Kenai napísal:
Hej ale nepovazujem silnu spojku za vyhodu. Cielom je mat najslabsiu aka este umoznuje spolahlivu prevadzku. Totiz cim silnejsia spojka a cim vacsie skoky na kazete medzi prevodmi, tym pomalsie a tazsie radenie. Preto navod shimano aj mechanici od parktool odporucaju spojku nastavit na minimum, ako je este pre dany system pouzitelne. Pravdu povediac cesta k 1x je podla mna cesta do slepej ulicky. Som celkom zvedavy ako to dopadne. V zasade 1x neprinieslo ziadne riesenia iba problemy. Riesenia tych problemov vytvorili dalsie problemy a ich riesenie dalsie... a dnes sme v mieste kde uz je tych porbmemov tolko ze by ten system bolo treba uplne opustit, nie vylepsovat.


:D neber to nejak osobne ale si uplne mimo vo vsetkom co si napisal. Jedine co je pravda je ze v pripade dotahovania spojky(co 99% uzivatelov nebude/nemusi ani robit lebo to nieje za potreby) to netreba prehanat lebo bude tazsie radit, treba najst ten sweetspot. U trail a enduro je riesenie 1x 12 ta spravna cesta. Dokonca aj velkej casti XCckarov to vpohode staci. A naozaj neviem o akych problemoch to vravis.
18.03.2021 - 07:37:18
04
Kenai
Bez urážky, neber to v zlom ale za posledné obdobie mám pocit, že sa musíš nutne vyjadrovať ku každému jednému príspevku tu na fóre v hocijakej téme a kvalita, výpovedná hodnota alebo všeobecne pravdivosť tvojich príspevkov je často jediná vec ktorá tam nie je obsiahnutá. Napr. aj v tejto konkrétnej téme si tu poradil chalanovi čo chcel prejsť na 1x12 že potrebuje rovno hneď vymeniť celé koleso kvôli microspline, čo bolo dosť zavádzajúce... Ešte raz, neber to v zlom, len som už mal potrebu ti to povedať. Ja osobne nie som ten typ čo by sem veľa prispieval a nevyžadujem to ani od iných ale keď už nech to stojí za to :handshake:
18.03.2021 - 08:32:55
17
Ja som sa naopak našiel v 1x11. Je to systém a rozsah ako ušitý na moje potreby. Riešim si ho aj na gravel/cesťák kde mám teraz 2x9 a tiež neviem o akých problémoch a slepej uličke hovoríš? 🤔
18.03.2021 - 09:38:18
00
peter.merta napísal:
Kedysi som riešil to isté na CTM Caliber , a fungovalo to, stačí dať dlhšiu skrutku (tuším B skrutka) ktorou sa nastavuje vzdialenosť prehadzovačky od kazety, a 42 -ku to zobralo v pohode.Samozrejme za predpokladu že tam budeš mať 1x10 prevod...

na mne na Caliber 2013 bolo treba 25mm B-screw s tym, ze som ju sroboval z druhej strany, lebo aj tak bola kratka (pri 2x10 - uz si nepamatam, ci som mal kazetu 42t, alebo 46t max pastorok - je to vyse 5 rokov)
18.03.2021 - 11:01:37
00
McLoo no prehadzovac a kazetu keďže som spomínal že by som chcel väčšiu... tal to je polovica veci. Skúsim zohnať 11x42 bazárovú kazetu alebo 11x46 a uvidím
18.03.2021 - 15:08:15
00
Dark_Side napísal:
Kenai
Bez urážky, neber to v zlom ale za posledné obdobie mám pocit, že sa musíš nutne vyjadrovať ku každému jednému príspevku tu na fóre v hocijakej téme a kvalita, výpovedná hodnota alebo všeobecne pravdivosť tvojich príspevkov je často jediná vec ktorá tam nie je obsiahnutá. Napr. aj v tejto konkrétnej téme si tu poradil chalanovi čo chcel prejsť na 1x12 že potrebuje rovno hneď vymeniť celé koleso kvôli microspline, čo bolo dosť zavádzajúce... Ešte raz, neber to v zlom, len som už mal potrebu ti to povedať. Ja osobne nie som ten typ čo by sem veľa prispieval a nevyžadujem to ani od iných ale keď už nech to stojí za to :handshake:


Tiez to neber v zlom ale ked chces komentovat moje prispevky tak aspon nepis hluposti. Nikdy som nikomu neradil aby vymenil koleso ked chce ist na 1x12 pisal som ze shimano neumoznuje prestavbu naboja z HG na microspline. Fakt netusim ako si si z toho vybral to co pises. A to som to este v dalsich 3 prispevkoch za tym dovysvetlil lebo si nebol jediny co ma zle pochopil. Tak si to prosim bez precitat poriadne a potom kritizuj.

MatoSVK Keby som bral prisevky z fora osobne tak tu uz nie som. Ale vsimni si prosim, ze ja vyjadrim svoj nazor, ty s nim samozrejme nemusis suhlasit. Zrejme mas ine skusenopsti vedomosti a vychadzas z ineho vzdelania. Si si ale isty, ze mas patent na rozum, ked si trufas povedart ze som "uplne mimo vo vsetkom co som napisal "? Za tym napises, ze to nie je tak, ze cim nenej spojky tym lepsie, to je tak ze cim viac spojky tym horsie. Cize vlastne napises presne to iste co, ja z opacneho pohladu. Vobec ti nevadi, ze o prisevok skor pises, ako je dobre ze neve prehazdovace maju silnejsie spojky. To vsetko len aby si nemusel suhlasit s tym co pisem? To je dnes nejaka znamka statutu na mtbiker.sk Odznak Gerlachar a doplnit dalsi "nesuhlasi s Kenaiom" :rofl:

BTW: ziaden system 1x nikdy nedokze tak rychlo preradit tak velky rozsah ako 3x alebo 2x, Staci vediet radit oboma packami sucastne. Klietka sa pri tom nemusi pohnut ani zdlaeka tolko ako pri 1x. A to kludne porovnam aj moj stary favorit s 2x7 s turney prehadzovacom proti XX1 eagle. Aj ked 3x9 by bolo este lepsie a v prevedeni XT je nedostizne. Na 3x10 na 1 stlacenie oboch pacok viem ist z 1.90 na 0.938 202% na 1x12 tak v najlepsom z 2.0 na 1.33 = 150%

Ale chapem ze niekto to moze milovat. Vela ludi miluje aj automaticke prevodovky v autach, ludia zdebilnievaju a radi menia funkcionalitu a slobodu za pohodlie a rozhodovanie nechaju inym.
18.03.2021 - 15:42:52
04
Kenai, velka pravda.
18.03.2021 - 17:18:41
10
Kenai tak to by sme mali rychlo dat vediet nicovi schurterovi, samovi hillovi a vlastne vsetkym championom a celej bajkovej industrii ze nie 1x12 ale 2x7 z favorita je cesta a zarucene prvenstvo, a nie nejaky xx1 a ze mimo su oni vsetci..no dobre teda
18.03.2021 - 22:42:29
05
Ja mám 3x6 a keď porovnáme neporovnateľné, teda s 1x12 tak je myslím jasný víťaz. Či hmotnosť alebo "používateľská prívetivosť" a rozsah je jediný porovnateľný. Aj keď teda na 3x6 musíš obslúžiť viac mechanizmou. Každý sa prispôsobujeme dobe svojim tempom 😄
19.03.2021 - 06:01:27
00
Jazdil som 3x7, 3x10 (veľkú pílu som prakticky nepoužíval), 2x11, 1x11 30/11-46, 1x11 32/11-51, momentálne 1x12 32/11-50 a príde mi, že cesta späť už nie je. U 30/11-46 chýbali prevody na obe strany, ale v pohode stačili aj na preteky 333 extrém, kde bolo minuly rok dosť asfaltu. Zatiaľ najoptimálnejšie mi vychádzalo 1x11 32/11-51, ale nejak mi Deore nešlo po chuti. Ak by bol takýto prevod Slx alebo XT, tak by to zrejme bol ideál. A naháňanie najväčšieho pastorka? Neviem. Jazdil som 51, teraz mám 50, na leto mám pripravené 52 a zatiaľ nejaký extra rozdiel nevidím.
19.03.2021 - 07:20:15
01
akim_olaf_dzijn plne s tebou suhlasim. Na aku kazetu si presiel po deore 11-51? sunrace 11-50? co mas za kazetu na leto s 52? diky
19.03.2021 - 07:36:19
00
Prešiel som na Sram nové GX, Keďže mi zostali staré kolesá s HG orechom, tak som tam dal NX kazetu 11-50, na nové kolesá som dal GX 10-52.
19.03.2021 - 07:47:46
00
Asi blbá otázka, ale plánujem meniť 32z prevodník za 34z. Je potrebné meniť aj dĺžku reťaze? Niekto kto tiež takto menil?
19.03.2021 - 08:17:39
00
Nemenil som
19.03.2021 - 08:32:31
10
dislukas Manzelke som menil presne naopak 32z -> 30z a dlzku som nemenil. Retaz je opasana na prevodniku iba na 1/2, teda to ovplyvni retaz iba o 1 zub.
19.03.2021 - 08:40:06
10
keyboard_arrow_up