Ahojte, sorry za OT ale nenasiel som odpoved. Zaujimalo by ma na cestaku ked mam prehadzovacku s kratkym ramienkom, kolko zubov na kazete obsluzi. Teraz mam kazetu 11-27 a chcel by som nejaky vyprostovak do kopcov (30 resp 32).
Mam campagnolo potenza 11sp.
Dik.
26.09.2022 - 13:15:20
00
Shimano 11sp mi zobralo s biedou 32. Na Ali sú však nadstavce na pätku. Potom by s 34sp už nemal byť problém.
26.09.2022 - 13:28:57
00
Kamaráti pri Campe 10 sp. používajú predĺženie pätky (tu na e-shope tie lacnejšie (10-15 E) a úplne v pohode jazdia 32 zubov.

Ja mám Record EPS 11 sp. a kazetu 12-29. Jazdím tak 4 roky bez problémov. Vzhľadom na rastúci vek, váhu a aj zdravotné problémy som tiež rozmýšľal nad 32 zubovým pastorkom.

Šírerovci, aj MTBiker mi hovorili (písali), že s compact prevodníkmi (50-34) nemôžem jazdiť 32 zubový pastorok, Campa to nedoporučuje, ale mám to však vyskúšať, čo to urobí...
Tak som na MTbiker objednal predĺženie pätky prehadzovača (to najdrahšie za cca 28 E o ktorom píšu, že s ním na Campu môže ísť až 36 zubová kazeta) a 11 sp. kazetu 11-32 Centaur. Dal som si to urobiť v MTBiker servise v Bratislave.

Chlapec sa snažil, najprv namontoval predĺženie pätky, potom prehodil kazetu a skúšal. Horná kladka bola ďaleko od kazety, nešlo ju nastaviť ani B-skrutkou a prehadzovanie nebolo presné. Tak potom zhodil predĺženie pätky, opäť nastavil B-skrutku tak, aby zuby kladky boli 5-7 mm od kazety (32 zubového pastorka) a funguje to...

Obmedzenie - nejde zaradiť veľký španiel (50x32). Na jar vyskúšam dať novú reťaz, dlhšiu o 1-2 články. Zatiaľ sa zdá, že je krátka. Keď bude dlhšia, overím, či nebude na malom španielovi ovísať. Ale veľkého španiela som zatiaľ zaradil len párkrát, v krátkych stúpaniach som postupne radil na ľahšie prevody a zrazu som zistil, že ľahší už nemám a musím prehodiť na malý prevodník... Prevod 50x28 ide zaradiť aj jazdiť v pohode.

Prvé kilometre sa mi zdalo byť prehadzovanie hlučnejšie, po cca 300 km sa hlučnosť znormalizovala. Možno je to lacnejšou kazetou Centaur.
Najľahší prevod som zatiaľ vyskúšal len v stúpaniach na guterwegoch medzi Bergom a Prellenkirchenom. Bežne tam jazdím prevod 34x25, keď sa cítim tak 23. Na prevode 34x32 (cca 2,2 m na otáčku kľukami) som točil 85 otáčok a zdalo sa mi, že stojím na mieste... Na budúci rok vyskúšam na dlhších a strmších stúpaniach, napr. Hubalová, Vršatec, možno Vršič a Wurzenpass.

Teraz ešte musím vyskúšať druhý pár kolies, kde mám kazetu 12-29 - či to bude radiť o.k., alebo aj na druhom páre budem musieť prehodiť kazetu s 32 zubovým pastorkom - aby som pri prehodení kolies nemusel štelovať B-skrutku. Ak budem musieť aj na ne dať novú kazetu, tak určite kúpim drahšiu, asi Potenzu (Record je na dôchodcu už dosť drahá).
26.09.2022 - 22:12:13
01
Dakujem za vycerpavajucu odpoved. Ja urcite neradim spanielov, pride mi to proti srsti takto namahat komponenty, i ked to teraz vraj zvladaju. No co, som stara skola :)
Zvazujem tu 11-29, to je oproti sucasnosti 11-27 sice iba o 2 zuby, ale na istotu.
27.09.2022 - 08:22:39
00
Jednoduchšie riešenie (ale drahšie) je kúpa prehadzovačky Centaur 11 (Centaur vyrábajú len s dlhším ramienkom), odmontovať ramienko a nahodiť na prehadzovačku Potenza. Tu https://www.bike-components.de/de/Campagnolo/Centaur-11-Schaltwerk-11-fach-p57677/ som našiel recenziu zákazníka, ktorý dal ramienko z prehadzovačky Centaur 11 na Super Record.
27.09.2022 - 20:48:35
00
keyboard_arrow_up