Mam na svojom Cube mam Deore CS-M6100, 10-51T s Shimano XT RD-M8100-SGS a uz od kupy je tam problem s prehadzovanim na urcitom prevode.
Ide o prehadzovanie smerom dole (hore prehadzuje bez problemov) a a deje sa to na z 21-18 (odhadom). Zhodim o jeden stupen a nic sa nedeje, ak kliknem este raz spadne retaz o 2 prevody dole nizsie.
Moc logiky mi to nedava, preco sa to deje len na jedinom prevode, skusal som "ladit", ale bez uspechu. Maximalne co viem dosiahnut, ze sa to ak nestane vzdy, ale skoro vzdy.
Nejde o nejaky problem pastorok vs prehadzovacka, ci inak znamy problem?
22.04.2022 - 20:45:29
00
No , mozno ako prve skus nahodit nahradnu patku ak mas, aj ked tam by sa problem prejavoval na viac pastrokoch asi, ale potrebujes to vylucit .(Prave dnes som nahadzoval jedno shimano 12s radenie a len mierne ohnuta patka robila slusny bordel.)
Takze "ladenim" (dotahovanim a povolovanim lanka) si to neporiesil?
A aj B-skrutku mas nastavenu spravne? Na 51ke zuby licuju so znackou na ramienku?

A na tychto cuboch pouzivaju neboost naboj(ram) s boost klukami co sposobuje ze mas prevodnik o 3mm viac vysunuty von ako by mal idelane byt. Ale to tento tvoj aktualny problem nesposobuje- to sposobuje hlucnejsi chod a rapkanie na najlahsom prevode.

A asi toto prehodit do vlakna 1xX ....
23.04.2022 - 15:39:03
00
Dnes som ho mal par minut na stojane a neprisiel som na to. Skrutky riesia dorazy a navyse uz som s nimi samozrejme skusal manipulovat v minulosti, pretoze to ma napadlo ako prve. Jedine co s nimi dosiahnem je rozstelovanie aj ostatnych prevodov.
51 licuje normalne, dokonca nepocujem ani to rapkanie co spominas,.
Pre mna je zahada preco to robi jeden jediny prevod, prehadzovacka sa posunie o jednu poziciu, ale retaz na to absolutne nereaguje ani nezarapka a nepokusa sa prehodit na mensie kolecko.
Kedze su tam rychloupinaky skusal som aj parkrat nahodit koleso nanovo, ci nesadne "lepsie", ale ani to nepomohlo.
23.04.2022 - 23:52:43
00
Robi to odnovoty? Ak si si isty ze je rovna patka su v podstate 2 moznosti kde moze byt problem - kazeta a radenie. Ale aby si zistil cim to je treba ich len vymenit za ine na skusku. Ale ako prvu by som skusil nahradnu patku, aj tak je dobre 1 mat, ak este nemas.
24.04.2022 - 08:43:41
00
Ano problem je hned od zaciatku, aj ked pri vozeni pred predajnou som si to nevsimol (nepamatam si to), pretoze som bol nateseny, ze som zohnal vobec bicykel, co sa mi paci, je to moja velkost a nestoji majlant.
Mne to zatial vychadza na vadny pastorok akurat neviem, kde ulovim niekoho kto ma rovnake 12kolo na upinakoch a pozicia mi na chvilu svoje koleso;o).
Patku nahradnu nemam, ale toto som uz skusal korigovat tlakom na napinaciu kladku, co zase vplyvalo nepriaznivo na ine prevody.
Nieco sa mi mari, ze som v nejakom vlakne na mtbikeri videl podobny problem popisovany len si neviem spoamenut, kde to bolo.
Skoda, ze na elektre mam 11kolo, inak by som skusil zamenit kolesa medzi sebou.
Mam novy stojan z Lidla, takze sa tomu povenujem trosku viac a snad nieco vykoumam.
24.04.2022 - 14:02:54
10
Mám rovnakú kombináciu, t.j. shalter Deore M6100, radenie XT M8100 a naštelovať to bol des. Neviem či je to tak pri všetkých 12s systémoch, ale je to mimoriadne citlivé na štelovanie dorazov a napnutie (b-screw). Ak máš rovnú pätku a vodítko, tak to chce iba citlivé ruky a trpezlivosť. Aj keď sa mi to podarilo naštelovať, tak občas niektorý zo stredných pastorkov nechce vždy radiť hladko.
24.04.2022 - 22:51:29
00
Nastelovanie je pomerne jednoduche. Bez retaze nastav dorazy zarovno s pastorkami , sleduj iba hornu kladku , dolna je systemom shadow vyosená. Na nastelovanie b-skrutky sa pozri vznutra kolesa na salter kolmo. Je tam linia ktora ti ukaze zub najväšieho pastorku a saltru. Keď radí drsne smerom dolu povoľ trocha spojku na napnutie retaze , daj pnutie do polohy off , otvor gumenú krytku zo zadnej casti saltru, pouzijes 2 mm inbus , tocis na protismer hodinovych ruciciek , je to citlive staci 1/4 otocenia imbusom aby ti retaz zase prilis nelietala. Alebo ked nejazdis obzvlast agresivne kludne jazdi s polohou off radenie by malp byt hladsie. Niekedy staci aj rozjazdit novú retaz , kým to "sadne".

V prilohe linia na saltri a miesto kde je skrutka pnutia spojky.

Prílohy:

Screenshot_20220424-231007_Firefox.jpg
Screenshot_20220424-231007_Firefox.jpg 75.39 KiB thumb_up0thumb_down

EDDF07F1-6376-4DC2-8A94-C672592C4A98-scaled-e1592514779823.jpg
EDDF07F1-6376-4DC2-8A94-C672592C4A98-scaled-e1592514779823.jpg 112.77 KiB thumb_up0thumb_down

24.04.2022 - 23:21:50
00
No b-screw ma len jednu spravnu polohu a dorazy maju vplyv len na 10 a 51t nie stred kazety. 51ka sa ma nastavit kladka na stred pastorka, na 10ke na vonkajsiu hranu pastorka. Ostatne sa doladi len napnutim lanka. Nedavno som nahadzoval na dva bajky 12s shimano. Ziadny problem som nemal. Teda na jednom som problem mal ale bolo to krivou patkou.

Este ma tak napadlo mas / mate dlzku retaze spravnu? Lebo na to je to dost citlive a manual shimana je exaktny v tomto.

Prílohy:

Screenshot_20220406-000857_Adobe Acrobat.jpg
Screenshot_20220406-000857_Adobe Acrobat.jpg 114.88 KiB thumb_up0thumb_down

24.04.2022 - 23:34:03
00
A hojte
(a já nehojil a von mi vodpad ;-)

Skúsil by mi niekto poradiť?
Dal som to do témy ku kazete Garbaruk, ale skúsim aj sem ...

Mám 11k kazetu Garbaruk 11-46 na HG a rozhodol som sa prejsť na 10-46 na XD. (Chcem používať dve kolesa s identickou kazetou).
Problém je, že prehadzovačka radí v pohode v celom rozsahu na HG kazete, ale po nasadení kolesa s XD kazetou nejde korektne nastaviť radenie. Problém ale nie je v radení z najmenšieho 10k na 12k, čo by mohlo mať nejakú logiku, ale z druhého 12k na 14k. Musím prešiftovať 2x na 16k a potom naspäť na 14k. Vyššie potom radí korektne. Stačí doladiť / zaretovať na radení - začne to korektne prehadzovať na spodných koliečkach (z 12k na 14k a ďalej), ale prestane korektne radiť na horných (36k/42k) a tak dookola. Zatiaľ sa mi nepodarilo prísť na problém a vyriešiť to.

Mám prehadzovačku XT M-8000 na 11s s dlhým ramienkom a radenie XTR. Reťaz je tiež Shimano (takmer s nulovým optrebením).
Na stránke Shimano k tejto prehadzovačke píšu : Top Sprocket Max/Min = 11T (respektíve rear speeds = 11). Ale neviem, či to vôbec niekedy skúšali a testovali aj s kazetou s 10t najmenším kolieskom (a mne problém nerobí preradenie z 10t na 12t, ale z 12t na 14t)

Bolo treba po nejakých pošmyknutiach dorovnať pätku a prehadzovačka tiež už nie 100%, ale na HG kazete sa to neprejavuje. Mám novú XTR prejazku, ale nechcem ju len tak pokusne skúšať a zistiť, že sa nič nezmenilo a v podstate bez jazdenia zdegradovať tak jej cenu.
Rovnako tak nechcem osadiť druhú XD kazetu 10-46 Garbaruk len pre vyskúšanie a porovnanie dvoch rovnakých kaziet a rovnako zdegradovať jej cenu (mám ju už kúpenú aj na druhé koleso, ale ešte nie je ani len vybalená). Pozeral som (zatiaľ len tak by očko), či nemá osadená XD kazeta poškodené nábehové zuby na 12t koliečku, ale nič tam nie je (a pravdepodobne by to robilo stále problém pri radení a nie len podľa aretácie) a okrem toho je kazeta v podstate ešte len v zábehu.
Takto mám zatiaľ blokované dve nie lacné XD kazety a jedno komplet zadné koleso.

Má niekto skúsenosť s podobným problémom? Respektíve vie mi niekto poradiť, s akým radením fungujú korektne 11s Garbaruk 10-46k kazety? Ak by to fungovalo trebars so SRAM (alebo aj od Esky), pôjdem kľudne do toho, je mi to jedno. Nechce sa mi ale robiť to spôsobom veni/vidi/***** (prišiel/skúsil/dodžubal) ... teda pokus/omyl ...


Dík.
21.05.2022 - 12:37:00
00
Mám 1x11 XT novú reťaz, kladky, namazana reťaz , prehadzuje normálne ale stále to nejak hučí... môže byť krivá patka? Prevodník vyzerá byť ešte v pohode nie?

Prílohy:

IMG_20220528_100039.jpg
IMG_20220528_100039.jpg 167.47 KiB thumb_up0thumb_down

05.06.2022 - 16:01:40
00
Pozri ako si preplietol reťaz cez ramienko prehadzovačky, je tam taký pliešok o ktorý môže reťaz šúchať.
05.06.2022 - 19:53:18
00
To je v poriadku..čím väčšie kolečko vzadu tým to viac počuť.. predtým to nikdy nerobilo..
05.06.2022 - 19:55:57
00
ahojte, tiež mám problem s prehadzovaním. konkretne problém medzi 3 a 4 pastorkom dospodu. Retaz medzi nimi "striela". Robí to,ked prehodím zo 4 na 3 pastorok, ale aj naopak z 3 na 4. Robí iba na týchto dvoch pastorkoch. A zistil som,že mám vôlu v ramienku prehadzovačky. Radenie mám SLX, prehadzovacku XT, 1x12. odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=KDkgjdI9zDs
17.05.2023 - 08:05:16
01
edkobabetko napísal:

Má niekto skúsenosť s podobným problémom? Respektíve vie mi niekto poradiť, s akým radením fungujú korektne 11s Garbaruk 10-46k kazety? Ak by to fungovalo trebars so SRAM (alebo aj od Esky), pôjdem kľudne do toho, je mi to jedno. Nechce sa mi ale robiť to spôsobom veni/vidi/***** (prišiel/skúsil/dodžubal) ... teda pokus/omyl ...


Dík.

Nemám odpoveď na všetko ale na 11sp, 10-46, Garbaruk mám ťažké srdce. Radenie Sram X0, šalter Sram X1, reťaze Sram X1, Shimano HG701, KMC X11... a nikdy to neradilo tak ako na originál Sram kazete. čim ddlhšie som tu kazetu jazdil tým horšie to bolo, nebol to jeden špecifický pastorok raz to zaradilo z 5. na 4. úplne bez problémov a pri ďalšom radení to hodnú chvíľu len hrkotalo kým konečne preradilo. Stačilo vymeniť kazetu za X1 a radenie bolo úplne bezproblémové... životnosť tej Garbaruk kazety bola tiež tragédia... áno je ľahšia a radi krajšie ako napríklad Sunrace ale za tie peniaze by som predsa len čakal produkt ktorý je trocha inde.
20.05.2023 - 22:11:36
00
mal niekto radenie SLX7100 a prešiel na XT ?
na XT mi ide to radenie trošku tuhšie - páčky, a neviem či to je normálne ? nastavené to mám dobre
28.07.2023 - 13:33:30
00
keyboard_arrow_up