Zdravim vsetkych vo fore, kedze na prelome noveho roku, resp. zaciatkom buduceho zvazujem aj ja kupu noveho biku, rozhodol som sa, ze sa zapojim do temy. Viem, ze podobnych prispevkov tu je na tisice, ale predsa kazdy z nich je specificky. V prvom rade nieco o mne a mojich poziadavkach. Kedze k MTB sa dostavam uz pomerne pokrocilejsom veku 38 rokov, vopred sa ospravedlnujem, mladsim a znalejsim kolegom mozno za hlupe otazky, ale ked som ja jazdil na MTB svojho casu, bol len "jeden" model a tym bol vyber ulahceny. Teraz je toho mnoho, rozne geometrie ramov, styl jazdy, mnoho vyrobcov, ...

Takze co sa tyka mna, vysku mam 183, vaha do nejakych 75 kg +/-. Z toho co som doteraz popozeral a nastudoval aj na fore my to vychadza na nejaku velkost L prakticky u vsetkych vyrobcov a preferujem 29" kolesa. Bike by som chcel vyuzivat najme na vozenie sa po lesnych cestach, spevnenych ci nespevnenych, nejake tie zvaznice mozno casom aj nejaky ten trail, ked si vycibrim techniku. Vyjazdy cca 30 - 60 km, v pomere 70/30 lesne cesty/ asfalt a nejake tie vyjazdy z rodinou na cyklochodniku. Doteraz som jazdil iba na crossovom bicykli Merida, s V-ckovymi brzdami a komplet radenim Deore. Tento bike je super v pomere na svoj vek cca 10 rokov, ale na to jazdenie po lesoch je to jednoducho malo. Planujem si ho ponechat na dlhsie vyjazdy po asfalktach, na dochadzanie do prace, ...

Ako to tu vsetci na fore pozaduju, aj ja hladam nejaky ten univerzal. Ide mi hlavne o kvalitny ram a nadcasovu geometriu co by tych par rokov vydrzal, kedze neplanujem to meni kazdy rok. Jedine co by som spravil, mozno nejaky upgrade componentov casom, ak by mi to jednoducho uz nestacilo. Cize to osadenie nemusi byt 1*, nejaky rozumny pomer cena / vykon. V mojom hladaciku su dhodobejsie tyto kandidati a viacmenej som sa rozhodoval uz len medzi nimi.

https://www.canyon.com/en-sk/mountain-bikes/trail-bikes/neuron/neuron-6/2625.html?dwvar_2625_pv_rahmenfarbe=BK%2FGY
https://www.canyon.com/en-sk/mountain-bikes/trail-bikes/neuron/neuron-7/2627.html?dwvar_2627_pv_rahmenfarbe=BK%2FGY

https://www.focus-bikes.com/int/186058-jam-6-7-nine
https://www.focus-bikes.com/int/186027-jam-6-8-nine

Ale ako som tak postudoval mtbiker forum, dozvedel som sa kopec uzitocnych informacii a moj vyber sa zkomplikoval a som znova na zaciatku. Co som sa dozvedel, mozno pre moje ucely by bol mozno vhodnejsi HT a usetrene peniazky by som mozno mohol investovat do lepsej vybavy, ale nechcem spravit nejaku chybu vo vybere a ked ma to chyti, tak zase za 2 roky kupovat full.

Z fora ma este zaujal aj vyrobca Commencal, konkretne

https://www.commencal-store.de/meta-tr-29-origin-brg-2021-c2x31641707
https://www.commencal-store.de/meta-ht-am-origin-brg-2021-c2x31641712

Ktore mi uz pridu skor ako Enduro a bojim sa, ze uz by to bolo pre mna moc, hlavne na tu cestu a dlhe vyjazdy. Ale strasne sa mi "pacia".

A po tom ako som toho roku kupil synovi RM Thunder 27-VB, zaujal ma aj tento vyrobca i ked je to len Juniorsky model pre adults je to podobne.

Vdaka vam za vsetky postrehy, navrhy a aj kritiku. Samozrejme som otvoreny modelom od inych vyrobcov a nebranim sa ani osadeniu SRAM, kedze osobnu skusenost nemam, ale neodsudzujem niekoho vopred. I ked s mojou sadou i ked iba DEORE som velmi spokojny, v podstate je to bezudrzbova sada, ked sa o to clovek ako tak stara.

Skoro som zabudol na rozpocet, co sa tyka fulla cca 2200. Viem ten Focus je trochu nad, ale uz bol raz aj niekde v akcii za rozumnu cenu.

Vdaka.
08.11.2020 - 13:03:35
00
Na to čo píšeš ti určite stačí "HTčko". Bude ľahšie, rýchlejšie a keď si ho prerobíš na bezduše, tak bude aj dostatočné pohodlné. Stačí, ak budeš so sebou nosiť pumpu a prípadne pred naozaj zlým terénom znížiš tlaky a potom pred asfaltom zase trošku dofúkaš. Ja na fulle síce tlaky nemením a jazdím stále na nízkych, ale jazdenie po asfalte žiadnu radosť neprináša, skôr je to nutné zlo. Ale domov sa nejako dostať musím :)
08.11.2020 - 15:54:36
01
exit2 dikes moc za radu. Co sa tyka toho "HTcka", budem moct neskor davat aj nejake tie tazsie traily ako z fullom alebo to uz bude limitujuci faktor? Samozrejme uvedomujem si, za cez ne nebudem moct asi letiet tak ako s fullom, skor mi ide o tu zjazdnost a prejazdnost. Mas aj nejake navrhy na to HT, lebo mna zatial chytil len ten uvadzany commencal, ale tiez neviem ci je to vhodna volba.
08.11.2020 - 16:11:01
00
Osobne by som sa obzrel po celopere, hlavne kvoli tomu, ze s pribudajucim vekom uz kolena a chrbat nie su v takom stave ako ked ma niekto 20. Ja som si tiez najskor kupil HT a potom som kvoli tomuto dokupil celopero. Za 2,000 eur tie celopera nebudu na nejake narocnejsie traily, ale beznu jazdu po lese to zvladne v pohode - napr. Ghost Slamr Base. Za 3,000 by sa uz dalo kupit pomerne solidne celopero aj na narocnejsie traily - napr. Cannondale Habit 3.
08.11.2020 - 18:24:55
00
Určite sa dá kúpiť dobrý full aj za 2000 €. Minimálne v nejakom výpredaji, alebo direct sale značky. A tie biky zvládnu všetko čo aj tie drahšie, samozrejme tam bude nižšia ale aj tak postačujúca výbava a vyššia hmotnosť. Ale možnosti je určite aj v tejto cene dosť :) aj v miestnom eshope bikov do 2000 € nájdeš celkom dosť https://www.mtbiker.sk/shop/hladaj.html?clearance=0&action=search&in_stock=all&sort_by=popularity&s=&f_category_id=4&price_from=0&price_to=2000&per_page=48 a neverím, že hociktorý z týchto bikov by sa ti aj na náročnejších trailoch rozpadol. Zas samozrejme pokiaľ nepočítaš nejaké veľké skoky, na ktoré tie biky stavané nie su.
08.11.2020 - 19:15:34
01
Skús pozrieť Slovensku značku CTM. https://www.ctm.sk/bicykle/full/ridge-xpert-29/matna-antracitova-leskla-cierna/
08.11.2020 - 20:34:28
00
v zaujimavej cene sa mi nuka tato ORBEA https://www.orbea.com/sk-en/bicycles/mountain/oiz/cat/oiz-h30. Viem, ze je to XC bike, ale ... Mozno na to moje vozenie, by mozno bola vhodna aj geometria XC. Nejake velke skoky s ohladom na vek a aj neskory vstup do MTB asi robit nebudem. K tomu mam zatial respekt.
08.11.2020 - 20:55:33
00
Moja skusenost, traily co som presiel na HT prejdem teraz na FS s mensou unavou, takze vydrzim na trailoch jazdit dlhsie. Na druhej strane do kopca mi to ide pomalsie, kedze hmotnost navyse citit.
08.11.2020 - 21:17:25
00
Presne. Vždy je niečo za niečo:

FULL:
+ pohodlný
+ šetrý energiu na horšom povrchu
+ viac odpustí

HT:
+ ľahší
+ rýchlejší na menej náročných povrchoch
+ lepší v stúpaniach (v nejakých extrémoch môže byť full lepší)
+ cena (full v rovnakej výbave často + 1000 eur)

Či full alebo ht tak veľmi pomôžu:
- bezduše (nižšie tlaky robia zázraky)
- teleskopka (z môjho pohľadu v zjazde dôležitejšia vec, ako zadný tlmič)

Musíš si odpovedať, čo chceš jazdiť a napríklad, či nemáš nejaké zdravotné problémy. Napríklad, ak potrebuješ kvôli chrbtu znížiť otrasy, tak určite full. Ale nie každý musí jazdiť rýchlo traily a tak mať na to bike je zbytočné. Len si znechutíš jazdenie tam, kde jazdíš najviac, lebo tie biky väčšinou jazdia horšie práve pri presunoch po asfalte, alebo cyklo chodníkoch. Sú určené proste na niečo iné. A keď jazdíš 90% to iné, tak je blbosť kúpiť si taký bike. Väčšinu vecí v pohode zídeš aj na HT, ale niektoré určite pomalšie. Vadí? Otázka zase je, že keď budeš mať rýchlejší bike, tak sa aj spustíš rýchlejšie? :)
09.11.2020 - 03:08:22
00
Reálne o koľko je drahší servis ročne celoodoruzeny vs HT.. ?
13.04.2022 - 11:44:50
00
Musis pocitat ze o loziska a pracu. Nemenis ich kazdy rok, ale kazdy rok by si ich mal skontrolovat.

Moje loziska su cca 120€ plus posta, ale videl som aj loziska ktore boli nejaky specialy rozmer a boli vyrazne drahsie.
K tomu par hodin prace , alebo ak mas nastroje tak to mas za cenu nastrojov - toto potrebujes kazdy rok.
13.04.2022 - 11:49:31
00
Ja som za 5 r.(7 tis.km) na Jeffsy 4.cape menit loziska nemusel ,hoci som kontroloval kazdu zimu(vylupnes krytku,pridas vazelinu).Tlmic raz za 2 roky vo Foxe( kazdy cca 80€) alebo si kupis sadu za cca 30€ a urobis si sam ,nic hrozne...
13.04.2022 - 11:54:45
00
Sovicka30 napísal:
Reálne o koľko je drahší servis ročne celoodoruzeny vs HT.. ?



Individualne a podla toho ako je clovek mechanicky zrucny. Priklad dam niekomu robit moj scott a iba precistenie a premazanie zadnej stavby je 60 az 90 eur. Alebo spravim sam. Ked mi treba loziska tak okolo 100vky za diely v scotte. Nieco to vydrzi a za 4500 km menit nemusim. Mozno spodne velke po sezone ma vyjde na kusovku za 20 eur z westbrook cycles z uk. Oni maju aj kusovku. Full ebike rockmachine co servisujem otcovi on jazdi lahké terény ale na nizssom sagu. Uz som menil jeden pár lozisiek. Za 5.50 eur z kinekusu za kus ?. Dobra vazelinka od napr. Tf 2 je za 8 eur. Vydrzi aj 10 premazani ked nie viac. A pocitam aj premazanie hlavka a konusov.
13.04.2022 - 13:20:41
00
kajto napísal:
Ja som za 5 r.(7 tis.km) na Jeffsy 4.cape menit loziska nemusel ,hoci som kontroloval kazdu zimu(vylupnes krytku,pridas vazelinu).Tlmic raz za 2 roky vo Foxe( kazdy cca 80€) alebo si kupis sadu za cca 30€ a urobis si sam ,nic hrozne...

Tak to si nemal veľký nájazd :) ale tak ako si písal, Neviem ako teraz ale čo som dával RS do Suspension clinic tak to bolo myslím 95 aj s poštovným. Ale záležé od konkrétneho servisu a aj značky a modelu tlmiču.Takže zaokrúhlene 100, plus tie ložiská, ak máš teleskopku, tak občas aj to. Hlavne Reverb. ten som dával na 1. servis asi po 3 rokoch, odvtedy každý rok sa zvykla zavzdušniť a teda ostala nefunkčná.
13.04.2022 - 19:33:56
00
majlouu napísal:
exit2 dikes moc za radu. Co sa tyka toho "HTcka", budem moct neskor davat aj nejake tie tazsie traily ako z fullom alebo to uz bude limitujuci faktor? Samozrejme uvedomujem si, za cez ne nebudem moct asi letiet tak ako s fullom, skor mi ide o tu zjazdnost a prejazdnost. Mas aj nejake navrhy na to HT, lebo mna zatial chytil len ten uvadzany commencal, ale tiez neviem ci je to vhodna volba.

ja som nedavno riesil tu istu dilemu (2k rozpocet a full vs. ht) a nakoniec som siel do jazdeneho fulla. absolutne nelutujem, ten fun faktor je u fullov v lesnom alebo technickom terene podla mna neporovnatelne vyssi. ano, aj na HT som zisiel vsetko, ale teraz som dole vysmiaty jak leco :)
14.04.2022 - 20:50:37
01
keyboard_arrow_up