Toto je podla mna cisto o konkretnom cloveku ze pri com sa najviac zabavi. U mna je to jednoznacne rigid bicykel (ht s pevnou vidlicou). Aj ked idem pomalsie ako na fulle tak mi prijde ta jazda zabavnejsia, nic to neodpusti, treba si velmi dobre vyberat stopy, vlastne i pri tej pomalsej rychlosti mam pocit ze idem bomby a ked nieco tazsie prejdem alebo skocim tak to uspokojenie je ovela ale ovela vyssie ako na enduro fulle na ktorom to je uplna malina. Zo zaciatku som sa nahlas rehlil ako sialeny, aj pocas jazdy, ale kedze vsetci na mna pozeraju ako na vola tak sa smejem uz len v duchu, maximalne sa hlasnejsie zasmejem na konci trailu. Toto som s inym bajkom nikdy nemal, zisiel som to a nic, mozno som si vravel ze to bolo dobre a bavilo ma to ale ziadne zachvaty smiechu sa nekonali. Verim ze niekto iny sa zase zabavi ked jazdi co najrychlejsie, ked neriesi stopy, skace na placky atd a hulaka pri tom od stastia. A teda podla mna ten fun-factor nezavisi od bicykla ale od cloveka, kedze kazdeho moze zabavit nieco ine.

majlouu Ak chces ht tak bacha na commencal, ten v testoch vychadza vzdy ako tvrdsi bajk takze s tym treba pocitat. Na vyber trailoveho HT mi prijde fajn nastudovat si yt kanal https://www.youtube.com/c/hardtailparty kde sa ten clovek venuje vyslovene hardtailom a veciam okolo. Cize od kolies, materialu, geometrii, roznym testom cez singlespeed az po bikepacking. Vyhoda je v tom ze fakt toho potestil velmi vela a robi rozne porovnania i v jeden den - ma prehlad bez ohladu na to ako jazdi. Osobne s nim vo vacsine veci suhlasim takze mu zacinam celkom doverovat i v tom co nemam vyskusane. Netusim ci nieco take existuje i pre fullbiky, ak nie tak je to skoda.
No a potom co pises na zaciatku s tou nadcasovou geometriou, nepozeraj sa na to co je moderne a co nie, nepozeraj trendy ale pozeraj sa na to co chces a potrebujes. Ak sa ti jazdi dobre s modernou geo na predku tak fajn, ale rovnako sa ti moze dobre jazdit aj ked si viac vzadu, s pohodlnejsou geo. Ak sa ale bavime o HT a nadcasovej geo tak podla mna buducnost maju nizkozdvihove HT ktore budu lahke, slapave, pohodlne a agresivne. Zdvihy 120-130 max, skor tych 120, karbon s flexom na zadnej stavbe ale stale dostatocne tvrdym stredom a zadom na dupanie. Nieco ako Yeti ARC ak by malo 65hlavu a mozno 120 zdvih (ten ram je podla mna topka, teda az na tu geo, velmi lahky, odolny, tuhy a pohodlny - ale neskusal som). V jeden den na tom odjazdis maraton a v druhy poskaces na traily.
Na to co pises by som ja bral ht max nejaky nizkozdvihovy xc/dc full. Nepotrebujes na to ani uplny trailbike, to jazdenie trailov spominas len ako nejaku teoreticky moznu buducnost takze tazko povedat. Toto si musis zodpovedat ty ze co je priorita, ake traily chces jazdit a kedy. Osobne by som pri ht zacal pozerat ponuku na niecom ako BC Podsol https://youtu.be/Nx1Bo6EYpfI co by mohol byt ideal - relativne lacny a lahky ram, okolo 130 zdvih, taky univerzal na slapanie i zjazdovanie. Kupil ram a skladal na bazarovych veciach zhodenych z novych bajkov, aj keby to trvalo dlhsie. Dalej mozno niektory Ragley (myslim ze bajky.sk ich mali), Marin napr xcckovejsi team marin https://youtu.be/wMtW0p6FWV4?t=1309 pripadne i nieco s vyssim zdvihom (podla mna netreba, marin maju napr tu na mtbiker.sk)... vlastne cokolvek univerzalnejsie a lacnejsie na 120-130 zdvihu, kludne i canyon grand canyon na to co potrebujes alebo stoic na to co podla tvojich odkazov pravdepodobne chces.

*edit - aha a hardtailparty robil review aj na commencal a tiez hovori ze je tvrdy https://youtu.be/CjcRbuNxSW8?t=1259
14.04.2022 - 23:19:50
00
No moj prispevok uz bol starsieho datumu, ale dikes moc chlapci za reakciu. Uz rok a pol jazdim teda na fulle Ortbea Oiz H30. co sa tyka geometrie a zdvihov, je to XC bike, ale vobec mi to neprekaza, kedze pri troche zrucnosti a respektu toho zvladne dost a citim sa na nom pohodlne aj pri dlhsich presunoch asfaltkou a pod. Teraz este spravim upgrade na teleskopku ONEup, ktoru mam uz zakupenu, ale este sa mi ju nepodarilo osadit a myslim, ze to prinesie este viac potesenia z jazdy. quote="vrabc0@1832526"]Toto je podla mna cisto o konkretnom cloveku ze pri com sa najviac zabavi. U mna je to jednoznacne rigid bicykel (ht s pevnou vidlicou). Aj ked idem pomalsie ako na fulle tak mi prijde ta jazda zabavnejsia, nic to neodpusti, treba si velmi dobre vyberat stopy, vlastne i pri tej pomalsej rychlosti mam pocit ze idem bomby a ked nieco tazsie prejdem alebo skocim tak to uspokojenie je ovela ale ovela vyssie ako na enduro fulle na ktorom to je uplna malina. Zo zaciatku som sa nahlas rehlil ako sialeny, aj pocas jazdy, ale kedze vsetci na mna pozeraju ako na vola tak sa smejem uz len v duchu, maximalne sa hlasnejsie zasmejem na konci trailu. Toto som s inym bajkom nikdy nemal, zisiel som to a nic, mozno som si vravel ze to bolo dobre a bavilo ma to ale ziadne zachvaty smiechu sa nekonali. Verim ze niekto iny sa zase zabavi ked jazdi co najrychlejsie, ked neriesi stopy, skace na placky atd a hulaka pri tom od stastia. A teda podla mna ten fun-factor nezavisi od bicykla ale od cloveka, kedze kazdeho moze zabavit nieco ine.

majlouu Ak chces ht tak bacha na commencal, ten v testoch vychadza vzdy ako tvrdsi bajk takze s tym treba pocitat. Na vyber trailoveho HT mi prijde fajn nastudovat si yt kanal https://www.youtube.com/c/hardtailparty kde sa ten clovek venuje vyslovene hardtailom a veciam okolo. Cize od kolies, materialu, geometrii, roznym testom cez singlespeed az po bikepacking. Vyhoda je v tom ze fakt toho potestil velmi vela a robi rozne porovnania i v jeden den - ma prehlad bez ohladu na to ako jazdi. Osobne s nim vo vacsine veci suhlasim takze mu zacinam celkom doverovat i v tom co nemam vyskusane. Netusim ci nieco take existuje i pre fullbiky, ak nie tak je to skoda.
No a potom co pises na zaciatku s tou nadcasovou geometriou, nepozeraj sa na to co je moderne a co nie, nepozeraj trendy ale pozeraj sa na to co chces a potrebujes. Ak sa ti jazdi dobre s modernou geo na predku tak fajn, ale rovnako sa ti moze dobre jazdit aj ked si viac vzadu, s pohodlnejsou geo. Ak sa ale bavime o HT a nadcasovej geo tak podla mna buducnost maju nizkozdvihove HT ktore budu lahke, slapave, pohodlne a agresivne. Zdvihy 120-130 max, skor tych 120, karbon s flexom na zadnej stavbe ale stale dostatocne tvrdym stredom a zadom na dupanie. Nieco ako Yeti ARC ak by malo 65hlavu a mozno 120 zdvih (ten ram je podla mna topka, teda az na tu geo, velmi lahky, odolny, tuhy a pohodlny - ale neskusal som). V jeden den na tom odjazdis maraton a v druhy poskaces na traily.
Na to co pises by som ja bral ht max nejaky nizkozdvihovy xc/dc full. Nepotrebujes na to ani uplny trailbike, to jazdenie trailov spominas len ako nejaku teoreticky moznu buducnost takze tazko povedat. Toto si musis zodpovedat ty ze co je priorita, ake traily chces jazdit a kedy. Osobne by som pri ht zacal pozerat ponuku na niecom ako BC Podsol https://youtu.be/Nx1Bo6EYpfI co by mohol byt ideal - relativne lacny a lahky ram, okolo 130 zdvih, taky univerzal na slapanie i zjazdovanie. Kupil ram a skladal na bazarovych veciach zhodenych z novych bajkov, aj keby to trvalo dlhsie. Dalej mozno niektory Ragley (myslim ze bajky.sk ich mali), Marin napr xcckovejsi team marin https://youtu.be/wMtW0p6FWV4?t=1309 pripadne i nieco s vyssim zdvihom (podla mna netreba, marin maju napr tu na mtbiker.sk)... vlastne cokolvek univerzalnejsie a lacnejsie na 120-130 zdvihu, kludne i canyon grand canyon na to co potrebujes alebo stoic na to co podla tvojich odkazov pravdepodobne chces.

*edit - aha a hardtailparty robil review aj na commencal a tiez hovori ze je tvrdy https://youtu.be/CjcRbuNxSW8?t=1259[/quote]
15.04.2022 - 08:35:12
00
Moja chyba, povodne som chcel odpovedat len na ten funfactor. Ale sranda ze ak full tak prva mi ta orbea napadla.
15.04.2022 - 11:18:59
00
vrabc0 Co sa tyka kanalu Hardtail-party bol by som opatrny v zaveroch. Steve je clovek nizky, lahky a rad jazdi pomale technicke traily v Arizone. Taky Commencal Meta pod nejakym 80kg clovekom moze byt uplne v pohode. Tiez je otazne ci bezny clovek co si kupuje bike na 10 rokov a viac vobec chce nejaky super lahky a pruzny ram kde je riziko ze mu to niekde prdne vyssie. Ja pri mojich 105kg urcite nie.

Inak max 100% suhlas s tym funfactorom! Ja milujem svoj HT a milujem vyzvy. Prejst rychlo drsny teren hlava nehlava na nejakom full-e lebo mi to ten bike umoznuje so mnou nerobi absolutne NIC. Ale that's me ?
15.04.2022 - 12:56:01
12
Ano, toto su snad jasne veci, minimalne zo skoly. Cim mensi trojuholnik, tym je pevnejsi a tvrdsi. Rozne velkosti bikov budu mat rozdielne jazdne vlastnosti kedze malokto upravuje napr hrubku a sirku trubiek. Rovnako geo nie je upravovana proporcionalne, kolesa vacsinou tiez nie. Ked chce niekto vybrat bike fakt na seba tak je toho strasne vela co si musi urcit pri hladani a nakoniec aj tak zisti ze ten vyber bude o kompromisoch. K mete som pisal ze je tvrdy, ze sa to spomina takmer v kazdej lepsej recenzii ktoru som cital. Az potom som dodal ze som to nasiel i na hardtailparty kde to spomina tiez. Bez ohladu na velkost, ak v tej velkosti skusim 100 ht-cok a jedno bude take tvrde tak bude najskor tvrde v kazdej velkosti. A potom o tom ze to nema nikto kupovat nic nehovorim, len som upozornil na to ze je to tvrdy bike. Dokonca aj sam hardtailparty hovori ze to moze niekomu sadnut, o tom je ta moznost vyberu. Poznam troch ludi co metu ht maju a na tvrdost si priamo stazoval len jeden a to ten co uz predtym nejake ht na trailoch jazdil. Dalsi sa stazoval nepriamo s tym ze dostava strasne rany a prisudzoval to ht-cku. Tazko povedat ci by mu pohodlnejsie ht pomohlo, mozno nie. Posledny to neriesi, ziadny bajk predtym nemal a vravi ze sa mu na tom jazdi dobre. Ked si ale skusil moj bajk tak si myslel ze mam vzadu defekt.
No a potom ak chce niekto ht na prasenie, nieco co vydrzi dlho a k tomu si ma dlhodobo zachovat vlastnosti tak najskor nesiahne po hliniku.
15.04.2022 - 14:22:47
00
Ja som kupil bike na dlho a siahol som po hliniku ? Avsak jedna z priorit bola dozivotna zaruka na ram ? Ci je ten moj tvrdy a su aj pohodlnejsie ramy netusim. Najskor ano..ale to by som si bike asi nikdy nekupil ak by som mal este aj na toto prihliadat. Som len rekreacny jazdec..je mi to viacmenej jedno.
15.04.2022 - 15:27:22
00
No vidis. A teraz si predstav ze si vyberas bicykel do lesa a na traily, dajme tomu ze to planujes 10 rokov nemenit, vo vybere mas aj metu am ht koli dobrej geo, vybave a cene. A mozu sa udiat aj tieto dve veci:
a.) Metu kupis, budes na nej nakladat a celkovo budes az do vymeny spokojny. Sice bude to zadne koleso skackat, v rozbitych zakrutach bude triast bicyklom, mozno ta budu boliet zapastia ... ale to vsetko predsa patri k jazde na HT
b.) Niekto sa zmieni o tom ze Meta je jeden z tych tvrdsich bicyklov, zacnes zistovat co to znamena, trochu si to nastudujes a vyberies mozno vhodnejsi bike do prostredia v ktorom na tom chces jazdit. Sice bude to zadne koleso skackat, v rozbitych zakrutach bude triast bicyklom, mozno ta budu boliet zapastia ... ale to vsetko predsa patri k jazde na HT ... akurat ze to bude skackat ovela menej, triast sa to takmer nebude a ani tie zapastia ta nebudu boliet vzdy ... plus na tom zajazdis dlhsie, nebudes taky vyklepany a dovolis si ist i rychlejsie, poskaces vacsie skoky atd

V oboch pripadoch budes tych 10 rokov rovnako spokojny z toho ze mas bike, ze mas HT ktore si chcel a ze na tom vies zajazdit to co si chcel. Kym nevyskusas viac bicyklov tak ta nejaka tvrdost trapit nebude. Vid napriklad ten Steve, metu mal pozicanu na test od kamosa, presiel na tom par km a rozhodol sa ze ten bike je taky tvrdy ze sa na dalsom traily nezabavi tak to radsej pusti nadol po ceste. Myslis ze ten jeho kamos s tym ma rovnaky problem? Podla mna nie. Rozdiel bude v tom pocte vyskusanych bicyklov, ked vies ze su ovela lepsie ht na tie traily tak sa ti moc nechce trpiet na niecom co sa tam az tak nehodi.
Tvrdost ramu nie je ako geo, ze vies aspon priblizne povedat ako ten bike bude jazdit na zaklade predchadzajucich bajkov a roznych geo ktore si skusal. Jasne ani dve uplne totozne geo nebudu jazdit rovnako. Zavisi od dalsej tony veci, od pozicie a prevedenia zvarov, materialu a trubiek, ... Tu tvrdost ale uplne nezistis, mozno v niektorych pripadoch kde budu tensie vzpery, nebudu na nich mostiky, atd ... to ti nieco napovie. Preto vacsina ludi podla toho nevybera. Rovnako neuvazuje nad moznostou sirsich plastov, inej velkosti prevodnikov, moznosti dat angleset ... na tom nie je nic zle, je to kazdeho osobna vec, bud o tom nevie alebo vie ze to nepotrebuje riesit. Vacsina ludi je spokojna so svojim prvym bicyklom, nema vyskusane nic ine tak nevie porovnat. Ked ale pojazdis viac bicyklov, skusas rozne bicykle aj od kamosov alebo kludne i cudzich ludi v trailcentrach tak postupne zistis ze co ti vyhovuje a co nie a nejak si prirodzene uvedomujes co by mal mat tvoj vysnivany bicykel. To je podla mna normalne. Ja som tiez pri svojich bicykloch porobil kiksy, najskor jazdil bicykle co mi boli male, potom zase velke (v podstate mi boli dobre), potom jeden co mi bol zase maly, teraz jazdim zase vacsie bicykle vo velkostiach ako na zaciatku. Alebo mi ako decku prislo normalne ze ked dupem v stoji hore kopcom tak mi praskne spica, alebo ked prejdem cestou vysypanou velkymi kamenmi ze sa mi rozcentruje koleso. A tvrdost som samozrejme neriesil. Zistil som ale ze to vie spravit velky rozdiel v tom ako sa na tom biku citim, ako rychlo sa unavim, ako rychlo viem zajazdit, ako daleko sa dostanem, ... rovnako ze je rozdiel pri dupani na tvrdom a makkom biku. Pri prvom, druhom biku mi to bolo uplne jedno a nepotreboval som to riesit lebo som nevedel ze to moze byt az tak rozdielne. Ale nepisal som nic o tom ze ten bike netreba brat, len napisal ze je tvrdy a nech sa chalan rozhodne (hej, nevedel som ze pisem o dve sezony neskor).

A ten material, ja pisem o tom ze ak chce niekto ht na prasenie, chce aby to to prasenie vydrzalo dlhodobo a chce dlhodobo zachovat tie jazdne vlastnosti tak hlinik nebude vzdy najlepsia volba. Napriklad ocel ako material vydrzi dlhsie, castym ohybanim ten material narozdiel od hliniku nestraca tak rychlo vlastnosti, nedochadza tam tak rychlo k starnutiu materialu a vacsej nachylnosti k moznemu praskaniu po 10-20 rokoch. Samozrejme je ocel maksia tak trochu stlmi vibracie prechadzajuce ramom a je ju mozne pouzit lepsie na nejake prehybanie zadnych vzpier. Aj preto sa niektore hardcore ht robia casto ocelove, aj ked zvysok produkcie je hlinik/carbon - norco torrent, kona honzo esd, marin el roy, ... Ale trebars aj tu metu si na zaciatku pamatam aj ako oceliak, obycajne kony honzo boli tiez ako oceliaky. Neznamena to ale ze by hlinikovy ram na prasenie nebol dobry, v konecnom dosledku tych hlinikacov bude viac ale cuduj sa svete oceliaky v testoch hardcore ht vychadzaju casto lepsie. Ono aj ked si porovnam svoju ocelovu vidlicu s karbonovou pace tak ked vidim ako sa ta moja na trailoch ohyba a aj po 7 rokoch drzi, predstavim si ci by som to riskol s hlinikovou ci karbonovou vidlicou. No neviem. Pokial ale ram nema nejake pruzne vzpery tak zafunguje i hlinik. Da sa to tiez postavit pohodlnejsie, velakrat rovnake alebo i pohodlnejsie ako na ocelovom rame. Ta meta napriklad mala hlinikovu verziu so vzperami privarenymi na sedlovu trubku ale chromoly verzia mala na tych vzperach vacsi flex a myslim ze boli privarene o toptube. A pohodlnejsia bola najskor ta cromoly verzia. Na druhu stranu kona honzo v ocely nema nejaku uzasnu vyhodu voci hlinikovej verzii (vraj), tam bude vyhoda asi len ta dlhsia zivotnost.

sorry za OT a typicky vela textu
15.04.2022 - 20:33:35
00
Je pravda, ze realne neviem porovnat tvrdost jednotlivych ramov lebo sa tym nezivim a ako hobby jazdec nie je pre mna az tak dolezite najst nejaky super-bike. Privital by som moznost skusit pojazdit bike s pruznejsim ramom veru ci to je ozaj taky rozdiel. Kto vie, mozno by som kupil napokon uplne nieco ine. Btw jazdim prave na hlinikovom Kona Honzo 2020 model ?. Steve testoval nedavno Honzo DL a povedal ze je to "stiff" takze asi aj ten moj bude. Kompenzujem to sirsimi plastami a tubeless setup-om, cize nizsimi tlakmi a je to fajn. Ale ano, na inom biku by to mozno bolo este viac fajn ale zas tak mi na tom nezalezi a mal by som pri svojej vahe obavu o zivotnost toho ramu. Musel som sa zmestit do rozpoctu, bike sa musel aj pacit, komponenty museli ako tak vyhovovat (aj ked vacsina uz je vymenena), no a pre mna bola dolezita vyssia max nosnost bicykla (140kg na jazdca myslim) a dozivotna zaruka na ram. Cize je to o kompromisoch ako si aj pisal.
15.04.2022 - 22:09:39
01
Chlapci zlati, ja som teraz hotovy z novo poskladaneho HT Octane 1 Hooner, proste taky vysokozdvihovy HT so sialenym uhlom vidly, nejakym omylom som tam kupil karbonove rajdy, a teda je to brutalne stabilne aj dole aj hore kopcom. Vidla je tam obycajny Aion s 35mm nohami a zdvihom 150mm verzia Evo co netusim co znamena... Zostali mi lacne kolesa, teleskopka a brzdy aj radenie z ineho bajku tak som si proste zlozil bike V zadnom kolese mam insert (proste som na to zvyknuty) a neskutocne sa s tym da prasit dole kopcom, neviem ci tie rajdy toho dost potlmia alebo ta vidla alebo zadna stavba pruzi ale teda nie je to ziadny kostitras. Ide to aj po rovine aj po asfalte ako gula. Bal som sa ze ten sialeny uhol vidly bude zly na slapanie po rovine alebo dokopca a nic take sa nedeje. Plaste mam tufo xc14 lebo boli lahke a lacne a mam ich aj na XC fulle Lector FS. Dnes som isiel tu istu trasu na fulle predtym na tom enduro HT a neviem neviem ci som necitil na tom HT aj istejsie ;)
16.04.2022 - 18:22:36
03
Co sa pohodlnosti ramu tyka, vlemi pohodlny ram je ON ONE Scandal. Zadna stavba realne pruzi. Kolko vydrzi neviem, ale vzhaldom na to ze mam 80kg a najazdim na tom pomerne malo (1000km/rok) tak mne hadam dlho.
https://www.planetx.co.uk/c/q/bikes/mountain-bikes/on-one-scandal/
18.11.2022 - 12:07:50
00
No ja mam Scott 950. Prerobil som tam vzduchovku na Suntour Raidon. A teraz hladam full do 2000. Nasiel som
Kona 134
Ghost kato FS universal
Marine rift zone 1
Ctm skaut 2.0

Skusim a uvidim. Vsetko su to zdvihy 130 mm. To musi fungovat v lese na kochacku
18.11.2022 - 17:08:13
00
keyboard_arrow_up