cim fotite?
canon 29% [ 294 ]
pentax 4% [ 39 ]
nikon 23% [ 234 ]
panasonic 9% [ 96 ]
sony 11% [ 108 ]
olympus 13% [ 137 ]
samsung 4% [ 40 ]
minolta 1% [ 9 ]
fuji 6% [ 60 ]
Celkový počet hlasov : 1017
olympus v 2020 je este nejakym sposobom relevantny?
02.09.2020 - 12:02:10
01
Samozrejme, že je. Teda pokiaľ nie si ovplyvňovaný ovplyvňovačmi platenými za naltáčanie stokilových fullframov, špeciálne istý odfarbený Tony sa v tom tak vezie, až sa z toho už aj vyviňoval.
Normálny downsizing. Vezmi FF alebo APS-C gear, daj ho na váhu a vezmi to isté v M43 vyhotovení. Potom si polož otázku, či si nejakým spôsobom povinný alebo ochotný nosiť 2x viac (alebo 5x viac, it depends) ako nevyhnutne treba - pretože napokon sa nájdeš s 1" kompaktom vo vačku (vlastne, ešte aj kompakt mám M43 :D ).
Outdooroví/wildlife fotografi sa radi nezlomia v páse, prípadne zaobídu s megadlhým ohniskom bez statívu. Street fotografia detto, čím menší kýbel, tým menšia pravdepodobnosť že sa zamotáš do nejakého nepotrebného konfliktu. No a my čo sme začínali s filmom s jeho všetkými negatívami a asi tak dvomi pozitívami (aj to limitovanými - dynamický rozsah a rozlišovačka) sme zvyknutí aj na to, že máme danú nominálnu citlivosť, všetko nad je zlo a ak nechceme zle skončiť, musíme holt ovládať aj nasvietenie scény a nie honiť ISO ako Móricko pidižvejka, po čemž dostanem ranu do oka zrnom ako autobus (dnes šumom ako prase). K tomu som si pridal ešte to, že M43 optika sedí aj na Super16 movie camery (Blackmagic Design napr.) čiže universal soldiers (a naopak, používam cine objektívy na Olíkovi aj Paňáku). Optimalizácia nákladov.
Takže viac používania mozgu a menej marketingových žvástov by asi prospelo všetkým (okrem platených ovplyvňovačov a ich technoonanistickej suity - prvým by to nabúralo rozpočet, druhým sexuálne vyžitie). Asi zaujímavým faktom v tomto kontexte je, že na rozdiel napr. od Patrika Staněka technoonanisti síce budú opitxovávať parametre, ktoré v celom ich biednom živote nevyužijú, ale ich mená sa na vývesných tabuliach výstavných siení nikdy nevyskytnú. A aby sme boli mäkší, ani pod fotkami v časopisových a pod. súťažiach.

Zaujímavou otázkou na FF pretláčačov by asi bolo, prečo potom neprechádzajú na stredoformát? Tie údajné nevýhody, ktoré majú menšie formáty, s ich menšosťou vzrastajúc, sú predsa u stredoformátu najmenšie, teda referenčne vzato nulové. A 5 l len za telo (Pentax 645 napr.), TO je frikulínstvo, TO je exhibícia "že na to mám"! (Ja by som o niekoľkých a možno aj niekoľkých desiatkach odpovedí, prečo stredoformát ani náhodou, aj vedel - za mladi som sa dosť nabehal s Mamiyou RB67 a celým gearom okolo. No, nabehal. Navozil. To sa vozí na vozíku. Aj napočúval utópií o tom, prečo beginner nemá čo fotiť na 35 mm, lebo blablabla a bude to naňho mať celoživotné dopady. Hovno z toho bola a je pravda a už nikdy sa to ňou nestane.)
02.09.2020 - 14:35:15
04
Bežnému nadšencovi bude horeuvedená E-M1 II slúžiť k spokojnosti 5-8 možno 10rokov? A využije potenciál tohto tela na koľko % ? Pokiaľ nepotrebuješ všetky najnovšie vychytávky... V čom potom vlastne neni Olympus relevantný?
02.09.2020 - 15:20:20
01
Dnes chceme všetci na fotkách pekný bokeh a to pri M43 znamená svetelné pevné sklá a to už potom lezie do peňazí. Koľko stojí oly 25 f1.2 a koľko 50f1.8 na FF? Ako sú na tom veľkosťou? To Tonyho tlačenie FF má svoj základ. Na stredoformát neexistujú tak svetelné sklá ako na FF a preto najnižšiu hĺbku ostrosti je dnes možné dosiahnuť na FF.

Čaro M43 je podľa mňa v kombináciách ako oly M10 a 25f1.7, 45f1.8. Jedná sa o dostupné sety a objektívy sú malé a opticky kvalitné. Prípadne v dlhých sklách, kde je crop zrazu výhodou. Ak sa však začneme pozerať na Oly M1, tak nevidím dôvod prečo ju preferovať pred Fuji X-T4 a dostávame sa už aj do teritória A7III(ktorej chýbajú dlhé zoomy). Je však pravda, že aktuálne je olympus pozadu a podľa mňa nestíha za konkurenciou v podobe Sony a Fuji. Stabilizacia na čipe je super, ale už aj pri portrétoch tam chcem mať aspoň tú 1/125 sekundy a teda napríklad ja by som ju nevyužil. Navyše Fuji u X-T4 ukázalo, že ju vie tiež, FF konkurencia tak isto.

Nejde teda o to, že by olympus nebol relevantný, ale o to že jediný dôvod prečo ho zvoliť bude atraktívna cena v takýchto akciách.
02.09.2020 - 20:20:15
00
Olympus bol pozadu od kedy je digital a to som ich mal na testy pozehnane
02.09.2020 - 20:34:51
00
mne napr nevadi nosit svoju 25kg vybavu s ff fotakom :D
a na stredoformat by som presiel hned keby nebol tak mega drahya este drahsi, ale nieje az tak moc vsestranny ako "obycajne" ff fotaky
a presiel som si vsetkym ako som vyrastal a teraz ma fotenie zivi
02.09.2020 - 20:35:29
01
Áno, cenu/maržu majú nastavenú vysoko-pri podobných akciách je to evidentné, ale o to viac sa niekedy oplatí počkať... Napr. Oly 45mm f1.8 som zohnal za 120€(nový s dokladom) a pod.
Trh je zatiaľ pestrý, vyberie si každý. Či už horeuvedené A7III, al. XT-4 a iné.
Každopádne ja som išiel do m4/3 systému z dovodu pre mňa dostatočného výstupu pri rozumných rozmeroch/hmotnosti objektívov.
02.09.2020 - 20:51:19
01
Čo ste robili pred 20 rokmi, keď neboli vynájdené tie módne pseudojaponizmy končiace, ako pri pohlavnom styku, či skôr [techno]honitbe, na -eh? A čo robili marketéri, keď vám potrebovali nejakým termínom zaútočiť na vaječníky?
Za mojej mladi reportéri riešili zásadne širokáč, aby im hĺbka ostrosti nahradila neexistujúci AF. A vedeli sme odpichnúť pozadie aj bez pohlavnostykovoznejúcich neologizmov (až by som povedal, že kto to nevie, nie je fotograf). A to sme spravidla nemali k dispozícii farebné odpichnutie, iba čb tonalitu (a museli sme vedieť odhadnúť, ako bude vec vyzerať v čb podaní).
Moreover hlavná sila m43 je v tom, že máme svetelné a malé dlhé ohniská a tam hĺbka ostrosti ani vaše pohlavnostykové neologizmy nie sú problém :) (BTW ako to robia filmári so Super16 senzormi, a ako to robí televízia s ich kvázi nekonečnou hĺbkou ostrosti - mimochodom formát m43 je odvodený od 4/3" snímacej elektrónky - depending on f? Podotýkam, že kopa top end TV techniky stavia na 2/3" senzoroch, hoci, pravda, často v 3CCD setupe a keďže v TV nerozhoduje hormonálne cielený marketing, ani za megapixlami sa tam na úkor funkčnej plochy pixelu nikto nehoní.)
02.09.2020 - 21:06:55
00
jeden skor pohoní, ako to precita s pochopenim :clap:
02.09.2020 - 21:16:36
01
Dať priestor na pohon bolo úmyslom :D

Zo zvedavosti som sa pozrel, či si dobre pamätám, kedy sa začali zjavovať marketingové pseudojaponizmy. A celkom som to s tými 20 rokmi trafil:

"The English spelling bokeh was popularized in 1997 in Photo Techniques magazine, when Mike Johnston, the editor at the time, commissioned three papers on the topic for the May/June 1997 issue."

Dovtedy sme samozrejme ako vedeli, tak aj využívali fuckt, že rôzne objektívy vykreslia pozadie rôzne. U normálnych objektívov to nebývalo až také zaujímavé, ale u zrkadlových tele výrazne odlišné. Čo je rozdiel oproti dnešku, neexistovalo marketingovo-mediálne programovanie že len jeden typ rozmazu je prijateľný (a nevyužívalo sa to na marketingovú masáž).
Za spomenutie stojí aj fakt, že to trhalo žily natláčačom techniky. Išlo o časák zaoberajúci sa technikou, nie fotografiou ako výrazovým prostriedkom. A tým sa dá téma "jediného správneho" formátu senzoru, "jediného správneho" rozmazu pozadia (aj popredia BTW) a iných "jediných správností" uzavrieť. Pretože vo fotografii ide buď o "Jožo postav sa k stene cvak" a vtedy naozaj možno pohonkávať jedine nad technikou, alebo ste v správnom čase na správnom mieste a stlačíte spúšť v správnom čase a v takom prípade môžete použiť aj mobil, fixfokusový kompakt alebo jednorazovák z minilabu, nikomu nič vadiť nebude.


Naposledy upravil tulenik dňa 03.09.2020 - 11:29:05, celkovo upravené 2 krát.

02.09.2020 - 21:18:12
00
rasto napísal:
Olympus bol pozadu od kedy je digital a to som ich mal na testy pozehnane

Pozadu?
A ktoré? Kompakty?
03.09.2020 - 11:05:33
00
Ich asi jediný aktuálny reálny kompakt - Peny nemám za kompakty a Fko by som aj bral - TG-6 je, naopak, vcelku zaujímavá mašinka aj na "naše" nasadenie. Ponárateľný, ťažko rozflákateľný, geotagging... MTBikerov (a nielen) mokrý sen.
03.09.2020 - 11:37:55
00
Osobne mi príde kupovať špičkove tela s m4/3 dosť kontraproduktívne. Je to fajn format na turistiku, no za menej ako 2 tisicky ma človek Nikon Z5. A teraz porovnajte šum z m4/3 vs plnoformat ( trebars aj zo špičkoveho tela Oly M1X, resp. M1 mk II). Zaujimavy članok: https://fstoppers.com/originals/trying-out-olympus-om-d-why-are-these-cameras-not-popular-514611
V diskusii jeden píše, že na svadbe ho fotograf fotil v roku 2010 s Canon 450D a že šum je stale lepší než v špičkových m4/3.
04.09.2020 - 09:04:02
00
O sume pri tej 450d nic nepise, na sum sa stazuje recenzent vyssie. Sam som si na bike kupil E-M5, telo je vodeodolne a na svoju velkost je to idealne na bike. Ak potrebujem fotit niekde kde je malo svetla zoberiem si fullframe, ale nie vzdy sa cloveku chce trepat 2kg fotak.
04.09.2020 - 09:39:35
00
V članku nie, v diskusii

Prílohy:

sum.jpg
sum.jpg 38.79 KiB thumb_up1thumb_down

04.09.2020 - 10:06:34
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up