na jednej strane maju ludia skreslene pohlady na druhej strane si môže zato sami lesníci. Lesne hospodarstvo sa zmenilo ako skoro vsetko v dnesnej dobe na chtíč po peniazoch a tak to aj vypada. Troska som sa zacal oto zaujímat a realita je taká čo najmenej vedlajších nakladov a čo najviac tažby všelijakými uličkami ako kalamitiska a podobne. A samozrejme klamat verejnost ako sa o lesy stará. Napr ked som začínal bikovat vídaval som častokrat take prepravne avie ktore viezli zeny do lesa a tam sa starali o les budovali lesne školky a podobne. takuta aktivitu som už davno nevidel a skor sa takato aktivita spaja s marketingom aby firma vyzerala v očiach verejnosti že jej nie je jedno čo je s prírodou. Začínaju sa všetci tvárit zeleno ale na firemných poradách sa ide stále tvrdo po obrate a zisku. Toto ked sa nezmení nečaká nás nič dobré. Dobre viete aky je dnes konzum po nabytku a na to treba vela dreva. Ked chodíte do lesa je uplne jasne každému že ťažba nieje priamoumerna tomu čo by malo vyrast aj ked lesy tvrdia inak. Obzvlast dolezíte v dnesnej dobe globalneho oteplovania kde strom je ako jedna chladnička
28.05.2021 - 17:59:18
010
Ono by toto bolo dobré riešiť v inej téme, ale v podstate sa jedná o demolácie...Demolácie lesa. A som rád double, že to takto reálne vnímaš. U nás v Malej Fatre a okolí nádherne vidno 2 protiklady...dojenie lesa a potom ťažbu v ktorej sa používa technika a eliminujú sa poškodenia - ťaží sa len to čo je nutné a neničí sa pôda, ani sa zbytočne nevytvárajú nové cesty k porastom. Aktuálne je ťažba v lokalite CHPS a tam sa treba pozrieť ako má ťažba vyzerať. Na zvážnici na CHPS osadená lanovka, pri nej skládka dreva, rovno to tam berie harvestor PONSE a pripravuje na trajler, pri tom 2 ks pomocné LKT....hora naoko poškodená, ale všetko ide rýchlo, následne prídu horu dočistiť a aktuálne sa spodok Jedľoviny vysádza novými stromčekmi...áno double je to tak, ale nie AVIE s tetami, ale 2 tety na SUZUKI VITARA a motyčkami v rukách.

Druhý príklad je ten čo tu dal chalan tú ulomenú prehadzovačku - Lokalita Vrútky, saračníky, Višňové, Kysuce, Bytčiansko....toto ťažia absolútni žebráci....Na Saračníkoch 1 ks ZETOR, relatívne nový, ale malý a bez výkonu..za ním toľko dreva, že ho ťahá so zdvihnutými prednými kolesami..stroj ide do polovice kolies v blate, ktoré si ťahá zo Saračníkov až k prístrešku pod Javorinou. Ku každému stromu musí tomuto Zetoru vybágrovať bager cestu - to blato po daždi potom tečie všade

Toto sú 2 príklady z okolia ako sa ťažba má robiť a nemá...Keby lesy SR a urbáre mali podmienky na minimálny stupeň mechanizácie, ktoré má mať firma na ťažbu, tak by to ináč vyzeralo...samozrejme poškodenie zvážnice a najmä pôdneho krytu trestané vysokou pokutou a podmienkou uviesť do pôvodného stavu, resp stavu zabraňujúcemu vzniku erózie.
28.05.2021 - 18:41:03
04
tak ja som postretal aj kulturne tazby - ani som nepipol, len si pomyslel - predsalen sa to da. no vacsina je opak

ale zaujima ma kto bude za ake peniaze robit prerezavku mladiny (naletovy porast) ked podrastie :-D to su brutalne plochy a inak ako rucne sa to asi neda. a tam nebude zisk ale vydavky. potom sa zacneme rozpravat o hospodareni v lese.
28.05.2021 - 19:35:58
00
No vidis..zacal si sledovat a nic nevies...vsetky holiny sa zo zakona musia zalesnit... potom ochranovat..proti burine, zveri, doplnat ak mas nieco znicene,zabezpecit mlady lesny porast
v stanovenej lehote, nasledne vychovavat vysekmi, neskor prerezavkami.To su vsetko nakladove zlozky, ktore sa bezne robia a musia robit. Dalej je tam tvorba ciest, ich udrzba, naklady na zamestnancov, ktore su inac dost smiesne...to vsetko velmi zjednodusene a jedina zlozka primu je predaj dreva. Kalamity musis spracovat zo zakona v stanovenej lehote...ono bolo by dobre precitat si zakon o lese , aby si aspon vedel o com tocis
28.05.2021 - 20:31:27
02
Všetko čo píšeš sa dobre číta. Škoda, že sa nedodržuje. U nás na okolí dlhšie sledujem, ako to chodí. Najnovší zážitok z ťažby 100m od môjho domu je nasledovný:
Pri cca 8 stromoch napadnutých kôrovcom vyznačených viac ako 40 zdravých. Vyrezaných cez 60. Paradox - dva z ôsmych napadnutých zostali stáť. Zdravé vyrezané do niekoľkých hodín odvezené. Tie, ktoré boli čo i len trochu poškodené uložili nahromadu prakticky v lese.
To, že absolútne nebrali ohľad na hniezdenie sokola v miestach, kde rezali ani nekomentujem.
Žiadny pokus na "liečbu" lesa či už feromonovymi alebo prírodnými lapačmi. Rezať, nechať napadnuté stromy pre ďalšie šírenie kôrovca...
Tie tvoje pravidlá nik z lesníkov nedodržuje.
A k tomu vysádzaniu? 5 ročné rúbane bez známky vysadenia mladiny. Keby nie náletov, bol by tam iba bordel.
28.05.2021 - 20:53:43
02
Kalamita a dalsie hektare k tomu. Tocil som video po tazbe a pytal som sa kde je ta mladina a kolko jej musi byt,niesu to len nalety co tam rastie a preco nebola zvaznica ktora sluzila vylucne na tazbu zrusena. Preco sa obsypavaju zvaznice kamennou drtou. Isiel som tam po dazdi tocil som video ako nadherne voda odteka po tej utlacenej zvazbini prec z lesa a tvori sa dalsi potocik. Ziadna odpoved. Ty hovoris mladinu chranit pred zverou dalsi hovori ze.mladina je utocisko pre zver. Jeden hovori treba rubat kazdy druhy strom dalsi zase ze vsetko lebo treba pre mladinu svetlo a co najhorsie kubiky dreva miznu. Ved uznaj sam ze tolko tazby pred 20 rokmi nebolo. Naprsi 50mm a uz ma horna Nitra problem. Uz je treti povodnovy stupen Dva roky pi sebe preco asi. Pozri si videa ako je vyrubany les nad Rudnom nad Hronom. Vcetci boli max pri hradzke a riesili ako bola.skolavdovana ale hore na vyrubany kopec pozriet nikto nebol. Takete nahle dazde nas cakaju pravidelne a je to vidiet ze tretie stupne povodnovych aktivit su coraz castejsie. Malo by sa preto tazit uz len nejake minimum a nie obhajovat hospodarebie lesa. Ale ved buducnost bude ukazovatbze Rudno nad Hronom nebolo posledne.
28.05.2021 - 20:55:23
00
Chlapci to nie su moje pravidla....ano mladina je utocisko pre zver a patricne ju aj poskodzuje, patri to samozrejme k prirode, vacsi problem je vsak zabazpecit aby vobec vznikla. Hlavne vo vysich nadmorskych vyskach na smrekobych kalamitiskach. Ked sa o to nestaras nevypestujes tam ziadny les....takto je zbytocne niektore veci vysvetlovat lebo je to na dlhu debatu. Klima sa meni, extermy pocasia su caste a pri tych extremnych zrazkach tu vodu nezachyti ziadny les..unas bola nedavno tiez povoden Muran-Predna hora a voda tiekla lesom vsade...na druhej strane ano zvaznice a ich odvodnenie sa zanedbava..aj lesnictvo ma svoje muchy asi ako vsetky odvetia...V dnesnej dobe socialnych sieti, tendecnych clankov, polopravd je tazke niekomu nieco vysvetlit najma, ked je pacient mudrejsi ako doktor
28.05.2021 - 21:17:43
00
ale je pekne ze ovladas teoriu. ja som zvedavy na prax. lebo ta je akosi ina. rozpraval som sa s les. hospodarom -ze kto bude opravovat tie cesty ktore tu rodr_bali. odpoved - nikto. to nikoho nezaujima. a realne ked niekto v lese opravuje cestu tak ma na kamione napis lesy slovenskej republiky - cize to ide z nasich dani. sukromnika som este opravovat lesnu cestu u nas a sirsom okoli nevidel.
preto som zvedavy (aj ked teoria co si napisal je strasne krasna) kto bude prerezavat tie obrovske plochy mladiny - lebo na tuto prax estelen pride. drancovanie lesov vo velkom zacalo tuto nedavno a uz to celkom rastie - ten cas sa blizi.
28.05.2021 - 21:27:47
02
Za mňa len toľko ze mi stačí pozrieť rôzne zábery ktoré kolujú po internete s pred X rokov a dnes a porovnať ich a následne sa ísť povoziť a viem ze niečo v poriadku nieje nech je to čokoľvek. Lesov je niekoľkonásobne menej a holé rúbaniska pribúdajú ako huby po daždi rok čo rok. To platí samozrejme nie len pre nás na slovensku.
28.05.2021 - 22:29:57
00
Tak nejako. Od začiatku roka napr na Certovici, resp pod ňou, nad Maluzinou, vysekali relatívne veľkú plochu. Nikdy nebolo tak vidno dedinu. Pre mňa to je celkom šok. Neviem čo tam plánujú. Zdemolovali to tam ale poriadne.

Prílohy:

2239F57C-FE15-45C9-8DF5-E9CC9509991F.jpeg
2239F57C-FE15-45C9-8DF5-E9CC9509991F.jpeg 732.07 KiB thumb_up0thumb_down

28.05.2021 - 22:35:50
00
Toto asi vystihuje trend, teraz už sú tam vidieť nie len holiny, ale aj budovateľská aktivita
https://www.mtbiker.sk/foto/352370/67104_barbarske-hospodarenie-v-lese_5a1a8a9e1d34bjpeg.html
28.05.2021 - 22:50:15
00
toľko k ťažbe: https://dennikn.sk/950298/slovensko-z-vysky-piatich-kilometrov-za-15-rokov-zmizol-les-velky-ako-cele-tatry-letecke-a-historicke-mapy-odomknute-dennikn/?ref=pop&fbclid=IwAR3Vd4QzD-Aqodv9abnepf_Kxc8Q3LRjCh8tUKG7esxOcoBVtw_IXdIJgbE

a-static.projektn.sk

a-static.projektn.sk
29.05.2021 - 00:14:25
20
nejaký komentár MaTTho k Misungovi vyššie alebo k tomuto? https://www.mtbiker.sk/forum/post1628129.html#p1628129
29.05.2021 - 07:13:20
01
Tak ešte posledný krát. Prečítajte si lesný zákon, aby ste sa aspoň máličko dostali do problematiky. Nie nie je to tória, reálne sa to robí. U štátnych lesov 100%. Ako som už písal, vplyvom klimatických zmien a oteplovania žijeme v dobe masívneho odumierania smrekových porastov. (dajte si do googla a niečo si o tom prečítajte). Nie je to iba problém náš ale celej európy...teraz hlavne CZ,DE,AUT. Poďme krok po kroku. Podľa zákona musíme spracovať kalamitu do 6 mesiacov od jej vzniku. Dôležité je to podchytiť na začiatku. Teraz vysvetlím prečo sa rúbu zdanlivo "zdravé" SM a prečo je to najdôležitejšie. Čerstvo naletený Sm lykožrútom sa prakticky z diaľky nedá identifikovať. Zistíš to tak, že v mieste závrtov od chrobáka sa tvorí drvinka, resp trošku neskôr sa Sm snaží zaliať závrty živicou. Neskôr ihličie začína červenieť a pomaly opadáva kôra. Ak už začína opadávať kôra je v podstate neskoro, a lykožrút vylieta a hľadá si "zdravý strom" živý sa totiž lykom. Preto je potrebné spracovať a odviesť čo najskôr čerstvo napadnuté smreky. Keď chrobák vyletí všetko si urobil zbytočne. Suché smreky už pre zdravý les nie sú nebezpečné. Niekde sa necháva časť suchárov na dožitie, V rýdzo hospodárskych lesov však skôr nie. A tak sa dostávame do stavu že nám vznikajú veľké holiny, Treba si však uvedomiť, že by tam rozhodne neostal zdravý zelený les ale les mŕtvy. Všetky vzniknuté holiny ostávaju lesným pozemkom, čo znamená že tam musíš zabezpečiť nový lesný porast. A už začína plynúť lehota na zalesnenie ktorá je dva roky pri hosp. les a tri roky pre ochran. lesy. Plus možné predlženie o dva roky, keď očakávaš prirodzené zmladenie, ktoré je najvhodnejšie. Potom máš zase nejakú lehotu na zabezpečenie(podľa stanovišt. podmienok). Problém je, že kým dosiahneš to aby opticky bolo nový porast vidieť hlavne u sm trvá to aj 5 rokov(čiže suma sumárum na niektorých plochách to bude vidieť až za cca 10 r od vzniku holiny)...vtedy cca začína prerastať burinu ak, ti ho samozrejme nezničí zver. Pekné je že bežná verejnosť nepovažuje za les mladý lesný porast, Dokonca aj, čo je smutné ochranári. To ako by si povedal, že dieťa nie je človek lebo je malé. Po zalesnení sa ako som už písal musíš zabezpečovať pestovné úkony, ochrana proti zveri(väčšinou to vidieť ako natreté vrcholce drevín ,biele prípadne modré, vlna atď), vyžínanie proti burine. Neskôr uvoľňovanie od pionierských drevín a následne prerčistky výchova mladín. Všetko nákladová zložka. Peniaze zarábaš v podstate v rubných ťažbách( čiže cca o 100 rokov) a to podľa toho ako drevne kvalitný les si vypestoval.

K tým cestám. Nevie odkiaľ máš informáciu že peniaze na to idu z naších daní, lebo majú nálepky štát lesov. ŠL fungujú ako samostatná firma. Náklady sa hradia zo ziskov. To nie sú ochranárske združenia ktoré majú peniaze z kadejakých organizácií. Ešte nedávno práveže museli naopak ŠL odvádzať zisk štátu. Štát na ŠL neprispieva nič...ak stoja zle, musia si brať úver...aj to už bolo. Myslím že v poslednom období sa ciest opravilo dosť. Samozrejme že všetko sa proste opraviť nedá, väčšinou sa plátajú havárijné stavy, lebo peniaze. Takže ešte raz ŠTÁT nedotuje štátne lesy.

K vysokým ťažbám. Kalamity som už vysvetlil. Myslím že kým bude dopyt ťažby budú. Neviem ako vy ale ja mám rád drevené výrobky, terasu a strechu si musím postaviť z kvalitného dreva, nábytok plastový nechcem, zadok si stále utieram do toaletného papiera...a ľudí je bohužiaľ sakra veľa. Treba si, ale uvedomiť že drevo je obnoviteĺný zdroj a bolo by nezmysel ho nevyužívať. Sme taký bohatí štát, aby sme si všetko drevo kupovali?
K môjmu osobnému pohľadu. Bol by som za, keby sa ťažba trošku utlmila, hlavne v kontexte avizovaného "prírode blízkeho hospodárenia" som aj za určité bezzásahove územia. Ale musí to mať hlavu a pätu, nie to hraniť do úplného extrému čo sa zo strany ochranárov deje.
V "krátkosti" asi toľko. :D Keďže je lesník nepriateľ č.1 , názor vám nezmením (napokon v niečom má aj verejnosť pravdu a lesníctvo neni bez chýb), ale nepáči sa mi že tu niekto klamstvá a nepravdy pod vplyvom svojich dojmov vydáva za skutočnosť.
29.05.2021 - 10:52:06
311
"Sme taký bohatý štát aby sme si drevo kupovali"??? Toto píšeš...

Prax je ale taká, že takmer všetko kvalitne drevo končí na vagónoch smer Poľsko, Rakúsko atď... Nonstop kamióny a nakládka dreva, ktoré predávame a je z toho miliónový biznis. Ale len pre vrecka niektorých ludi a nie štát a teda nás všetkých. A xy ľudí ti tu tvrdí to čo vidia na vlastné oči v lese a ty tu obhajuješ devastáciu v priamom prenose. A na to vaše hospodárenie stačí pozrieť Google maps.
29.05.2021 - 11:19:25
02
keyboard_arrow_up