze mtb ram prestavat na gravel v rovnakej velkosti nie je uplne idealne, rovnako ako gravel na mtb. Problem je ze mtb ramy su dlhsie oproti gravelu co mi z porovnani roznych gravel bikov i vychadza. Dokonca i evil gravel ma kratsi ram a hlavne reach ako moje stare 26" mtb. Je ale pravda ze co sa geosky tyka tak liteville sa najviac blizi tomu mojmu mtb. Cize s tymi rovnymi rajdami sa ti jazdi lepsie oproti tomu ked si tam mal barany? Nie si moc vzadu na tom? Daval si dlhsi predstavec? Nepodpichujem ale vazne sa o to zaujimam.
No a mtb z toho asi nepostavis ked pisu ze max 40mm plaste pri 29", to vychadza na nieco medzi 1,5" a 1,75" plaste. Mozno s 650b kolesami by tam sli 2"-2.2" plaste

Rozumiem ti. Neberiem to ako rypanie....
Ako som pisal, s tymto bajkom ficis po polnych a lesnych cestach slusnou rychlostou. Ked prisiel technicky, ci rozbity usek, tak cez barany som nevedel bajk udrzat pod kontrolou. Volil som preto uzsi kokpit XC s vacsim backswepom 16° pre agresivnejsiu polohu. Rohy som tam dal preto,ze pri dlhsich rovinach a pri stupaniach je to pohodlne pre ruky. Dlhsi predstavec 85mm mi pride taky kompromis medzi cestakom a XCckom. Ovladatelnost je este v pohode a aj pri dlhsich cestnych presunoch je to pohodlne. Ako hovorim, je to kompromis. A zalezi co jazdis...Povodne som myslel, ze tam dam take extremne vyhnute barany ako tu na obrazku https://sellesanmarco.it/en/surface/gravel/
ale nemali karbonove...mozno sa k tomu este vratim pri UPgrade.
18.06.2020 - 09:43:26
00
keyboard_arrow_up