Ale mu hlavne nemusi prejst skrutka cez otvor (ci uz koncovky na rame alebo rame samotom) aby ju vytiahol z ramu. A ked neprepcha banjo cez tu gumicku tak tu skrutku a este k tomu aj krytku k packe uz neprepcha isto.
04.10.2022 - 13:24:16
00
vlastne ano, na tu skrutku som veru zabudol ;)

EDIT: aj kvoli servisu a takymto situaciam preferujem vonkajsie vedenie zadnej brzdy
04.10.2022 - 13:25:08
00
Akože v servise to zvládnu, ale chcel som ušetriť nejaké prachy.... skúsim ale ešte tu novú gumu rozrezať a potom zlepiť
04.10.2022 - 14:40:51
00
Pani rychla otazka do plena. Skladam dirta a na kolko tam sa posuva zadne koleso v pred a vzad tak treba podlozkovat brzdovy strmen. Pri tej prilezitosti som sa zacal zamyslat nad podlozkami pod a nad brzdovy strmen. Akosi som si uvedolil ze vobec neviem ake podlozky v akom pocte maju kde byt pouzite. Nie len v pripade toho dirta ale vseobecne. Manual Shimano riesi len vidlicu s adapterom, vsetky ostatne varianty ako IS na PM pripadne PM na PM na rame v zadu, som nikde nenasiel. Je na to nejaky postup, ci zloz si ako ches ? Uplne ma dostala tato fotka:

To maju ist tie zaoblene podlozky aj pod strmen? A aku maju vlastne funkciu na vrchu strmena, ked je spodok plochy a pootocenie aj tak tym padom neumoznuju ?
Skrutky pribalene k adapteru su zrejme na prichytenie adapteru. Skrutky pribalene k brzde su v poriadku na akykolvek adapter (dlzka) ?
Mate k tomu niketo nejaky material ?
Nebojim sa ze to nebude fungovat, ale rad by som za tym videl nejaku logiku, hlavne co sa tyka tych polooblych podloziek a dlzok skrutiek.

Ked som ten dirt kupil bol adapter tak na krivo ze sa uz piesty na strmeni vysuvali do sikma. Dalo to dost roboty dat tu brzdu do poriadku. Cize ani povodny majitel zjavne nevedel co robi ked to skladal.

Vdaka
05.10.2022 - 12:48:21
00
Konkretne ako na obrazku tam museli byt tie podlozky, inak to bolo pustene moc nizko a s nimy sa aj centrovalo prasa na náklony, mal som bb7... Ale co mam magury a adaptery, tam uz len napriamo...no problem...😀
05.10.2022 - 13:43:49
10
Pologulaté podložky pri Avide/srame ti pomáhajú vystrediť prasa voči kotúču. A samozrejme ak by si ich tam v tomto prípade nedal zospodu prasaťa tak ti to zmení aj výšku prasaťa voči kotúču a to je prúser. Ale, že to ty nevieš je mi divnô. Slohy na ***** vieš vyprodukovať na tri roky dopredu a jednoduché uchytenie prasaťa ťa dostane do úzkych......
05.10.2022 - 15:13:50
14
libizaho Dakujem, cize je to od toho, aky je to strmen. Na jeden treba podlozky na iny nie ?
Medzi casom som narazil na dalsiu zaujimavost. Adapter co tam bol bol uplne zly, nejaky predny na 160mm. Dal som tam nieco co nemalo na sebe ziaden popys zo suplika zasob a zda sa ze to sedi bez podloziek pod strmenom. Lenze ako som zisitl to je adapter pre IS/PM 180mm predny. Ja to mam v zadu na 160mm. Predpokladam ze na kolko je ram pre 140mm IS tak asi 180mm IS/PM adapter na nom vo finale pasuje na 160mm kotuc? Ako je to kruci s tym prednym a zadnym adapterom. Shimano robi oboje.
Podla shimano:
ISMMAR160PSA by som tam mal mat
ale mam tam ISMMAF180PSA
Na niektorych sopoch zase predavaju adapter ako IS/PM 180mm predny alebo 160mm zadny. Ako by sa jednalo o ten isy kus.

Tiez mam dva shimano navody, kde jeden pozaduje na skrutku pologulate podlozky druhy nie. U toho obrzku co som dal je to viac menej jasne, tam tie podlozky mozu mat funkciu, ale ako mozu fungovat ked je strmen priamo na vidlici a su len nad strmrnom pod skrutkou je mi zahada. :?:

Turbi ano, taky majster co ho to nedostalo do uzkych, mal ten bike predomnou. Vediet nieco zlozit a rozumiet tomu je dost velky rozdiel. Ludia si casto zamienaju lahke s jednoduchym. Priskrutkovat strmen je jednpoduche ale pochopit ako to vyrobca myslel ak nejestvuje dokumentacia resp. si protireci, uz lahke nie je.

raw.githubusercontent.com
Podla tohto sa zda, ze nieje jedno ci je adapter predny alebo zadny.


Naposledy upravil Kenai dňa 05.10.2022 - 15:49:18, celkovo upravené 1 krát.

05.10.2022 - 15:30:43
00
Ono je toho viac typov, na niektore len srob, a na taketo treba pod srob tu polgulatu podlozku https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/diely-a-adaptery/shimano-post-mount-adapter-prednyzadny-kotuc-180-mm.html
A samozrejme zalezi co mas na biku od vyroby...? Je to trocha maturita...
05.10.2022 - 15:46:09
10
Ano, neriesme teraz ten dirt, to je specificke, lebo tam sa posuva koleso pri napinani retaze a teda to vzdy bude treba nejak dopasovavat. Ale v ostatnych pripadoch kde to je podla obrazku hore, by ma zaujimalo ako to ma sprave byt. Aj na nete najdes n fotiek a kady to zlozil inak. Proste ludova tvorivost. Bud je to jedno kym sedia platne na kotuc ako maju, alebo by som rad vedel ako to ma byt spravne.
05.10.2022 - 15:53:06
00
IS adaptér je iný vpredu a iný vzadu na tú istú veľkosť kotúča.
Ak použiješ adaptér od Sramu s pologulatými podložkami tak samotný adaptér takto konštruovaný je samozrejme zas iného rozmeru ak je vymyslený v kombinácii s pologulatými podložkami.
Či nad iným špekuluješ?
05.10.2022 - 16:56:54
11
Tak podme na to konkretne:
Riesim len shimano, nemam jedinu brzdu od ineho vyrobcu. Adaptery asi tiez vsetky shiomano az na jeden co nema ziadne info na sebe, ale vyzera rovnako ako shimano.
1. IS adapter predny a zadny od shimano
ISMMAR160PSA rowerek.pl a ISMMAF180PSA www.veloonline.comvyzera podla obrzkov z netu zhodne.
Su naozaj zhode aj v skutocnosti? Mam len ISMMAF180PSA a podla shimana potrebujem presne ten druhy.

2. Podlozky
Shimano nema navod k adapterom len k brzdam kde je obrazok cim sa maju priskrutkovat k PM/PM adapteru na vidlicu a pod hlavou od skrutky su polgulove podlozky.
Príloha:
m6000.png
m6000.png 62.36 KiB thumb_up0thumb_down


a) na co su tam ked sa to aj tak nemoze dat naklanat ?
b) co pripad ked sa to montuje do ramu na priamo alebo cez IS adapter. do IS/PM nemozu ist tie iste skrutky su moc dlhe.
c) nasiel som aj dalsi obrazok: https://si.shimano.com/en/ev/BR-M6000-4192
podla toho sa zda, ze ak ide o montaz do zadnej stavby bez adapteru patria tam obycajne skrutky Y8C509020 Caliper fixing screw (M6 x 18.7), ktore maju jednoduchu podlozku. Preco ?
d) BR-M395 co ide na dirt ma vykres s IS adapterom a aj s PM a uvadza skrutky Y8C509020 Caliper fixing screw (M6 x 18.7) bez oblych podloziek pre IS a s oblimi podlozkami pre PM. https://si.shimano.com/en/ev/BR-M395-F-3356
Dava to niekomu zmysel?
e) skrutky su sucastou brzd ci sa kupuju zvlast, nikdy som nemal retail balenie brzd ?

Vdaka
06.10.2022 - 02:44:12
00
Tie guľové podložky slúžia na elimináciu nekolmej dosadacej plochy pri použití adaptéru.
06.10.2022 - 06:35:29
11
...pod hlavou skrutky.
06.10.2022 - 06:36:10
10
https://www.sram.com/globalassets/document-hierarchy/frame-fit-specifications/aftermarket/disc-brake-caliper-mounting-specifications-for-road-and-mtb.pdf
- set gulovych podloziek sa pod strmen (k ramu/adapteru) dava iba v pripade ze strmen je typu CPS (Caliper Positioning System) a ma odsadene dosadacie plochy (kedysi to bol u AVIDu myslim standard)
- set gulovych podloziek pod hlavu skrutky by sa mal pre davat vzdy ked tam ide akykolvek iny adapter ako IS pretoze ako u PM tak aj u FM sa pri zvacsovani kotuca strmen musi nielen odsadit ale aj pootocit o sice maly ale nie bezvyznamny uhol
06.10.2022 - 07:41:06
20
Mám zafixované, že jeden IS adaptér je možné použiť pre prednú aj zadnú brzdu, zmení sa len priemer kotúča o 20mm, t.j. ten istý adaptér je vpredu pre 160mm a vzadu pre 140mm kotúč, obdobne adaptér pre 180mm kotúč vpredu je ten istý ako pre 160mm vzadu (súhlasí to aj s výkresom úchytných bodov pre IS adaptér vyššie na stránke - polomery kružníc sa líšia o cca 10mm -t.j. 20 mm dozdiel v priemere kotúča, odchýlky budú rádovo v desatinách mm).
Pri použití PM adaptéra je potrebné použiť guľové podložky preto, lebo dochádza nie len k oddialeniu strmeňa brzdy ale aj k jeho pootočeniu - je nerovnaká hrúbka adaptéra pre jednotlivé otvory - je tenší dole, hrubší hore (obr. s prednou brzdou), preto dosadacia plocha hlavy skrutky na strmeni nie je rovnobežná s plochou na vidlici (resp. kolmá na os skrutky). Použijú sa tam aj dlhšie skrutky.
Ak sa montuje strmeň priamo na PM úchyt na vidlici resp. ráme vzadu, použijú sa kratšie skrutky bez guľových podložiek (dosadacia plocha hlavy skrutky na strmeni je vtedy kolmá na os skrutky).
Altenatívou je použitie PM adaptéra typu https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/diely-a-adaptery/shimano-adapter-predny-zadny-na-kotuc-203mm-pmpm-160203.html príp. https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/diely-a-adaptery/galfer-sb002-pm-pm-adapter-predny.html vtedy sa použijú kratšie skrutky bez guľových podložiek (dosadacie plochy sú kolmé na os skrutky)
06.10.2022 - 11:36:09
11
keyboard_arrow_up