V plánovanom hospodárstve mali cyklisti rovnaké problémy ako dnes. Akurát vtedy to mali dopredu naplánované.
Btw. dobrý kanál. Na každý diskusný príspevok rusofilného trolla, národne orientovanej kotrby, boľševika etc. by sa tam našlo autentické video, ako to naozaj bolo za komanča.
thumb_up0thumb_down
13.04.2022 - 22:59:23
01
Je tu niekto kto by poradil ohladne cla z UK? Colnica vyrubila, ja som zaplatil, ale som presvedceny ze vyrubili neopravnene, a este k tomu budem ten precleny tovar velmi pravdepodobne vracat spat do UK ...
14.04.2022 - 11:17:16
00
misoR napísal:
Tvoja prvá reakcia bola taká, že ak nevyšiel preplatok/nedoplatok, tak buď ma príjem menej ako ~19k, alebo viac ako ~38k. To však nie je celkom tak.
Inak, nezdaniteľná časť je počas roka vždy rovnaká (1/12 z celkovej sumy pre daný rok), ale v daňovom priznaní sa musí brať do úvahy základ dane za celý rok spolu a potom už musíš prepočítavať nezdaniteľnú časť, najmä ak máš základ dane viac ako tých ~19k. A to nie je jediné, čo má vplyv nato, či budeš mať preplatok, nedoplatok alebo si na nule.

Pre moje tvrdenie je podstatna len otazka, aku mas pri rocnom prijme v rozsahu 19k-38k sancu, ze sa v tych predavkoch trafis v zaverecnom zuctovani do nuly? Podla mna je ta sanca blizka nule. Takze moj vyrok povazujem za pravdivy.
Ked sa tak teraz nad tym zamyslam, tak pohyb od nuly by ti asi mohli spravit uz take drobnosti ako rozdielny pocet dni v mesiaci = rozne dovolenkove priemery a fakt, kedy cerpas dovolenku. Vsak aj v tom linkovanom clanku sa pausalne pise:
Zamestnancom, ktorí majú ročný základ dane rovný alebo nižší ako 19 936,22 €, odporúčame mesačné uplatňovanie.
Pokiaľ ste si vypočítali, že váš základ dane bude vyšší, viac sa vám oplatí ročné uplatňovanie tohto bonusu, ktoré sa vykonáva buď pri ročnom zúčtovaní dane, alebo pri podávaní daňového priznania.
Pokiaľ by ste mali vyšší základ dane a uplatňovali by ste si nezdaniteľnú časť každý mesiac počas roka, mali by ste síce vyššiu čistú mzdu, ale po skončení roka by vám vznikol daňový nedoplatok.


Jasne, ze v pripade rocneho primu napr. 15k sa do 0 trafis lahko, lebo stale tam mas "vatu" 4k na vyhladenie tychto odchyliek a dan sa ti preto pri rocnom zuctovani nemeni. Do 4k sa aj fajne bonusy pomestia.

Tvoje 2 uvodne tvrdenia o mzdarke koretkne pocitajucej preddavky a milionarskej dani len na sumu nad 38k sa mi zdaju byt na rozdiel od toho mojho urcite viacej mimo :)
14.04.2022 - 12:01:41
00
Pleties 2 na 3, ale dobre, nebudem tvoju pravdu rozporovat, lebo to je ako hádzať hrach na stenu :)
14.04.2022 - 13:05:43
00
Kludne rozporuj, rad sa nieco nove dozviem. Nemam problem si priznat, ze sa mylim, len tvoje argumenty ma zatial nepresvedcili.
14.04.2022 - 13:43:10
00
Neviem ci je to vidno ... ale, ze velkonocny leziak

Prílohy:

20220414_162127.jpg
20220414_162127.jpg 222.68 KiB thumb_up0thumb_down

14.04.2022 - 16:23:19
01
PaloTT mal pravdu ked tvrdil "Znamena to, ze ma rocny prijem <20000Eur a uplatnoval si mesacne nezdanitelnu cast zakladu dane alebo >38000Eur a neuplatnoval si mesacne nezdanitelnu cast zakladu dane."
jedine co by sa mu dalo vytknut je ta suma, pretoze ide o zaklad dane a nie o hrubu mzdu, ta je vyssie o odvody. (Zamestnancom, ktorí majú ročný základ dane rovný alebo nižší ako 19 936,22 €, odporúčame mesačné uplatňovanie.) Nechce sa mi pocitat presna hruba mzda kedy sa zacina nezdanitelna polozka kratit a kedy je rovna 0, to mate za domacu ulohu.

MisoR ty si davnejsle na pociatku tejto debaty ohladom rocneho zuctovania dane blizkemu 0 eur napisal: "Nie, to znamena, ze mu mzdarka, resp. system, dobre pocitala preddavky"
Tazke skus napisat, ako ma "spravne" mzdarka postupovat pri zamestncovi s hrubym mesacnym prijmom dajme tomu 2500eur aby mu potom pri rocnom zuctovani vysiel preplatok/nedoplatok mensi ako 1 eur? (pre jednoduchost bezdetny, bez danoveho bonusu, s rovnakym prijmom 2500 v hrubom kazdy mesiac) To nedas... Pretoze on ma narok na nezdanitelnu cast zakladu dane, ale nie v plnej vyske. Ale pri preddvakoch kazdy mesiac si uplatnil bud 1/12 zakladnej nezdanitelnej v plnej vyske alebo 0. Nic ine nema na vyber. A teda v tom prvom pripade bude mat znacny nedoplatok na dani a v tom druhom preplatok.
BTW: ja osobne odporucam uplatnovat si nezdanitelnu cast zakladu dane nielen pre tych, co maju zaklad dane nižší ako 19 936,22 € ale pre vsetkych. Ano, budes to musiet aj tak vratit pri zucotvani dane, ale kde inde by si dostal taku bezurocnu pozicku?

Ako hint ti dam toto zo zakona 595/2003:
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti
§ 35
(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o
a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ods. 3, 6 a 8 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.

Toto by ti malo stacit aby si pochopil, o co nam islo. Toto je vec, o ktorej pise PaloTT:
na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ... zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.
Chapes?


Naposledy upravil Minikin dňa 14.04.2022 - 16:37:46, celkovo upravené 1 krát.

14.04.2022 - 16:23:27
02
má to nejakú myšlienku, ale na druhej strane, psychologicky je lepšie dostať naraz niekoľko sto "papierov", hlavne pred začínajúcou sezónou a s plným wishlistom :-)
14.04.2022 - 16:33:19
03
Dnes fukalo, tak som sa po 50km na MTB zavesil za takeho stareho na ebiku a prestal pedalovat... Ako keby isiel za svoje. Oprsknuty bol riadne :D
14.04.2022 - 21:19:23
02
a dal si slusne o sebe vediet ,pozdravil a spytal sa? ...nemusi kazdy chciet neznamu vnutenu spolocnost,ktorej musi venovat pozornost ,aj kvoli vlastnej bezpecnosti...
15.04.2022 - 07:15:13
09
Ale prosim ta, aka bezpecnost. Toto moralizovanie mam rad... Suchtal sa 24km/h a bola uz prazdna cyklotrasa. Chcel som za nim ist len kusok nejakych 500m v tom najvacsom protivetre.
15.04.2022 - 07:39:01
02
Taka bezpečnosť, ze ked ide sam, tak môže obchadzat nerovnosti, ist ako sa mu chce, bez toho aby daval pozor (ohlad) na niekoho za sebou...Ziadne moralizovanie, pragmatický pristup.

A k slusnosti, kvakob ma pravdu (edit: moj nazor, nepresvidcam, kazdy nech robi po svojom, len sa necudujme, ked okolie bude štekať a zvlčie)
15.04.2022 - 09:02:44
10
To si mylis s cestnou cyklistikou nie? 😅 prevazne sme jazdili 3-5 kamosi a na MTB teda nikto neriesil co sa deje za nim…. Je jedno ci ides bomby cez les alebo sa suchces ledva ledva… ten za tebou sa stara o to kadial ide a aby ta pripadne nezrazil… ty si ides ako chces :)
15.04.2022 - 09:40:04
00
Suchtal sa trapnych 24 km/h a Ty, trenovany a zdravy jedinec, si sa aj tak potreboval zavesit na 500 metrov? :)
15.04.2022 - 09:41:48
07
Zipsik Bezpecnu vzdialenost treba dodrziavat bez ohladu na typ bicykla a teda vesat za druhych by sa nemalo. Ty nevies, co za truhlika, s akymi jazdnymi skusenostami, sa za teba zavesi, preto ak ten ebiker reagoval podrazdene, mal na to plne pravo.
15.04.2022 - 11:38:58
03

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up