no pekne,tam by som ho ozaj necakal
20.04.2021 - 15:56:25
00
Dnes som na Dubni stratil okuliare Adidas bez jednej nožičky.Ak ich náhodou niekto našiel,prosím info tu.
20.04.2021 - 19:03:01
00
Od 17. do 26. apríla 1945 sa bojovalo o horu Polom a Grúň. Tomu ale predchádzal husársky kúsok československého delostrelectva, ktorý mal rozhodujúci vplyv na bojové úspechy peších jednotiek v nasledujúcich dňoch. Po nadľudskom úsilí vojakov, ženistov a civilných občanov z okolitých obcí bolo do 17. apríla vytiahnutých na hrebene Malej Fatry už 5 batérií protitankového delostrelectva a väčšina mínometov, vrátane kalibrov 120 mm. Tak ako pri Liptovskom Mikuláši, aj tu sa výborne osvedčili volské poťahy. 16. apríla sa dokonca podarilo vysunúť jedno delo ráže 76 mm až na vrchol Úplazu vysokého 1301 metrov a v nasledujúcich dňoch ďalšie delo. Denník 3. delostreleckého pluku podáva svedectvo o presune čaty mínometov 120 mm na hrebeň medzi hory Minčol a Úplaz:
„Cesta bola úplne vyčerpávajúca nielen pre kone, ale aj pre ľudí. V prvých 3 km presunu bolo nutné prekonať prevýšenie viac ako 700 metrov – na mnohých miestach stúpanie 30 stupňov. Mužstvo však obdivuhodne všetky prekážky zdolalo a výdatne pomáhalo tam, kde ani zvieracia sila nestačila. Je to vôbec po prvýkrát v histórii, že na chrbát Malej Fatry sa dostalo poľné delostrelectvo.“
Na toto obdobie spomína veliteľ zboru Karel Klapálek:
„Tisíce občanov z Vrútok, Priekopy, Turian, Turčianskeho Martina, Sučian a z iných obcí v okolí pracovalo spoločne so ženistami a pracovnými jednotkami bez oddychu v daždi, snehu a hmle. Bolo potrebné robiť výhybky, miestami cestu vyložiť drevom, neustále ju zlepšovať udržovať. Nemecké hliadky často prenikali horským lesnatým terénom do bokov pracujúcich a ohrozovali ich streľbou.
Nikdy predtým som nevidel užšiu spoluprácu obyvateľstva s vojskom. Neznámi ľudia sa tu čvachtali v snehovej kaši medzi vojakmi, v stoji zjedli kúsok jedla, ktoré si priniesli vo vrecku so sebou, a zas skopávali krompáčmi svah a lopatami odhadzovali ťažkú mokrú hlinu, všetko bez reptania. Keď práca postúpila vyššie, mnohí sa už ani na noc nevracali domov, ale zostávali s vojakmi, zdieľali s nimi ich skromné nocľahy, jedli s nimi. Bola to najväčšia pomoc obyvateľstva za celú dobu osemmesačného ťaženia 1. československého armádneho zboru Slovenskom.
Títo pracovníci nielenže stavali a udržiavali cestu, vynášali po nej na ramenách granáty a míny a dole znášali ranených – bolo treba 8 mužov na jedny nosidlá. Stalo sa, čo Nemci najmenej očakávali. Delá na hrebeňoch! Asi sa divili ako sa tam dostali...“
Delostrelci mohli teraz účinne ostreľovať kľúčové body nemeckej obrany na horách Polom, Grúň a Suchárová na severnom úseku fronty a priestor obcí Stránske, Turie, Rajecké Teplice a Konská na južnom úseku, čo nepriateľ s veľkou pravdepodobnosťou neočakával.
scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3965174236896440&id=107218409358728
21.04.2021 - 20:58:57
020
Dnes som bol na traili Štrkáč. Je v dobrom stave, zo začiatku trochu tlačenia cez úsek, kde bola ťažba, ale potom to je pekné jazdenie.
25.04.2021 - 16:01:20
01
palo14 napísal:
Od 17. do 26. apríla 1945 sa bojovalo o horu Polom a Grúň. ...

thumb_up0thumb_down
25.04.2021 - 16:53:13
04
ahojte nenasiel niekto okuliare smerom na polom popod hoblik, vcera cca 11.00 hod?
26.04.2021 - 10:18:29
00
Nema niekto fotku Polomu kym ho zozrali dobyvatelia nerastu?
26.04.2021 - 16:17:21
00
Tu máš takú staršiu fotku, ale malo by to tam byť vidno

Prílohy:

Polom.jpg
Polom.jpg 120.01 KiB thumb_up1thumb_down

26.04.2021 - 16:44:22
03
čiže....trinecke železarny
27.04.2021 - 11:46:11
00
Dnes som bol prečistiť modrú z Polomu, 2 stromy odstránené, trail zjazdný, takisto aj zvažnica po žltú a Kojšová. Všetko pekne zjazdné.
28.04.2021 - 11:10:22
011
Výborná prácička. To sa pýtalo..a na žltú si náhodou nezašiel? tam je jeden strom ponad chodník spadnutý a za ním ešte dva menšie cez chodník. Hlavne ten čo treba podliezať keby ktosi zrezal :)
28.04.2021 - 12:01:01
00
Zigo napísal:
Ano, je to legalne, Miso Kolar to ma prenajate tusim od Strazovskeho urbaru. Pozemok má podla UPN-M funkciu "Rekreačná a leso – hospodárska, platí program starostlivosti o lesy" a sú tam mozné dokonca "Terénne úpravy, stavby horských dopravných zariadení, dopravná a technická infraštruktúra." Stavbu zatial nestavaju ziadnu, takze stavebne povolenie nie je potrebne.

Však OK, ak je to legálne. Neviem čo sa tu hneď niekto nasiera :) Dnes som videl tú tabuľku a vygooglil som si vo co gou. Pravdu poviem, neteší ma to. Mám svoje dôvody, ktoré tu ale nebudem rozoberať. Tým hulákajúcim a rapkajúcim deťom na bicykloch to aj tak nič nepovie :)
Inak bol som aj na druhej strane kopca a cesta po ČZ do Ovčiarska...to sa proste nedá ani opýsať. Ako keby tadiaľ prešiel tankový prapor. Katastrofa.
Ale niečo predsa len potešilo. Videl som starú s ôsmimi malými diviakmi :)
28.04.2021 - 17:50:34
00
porterdenne rozryju lesohospodari na Slovensku tolko lesnej pody ako vsetky tie trialy na tom hradisku. Oficialne trailove centra sa daju spocitat na jednej ruke. Nepoviem nic ak by to bolo ako v CZ kde to uz s tymi trailami aj prehanaju. Treba sa ozyvat tam kde to ma zmysel a teda aby sa menej tazilo aj zvierata budu mat klud. Problemy su uplne niekde inde
28.04.2021 - 18:04:54
03
branomelis Na žltej som uz nebol, ale viem, že je tam zopár stromov. No nezvýšil mi čas, musel som ísť do práce..
28.04.2021 - 19:23:00
00
Aj tak super, že si to tak ochotne tam bol porobiť 👍 keby som mal vhodnú pílku, tak už to je dávno urobené, lebo tam jazdím veľmi často. A s tým stromom na začiatku modrej som sa pokúšal dokonca rukami pasovať, ale nepodarilo sa mi ho stiahnuť.
28.04.2021 - 19:42:09
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up