jo... cize v zasade to vidim tak, ze urobme cestu viac "tricky" neoznačenými vyvysenymi prechodmi cez cestu lebo "naduzivanie znaciek". To, ze tam v noci niekto pojde 50 vyleti na chodnik a zramuje niekoho vieme okomentovat "neprisposobil jazdu stavu a povahe vozovky"... krasa
na druhej strane asi netrapi zodpovednych:
1) to, ze mame na cestach nezmazane docasne dopravne znacenie po zmene jazdnych pruhov
2) to, ze vodorovne dopravne znacenie je casto v stave - "transparentne" a ked v noci prsi tak nemas sancu ho vidiet, lebo sa vsetko leskne jak psovi gule
3) to, ze Z4a - Smerovacia doska ľavá a Z4b - Smerovacia doska pravá je casto ako docasne dopravne znacenie pouzite nespravne a keby si ho mal respektovat skoncis vo vykopanej diere. pozname hlavne v BA, kde snad neni mesiaca co by nieco nerozkopali. Znacky kladú chalani co maju 4 ludove - ked som raz zastavil a povedal im, ze to je zle, tak som dostal odpoved - "majster nam take dal".
4) to, ze niektore cesty 1 tr. su v dezolatnom stave a v zaujme vlastnej bezpecnosti musis dieram venovat rovnaku, ak nie vacsiu pozornosť ako znaceniu
5) ak je popri ceste vystavba tak je na 20metroch snad 20 dopravnych značiek a co 10 metrov striedas rychlost 50, 70, 50, 70...
ale naduzivanie znaciek na vyvysene prechody je problem kks... sem sa hodi hlaska "Pane Vachmajstr! Vy jste hlava!"
Jaroh, aký petrolhead? Logika veci, keď musím vkuse pozerať na cestu, či tam nie je nejaký retardér, alebo iná prekážka, tak nemôžem sledovať okolie, či mi tam nevybieha nejaký idiot spoza auta, lebo prechod pre chodcov je 4m vedľa a on to nezvládne tam prísť. Mimochodom, to isté sa bude týkať aj vozidiel MHD/SAD. Zvýhodňovanie MHD? Myslíte to, kde plošne bude v mestách 30km/h? Gratulujem. V Paríži otestované. Mimo dopravnej ***** autobusy idú tú istú trasu čo predtým v priemere o 20 minút dlhšie. Používatelia autobusov sa už tešia. 40 minút života zase mínus.
A čo vám ušlo zase, 30/2020 Z.z. sa týka aj cyklistov na cestách. Nedávno sa riešilo, že cca 1cm hlboká diera v dilatácii na Lužnom moste je problém, ľudia si tam rozbiť hubu. Taký neviditeľný 7-10cm vysoký retardér bude lahôdka pre cyklistov. Hlavne pre tých "disciplinovaných" za tmy bez svetiel, helmy. Čakám kedy si tam niekto rozbije hubu a bude vyplakávať. Na jar či kedy, sa to riešilo napríklad pri Riverparku, bol tam natiahnutý káblový prechod. Podľa reakcií ľudí, tak 10 či koľko cyklistov tam zahučalo a malo zranenia. A to za dňa. V noci to bolo ďalších 15 cyklistov (lebo svetlá sú pre debilov a keď nevidím, tak treba pridať ešte viac). Boli o tom 2 príspevky, požadovalo keď už nie odstránenie daných káblových prechodov, tak ich označenie zvislými značkami, lebo sú nebezpečné pre cyklistov. Chápem, myslenie bolí.
Mimochodom, istý čas som žil aj v Londýne, jedno z najviac nepriateľských miest k autám. A viete čo je zaujímavé? Do 3,5m pruhu cesty (od obrubníka, cez krajnicu, vodiaci prúžok, samotnú šírku pruhu po os oddeľujúcu pruhy) sa im podarilo nakresliť 1 pruh pre autá a 1 cyklopruh. Na Slovensku sú z toho všetci cyklisti, pardón, drvivá väčšina cyklistov pokakaný, lebo auto ich minulo o 75cm a oni potrebujú 1,5m v meste, lebo majú pocit, že ich chcú všetci zabiť. Žiaľ 9/10 cyklistov tomu aktívne na cestách prispieva. Lebo na Slovensku treba 1,5m jednosmerný pruh pre cyklistov, lebo sa nedokáže zo svojou šírkou cca 60-70cm zmestiť do 1,25m širokého pruhu a potrebuje ešte 1,5m ochranný pruh.
Jaroh Bola by to zaujimava debata pri pive. Z nutnou davkou odosobnenia sa od svojich skusenosti a vedomosti sa viem vzit do tvojho pohladu na zelene mesto buducnosti. Lenze co si podla mna neuvedomujes je, ze cela ludska spolocnost, to ze nas je tolko kolko je, to ze mesa jestvuju, to ze ekonomika sa toci je dielo rozovja. A to co sa posledne dekady v odvetvi dopravy deje nie je rozvoj, to je devolucia. Vraciame sa spat. Tam kam smerujeme sme uz boli za cias priemyslovej revolucie. Po cestach chodili auta rychlostou chodze. Cykllisti kone, chodci vozy, vsetko sa tlacilo na uzkych uliciach a nejako sa cez blato a jamy snazilo prebojovat do ciela. Ale v tedy nejestvovali mobilne telefony, nejsetovalo mat 8-10 obchodnych stretnuti za den. Nejstvovalo sa s niekym dohodnut na minutu presne. Cestovanie, do vedlajsieho mesta bol tyzdenny program. Ak sa vratime tam, musime sa vratit aj k ich produktivite prace, hustote obyvatelstva, ekonomike, a zivotnej urovni. Doprava sa stala hnacim motorom kommercnej revolucie. Keby sme nemali auta este by sme nahanali na koni kravy okolo domu. A nie bycikel ani elektricka kolobezka svet nezachrani. MHD je prezitok, vdaka dalsim pandemiam bude ak nie zakazane, tak nerentabilne. Momentalne hovoris o odradeni od pouzivania auta v meste, ale to co to vyvola bude odradenia ludi od zivota v meste. Co to znamena je nad rozsah tejto debaty, ale zamysli sa nad tym.
pravdu máš, toto je nereálne, ... lepšie je ísť smerom k adaptívnemu tempomatu a autopilotom na základe satelitu a iných senzorov. Neskôr to smerovať deálne na vznášadlá aby sa dalo jazdiť na viac úrovniach nad sebou
len si nie som istý, kde v tejto utópii majú miesto bicykle ako dopravný prostriedok alebo pešovanie
Ano, moze byt, A este to ma jeden aspekt, ako nahle mi stat vnucuje ake vozidlo mozem vlastnit, ako na nom mozem jazdit, kedy, kadial, este mi navysuje prevadzkove naklady znekvalitnovanim ciet a celu zodpovednost za vysledok tohto koktailu problemov ma niest vodic/majitel. Tak nech si to auto necha. Nech je statne, nech ho stat prevadzkuje, nech ho statny pocitac riadi, a nech stat nesie zodpovedost za to ked to niekoho prejde, ja si tak max zaplatim za 1km. Odmietam za vlastne peniaze nadobudnut zariadenie, platit z neho priame aj nepriame dane, nechat si znepriemnovat jeho pouzite, nechat si diktovat co kedy mozem a musim a zaroven mat trestnopravnu zodpovednost, napriek tomu ze plnim co mi stat nariadi. Lebo dodrziavanie predpisov nikoho od stihania za sposobenu nehodu neoslobodi.
1. To nie je "môj pohľad na zelené mesto budúcnosti", to je vývoj, ktorý sa deje bez ohľadu na môj alebo tvoj názor.
2. Nikto nejde zakázať autá a nikto si nemyslí, že bicykel spasí svet. Všeobecne akcepovaná miera je, že cyklodoprava vie prevziať v mestských oblastiach 10% dopravnej práce. V niektorých šrtvtiach viac, v iných menej, v niektorých mestách viac, v iných menej, v niektorých krajinách viac, v iných menej. Pri tom zvyšku bude aj na´dalej dominantná automobilová alebo hromadná doprava - zase to závisí od miesta, regiónu, krajiny ...
3. Sú dve možnosti - buď je Slovensko iné, ako ostatné krajiny Európy, alebo skrátka tebou opisované scenáre nie sú reálne. Mestá, ktoré sa snažia vytvárať podmienky aj pre inú, ako individuálnu automobilovú dopravu, sú pre ľudí atrakťívnejše a sú hodnotené vyššie, ako mestá, v ktorých je indviduálna automobilová doprava regulovaná menej.
4. Štát ťa už teraz tak obmedzuje v používaní auta, že celkom nechápem, ako myslíš ten posledný príspevok. Napísal si "Odmietam za vlastne peniaze nadobudnut zariadenie, platit z neho priame aj nepriame dane, nechat si znepriemnovat jeho pouzite, nechat si diktovat co kedy mozem a musim a zaroven mat trestnopravnu zodpovednost, napriek tomu ze plnim co mi stat nariadi." Nie, neodmietaš to, tomu všetkému sa podriaďuješ už dnes a vlastne odkedy máš vodičák a auto. Máš auto, ktoré vie ísť 170 km/h a ty môžeš najviac 130 km/h a v obci dokonca iba 50 km/h či dokonca aj menej. Strašné. Musíš platiť za parkovanie. Bývaš v jednosmerke, máš tam svoj vlastný dom a ty tam na svojom vlastnom aute nemôžeš prísť z ktorejkoľvek strany, ale iba z tej povolenej. Musíš na svojom vlastnim aute svietiť svetlami aj cez deň. Keď odbočuješ, musíš dať smerovku. Nemôžeš ísť na svojom vlastnom aute tou najktašou cestou cez námestie, ale musíš ísť dokola a míňať svoj vlastný benzín. Máš svoje auto a nemôžeš na ňom ísť do štátneho lesa či na štátnu lúku. Bezpochy by sa ti do auta zmestilo aj šesť ľudí, ale môžeš v ňom viezť iba päť. Nemôžeš šoférovať ani po jednom pive. nemôžeš len tak prejsť cez plnú čiaru a musíš zastaviť pri každej stopke a to aj vtedy, keď vidíš, že nič nejde. Takže nerozumiem tvojmu poslednému príspevku.
V každom prípade, takto o desať rokov, bude podieľa pešej, cyklistickej a hromadnej dopravy oveľa vyšši ako dnes a podiel individuálnej automobilpovej dopravy oveľa nižší ako dnes a to bez ohľadu na to, čo si tu vypisujeme.
uplne suhlasim so 4 bodom do bodky... ale nechapem jednu vec.
Ako si pisal. Platim za parkovanie, platim dane a poplatky... od registracnych az po recyklacne. Dokonca pouzivam smerovky, nechodim v jednosmerkach do protismeru, davam prednosť tam kde treba. Dodržujem predpisy, nesoferujem pod vplyvom alkoholu ani omamnych latok, dodrzujem MPR pretoze ide bezpecnost.
Ale potom si uvedomis, ze najviac co takeho ako ja na ceste ohrozuje je cinnost, alebo necinnost zodpovednych institucii a osob. Presne som popisal v mojom prispevku o stranu skorej. A to je na taku zaucho, ze by sa tomu úradníčkovi čo to vymyslel prehadzovačka na hlave otočila.
jo... cize v zasade to vidim tak, ze urobme cestu viac "tricky" neoznačenými vyvysenymi prechodmi cez cestu lebo "naduzivanie znaciek". To, ze tam v noci niekto pojde 50 vyleti na chodnik a zramuje niekoho vieme okomentovat "neprisposobil jazdu stavu a povahe vozovky"... krasa
na druhej strane asi netrapi zodpovednych:
1) to, ze mame na cestach nezmazane docasne dopravne znacenie po zmene jazdnych pruhov
2) to, ze vodorovne dopravne znacenie je casto v stave - "transparentne" a ked v noci prsi tak nemas sancu ho vidiet, lebo sa vsetko leskne jak psovi gule
3) to, ze Z4a - Smerovacia doska ľavá a Z4b - Smerovacia doska pravá je casto ako docasne dopravne znacenie pouzite nespravne a keby si ho mal respektovat skoncis vo vykopanej diere. pozname hlavne v BA, kde snad neni mesiaca co by nieco nerozkopali. Znacky kladú chalani co maju 4 ludove - ked som raz zastavil a povedal im, ze to je zle, tak som dostal odpoved - "majster nam take dal".
4) to, ze niektore cesty 1 tr. su v dezolatnom stave a v zaujme vlastnej bezpecnosti musis dieram venovat rovnaku, ak nie vacsiu pozornosť ako znaceniu
5) ak je popri ceste vystavba tak je na 20metroch snad 20 dopravnych značiek a co 10 metrov striedas rychlost 50, 70, 50, 70...
ale naduzivanie znaciek na vyvysene prechody je problem kks... sem sa hodi hlaska "Pane Vachmajstr! Vy jste hlava!"
Vysvetlim aj pre menej chapavych. Obmedzenie individualnej automobilovej dopravy si vo vyspelej spolocnosti predstavujem totiz uplne inak ako tak, ze urobim z cesty prekazkovu drahu. Ked chcem aby si občania vybavovali na urade zalezitosti elektronicky z domova, tak nepostavim pred urad kozu aby ju preskakovali, ale vytvorim funkcny system.
Ked chcem aby cestovali MHD tak vytvorim funkcny system hromadnej dopravy, kde pri cestovani presne viem kedy potrebujem nastupit, kedy vystupim a kolko ma to bude stat. A nie taky, kde ledva nastupis na 3. zastavke autobusu a stojis vo dverach. Kde linka kazde rano vynechava jednotlive spoje lebo sa nestihaju otacat. Kde slubuju 25 rokov elektricku do perifernych casti a stale nic. Pikoska... "tapnutie" v MHD BA mi neberie VISA kartu napriek tomu, ze je tam jej logo. Takto funkcny system nevyzera.
4. Štát ťa už teraz tak obmedzuje v používaní auta, že celkom nechápem, ako myslíš ten posledný príspevok. Napísal si "Odmietam za vlastne peniaze nadobudnut zariadenie, platit z neho priame aj nepriame dane, nechat si znepriemnovat jeho pouzite, nechat si diktovat co kedy mozem a musim a zaroven mat trestnopravnu zodpovednost, napriek tomu ze plnim co mi stat nariadi."
To bol cisto reakcia na autonomne vozidla a rozne polo autonomne vozidla, ktore bud obmedzuju vodica v tom co moze, alebo sa riadia same, pripadne maju rozne obmedozvace max rychlosti, brzdneho ucinku, trakcie, vykonu na roznych stupnoch, brzdia ked vidia znacku, alebo ked sa pred ne zaradi auto. ..... Cisto reakcia na predosli prispevok od lapaloma. To ze uz dnes je majitel vozidla z pohladu statu upisana dojna krava, je sice pravda, ale na stastie este stale nema stat prsty uplne vsade. Este styale sa daju najst miesta kde clovek moze uzit svoej auto, ked nic ine aspon sukromny motokarovy okruh. Ale ked uz samotne vozidla nedovolia vodicovi viest vozidlo ako chce, za mna si to mozu nechat. BTW: to je okrem ineho jeden z dovodov preco vsetky moje auta maju 15 rokov a viac. To su este auta pre vodicov, nie polovodicov.
Dobre robíš... Alebo ťa niekto núti kúpiť si to zariadenie?
Alebo si to tak myslel, že to zariadenie nadobudneš za nakradnuté??? A či rovno ukradneš?
Upresnim, tak ako odmietam androidovy telefon, iphon a rozne ine vsetecne zariadenia, tak odmietam aj auto ktore sa bude riadit same alebo ma bude obmedzovat v tom co s nim mozem a co nie. Cize ak to bude ako pise Lapaloma autonomne, OK ale nech si to prevadzkuje stat a ma za to aj zodpovednost. Napr ak ma mapoje auto aktivny tempomat ktory ma zastavit v pripade prekazky a ono nezastavi, nech ma zodpovednost vyrobca, stat ktokolvek kto mi to tam nanutil nie vodic. Jediny raz som mal problem s autom v smyku v zakrute, ked sa z nicoho nic sama zapla trakcna kontrola lebo sa pocitac rozhodol ze drift 4 kolies v takom uhle je uz vela. Ja som nevedel, ze ked vypnem PSM manualne na tvrdo, moze sa samo zapnut. Zistil som drahym sposobom. A take icutky su uz dnes vsade, dakujem neprosim.
Na danom území 88km2 žije, či pracuje, alebo ho inak potrebuje cca 3,6 milióna ľudí.
1) čo s ľuďmi, ktorý tam žijú a vlastnia auto?
2) čo so zásobovaním? A službami ako smetiari?
3) čo s verejnou dopravou? Taxi?
4) čo s ľuďmi, ktorý na výkon svojej práce potrebujú auto?
5) Ako to bude vyzerať potom v okolí? Čo to spraví s dopravnou situáciou?
Edit: Pre porovnanie podľa Google maps som si obklikal zastavanú plochu, kde žijú ľudia v BA:
- Petržalka cca 10,5km2
- Lamač, Dúbravka, Karlova ves, Staré Mesto, Nové Mesto, Ružinov, Rača, Vajnory, Podunajské Biskupice, Kramáre Koliba je cca 75km2.
Suma cca 85,5km2. Teda podobne ako v Berlíne. Nerátal som do toho Devín, Devínsku, Záhorskú Bystricu, Jarovce, Rusovce Čunovo, ale len to jadro Bratislavy. Podľa dát, čo sa zisťovali podľa SIM kariet, cez pracovný týždeň sa v BA pohybuje cca 800 000 ľudí (4,5x menej ako v Berlíne) Do celého toho jadra BA by nesmelo vstúpiť žiadne auto s výnimkou invalidov. Ako by to tu asi vyzeralo? Som z BA, preto dávam príklad BA.
3,7 miliona ma cely Berlin. V tom 88km^2 byva cca 1 milion.
Min na otazky 2,3 a 4 mas odpoved v texte clanku: "People who depend on their cars for their trade or because they have impaired mobility would be exempt, as would emergency services."..
Ah, dobre, uz som sa bal, ze som cital nespravny clanok. Takze to, co niekto s peticiou nedomyslel, nenajdem v clanku ako takom, ale niektori z nas najdu medzi riadkami vdaka konfirmacnemu skresleniu im vlastnemu.
user_id býva, pracuje a inak potrebuje to územie cca 3,6 milióna ľudí. Celá aglomerácie Berlínu má okolo 4,5 milióna obyvateľov, cca 700 tisíc ľudí do Berlína prichádza denne za prácou, či do školy, na úrady, za zdravím atď. Otázky 2, 3 a 4 neboli zodpovedané. Jediné na čo bolo zodpovedané, tak zdravotne postihnutý ľudia tam budú môcť používať auto. Ale nebolo konkretizované, že čo budú musieť spĺňať. Budú to ľudia na vozíkoch? Kto to bude.
Ďakujem Rachela za vysvetlenie. Prosím si vaše riešenie, že ak sa zakážu autá v celej BA, že ako to tu bude fungovať. Ďakujem za odpoveď.
Zasielanie zaujímavých akcií a noviniek emailomZasielanie zaujímavých akcií a noviniek emailomZasielanie darčekov a možnosti výhodnejšieho nákupuZasielanie Akcie týždňa
Zvoľ si, prosím, o ktoré informácie máš záujem:
Raz za týždeň / mesiac posielame súhrn toho čo pribudlo na MTBIKERi. Nikdy neposielame reklamu ani iný spam.
K narodeninám a meninám posielame menší darček s možnosťami výhodnejšieho nákupu a občas posielame email s akciami na tovar, ktorý Ťa môže zaujímať.
Raz za týždeň posielame súhrn našej Akcie týždňa a občas posielame email o špeciálnych akciách a novinkách v našom e-shope.
Dávam spoločnosti MTBIKER community s.r.o., so sídlom 225, Hrádok 916 33, Slovensko, IČO: 52 770 222, súhlas na zasielanie bezplatných informácií podľa špecifikácie uvedenej vyššie a so spracúvaním mojich osobných údajov na tento účel. Môj súhlas je dobrovoľný a beriem na vedomie, že mám právo ho kedykoľvek odvolať v sekcii Nastavenia e-mailov. Zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil(a) s informáciami v sekcii Ochrana súkromia a osobných údajov.
check_circle
error
MTBIKER používa cookies
Súbory cookies používame na zabezpečenie funkčnosti webu a na personalizáciu obsahu. S Tvojim súhlasom ich budeme používať na meranie užívania webovej stránky, k personalizácii a na zobrazenie relevantných reklám a informácií. Ak nám udelíš súhlas, môžeš ho zrušiť alebo môžeš zmeniť svoje preferencie v sekcii Nastavenia cookies. Ak nesúhlasíš s ukladaním cookies, môžeš ich odmietnuť. Viac o cookies si môžeš prečítať v sekcii Ochrana súkromia a osobných údajov.
na druhej strane asi netrapi zodpovednych:
1) to, ze mame na cestach nezmazane docasne dopravne znacenie po zmene jazdnych pruhov
2) to, ze vodorovne dopravne znacenie je casto v stave - "transparentne" a ked v noci prsi tak nemas sancu ho vidiet, lebo sa vsetko leskne jak psovi gule
3) to, ze Z4a - Smerovacia doska ľavá a Z4b - Smerovacia doska pravá je casto ako docasne dopravne znacenie pouzite nespravne a keby si ho mal respektovat skoncis vo vykopanej diere. pozname hlavne v BA, kde snad neni mesiaca co by nieco nerozkopali. Znacky kladú chalani co maju 4 ludove - ked som raz zastavil a povedal im, ze to je zle, tak som dostal odpoved - "majster nam take dal".
4) to, ze niektore cesty 1 tr. su v dezolatnom stave a v zaujme vlastnej bezpecnosti musis dieram venovat rovnaku, ak nie vacsiu pozornosť ako znaceniu
5) ak je popri ceste vystavba tak je na 20metroch snad 20 dopravnych značiek a co 10 metrov striedas rychlost 50, 70, 50, 70...
ale naduzivanie znaciek na vyvysene prechody je problem
A čo vám ušlo zase, 30/2020 Z.z. sa týka aj cyklistov na cestách. Nedávno sa riešilo, že cca 1cm hlboká diera v dilatácii na Lužnom moste je problém, ľudia si tam rozbiť hubu. Taký neviditeľný 7-10cm vysoký retardér bude lahôdka pre cyklistov. Hlavne pre tých "disciplinovaných" za tmy bez svetiel, helmy. Čakám kedy si tam niekto rozbije hubu a bude vyplakávať. Na jar či kedy, sa to riešilo napríklad pri Riverparku, bol tam natiahnutý káblový prechod. Podľa reakcií ľudí, tak 10 či koľko cyklistov tam zahučalo a malo zranenia. A to za dňa. V noci to bolo ďalších 15 cyklistov (lebo svetlá sú pre debilov a keď nevidím, tak treba pridať ešte viac). Boli o tom 2 príspevky, požadovalo keď už nie odstránenie daných káblových prechodov, tak ich označenie zvislými značkami, lebo sú nebezpečné pre cyklistov. Chápem, myslenie bolí.
Mimochodom, istý čas som žil aj v Londýne, jedno z najviac nepriateľských miest k autám. A viete čo je zaujímavé? Do 3,5m pruhu cesty (od obrubníka, cez krajnicu, vodiaci prúžok, samotnú šírku pruhu po os oddeľujúcu pruhy) sa im podarilo nakresliť 1 pruh pre autá a 1 cyklopruh. Na Slovensku sú z toho všetci cyklisti, pardón, drvivá väčšina cyklistov pokakaný, lebo auto ich minulo o 75cm a oni potrebujú 1,5m v meste, lebo majú pocit, že ich chcú všetci zabiť. Žiaľ 9/10 cyklistov tomu aktívne na cestách prispieva. Lebo na Slovensku treba 1,5m jednosmerný pruh pre cyklistov, lebo sa nedokáže zo svojou šírkou cca 60-70cm zmestiť do 1,25m širokého pruhu a potrebuje ešte 1,5m ochranný pruh.
len si nie som istý, kde v tejto utópii majú miesto bicykle ako dopravný prostriedok alebo pešovanie
1. To nie je "môj pohľad na zelené mesto budúcnosti", to je vývoj, ktorý sa deje bez ohľadu na môj alebo tvoj názor.
2. Nikto nejde zakázať autá a nikto si nemyslí, že bicykel spasí svet. Všeobecne akcepovaná miera je, že cyklodoprava vie prevziať v mestských oblastiach 10% dopravnej práce. V niektorých šrtvtiach viac, v iných menej, v niektorých mestách viac, v iných menej, v niektorých krajinách viac, v iných menej. Pri tom zvyšku bude aj na´dalej dominantná automobilová alebo hromadná doprava - zase to závisí od miesta, regiónu, krajiny ...
3. Sú dve možnosti - buď je Slovensko iné, ako ostatné krajiny Európy, alebo skrátka tebou opisované scenáre nie sú reálne. Mestá, ktoré sa snažia vytvárať podmienky aj pre inú, ako individuálnu automobilovú dopravu, sú pre ľudí atrakťívnejše a sú hodnotené vyššie, ako mestá, v ktorých je indviduálna automobilová doprava regulovaná menej.
4. Štát ťa už teraz tak obmedzuje v používaní auta, že celkom nechápem, ako myslíš ten posledný príspevok. Napísal si "Odmietam za vlastne peniaze nadobudnut zariadenie, platit z neho priame aj nepriame dane, nechat si znepriemnovat jeho pouzite, nechat si diktovat co kedy mozem a musim a zaroven mat trestnopravnu zodpovednost, napriek tomu ze plnim co mi stat nariadi." Nie, neodmietaš to, tomu všetkému sa podriaďuješ už dnes a vlastne odkedy máš vodičák a auto. Máš auto, ktoré vie ísť 170 km/h a ty môžeš najviac 130 km/h a v obci dokonca iba 50 km/h či dokonca aj menej. Strašné. Musíš platiť za parkovanie. Bývaš v jednosmerke, máš tam svoj vlastný dom a ty tam na svojom vlastnom aute nemôžeš prísť z ktorejkoľvek strany, ale iba z tej povolenej. Musíš na svojom vlastnim aute svietiť svetlami aj cez deň. Keď odbočuješ, musíš dať smerovku. Nemôžeš ísť na svojom vlastnom aute tou najktašou cestou cez námestie, ale musíš ísť dokola a míňať svoj vlastný benzín. Máš svoje auto a nemôžeš na ňom ísť do štátneho lesa či na štátnu lúku. Bezpochy by sa ti do auta zmestilo aj šesť ľudí, ale môžeš v ňom viezť iba päť. Nemôžeš šoférovať ani po jednom pive. nemôžeš len tak prejsť cez plnú čiaru a musíš zastaviť pri každej stopke a to aj vtedy, keď vidíš, že nič nejde. Takže nerozumiem tvojmu poslednému príspevku.
V každom prípade, takto o desať rokov, bude podieľa pešej, cyklistickej a hromadnej dopravy oveľa vyšši ako dnes a podiel individuálnej automobilpovej dopravy oveľa nižší ako dnes a to bez ohľadu na to, čo si tu vypisujeme.
Ako si pisal. Platim za parkovanie, platim dane a poplatky... od registracnych az po recyklacne. Dokonca pouzivam smerovky, nechodim v jednosmerkach do protismeru, davam prednosť tam kde treba. Dodržujem predpisy, nesoferujem pod vplyvom alkoholu ani omamnych latok, dodrzujem MPR pretoze ide bezpecnost.
Ale potom si uvedomis, ze najviac co takeho ako ja na ceste ohrozuje je cinnost, alebo necinnost zodpovednych institucii a osob. Presne som popisal v mojom prispevku o stranu skorej. A to je na taku zaucho, ze by sa tomu úradníčkovi čo to vymyslel prehadzovačka na hlave otočila.
na druhej strane asi netrapi zodpovednych:
1) to, ze mame na cestach nezmazane docasne dopravne znacenie po zmene jazdnych pruhov
2) to, ze vodorovne dopravne znacenie je casto v stave - "transparentne" a ked v noci prsi tak nemas sancu ho vidiet, lebo sa vsetko leskne jak psovi gule
3) to, ze Z4a - Smerovacia doska ľavá a Z4b - Smerovacia doska pravá je casto ako docasne dopravne znacenie pouzite nespravne a keby si ho mal respektovat skoncis vo vykopanej diere. pozname hlavne v BA, kde snad neni mesiaca co by nieco nerozkopali. Znacky kladú chalani co maju 4 ludove - ked som raz zastavil a povedal im, ze to je zle, tak som dostal odpoved - "majster nam take dal".
4) to, ze niektore cesty 1 tr. su v dezolatnom stave a v zaujme vlastnej bezpecnosti musis dieram venovat rovnaku, ak nie vacsiu pozornosť ako znaceniu
5) ak je popri ceste vystavba tak je na 20metroch snad 20 dopravnych značiek a co 10 metrov striedas rychlost 50, 70, 50, 70...
ale naduzivanie znaciek na vyvysene prechody je problem
Vysvetlim aj pre menej chapavych. Obmedzenie individualnej automobilovej dopravy si vo vyspelej spolocnosti predstavujem totiz uplne inak ako tak, ze urobim z cesty prekazkovu drahu. Ked chcem aby si občania vybavovali na urade zalezitosti elektronicky z domova, tak nepostavim pred urad kozu aby ju preskakovali, ale vytvorim funkcny system.
Ked chcem aby cestovali MHD tak vytvorim funkcny system hromadnej dopravy, kde pri cestovani presne viem kedy potrebujem nastupit, kedy vystupim a kolko ma to bude stat. A nie taky, kde ledva nastupis na 3. zastavke autobusu a stojis vo dverach. Kde linka kazde rano vynechava jednotlive spoje lebo sa nestihaju otacat. Kde slubuju 25 rokov elektricku do perifernych casti a stale nic. Pikoska... "tapnutie" v MHD BA mi neberie VISA kartu napriek tomu, ze je tam jej logo. Takto funkcny system nevyzera.
Dobre robíš... Alebo ťa niekto núti kúpiť si to zariadenie?
Alebo si to tak myslel, že to zariadenie nadobudneš za nakradnuté??? A či rovno ukradneš?
4. Štát ťa už teraz tak obmedzuje v používaní auta, že celkom nechápem, ako myslíš ten posledný príspevok. Napísal si "Odmietam za vlastne peniaze nadobudnut zariadenie, platit z neho priame aj nepriame dane, nechat si znepriemnovat jeho pouzite, nechat si diktovat co kedy mozem a musim a zaroven mat trestnopravnu zodpovednost, napriek tomu ze plnim co mi stat nariadi."
To bol cisto reakcia na autonomne vozidla a rozne polo autonomne vozidla, ktore bud obmedzuju vodica v tom co moze, alebo sa riadia same, pripadne maju rozne obmedozvace max rychlosti, brzdneho ucinku, trakcie, vykonu na roznych stupnoch, brzdia ked vidia znacku, alebo ked sa pred ne zaradi auto. ..... Cisto reakcia na predosli prispevok od lapaloma. To ze uz dnes je majitel vozidla z pohladu statu upisana dojna krava, je sice pravda, ale na stastie este stale nema stat prsty uplne vsade. Este styale sa daju najst miesta kde clovek moze uzit svoej auto, ked nic ine aspon sukromny motokarovy okruh. Ale ked uz samotne vozidla nedovolia vodicovi viest vozidlo ako chce, za mna si to mozu nechat. BTW: to je okrem ineho jeden z dovodov preco vsetky moje auta maju 15 rokov a viac. To su este auta pre vodicov, nie polovodicov.
Alebo si to tak myslel, že to zariadenie nadobudneš za nakradnuté??? A či rovno ukradneš?
Upresnim, tak ako odmietam androidovy telefon, iphon a rozne ine vsetecne zariadenia, tak odmietam aj auto ktore sa bude riadit same alebo ma bude obmedzovat v tom co s nim mozem a co nie. Cize ak to bude ako pise Lapaloma autonomne, OK ale nech si to prevadzkuje stat a ma za to aj zodpovednost. Napr ak ma mapoje auto aktivny tempomat ktory ma zastavit v pripade prekazky a ono nezastavi, nech ma zodpovednost vyrobca, stat ktokolvek kto mi to tam nanutil nie vodic. Jediny raz som mal problem s autom v smyku v zakrute, ked sa z nicoho nic sama zapla trakcna kontrola lebo sa pocitac rozhodol ze drift 4 kolies v takom uhle je uz vela. Ja som nevedel, ze ked vypnem PSM manualne na tvrdo, moze sa samo zapnut. Zistil som drahym sposobom. A take icutky su uz dnes vsade, dakujem neprosim.
Do tej kategórie vlastne patrí aj windows, ten by si mal odmietať tiež ako aj linux z ktorého vychádza android;)
1) čo s ľuďmi, ktorý tam žijú a vlastnia auto?
2) čo so zásobovaním? A službami ako smetiari?
3) čo s verejnou dopravou? Taxi?
4) čo s ľuďmi, ktorý na výkon svojej práce potrebujú auto?
5) Ako to bude vyzerať potom v okolí? Čo to spraví s dopravnou situáciou?
Edit: Pre porovnanie podľa Google maps som si obklikal zastavanú plochu, kde žijú ľudia v BA:
- Petržalka cca 10,5km2
- Lamač, Dúbravka, Karlova ves, Staré Mesto, Nové Mesto, Ružinov, Rača, Vajnory, Podunajské Biskupice, Kramáre Koliba je cca 75km2.
Suma cca 85,5km2. Teda podobne ako v Berlíne. Nerátal som do toho Devín, Devínsku, Záhorskú Bystricu, Jarovce, Rusovce Čunovo, ale len to jadro Bratislavy. Podľa dát, čo sa zisťovali podľa SIM kariet, cez pracovný týždeň sa v BA pohybuje cca 800 000 ľudí (4,5x menej ako v Berlíne) Do celého toho jadra BA by nesmelo vstúpiť žiadne auto s výnimkou invalidov. Ako by to tu asi vyzeralo? Som z BA, preto dávam príklad BA.
Min na otazky 2,3 a 4 mas odpoved v texte clanku: "People who depend on their cars for their trade or because they have impaired mobility would be exempt, as would emergency services."..
Ďakujem Rachela za vysvetlenie. Prosím si vaše riešenie, že ak sa zakážu autá v celej BA, že ako to tu bude fungovať. Ďakujem za odpoveď.