Ak biker narazi na trail ktory nie je na Trailforks (TF) ci v mape
Ma ho bezodkladne zverejnit na TF aby si ho mohli uzit aj ostani a to aj ak sa pravdepodobne jedna o ilegal. 10% [ 3 ]
Ma to spomenut v nejakej teme tu na na fore ale nezverejnovat na TF. 26% [ 8 ]
Ma si to nechat pre seba a vykaslat sa na ostatnich clenov komunity, aby zverejnenim nenahneval niekoho, co si ten kusok lesa uzurpoval z verejneho priestranstva len pre seba a nechce sa delit o plody svojej prace. 65% [ 20 ]
Celkový počet hlasov : 31
Nie ten u man za domom, ale ten v Gabcikove vedla priehrady.
17.09.2022 - 01:04:42
01
Ak by som mal pouzit tvoju paralelu s molom a rybarcenim tak to co tu pisem je nieco ine. Bolo by to tak ze na mieste kde chodis chytat vznikne nezakonne molo ktore vies pouzivat, nikto ti ho pouzivat nezakazuje. Lenze ty das vediet vsetkym rybarom na svk a v susediacich statoch ze aha ake paradne molo tu mame, pridte. No a ked tam prijdes nabuduce tak molo bude vkuse obsadene ludmi ktori by bez tvojej pozvanky do danej lokality ani neprisli chytat ryby, okolo jazera bude plno aut, ohnisk a smeti lebo k molu zacne chodit viac ludi. Na mole budu nove prvky zjednoduchsujuce rybarenie ktore si tam ludia vybudovali a ryby v jazere zacnu pomaly miznut. Na molo nezacnu chodit len rybari ktori by to molo vyuzivali tak ako sa povodne planovalo ale i plavci, hrajuce sa deti, nastrocny si tam budu robit party, na to molo budu mat predsa rovnaky narok ako ty. Co na tom ze budu plasit ryby. Tretina rybarov z okolia si prijde to molo vyskusat. Ty ale budes spokojny ze si si existenciu tohoto objaveneho mola nenechal pre seba ale po spravnosti si sa o nu podelil so vsetkymi ktori sa rybarceniu venuju. Pritom ludia ktori na danom mieste alebo jeho okoli rybaria by to molo sami uvideli alebo by sa o nom dozvedeli od ineho rybara z rovnakej lokality.

Mas neskutocne stastie ze tych zverejnenych trailov a nielen trailov ale celkovo moznosti na jazdenie v okoli BA je dostatocne vela a v roznych obtiaznostiach. Musis pochopit ze ilegalne traily su specificke a prezitie casti z nich moze byt zavisle prave od toho zverejnenia/nezverejnenia. Branit jazdit na nich ti nikto nebude, od toho su aby sa jazdili. Stavitelia mozno budu poteseni a budu chciet feedback, mozno obcasnu pomoc.
To co tu vypisujes ty je ale len hranie na city. Aj ta "anketa" je tak hlupo napisana. Vymysli bikerskej komunity na papieri a v propagacnych videach. Ak mas tuto myslienku z nejakych propagacnych bikovych videii tak ano je to blbost. Co je bikerska komunita je napriklad skryte aj v tom odkaze na dolekop.com. Etiketa spravania sa na ilegaloch k tomu patri. A ako tam jeden chalan spomina, ak ide jazdit niekam ilegaly tak tam nejde bez toho aby sa neozval stavitelom lebo ma proste respekt pred ich robotou a vytvorom. Bikerska komunita je ked stretnes niekoho na trailoch, povodis ho, date pivo a ten ta na oplatku pozve ze ti zase poukazuje jeho domace traily. Bikerska komunita je ked sa pristavis pri trailbuilderovi a pokeciate o vsetkom moznom. Bikerska komunita nie je o tom rychlo zverejnit kazdy najdeny trail nech si kazdy v sirsom okoli moze odskrtnut ze tam bol. To je vadna bikerska komunita socialnych sieti. Vsetko mat hned, vsade byt, na vsetko mat narok. Divna doba a divny ludia. Som nesmierne rad za to ze som zacinal ked ziadne fora, trailforks ani Strava neboli. Ked neboli oficialne traily a tych neoficialnych bolo len par, casto s prvkami odkukanymi z nwd videii. Nemusel som riesit kraviny typu ci zverejnovat alebo nezverejnovat, ze je nieco tazke alebo lahke, ze na okoli nemam traily, ...
17.09.2022 - 01:37:08
16
foobar napísal:
tie dva stromy na Cerovke neboli ani narocne, ani zabavne - boli otravne, preto tade nikto nejazdi

Kde to je plz?
17.09.2022 - 08:11:06
00
Tu
https://www.freemap.sk/#map=15/48.223237/17.084339&layers=X&point=48.223011/17.086375
Ale mam dojem ze uz sa tadial neda prejst.
Jednym z dovodov preco to zaniklo bol, ze sa tam nezmestili prilis siroke rajdy, boli to proste oldschoolove stromy :)
17.09.2022 - 10:49:26
03
Na cerovke boli naj i tak tie korene v svahu pod stromami. Ale to fakt takmer nikto nejazdil a tam boli prve obchadzky co sa vyjazdili zhora ponad stromy. Ak je pomedzi stromy to co myslim ja, kde su obchadzky z oboch stran, tak tam to nebolo nejake prilis uzke ze by to neslo prejst. Skor tam je problem to ze to zbrzdi ludi ak tadial chcu ist. Ked idem od MS tak si to dam so sirsimi rajdami. Akurat cerovku idem par krat do roka a takmer vzdy z druhej strany z ktorej to tam nikdy nevidim, takze naposledy co som siel tie stromy to bude tak dva roky :-)
17.09.2022 - 11:36:00
00
To je zaujímavé, že obaja truhlíkovia tohto fóra sú dyslektici... zaujímavá korelácia, stála by za hlbšiu analýzu ... :-D :-D
17.09.2022 - 13:00:40
06
Este jedna uvaha co sa mi dnes dostala na vyjazde do usi. Ak sa trail prida na TF pripadne OSM casom sa dostane aj do map ako mapy.cz turisticka mapa, dokonca aj papierovych ako VKU .... Na kolko nas zakon hovori o jazdeni po ucelovych komunikaciach a v mape je to tak zakreslene, trail je pre jazdenie tym padom legalny. Lebo nikto nemoze nikoho pokutovat za, to ze nevie ktora cesta (chodnik) v mape je legalna a ktora nie. Nehovoriac o tom, ze ked to zakreslili do mapy a nie je to znacene ako cesta z obmedzenym/zamedzenym vstupom...
Uz teraz je zakresleny Pisnay kamen, Svaty vrch, Granada, Klanec, Cimbal, TBK 2 & 3 access road a boh vie co vsetko. Vsetko je to oznacene rovnako. Ja osobne z toho netusim co je legal a co nie. Pripadne co je trail a co ucelova komunikacia. Netusi to zrejem ani tvorca map. Ako to ma tusit slusny zakona dblay biker co si naplanoval trasu podla mapy ?
Nejaky nazor ?
18.09.2022 - 00:23:03
00
Legálnosť nie je určená zakreslením do mapy.

Čiara v mape neznamená, že komunikácia je účelová.

Používaš úplne nezmyselné konštrukcie, v podstate nič z toho, čo si napísal, neplatí.
18.09.2022 - 07:31:47
09
Kenai napísal:
Na kolko som filantrop a mam zaujem podporovat bikersku komunitu, zaujima ma aky je vacsinovy nazor.

Tak bikersku komunitu najviac podporis, ked tu prestanes vypisovat neprospesne filozoficke elaboraty :)

K teme:
Rozdiel je uz v tom, kto si co pod pojmom trail predstavuje. Na jednej strane vrabc0ve vnimanie trailu ako EN/FR trate (umele prekazky, vysoka tech. narocnost, trenovanie skills), na opacnej (asi vacsinovej) vnimanie trailu ako singlaca, sem tam obohateneho o "fun" prvky (ktore sa daju obist), ktory sluzi ako zabavnejsia varianta lesnej cesty spajajucej 2 miesta, ktory zvladnut nemaju problem ani menej skuseni jazdci. Pripadne este nieco medzi tym.

Pri FR/EN tratiach suhlasim s tym, ze by sa tam nemali robit obchadzky a publikacia skor uskodi. V tych ostanych pripadoch, najma ak sa jedna primarne o "vyjazdenie stopy" (a nie o masivne budovanie skokov, laviciek), alebo "znarodnenie" polovnickeho chodnika, ktory uz zanika (lebo polovnici zleniveli a k posedu radsej autom), moze naopak publikacia pomoct k tomu, aby singlac dlhodobo bezudrzbovo* existoval podobne ako vychodene turisticke znacky. *v zmysle sem tam niekto iduci po nom prepili strom, odprace napadane konare....

Zverejnovanie trailov nie je publikovanie na TF. To asi len autor ankety odhalil svoj "hipstersky" trailovy background = kto nejazdi traily podla TF a netrenuje skills, nie je v podstate ani cyklista :) .
Ale pozitivne je, ze sa dopracoval az k OSM. Internet nam dava moznosti, ze o lokalnej veci vie cely svet, co moze byt pozitivne aj negativne. Osobne zvyknem obcas prispiet do OSM, zachytenim fyzickej reality do mapy - zakreslene lesne chodniky, ale spravidla netagujem cyklo atributmi. Postoj OSM komunity ma niekedy negativne prekvapuje... https://groups.google.com/g/osm_sk/c/-aMoFyyiomI
Miesto dorobenia editora na freemape riesia zbytocnosti a mapuju legislativu.

Spominala sa tu Bukova. Netusim, co vsetko kde bolo pobudovane a ci sa aj nieco realne znicilo, alebo to len zmizlo z TF, ale zaklad - chodnik z pod Zarub do Bukovej vratane vychodneho traverzu je v pohode zjazdny ako vzdy - len teda pozor, je to uz skor EN trat ako "trail". Tie nove technicke prilepky v spodnej casti ma nikdy az tak netrapili. Ale pokial tam niekto zacne stavat bike park, tak to nie je zrovna dobry napad, uz len preto, ze to cele patri Balunkacom.
18.09.2022 - 14:08:21
10
Niekto koho nemam bloknuteho? :lol:
18.09.2022 - 16:18:35
00
Palo TT ja myslim vsetky traily, aj odhrabane singlace, pokial nie su niekde zverejnene. Preco by to mal nahodny okoloiduci hned vesat na web? Vacsinou ale tie odhrabane singlace niekde uz zverejnene budu, napriklad Svaty vrch v BA. Dokonca to tu bolo myslim zverejnovane uz ked sa to hrablickovalo. Dalsia moznost takehoto typu odhrabaneho chodniku je ked sa to odhrabe niekde vedla lesnej cesty aby to mali ludia jazdiaci tu lesnu cestu zaujimavajsie - tiez neviem preco zverejnovat (bavime sa o trailforkse/strave a tunajsom fore) ked to autor neurobil. Moze to byt nedokoncene, moze to byt prekvapko k nejakej akcii, dovody tam mozu byt rozne. Ak mam potrebu to zverejnit tak sa to zo slusnosti spytam autora. Ale je to len moj pohlad na vec.
18.09.2022 - 16:59:06
00
A nieco relevantne k tomu ci je podla vas dobre, ked sa objavi ilegal v cykloturistickej mape ako citujem lesna cesta/chodnik ? Niektorym trailom chodnikom to moze pomoct aby nezanikli. Osobne si myslim ze je dobre ked su mapy co najpodrobnejsie. Aspon pre par ludi co ich vedia pouzivat. Vacsinou proces kym sa nieco dostane do nejakej serioznej mapy ako VKU aj tak trva tak dlho, ze autor trailu uz moze byt davno an dochodku. Napr by ma zaujimalo ci sa niekto hlasi aktualne k Pisanemu kamenu, Lebo mam silny pocit, ze to jestvuje lne pre to, ze sa to jazdi a kazdy 100 biker odhodi konar.
18.09.2022 - 17:14:39
00
Za mna dobra diskusia, hlavne ohladom obchadzok.
Nikdy som sa na to nepozeral z pohladu stavitela, a ze ich vyuzivanim pripravujem seba o progres a skodim trailu, ktory bol mysleny inak.
Takze diky vrabc0 za ten cesky clanok.
A Ito na margo strava assholes..som vinny zo zmyslania (ze sak tuto keby sa to trosku vyrovnalo, toto keby tu nebolo by sa to dalo prejst rychlejsie..) nastastie som nic take nikdy nespravil.
19.09.2022 - 12:14:04
10
Je otazne ci je to chybne zmyslanie, mnoho ludi meria svoj progres cez cas. A kazdy DH/EN jazdec ti povie ze otvorit si zatacku jazdou v inej stope, kludne aj mimo trail je uplne OK a cast ich kumstu. Cize kde je pravda. Jazdit v lajne ako husicky, lebo tak to niekto odhrabal, alebo jazdit tak aby som vyuzil co viem a spravil si trail rychlejsi alebo zabavnejsi. Chapem oba pohlady a zastavam nejaky stredny priestor. Tiez som vinny z jazdenia mimo stopu miestami v snahe priejst nieco rychlejsie cistejsie, ale nerobim to za cenu poskodzovania trailu, ako skakanie z klopky do klopky, pre zrovnanie sikany, robenie chicken lajny mimo rockgarden, strihanie switchbackov na priamo.... Casto vidim aj iny trend. Na mnohych miestach sa vyjazdi uplne debilna stopa co posiela ludi skoro kolmo na klopku, kde potom brzdia/vyletuju von... a pritom povodna stopa krasne otvarala najazd do klopky, ale zapadala listim lebo ju nikto nejadil.
Dalsia kapitola je ak su klopky na obojsmernom traily, tam dokonca nie je ziaduce abvy niekto sliapal hore cez klopku. Vznika tak nutne dalsia lajna. Ak ju niekto pouzije smerom na dol bude vzdy rychlejsi....
A tiez mi napada teraz aktualny problem. Po tom co poprsi je na vela trailoch na niktorych miestach blato. Prosim neobchadzajte ho. Totiz ak ho budete obchadzat vytvorite n metrov siroku blatovu zonu ktoru bude treba opravoat a aj tak budete blatovy, Ak pojdete stredom, kde uz nejaka kolaj isto je, bude nutne opravoat len jednu kolaj a aj drzat to tam bude lepsie ako v novej stope.
03.10.2022 - 21:44:29
00
Ak niekto precital vlakno az sem a stale sa snazi si urobit nazor na to ci dat trail na TF alebo nie. V poslednej dobe som stravil dost casu citanim dokumentacie a studovanim funkcionality TF a prisiel som k nasedovnemu:
1. Ak narazim na trail co nie je na TF tak je dobry napad sa ho pokusit pridat ako skryty. Ak uz na TF je tak to vypluje konflikt a pridat ti ho nedovoli. Budes aspon vediet, ze je to jeden zo skrytyuch trailov a dozvies sa aj jeho nazov. Budes moct v buducnosti k nemu pisat reporty.... (v zozname trailov by mal byt viditelny). Ak tam trail nie je a dovoli ti ho pridat treba ho oznacit ako "unsanctioned", bez trail asociacie. Vsetci co budu trail jazdit, budu moct k nemu pisat komenty a reporty. To je uzitocne pre komunikaciu a trail ostane neviditelny.
2. Ak si postavil trail, alebo ho len planujes stavat, tak je dobre ho opat co najskor nahrat na TF. Ak je to ilegal, tak ako skryty ak legal tak tiez, az do slavnostneho odhalenia. Predides tak tomu aby ho nahral niekto iny a nasledne si musel riesit jeho pripadny prevod pod inu osobu. Co sa vzdy skor ci neskor stane. Tiez zabranis tomu aby niekto tvoj ilegal nahral ako viditelny.
Ako nahle mas svoj trail pod tebou ako skryty, mozes ho odkryt len ty a tym padom ho vlastne mozes drzat skryty ako dlho budes chciet.
Skryte traily nie je mozne aktulane z TF nijako exportovat. Cize najlepsi sposob ako zabranit zverejneniu trailu cez TF je ho tam paradoxne nahrat ako skryty.
10.10.2022 - 21:36:12
02
keyboard_arrow_up