ahojte, prepáčte ja som totálna cyklolama, učím sa na vlastných chybách... prosím poraďte.

Teraz mám bike s ráfikmi 700C x 28C/38C ETRTO 622x20
Plášte od nova sú tam 42-622 (700 x 40C - 28x 1 5/8)
a chcem prejsť na širšie plášte (2,0 - 2,1).

Dúfajúc že sa vojdú do vidly, kúpil som Schwalbe Marathon GT 365 E-50 28/29x2.0" (50-622).
Lenže nevojdú... :(

- Vzdialenosť od osky po spoj rámu na zadnej vidle je 37,5 cm
- Na zadnom kolese je 8-kolo Shimano ČS-HG31-8
- Prehadzovačka Shimano Alivio

Aké je najrozumnejšie najlacnejšie riešenie bez toho aby som vymenil pol bajku?
Kúpiť vypletené kolesá 26", na ne adekvátne nové plášte, na kolesá premontovať zadný prevod?
Kúpiť menšie kolesá už hotové so všetkým vrátane kazety, ktorá bude kompatibilná s prehadzovačkou?
Nechať tento bajk ako je, nešpekulovať a kúpiť rovno iný, povedzme aj jazdený?
Či niečo iné?

Ďakujem za radu a usmernenie.

Prílohy:

IMG_20220614_205926_1000.jpg
IMG_20220614_205926_1000.jpg 95.74 KiB thumb_up0thumb_down

15.06.2022 - 09:19:51
00
Vyskusaj https://www.mtbiker.sk/shop/plaste-a-duse/cesta-a-trekking/trekkingove-plaste/schwalbe-plast-marathon-plus-tour-28x175-47-622-67tpi-1050g-reflex-plast-drot.html

    15.06.2022 - 09:43:22
    01
    biscuitsgrantorino napísal:
    Aké je najrozumnejšie najlacnejšie riešenie bez toho aby som vymenil pol bajku?
    Kúpiť vypletené kolesá 26", na ne adekvátne nové plášte, na kolesá premontovať zadný prevod?
    Kúpiť menšie kolesá už hotové so všetkým vrátane kazety, ktorá bude kompatibilná s prehadzovačkou?
    Nechať tento bajk ako je, nešpekulovať a kúpiť rovno iný, povedzme aj jazdený?
    Či niečo iné?

    Z mojho pohladu jednoznacne moznost C (na crossovy bicykel je nezmysel davat mensie kolesa, stred by klesol prilis nizko).

    Druha vec je, ze preco tam chces davat silou-mocou sirsie plaste? Co od toho ocakavas? Na co ten bicykel chces pouzivat? Lebo aj cross zvladne s prehladom aj lesne cesty a aj lesne chodnicky, akurat na tych chodnickoch treba trochu opatrnejsie.
    15.06.2022 - 09:54:08
    01
    môžeš ešte skúsiť iné plášte ako píšu vyššie, ale aj tak nie je rozumné nechať tam 1mm medzeru ... blato
    vidím tam V brzdu? tak na menšie kolesá zabudni, nenastavíš to na ráfik
    15.06.2022 - 10:03:10
    01
    Mas V-cka brzdy, ak das mensie koleso tak mas prvy problem s tym ze ti nebudu celuste chytat rafik. Naviac ak das mensie koleso a sirsi plast moze ti to chytat boky zadnej stavby, tie nohy sa na mieste kde je plast rozsiruju, ked plast posunies nizsie a zvacsis ho tak tam moze dojst ku kontaktu.
    Pozri napriklad toto https://www.bikecalc.com/wheel_size_math, je to tabulka kde mas rozne rozmery kolies a ako sa bude cca menit polomer i sirka kolesa s roznymi plastami. Samozrejme zavisi i od konkretneho plasta (ten rozmer nie je vzdy rovnaky u roznych vyrobcov) a sirky rafiku na ktory to nasadzujes takze to ber len orientacne. Pozeraj len 28" a 29", pripadne si nastuduj ako je to s V-brzdami a mensimi rafikmi (su riesenia). Mozes si z kartonu vystrihnut profil vysledneho kolesa na ktorom si overis ci ta vyska a sirka sadne do ramu.
    Je proste evidentne ze na taky siroky plast aky si tam dal to nie je stavane. Jedna moznost by tu bola a to zpilnikovanie tych vyztuh ktore ti zavadzaju (ponechanie casti ktora nezavadzia) a navarenie plechu do vzniknuteho otvoru. Tym bude mat vyztuha namiesto O profilu D profil a koleso sa zmesti. Asi by tam slo odpilit celu vyztuhu a nahradit ju karbonom. Tieto riesenia ale neodporucam pokial nevies co robis, ideal jazdit ten bike s co najsirsimi plastami co tam vies dat a casom (alebo hned) kupit iny bike
    15.06.2022 - 10:11:20
    01
    Folks ďakujem za rýchle odpovede! Ste mega.
    Poslúchnem vaše dobré rady, tj nechám tento cajgel tak ako je, a keď dostatočne veľa razy v lese vytrem pišťiska + vyjazdím tento stroj a prestane ma to takto baviť, tak pojdem do iného bajku s primeraným obutím. Ďakujem ešte raz, kudos.
    15.06.2022 - 11:20:00
    01
    keyboard_arrow_up