Keby niesom v praci tak pukance si k tvojim komentom spravim a len sa rehocem.

Nech sa paci,cyklisti su pre teba smradi (ktohovie co za skupinu to bude zajtra vsakze). Zijes si v tom ze tvoje nazory su absolutna pravda a nikto nema pravo na ine potreby ako to co ty povazujes za to jedine spravne. :rofl:
15.06.2021 - 09:56:47
00
Neviem, ci to sem niekto uz nedaval: Petícia za prijatie opatrení na zvýšenie bezpečnosti cyklistov a chodcov - 1.5 m odstup od cyklistov pri predbiehani
Treba zahlasovat. Dufam, ze sa to konecne uz odsuhlasi.
https://www.mojapeticia.sk/campaign/peticia-za-prijatie-opatreni-na-zvysenie-bezpecnosti-cyklistov-a-chodcov/04723b32-a881-4df4-a067-eddf4ecfe129
15.06.2021 - 10:30:38
00
Prilba je z pochupitelnych dovodov povinna aj na motocykloch a pritom drviva vacsina nehod motocyklov je po kontakte s autom, nie pri pade na zem. Teda argument, ze prilba je pri zrazke s vozidlom zbytocna je uplne mimo. Staci si pozriet fotky z poslednych smrtakov kedy doslo k zrazeniu cyklistu autom. Takmer vzdy je rozbite auto hlavou cyklistu. Je uplne jedno ci cyklista padne hlavou na prekazku, alebo prekazka narazi do cyklistovej hlavy.

JAZDIŤ S KOLOBEŽKOU V PROTISMERE? TAKTO TO DOPADLO scontent.fbts2-1.fna.fbcdn.net

ĎALŚIE „DRZÉ“ ZAPARKOVANÉ AUTO ?
SA NEUHLO CYKLISTOVI POD VPLYVOM ALKOHOLU ?? https://www.facebook.com/KRPZBA/posts/1202463180176210

Osobné auto z neznámych príčin prešlo do protismeru a zachytilo rodinu na bicykloch scontent.fbts2-1.fna.fbcdn.net

to je len par za posledne dni.
15.06.2021 - 10:30:58
00
@Jano1987 prosim fakt to skracuj.
Jano1987 napísal:
1) ja tie čísla neignorujem. Podľa štatistík denne sa pohybujete po slovenských cestách nejak 1,5 milióna vozidiel, možno aj viacej. Najazdia výrazne viac km ako cyklisti. Tým pádom aj stúpa šanca na nehodu. Otázkou je, ak cyklisti sa podieľajú 3% na nehodách, jazdí ich každý 45 000 po slovenských cestách, aby zostal ten pomer zachovaný? Teda tvorili 3% z dopravy na cestách? Ak áno som ticho, neriešme. Ak ich je viac, ok, poďme riešiť autá. Ak nie, znamená to, že menšia skupina spôsobuje väčšie problémy. Keďže sa všetci oháňajú bezpečnosťou, ako zabezpečiť bezpečnosť ľuďom, ktorý nedodržiavajú bezpečnostné predpisy? Je to základná otázka.

Opakujem link https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/doprava-3/dopravne-modelovanie/dopravny-model-sr/dopravne-prieskumy/prieskum-mobility a doplnam este obr. Podiel ciest na bicykli 7%, ciest IAD vodic 30%. Ak to vztiahneme na prepravnu pracu, tak 2% cyklo, 40% motorove vozidla bez autobusov.

Jano1987 napísal:
2) žijem v časti BA je je veľmi ľahký prístup na hrádzu a je tu niekoľko podnikov, tak isto na hrádzi je tiež niekoľko podnikov. Bežne vidno, ako cyklista vychádza z podniku a sadá na bicykel a policajná hliadka nič. Políciu som na hrádzi videl za tých cca 20 rokov, čo to je legálne tam jazdiť asi 3x a nikdy nie kvôli cyklistom.

Ja zijem v Ziline a bezne vidim...

Jano1987 napísal:
4 Ak hodíte argument, že prilba nepomôže pri autonehode, lebo tam sa lámu nohy a ruky, ok, beriem. Ale prilba slúži na ochranu hlavy a nie nohy. Môžete mať iný názor, za mňa prilba by mala byť na cestách povinná.

Ano prilba moze pomoct aj pri dopravnej nehode. Viac ale pomoze, ked odstranis auto ako ked odstranis prilbu. Mam 5 prilieb, pravidelne ich nosim ale nemam potrebu to niekomu prikazovat.


Jano1987 napísal:
5) tie vaše úzke pruhy. Moderné MTB majú až 80cm riadidlá, šírka cyklopruhu je 125cm podľa normy. Takže ak cyklista pôjde v strede svojho pruhu, tak mu ostáva naľavo tak 20-25cm, ak sa bojí môže ísť viac ku kraju, tam to môže narásť na 40+cm. Štandardná šírka pruhu pre autá je 2,75m, často sa používajú aj 3,00m široké pruhy. Bežná šírka vozidla aj so spätnými zrkadlami je 2m teda ak aj pôjde vozidlo v strede svojho 2,75m širokého pruhu, tak ostáva tam 30cm priestoru. Teda za predpokladu, že aj cyklista aj auto pôjdu v strede, máme tam cca 50cm medzeru. Ak sa cyklista bojí, pôjde viac na kraj sme na 70cm, ak sa aj auto uhne trocha doľava, sme kľudne na 100cm. Bavíme sa o meste. Na štandardnej smerovo oddelenej cyklotrase máme tiež pruhy široké 1,25, teda cyklotrasa má dohromady šírku 2,5m čo si tak bežne všímam na takých cyktrasách, tak veľa ľudí tam nemá problém jazdiť vo dvojici vedľa seba s tým, že ten čo ide v strede zasahuje to protismeru a že sa takto sa míňajú 3 cyklisti vo vzdialenosti vyslovene pár cm a v dosť veľkých veľkých rýchlostiach koľkokrát.

Trocha zle cisla. Pruh pre cyklistov ma 1,25 alebo 1,5m + vlavo vodiaci pruzok 0,25 a vpravo bezpečnostny odstup min 0,5m. Sirka jazdneho pruhu 2,75m je mozna iba pri funkcnej triede C2 a C3, u nas ODI a spravca nepovoli menej ako 3,25m.
Na cesticke pre cyklistov sa smie jazdit aj vedla seba. Minat sa mozu max. dovolenou rychlostou rovnako ako auta akurat tie vazia cca 200x viac ako bicykel.


Jano1987 napísal:
Najväčším problémom cyklistov je to, že väčšina z nich nikdy nejazdila na bicykli po ceste.

Prílohy:

modal split SR.JPG
modal split SR.JPG 85.21 KiB thumb_up0thumb_down

15.06.2021 - 10:38:13
00
LaS napísal:
Neviem, ci to sem niekto uz nedaval: Petícia za prijatie opatrení na zvýšenie bezpečnosti cyklistov a chodcov - 1.5 m odstup od cyklistov pri predbiehani
Treba zahlasovat. Dufam, ze sa to konecne uz odsuhlasi.
https://www.mojapeticia.sk/campaign/peticia-za-prijatie-opatreni-na-zvysenie-bezpecnosti-cyklistov-a-chodcov/04723b32-a881-4df4-a067-eddf4ecfe129


Boze rychlo to niekto zmazte, mam deja poo.
15.06.2021 - 10:38:19
00
Kenai napísal:
Prilba je z pochupitelnych dovodov povinna aj na motocykloch a pritom drviva vacsina nehod motocyklov je po kontakte s autom, nie pri pade na zem. Teda argument, ze prilba je pri zrazke s vozidlom zbytocna je uplne mimo.

Cyklisticke a motocyklisticke prilby su rozdielne https://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_helmet
https://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_helmet
Rovnako je rozdielny naraz cyklistu na zem a cyklistu do iduceho motoroveho vozidla https://sk.wikipedia.org/wiki/Kinetick%C3%A1_energia
Pri zrazke s vozidlom je najzbytočnejsie vozidlo.
15.06.2021 - 10:53:24
00
najlepšie zrušiť autá/autobusy/... z ciest. Mohli by chodiť tunelmi alebo visutými dráhami a cesty ostanú pre bicykle a chodníku pre chodcov. Čo z kolobežkami som sa ešte nerozhodol :P
15.06.2021 - 11:06:54
03
Autobusy mozes nechat. V klude to rozpis a daj na peticie ;) Ide leto, prihodis fotku nejake slecny v dresiku a mozno budes mat uspech :party:
15.06.2021 - 11:12:19
00
tak nejako nechápem, autobus neohrozuje cyklistu? alebo ak bude len autobus a auto nie tak sa vkľude zmestí na toho 1,5m? lebo z mojej súkromnej praxe to je horšie s autobusmi ako autami. Dokonca neviem či ma nejaké auto reálne ohrozilo na živote (počas bicyklovania), ale autobus MHD áno
15.06.2021 - 11:21:16
03
Zigo napísal:
Cyklisticke a motocyklisticke prilby su rozdielne https://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_helmet
https://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_helmet
Rovnako je rozdielny naraz cyklistu na zem a cyklistu do iduceho motoroveho vozidla https://sk.wikipedia.org/wiki/Kinetick%C3%A1_energia
Pri zrazke s vozidlom je najzbytočnejsie vozidlo.


Aby sme neskoncili v dalsom tahani sa za prsty v style cervena prilba je bezpecnisia ako cierna a ked ju ma hlave cyklista je cyklisticka ked motocyklista je motocyklisticka....

Tvrdis teda ze cyklisticka prilba pri zrazke s autom cyklistovi nepomoze? Ak ano... tak niet o com.... Totiz uz cista selska logika hovori ze aj siltovka na hlave je lepsia ako nic. A min v pripade e-motoriek (odomknuty ebike, kolobezka iduca viac ako 25km/h...) je povinna motorkarska prilba. Ci tam tvrdis ze je to tiez zbytocne ?

Kedisi bola taka debata u motoriek, Prilba nebola povinna ani na motorke. Potom prisiel tlak z hladiska bezpecnosti a motorkari lobovali, ze to odradi ludi od jazdenia, ze to nepomaha, ze znizuje rozhlad, .... Presne ako tu cyklisti. Jediny rozidil je, ze motorkari neboli v tej dobe chraneny zivocisny druh ako cyklisti a tak to dostali nariadene a hotovo.

Ak cyklisticka prilba nestaci, tak by mali asi cyklisti nosit motrkarsku . Ved aj cyklista aj motocyklista ma rovnaku povoelnu rychlost v meste a je rovnako zranitelny.

lapaloma Presne, MHD harmonikove busy a trolejbusy su jednoznacne neajnebezpecnejsi ucastnici premavky v meste. Ti su nebezpecny aj pre auta nie len pre cyklistov.


Naposledy upravil Kenai dňa 15.06.2021 - 11:49:12, celkovo upravené 1 krát.

15.06.2021 - 11:44:55
00
Mam pocit, ze by sa mala presunut statistika tak do tretej triedy zakladnej skoly, lebo toto je uz prilis - je sice krasne vychadzat z vlastnej skusenosti, ale treba si trosku zachovat aj chladnu hlavu..
to, ze je som mal na bicykli 2 dopravne nehody a v oboch pripadoch bol na vine niekto iny (raz pes bez voditka, druhy krat otvorene dvere auta tesne predo mnou...) neznamena predsa, ze cyklisti sposobia 0% nehod..
To, ze ma uz ohrozilo x aut, autobusov a hlavne dodaviek je v zasade jedno - snad aspon u nas v CR ten 1.5 meter prejde (1m pri 30km/hod) a bude konecne moznost v EXTREMNYCH pripadoch, ked sa auta budu tlacit prilis blizko bude konecne moznost ich nejakym sposobom postihnut, tak to bude len a len dobre.. fakt nikto neriesi ci ta obieha niekto 1.25 metra alebo 2 metre.. ide hlavne o to, aby sa nesnazili obiehat tam, kde to proste nejde..
15.06.2021 - 11:49:00
01
Muso, už naozaj posledný príspevok v tejto téme, potom ju dávam do koša. všetci budeme samozrejme radi, ak nám autá pri predbiehaní dajú viac priestoru, čím rýchlejšie idú tým viac. Lenže ak bude platiť 1,5m vzdialenosť, tak sa ani cyklista nesmie napchať vedľa auta a obiehať ho vo vzdialenosti menšej ako 1,5m ... chápeme? Súhlasíme?
15.06.2021 - 11:54:23
03
Muso budem sa opakovat, ale na tu istu pripomienku musim napisat tu istu odpoved. Ako chces zistit ci sa auto tlacilo okolo cyklistu, alebo cyklita okolo auta na kolko cyklista moze predchadzat z prava. Alias co ked auto pojde 39km/h a cyklista 40km/h a trafi prave zrkadlo auta, ktore predchadza? Ak bude platit 1.5 je vodic auta automaticky vinnik, ak tam nie je kamerovy zaznam z BICYKLA (na kamere v aute cyklista vobec nebude). To iste radenie sa na krizovate, odbocovanie v pravo. Vo setkych tych pripadoch sa moze legalne cyklista natlacit vedla auta ktore ho ani vidiet nemusi ale je povinne zachovat odstup. Nedodrzatelne! Aby to mohlo platit musel by sa aj cyklista drzat 1.5m od aut. A tym padom by mu museli zakazat predchadzanie z prava. O tom, ze to prakticky spomali jazdu v pruhu kde je cyklista na rychlost cyklistu ani pisat nejdem.
15.06.2021 - 11:59:03
01
citujem:
(5) Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.

Kenai toto tvoj priklad uplne nie je, ci hej?
lapaloma suhlasime - v pripade vsak ze auto stoji a je predpoklad, ze stat ostane nie je prroblem ho zprava "obist" (nie predbehnut) - i.e. neviem ako v SR, ale tu v prahe napriklad existuju na semaforov vyhradene miesta vpredu - na ktore sa takto mozes bezpecne dostat (pokial ta nejaky blbec nezablokuje, ale to uz je o inom)
15.06.2021 - 12:11:27
02
Neviem presne co tym chces povedat. Ja viem ze cyklista nemoze predchadzat auto davajuce signal o odbocovani v pravo. Ale to nemznamena, ze nemoze tiez odbocovat v pravo spolu s autom. Subezna jazda.
Ja som ale mysle pripad ako si ma auto dodrzat odstup 1.5m pri odbocovani v pravo, ak ma vedla seba cyklitu, ktory nemusi dodrzat odstup to jes nemusi zastavit. Ma auto odbocovat cez protismer ? Ma zastavit a stat? Do kedy ked cyklista ho nesmie predist ak dava signal o zmene smeru v pravo? Ma zarychlit, aby cyklista nebol vedla neho ? A to su vsetko modelove situacie. V skutocnosti sa to vsetko deje dinamicky neustael sa to meni raz je rychlejsie auto raz cyklista raz ma prekazku jeden raz druhy. Nikdy nebude jasne, kto predchadal koho, alebo kto sa natlacil ku komu.
15.06.2021 - 12:22:20
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up