Kenai napísal:
iron.hide To nie je len o rozsahu, ale aj o odstupnovani. A tiez o tahani retaze cez 2-3 pastorky hore v zabere, aby si docielil to co vies urobit zhodenim retaze v predu. Co je nepomerne rychlejsie preradenie a menej namahajuce system. Ak to skombinujes aj s preradenim o 2 hore v zadu sucastne, klitka sa skoro nehne retaz ostava prakticky bez namahania a na 1x by si musel preradit aspon o 3-4 smerom hore na taku istu zmenu prevodu.

Najvacsia vyhoda 1x je pre vyrobcov a predajcov. 1/2 roboty a min 2x taka predajna cena. A k tomu kratsia zivotnost ako bonus.

V tom príspevku je niekoľko fabulácií, neprávd a mýtov. Napr. zhodenie reťaze s veľkého prevodníku na menší sa môže zdať rýchlejšie. Ale pri tom ti môže v teréne spadnúť reťaz. Podobný prevod dosiahneš na kazete jedným stlačení páčky a zaradení o 3 pastorky hore bez strachu, že ti spadne reťaz. Nehovoríš o tom čo keď potrebuješ zaradiť z malého prevodníka naspäť na veľký. To je oveľa náročnejšie a musíš zvoľniť tlak na pedále. Pri systéme 1x niečo stačí stlačiť 2x páčku na radeniach Shimano XT/XTR a si hneď o 4 pastorky dole. Reťaz je pri tom namáhaná oveľa menej. Pohyb napínacieho ramienka nemá vplyv na životnosť reťaze.
Kratšia životnosť 12speed reťazí pre systémy 1x je tiež mýtus. Veľa miestnych užívateľov, vrátane mňa, tu už niekoľko krát prezentovalo, že 12spd reťaze XTR alebo XX1 vydržia cez 6000km.
V čom je odstupňovanie 9spd kazety napríklad 11-32 iné ako odstupňovanie 12spd kazety 11-52 od Garbaruk?
15.09.2022 - 08:34:22
03
Kenai iny nebude, len by menej mohol vnucovat svoj nazor druhym :) mal som 1x10, potom 1x11 a posledne asi dva roky 1x12 a nikdy som nemal ziadny problem s nicim. 12s kaziet je viac a ako pises tak Garbaruk ju ma slusne odstupnovanu. to ale neznamena ze budem na fore vnucovat tento system, kazdy si jazdi co je pre neho naj, alebo co si moze dovolit...bodka
15.09.2022 - 08:54:10
04
Kristina
toto nema zmysel, x krat mu to tu bolo povedane, x krat tu zahltil temu na x stran svojimi teoriami a pravdami.

Ked nas tu bude spolu s Kenaiom 100, a 99 mu povieme, ze nam 1x system vyhovuje, Kenai nas aj tak bude presviedcat o tom, ze sa mylime a on nam vlastne nevyhovuje, len sme zblbnuti marketingom.
15.09.2022 - 08:55:26
02
Ved kazdy nech si jazdi co chce, ja uz mam aj na gravli 1x11, netusim naco shimano caka a preco tam neda 1x12, ved to by bol dokonaly system. :)
15.09.2022 - 09:48:59
01
Ja by som takému užívateľovi čo miluje 3x10 vedel ľahúčko ukázať, kde sú limity tohto systému. Samozrejme iba ak sa rád vozí po trailoch. Jedna Jedľovinka v tempe a bol by šťastný ak by sa mu tam podarilo na prešmyku zaradiť stred, vzadu ak by vôbec vedel ovládať 2 pastorky hore-dolu a do toho ešte ak by zvládol teleskopku, tak dolu by nastali prvé úvahy, že na čo mi ten prešmyk je :)
15.09.2022 - 09:58:18
01
Tiez som bol Shimano pozitiv (na mtb brzdach este som :-) ), skus porozmyslat o Rival AXS, Rival je cenovo ok, popripadne aj Force alebo Red.
Na graveli som mal pred tym GRX 8xx radu, teraz AXS 12s, ide to paradne, radi to excelentne a prekvapivo aj red brzdy su podla mna dokonca pocitovo a vykonovo uplne inde ako bolo GRX. A od mechaniky to zas az tak drahsie nie je (ak sa bavime o Rival rade).
15.09.2022 - 10:00:39
00
branomelis napísal:
Ja by som takému užívateľovi čo miluje 3x10 vedel ľahúčko ukázať, kde sú limity tohto systému. Samozrejme iba ak sa rád vozí po trailoch. Jedna Jedľovinka v tempe a bol by šťastný ak by sa mu tam podarilo na prešmyku zaradiť stred, vzadu ak by vôbec vedel ovládať 2 pastorky hore-dolu a do toho ešte ak by zvládol teleskopku, tak dolu by nastali prvé úvahy, že na čo mi ten prešmyk je :)


branomelis nedrazdi, lebo ti bude vysvetlene, ze to mas len zlu techniku jazdy a nemas to naucene ??
15.09.2022 - 10:01:59
01
Kenai, este ic do malych karpat a vyjadri sa mi k mojemu prejazdu trojstromu na graveli, prosim :)

A tu pises o red brazdach. Tak rival brzdy su nasobne lepsie ako slx brzdy co som mal na gravel predtym a celkovo su aj na preastarych shimano/avid kotucoch tak vykonne ze sa mi tomu nechce ani verit. Nic vykonnejsie na gravel netreba, a su aj dobre davkovatelne
15.09.2022 - 10:05:21
00
Palinko mozem sa ti vyjadrit aj ja😂🤟
15.09.2022 - 11:18:24
00
peniakfoto napísal:
Ved kazdy nech si jazdi co chce, ja uz mam aj na gravli 1x11, netusim naco shimano caka a preco tam neda 1x12, ved to by bol dokonaly system. :)

Vydrž ;)
15.09.2022 - 11:21:10
01
Ako ked som kupoval AXSko na gravel, mal som prave kvoli brzdam obavy (zle skusenosti na mtb) ale prve zabrzdenie a neskutocne, ked porovnam ten sram odpad (brzdy) na MTB, tak Red su ako z inej planety, uplne, ale uplne inde (aspon podla mna).
15.09.2022 - 11:22:16
01
Zvladnu Shimano 12spd prehadzovacky Sramacku 10-52 kazetu? Je to iba jeden zub, ale pre istotu sa spytam.
15.09.2022 - 12:46:45
00
to nebude problém,jazdím na Shimane kazetu Garbaruk 10-52,ale môže (aj nemusí) byť problém z presným nastavením,kazeta Sram má mierne inú celkovú šírku ako Shimano kazety
15.09.2022 - 13:12:31
00
user_id napísal:
Mozno budem lutovat, ze som sa opytal. Preco ti na tom zalezi? Co z toho mas?

Nechcem tu pisat OT tak len kratko inak na podobne otazky pouzi SS.
Lebo nie vsetci na tejto planete myslia len na seba a nerobia len veci z ktorych maju osobny osoh. Ale tvoja otazka je uplne pochopitelna. Dnes uz nie je normalne, nemysliet len na seba a robit nieco nezistne. Mam stastie, ze si ten luxus mozem dovolit.
16.09.2022 - 00:41:57
00
Kristina napísal:
V tom príspevku je niekoľko fabulácií, neprávd a mýtov. Napr. zhodenie reťaze s veľkého prevodníku na menší sa môže zdať rýchlejšie. Ale pri tom ti môže v teréne spadnúť reťaz. Podobný prevod dosiahneš na kazete jedným stlačení páčky a zaradení o 3 pastorky hore bez strachu, že ti spadne reťaz. Nehovoríš o tom čo keď potrebuješ zaradiť z malého prevodníka naspäť na veľký. To je oveľa náročnejšie a musíš zvoľniť tlak na pedále. Pri systéme 1x niečo stačí stlačiť 2x páčku na radeniach Shimano XT/XTR a si hneď o 4 pastorky dole. Reťaz je pri tom namáhaná oveľa menej. Pohyb napínacieho ramienka nemá vplyv na životnosť reťaze.
Kratšia životnosť 12speed reťazí pre systémy 1x je tiež mýtus. Veľa miestnych užívateľov, vrátane mňa, tu už niekoľko krát prezentovalo, že 12spd reťaze XTR alebo XX1 vydržia cez 6000km.
V čom je odstupňovanie 9spd kazety napríklad 11-32 iné ako odstupňovanie 12spd kazety 11-52 od Garbaruk?


Vacsinou suhlasim zo vsetkym co pises, ale tu sa zrejme nie uplne zhodneme. To ze ti pri radeni presmykom na dol moze spadnut retaz sice pravda, ale to neznamena ze co pisem je fabulacia, ani ze sa to deje casto. Jazdili sa na tom predsa preteky XCO niekolko rokov a videla si pravidelne padat retaz. Ano, obcas sa to stalo, ale to sa obcas stane aj na 1x ked nie je vsetko uplne idealne. Ano, asi sa to stane castejsie ako u 1x ale nie kazdy jazdi DH, mne za dekady jazdenia 3x nepadla retaz ani raz. Jazdil som zvaznice ako 99,99% cyklistov. Z maleho na velky radis predsa na rovine ci v zjazde, tam nepotrebujes dupat ani to nie je casovo senzitivne. Mas na to tolko casu kolko potrebujes. 99,999% cyklistov sa nezivi pretakanim. Narozdiel od nahlej stojky, kde musia stihnut preradit, inak sa ide tlacit, smerom na tazsi prevod maju cas radit do nekonecna. Skor vyuziju rozsah a zivotnost 3x ako benefity 1x.
Zivotnost nevztiahnuta na cenu je irelevantna. 12s XX1 = 70E 6000km => 1cent na 1km.
V priemere vydrzala Deore retaz ludom okolo 2500km na 3x

emilh napísal:
Dnes som bol v servise dat si skontrolovat retaz (mam Deore, asi HG-53), ma nabehane asi 2700 km a v servise mi typek povedal ze vyzera dobre na to ze ma 2700 km. Ale mal by som sa uz obzerat po novej.
...
a mnoho dalsich v danej teme.

cena 13,1E => 0.5centu na 1km = polovicne naklady = ta XX1 by mala vydrzat 12000km aby mala rovnaku vydrz.
Odstupnovanie kazety:
V prvom rade porovnavaj top 3x s top 1x inak je to irelevantne cize 3x10 s 1x12. Za druhe opet porovnaj ceny aby si to dala do kontextu. CS-HG50 11-36 = 21E 11-52 od Garbaruk = 255E a to zanedbam "bizu" ako prehadzku retaz radenie....
Dalej zabudas ze krok v zuboch moze byt rovnaky, ale to co ta pre jazdu zaujima je zmena prevodoveho pomeru a ako mozes vidiet ten nie je rovnaky ani nahodou. Logicky sa zhoduje iba na strednom prevodniku, cize ide o 4 zhodne prevody.
http://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=22,32,44&RZ=11,13,15,17,19,21,24,28,32,36&UF=2160&TF=90&SL=2.6&UN=KMH&DV=ratio&GR2=DERS&KB2=32&RZ2=11,13,15,17,19,21,24,28,32,37,44,52&UF2=2160

A teketo si uz pri 3x videla ?

A to je len cast radosti sposobenych velkou tazkou kazetou.

all> Ostatne prispevky s polutovanim povazujem z roznych dovodv za nehodne rakcie, to ale neznamena ze s ich obsahom suhlasim.
16.09.2022 - 01:23:30
10
keyboard_arrow_up