Skor vyvstava otazka, kde to chces pouzivat, lebo od nas na zapad spat kdekolvek je takmer nemozne. A ak si v kempe, nie je potrebna vybava auta, staci stan. Naopak na vychod je uz vhodne aj wc ci lepsie varenie.
A na vychod od raja by som veru bajk bezstarostne do skarpy v noci nehodil.
15.02.2022 - 23:18:24
00
Tak každý má iné nároky na pohodlie. Niekto prejde Rusko v Land Roveri a niekto potrebuje obytný autobus.
Ako študent som precestoval stopom skoro celú Európu, spával pod širákom a nič mi nechýbalo. Vtedy bol môj sen Renault Espace.
Dnes by som obytné auto bez wc/sprchy nechcel. Bol som s polointegrovaným obytňákom s alkovňou na TDF, bez alkovne na Sicílii a ideálne pre mňa je prestavaná klasická veľká dodávka s kúpelkou. Tie polointegrované nie sú tak pohodlné na jazdu.
Všetko má svoje výhody a nevýhody.
15.02.2022 - 23:59:49
00
Dudo napísal:
Skor vyvstava otazka, kde to chces pouzivat, lebo od nas na zapad spat kdekolvek je takmer nemozne. A ak si v kempe, nie je potrebna vybava auta, staci stan. Naopak na vychod je uz vhodne aj wc ci lepsie varenie.
A na vychod od raja by som veru bajk bezstarostne do skarpy v noci nehodil.


Veru toto. Za "mlada" som Europu pochodil spanim v kufri stareho jeepu a ilegalnim stanovanim po plazach. Pretoze ak neni kemp, tak ziadny americky overlanding v nasich koncinach nehrozi, a tie kempy su niekedy riadny disney-land...a cenovo jak ubytko aj.

Ale teraz to obcas aj mna laka postavit Van, ale trapi ma nieco co malokde vidim ludi riesit a to bezpecnost.
Neviem ci kazdy videl tie nemecke testovacky kde brand-new factory prerabky od Hymeru/Sunlightu/etc.. totalne zabiju celu posadku uz pri medium overlap v 50 km/h. Cize bezna havarka v nasich horskych obojsmerkach (lebo slovaci su experti v predbiehani v protismere do zakruty, a samozrejme nezmestenie sa za ciaru v zakrute).

A tu nejde ze by sa rozsypali tie preglejkove boxy, problem maju uz len tie predne otocne sedadla a najvacsi problem je druhy rad sedadiel ktore akoby vsetci len na daky box posadili. Pritom tam supsnu isofix aby mali ludia falosny pocit istoty s autosedackou, ale co s tym ked ten box pod tym sa zruti jak skatulka so zapaliek.

Su dake verzie napr. MB Sprinteru kde su dobre uchytene 4 sedadla v predu? Radsej kaslat na vnutornu flexibilitu a stolcek na notebook ako skoncit pod zemou pri najmensej havarke.

https://www.adac.de/reise-freizeit/ratgeber/tests/wohnmobil-crashtest/

Tu treba pozret cely report, v podstate to je cista rakva. Nieco taketo by som cakal od tych home-made vanlife budok z youtube, ale takyto minimal factory model na najnovsej platforme?

Ten druhy rad je taky silny joke ze vlastne svoje decko zabijete pri akomkolvek naraze. Hlavne ze to pekne vyzera na fotkach.
16.02.2022 - 00:18:29
02
keby som si prerabal dodavku ja, tak prepasku medzi nakldanym priestorom a kabinou vodica by som urcite zachoval. Urcite by som nevyrezaval ziadne okna a snazil sa zachovat co najviac povodny vzhlad aby okoloiducich nelakalo ze dnu nieco je. Kludne by som si nechal z vonku aj polepy nejakej spedicky ;)
16.02.2022 - 09:36:43
01
Inšpirovaný ex-round om?

thumb_up0thumb_down
16.02.2022 - 10:12:12
03
Polo napísal:
Kludne by som si nechal z vonku aj polepy nejakej spedicky ;)

To by mohlo stále u niekoho vzbudzovať zvedavosť.
Ja rozmýšľam si dať urobiť polep "Likvidácia nebezpečného odpadu a odvoz zdochlín do kafilérie". A pre istotu aj v nejakom cudzom jazyku.
16.02.2022 - 10:38:11
00
Toto je všetko jasné, neplánujem nejaký hyper luxusný obytňák ani úpravu, ktorá kričí "vykradni ma" :) Môj plán, ktorý zatiaľ len zvažujem v teoretickej rovine (a po napozeraní množstva videí sa skresal do predstavy) je cca takýto:
- ideálne by som chcela auto, v ktorom sa dá postaviť aby sa tam dalo napríklad pohodlne prezliecť
- aby vyzeralo úplne nenápadne, presne ako bežné auto/dodávka (presne som na jeseň vravela, že by som tam dala poplepy "Čistenie septikov" :) ), samozrejme, že bezpečné s prepážkou, žiadna osobná dodávka s otáčacími sedačkami, presklená osobná s vyhodenými sedačkami (lebo ako sa už písalo, náklad ťa môže zabiť aj keď sťahuješ nábytok alebo tam dáš lyže...) a hlavne aby do neho neblo vidno
- pozerala som všakovaké riešenia, mnohé sa mi však zdajú príliš "ultimátne" a drahé a komplikované a "prečačkané" na sporadické víkendové využívanie ale zaujalo ma jedno s výklopným systémom na spanie, takže dodávka sa dá využiť ďalej aj inak ako obytná. Boli tam len univerzálne police/skrinky na jedne strane ako mávajú neiktorí kuriéri alebo roboši a obchoďáci v dodávkach aby im nelietal náklad.

- v zásade ma zaujímajú najprv konkrétne skúsenosti z praxe s izoláciou auta, vetraním, kúrením, a elektrinou, minule som gúglila nejaké prenosné veľké power banky a podobne, nech sa zorientujem v možnostiach a cenách. Toto je pre mňa základ, ktorý by som spravila a potom robila nejaké úravy a riešenie jednoduchého a praktického vnútorného zariadenia
- preto ma zaujímajú konkrétne riešenia od ľudí, ktorí také niečo používajú, časom by možno niečo spravili inak atď :)
16.02.2022 - 12:02:32
00
My sme v nasej kratke vw T4 prespali 4 ci 5 noci posebe bez bajkov, 1x bez kempu a ostatok v kempe najma kvoli sprche. Z bytu sme na veci vzali komodu, ktoru sme upevnili gurtnou, matrac mame obycajny skladaci, na podlahe mame koberec, na bokoch siete, do ktorych clovek hodi napr. vankuse, "sprcha" riesena tlakovou nadobou tzv.postrekovacom pre pripad nudze, maly plastovy stolik a varic na plynove kartuse. Je to tak fakt na punkaca, vela veci sa bude este vymyslat inak. Auto pouzivam ako daily takze za normalnych okolnosti je vsetko odtial prec a nahodene sedacky. Jednu noc sme v nom spali 2 osoby s 2 bajkami.

Prílohy:

IMG_20210727_192254.jpg
IMG_20210727_192254.jpg 860.5 KiB thumb_up1thumb_down

IMG_20210728_180156.jpg
IMG_20210728_180156.jpg 1.82 MiB thumb_up0thumb_down

16.02.2022 - 12:21:43
12
Nejako, takto v kempe. A bez kempu pod Grossglocknerom
VW T5 Multivan

Prílohy:

Screenshot_20220216-150953_Gallery.jpg
Screenshot_20220216-150953_Gallery.jpg 488.53 KiB thumb_up0thumb_down

Screenshot_20220216-151302_Gallery.jpg
Screenshot_20220216-151302_Gallery.jpg 418.36 KiB thumb_up0thumb_down

16.02.2022 - 15:11:01
10
Tiez riesim podobnu otazku a vychadzaju mi dve hlavne kategorie. Dodavka ala vw transporter (najlepsie long a najvyssia varianta) - ideal do kempov kde uz je nejake vybavenie a potom uz klasicka velka dodavka aspon L3H2. Tam si myslim ze uz clovek vie prezit komfortne aj dlhsi pobyt mimo akehokolvek zazemia. Mam nakreslene obe varianty a uz len sa rozhodnut....
16.02.2022 - 16:20:27
01
Uvažujem tiež tak nejak, tento chlapík má super videá o autách :) Vyberám Ducato a Multivan.
https://youtu.be/nKzBEU4sSVY
https://youtu.be/UcdKRlCx2OU
16.02.2022 - 18:19:42
00
mam kratkeho pežota boxera L1 H2, s oboma posuvnými dverami , a to je šírkou aj výškou docela ideál-postavím sa vnútri s rezervou, ideálne na prestavbu, sice je najkratší ale zase na malých parkoviskach pri panelakoch ideál :D. raz ked nebudem robiť montáže tiež to prerobím :D alebo urobím vyberaciu konštrikciu z preglejky, deti budu odrastene a so ženou si pocetujeme :D
16.02.2022 - 18:37:18
00
fixska napísal:
Uvažujem tiež tak nejak, tento chlapík má super videá o autách :) Vyberám Ducato a Multivan.
https://youtu.be/nKzBEU4sSVY
https://youtu.be/UcdKRlCx2OU


Videa su super ale realita v bazaroch ta preberie. Ja mam nastaveny celkom velky rozptyl na rocniky 2010-18 a zatial co som videl tak ma nic nepresvedsilo a budem musiet privret oci nad stavom. Dalsia vec ze je najhorsia doba na kupu jazdenky.

A k tomu multivanu - vyhol by som sa 2.0bitdi oblukom v akejkolvek vykonovej vatiante.
16.02.2022 - 18:46:15
00
Nemáte niekto skúsenosť s nasadením obytnej nástavby na valník? Dá sa to zložiť a okrem toho, že na STK sa ide v základnej konfigurácii, tak sa dá používať aj na pôvodný účel, ak potrebuješ previezť nejaký náklad.

Videl som napr. predĺžený valník Lada Niva, ten si viem v tejto roli predstaviť. Existuje aj verzia obytnej Nivy už od výroby: https://www.auto.cz/legendarni-lada-niva-jako-obytnak-rusove-nabizeji-solidni-zaklad-133119
16.02.2022 - 19:00:48
00
Popytaj sa tu https://www.compaan.sk/
Ivanovi robili Man.
16.02.2022 - 19:36:09
10
keyboard_arrow_up