Preteky veru nejazdím. Nemám ho dlho ale pre mna je to bike na všetko, či cesta, šotoliny, cykloturistika + nejaký ten flowtrail, lesné stezky. Za mna dobrý univerzál. Prechádzal som z celopera a hore kopcom alebo na cestách je to veľký rozdiel pochopiteľne... ide dobre za pedálom, cítiť je o 4kg ľahší ? na geometriu som neni nejaký veľký odborník. Pozeral som len na hlavový uhol aby bol trocha polozenejsi. Chcel som SID vidlu. Keďže vidla býva väčšinou drahší komponent, tak chcel som na bajku rovno od výroby takú, aby som ju nemusel meniť. Ten canyon má lepšie kolesa určite, na alme sú ťažšie. Ale budem ich meniť časom. Zatiaľ som vymenil plaste a spravil bezdušaky. Prijemne prekvapilo že už od výroby bola na rafikoch nalepená páska na tubeless. iné komponenty v rámci odľahčovania tiež pôjdu preč. Ale to je už individuálna záležitosť. Pri canyon má odradilo integrované uťahovanie sedlovky a pripadne reklamácie ak by bol nejaký problém keďže nemajú kamenné predajne. Takze za mna tak ;)
03.06.2022 - 01:01:16
01
Ďakujem, veľmi si mi pomohol.

Vyzerá to že rozhodujem sa už len medzi Almou M30 a Scalpelom HT Carbon 4.

V prospech M30 je nižšia cena, trochu lepšie vybavenie.

Scalpel HT4 sa mi trošku viac pači v červeno-čiernej farbe je drahši (cca 200€), ma trochu slabšie osadenie a všimol som si že kľuky maju 30zubov.

Inak Alma ma aký hlavový uhol? Čo hovoríš na hlavový uhol 66,5° ( Scalpel HT 4)?
03.06.2022 - 08:23:41
00
Alma má hlavový uhol 68 stupňov. Scalpel pri 66,5 môžem len teoreticky povedať že bude mat lepšiu priechodnosť ce nejaké kamene prekážky? Ale či budeš vedieť poznať ten rozdiel? Niektoré xc majú aj cez 69 stupňov...
03.06.2022 - 11:17:00
01
Tak ak jazdil predtým strmší hlavák a prejde na položenejší, tak myslím, že cítiť to bude aspoň v zjazdoch. Aspoň trochu. Mal som 66 a teraz 64 a spraví to svoje, ale samozrejme hrajú tam úlohú aj iné veci nie len hlavák, ale geometria celkovo :)
03.06.2022 - 11:33:23
02
Do teraz som jazdil len cestu (Endurance geometria Trek Domane) takže vobec neviem ktory ram resp geometria ramu je lepšia. Sorry za hlupu otazku ale čim je mensi hlavovy uhol tym je geometria viac športova (položenejšia) ?
03.06.2022 - 19:53:03
00
No keď je menší hlavový uhol- teda oloženejší, teda budú sa ti lepšuie jazdiť nejaké padáky, a technickejší terén dole kopcom. No geometria nie je len o hlavovom uhle, ale máš tam toho vic. teraz majú modernejšie geometrie aj väčší uholsdlovej trubky a teda šlapeš viac nad stredoom, čo je viac prirodzenejšie a ani pruženie sa potom toľko nepohupuje. Samozrejme záleží tiež od systému aký bike má a od odpruženia. Ale napr. na Canyon Spectral čo má vzadu 150 mm to aj pri otvorenom tlmiči v sedle ani necítim a ani pri pohľade na tlmič sa nehýbe, no pri náraze na prekážku to zapruží. Keď sa posatvíš zo sedla a začneš dupať, tak tam to samozrejme trochu cítič bude, ale zas väčšina tlmičov sa dá pritvrdiť. Ďalej čo sa týka geeometrie sa často udáva takzvaný reach, čo je pomyslená kolmica od stredu po hlavovou trubkou. Teraz sa robia už dlhšie biky ako pred rokmi, ale súvisí to celkovo aj s inou geometriou. Dobré je si o tej geometrii niečop naštudovať. No a samozrejme aby si nemal len teoriu sa na pár modernejších bikoch aj povoziť. Ja som vlani menil bike po 5tich rokoch a za tú dobu sa tá geometira zmenila fakt výrazne. Samozrejme aj komponenty, pruženie, proste prakticky všetko. Spoločné to má už len to, že je to byicykel a dá sa na tom tiež jazdiť :) . No teraz už aj o dosť rýchlejšie, hlavne teda z kopca, ale to záleží aj od druhu bicykla. No toho Scalpelu by som sa nebál, bude to určite výborný bike a už má tiež inú geometriu ako pred rokmi, takže isto pôjde tiež lepšie aj z kopca, no takýto bike samozrejme pôjde dobre aj hore, keďže je to stále xc bike a bude teda aj ľahší ako nejaký trail, bike, alebo enduro :)
03.06.2022 - 23:35:29
01
Ano, to viem ze nie je to len o hlavovej trubke ale o celkovej geometrii. Dnes som bol predajni a mali tam Scalpel HT4, Orbeu M50 a Trek Procaliber 9.6. Zo všetkeho mi pride aspon čo sa tyka ramu najlepšie Procaliber, vyzeral najkvalitnejšie. Takze rozmyslam nad Procalibrom 9.6. Vedia mi este dat zlavu takze dalsie plus. Teraz mam tiez Trek cestak a pridu mi ich ramy dobre, ake to je len moj subjektivny nazor. Bude ta vidlica Recon velke minus oproti Side? Skusal som len tlmenie na mieste Procaliber (recon) vs Scalpel (Sid) a neprislo mi to extremny rozdiel ale jasne nebol to teren tam je to inak. Dufam ze ak sa rozhodnem pre Trek Procaliber 9.6 tak nenurobim zle rozhodnutie?
04.06.2022 - 12:34:58
00
Procaliber jazdia nejakí kamoši a pochvaľujú si ho. Tá pružná zadné stavba je vraj pekne pohodlné, takže bude to asi jeden z najpohodlnejších HT no pritom orientovaný aj na výkon. Keď si jazdil Domane, ak si mal ten karbón, tak to budeš poznať. A navyše má výbornú geometriu a vyzerá výborne. Ak máš možnosť kúpiť zo zľavou, tak by som na tvojom mieste do toho šiel. K vidliciam sa vyjadriť neviem. Ale teda teoreticky keby ti Recon nestačil, čo ale myslím, že stačiť bude, tak by sa dal potom spraviť nejaký tuning napr. v Suspensin clinic, alebo inom servise, kde by ti to vyladili podľa tvojich predstám. Tiež si plánujem keď budem posielať Foxu na 1. servis tak si ju dať trochu potuniť aby som ju mal pekne podľa seba. Mám nižší model kde nie je toľko nastavení a otvárať ju sím nebudem. Už som to raz riešil pri tlmiči RS a spravili mi to tam pekne ako som chcel :) Takže aj to môže byť cesta. Ale neviem nakoľko bude Sidka lepšia od tej Recon. Nevim teda o koľko je bike zo Sidou drahší a aj iné komponenty tam asi budú lepšie, no finančný rozdiel to bude asi výrazný. Ak máš obmedzený rozpočet, tak by to mohla byť dobrá voľba ako som písal. Teda aspooň môj názor, niekto možno bude mať na to iný pohľad :)
04.06.2022 - 14:53:22
01
Rozpočet mam obmedzeny takže výrazne nemožem isť hore. A čo ma ešte necháva v nerozhodnosti je že Procaliber ma brzdy MT410...
04.06.2022 - 16:11:56
00
Podľa mňa neurobíš chybu ani s jedným.
Ja mam procaliber 9.6 niečo vyše roka a spokojnosť. Jazdím ale len ľahší terén, isospeed funguje tip top ?
Vyberal som medzi scott scale a procalibrom.
Ja vážim necelých 90kg a zatiaľ mi tie brzdy stačili...
Alebo ich hneď predaj a s malým doplatkom môžeš poriešiť lepšie(kukni tu na stránke bazár)
04.06.2022 - 16:28:59
01
PeterLU napísal:
Podľa mňa neurobíš chybu ani s jedným.
Ja mam procaliber 9.6 niečo vyše roka a spokojnosť. Jazdím ale len ľahší terén, isospeed funguje tip top ?
Vyberal som medzi scott scale a procalibrom.
Ja vážim necelých 90kg a zatiaľ mi tie brzdy stačili...
Alebo ich hneď predaj a s malým doplatkom môžeš poriešiť lepšie(kukni tu na stránke bazár)


Ďakujem za info. Predsa ak To počujem spatnú vazbu od niekeho kto ma dany model je to najlepšie. Tak snaď by s mojou váhou 70kg nemal byť problem. Isospeed je dobrá vec, mam to na cesťaku Domane a je to poznať.
04.06.2022 - 16:50:09
01
Chcem sa spytať, je možne zamenit prevodik 30z na klukach Shimano MT611 za prevodnik 32z? Jednalo by sa oTrek Procaliber 9.6. Ďakujem
08.06.2022 - 22:33:47
00
Ano, mal by to byt tento: https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/kluky-a-prevodniky/prevodniky/shimano-prevodnik-32z-m6100-1-12-k.html

Na vymenu potrebujes specialny stahovak. Ja som daval vymenit prevodnik za par eur do servisu kedze na jednorazovy ukon sa mi neoplatilo kupovat kluc za 15e.
https://www.mtbiker.sk/shop/servis/naradie/stahovaky-na-stredy/stahovak-shimano-tlfc41.html
08.06.2022 - 22:42:22
01
Ďakujem pekne, v servise to dam vymeniť.
09.06.2022 - 09:27:38
00
tuningboy77 napísal:
Ďakujem pekne, v servise to dam vymeniť.


Ak máš rád ťahanie do kopcov, tak pouvažuj o ovale. Ak by som mal novy bike, hneď by som do toho šiel.
09.06.2022 - 09:41:20
00
keyboard_arrow_up