Zdravím , chcem sa spýtať ohľadom kúpy nového bicykla, tak Cca do 15.000,- Sk
Chcel by som tam aj mech kotúč + vzadu V-Brake tak ma zaujíma aká je náročnosť na údržbu + finančná náročnosť čo sa tam mení a ako často(brzd platničky) a čo stoja počul som aj čosi o zahrievaní mech brzdy kým začne poriadne brzdiť že sa potrebuje zahriať niečo o krivení vidlice ?? zasa tak často ju požívať nebudem tak 20-30 ku 80-70 k V-Braku,
Prevažne ten zadný V-Brake.
A vie mi niekto povedať podstatný rozdiel medzi Altus,Acera,Alivio, Deore,
Chcem mať kvalitný bicykel do 15.000 ,- Sk, nenáročný na údržbu(tým myslím to že nemusím 1x mesačne meniť brzd platničky za 200 Sk)
Tak či by mi nestačilo aj Shimano Acera a akú vidlu by ste doporučili? A obchod v Ba okrem Kaktus bike, Zanzo ??
Osobne ma zatiaľ zaujali tieto bicykle - Merida 300 D, Trek 4300 Disc, Schwinn GSD, Amulet fiction
Len neviem či sa dajú zohnať modly 2004 ak by sa dalo tak aj 2003.
Ďakujem za rady a prajem pekné kilometre na bicykli
25.10.2004 - 12:10:46
00
Nazdar Brano,
ak nechces jazdit v blate tak predny kotuc je podla mna zbytocny. Tu istu sluzbu Ti urobia aj V-Braky. Castej vymeny gumiciek sa nemusis bat ak nebudes jazdit na biku 1000km mesacne, ale to by si mal uvazovat o bajku v inej cenovej kategorii. Co sa tyka komponentov, tak urcite odporucam minimalne Deore. Pozeral som, ze v tvojom pripade by som rozmyslal na tej Meride Matts 500, teraz je za cca. 15.800 , za ten 800 SK doplatok je to podla mna lepsia volba ako 300D. Vidla na 500ke je s lockoutom. Alebo sa pozri na nieco podobne od konkurencie, mozno Author. Vidlicu si moc nevyberies. Ak sa biking zapaci, aj tak budes pokukavat po lepsich bikoch.
25.10.2004 - 14:27:29
00
Kotuc je podla mna zbytocny, ak vsak chces jeden kotuc tak ho daj tam kde brzdis castejsie (cize dozadu). Tazsie sa udrziava a je drahsi ako V-brzda, okrem toho musis najazdit niekolko km kym bude optimalne fungovat a ak jazdis malo moze ti to trvat dlho. Co sa tyka kratkodobeho zahrievania, zahrievaju sa vacsinou tam kde by ti vecka zhoreli; cize ak silno a dlho brzdis pri zjazde, co vsak na biku za 15.000 asi neplanujes.
Kotuce mozu pokrivit tenku a zoslabovanu vidlicu, nedaval by som kotuc napr. na vidlu s 28mm nohami.
Deore ma 9speed, Altus 7, tie medzi tym 8. Cim vyssie, tym presnejsie/lahsie/viac vydrzi/vyssia cena.
25.10.2004 - 17:54:56
00
meridu matts 500 mozem len odporucit. ja mam 700, je tam rozdiel len v prehadzovacke (XT) a brzdach (hydraulicke magura), je tam totozny ram a v zasade aj to ostatne a za tie peniaze je to ozaj velmi kvalitny bike. komplet deore, 80 mm vidla s lockoutom, alu 7005 ram, vpredu vzadu deore naboj. ale brzdy su tam Ike Cartridge co nie je vyhra ale ta 300 D ma kotuce Shimano Alivio co su asi najhorsie kotuce ake boli kedy vyrobene (a aj najlacnejsie, najviac nakladov na udrzbu etc. - znamy mal hayes (odletel mu bike z auta na dialnici pri 130 kmh tak nebolo co riesit), chcel usetrit, kupil ho, urval ho a stalo ho to 1500 za novy a za par stovak km ho zase urve). ale celkom dopohody vyzeraju tie Ike, mozno daco porovnatelne ako Deore V braky a myslim ze to bude brzdit OK a mozno aj lepsie ako ten kotuc. na bezny teren a aj celodenne vylety v pohode bike. ale si daj bacha kedy ho kupis lebo dole uz tie meridy nepojdu a 2004 modely sa uz len dopredavaju, napriklad ja som musel kupit 22" ram namiesto 20" co nie je vyhra ale chcel som ten bike. takze ak sa prenho rozhodnes, rozhodni sa co najskor.

deore je kvalita a alivio tiez nie je zle. ale pokial ti ide o udrzbu a o to aby si nemusel do toho vela vrazat, tak jednoznacne deore (alebo LX, XT, to su uz ale vyssie cenove kategorie). no a v zasade, pokial budes na tom normalne jazdit, tak ti staci tak raz za 1000 km vymenit gumicky co je par korun a sem-tam vymenit plast. inak aj plaste ma matts 500 dost dobre (Maxxis Harddrive 2.1 tusim a tie su ozaj fajn v tej cenovej kategorii).

inak ani ten trek nevyzera zle ale bral by som na tvojom mieste jednoznacne meridu.
25.10.2004 - 18:06:37
00
keyboard_arrow_up