Ma mat, je spravne, ale nema. A rozdieli su v mm nie v desatinach. A to este nehovorie o osadzovani 10r kaziet na 11r orechy. Ako nahle su tam podlozky ta je to uplne rozhadzane. Mal som 3 sety kolies, Axium 11s s 10r kazetou shimano, Shimano kolesa 10s s tou istou kazetou a odmietalo to zaradit najmensi pastorok. Ked som zmeral odstup od ramu, rozdiel bo cez 1.8mm. Treti sed cero 11s orech 2mm rozidle oproti shimano kolesam ale iba 0.5mm oproti axiam. Meral som to lebo som chel vyriesit bezproblemove prehadzovanie setov. Nakoniec som to vypodlozkoval.

Estu tu hra rolu aj to, ako je vycentrovany naboj na oske, ked je tam QR. Tam to tiez moze o 1-2mm lietat. Z praxe kym nejestovali kotuce nikto nejako velmi sirku vypletu a osadenie naboja na oske neriesil. Co uslo pri vyplete dotiahlo sa posunutim konusov a opacne. Koniec koncov aj obycajne dotiahnutie konusov vie urobit cokolvek medzi 134-136mm sirku v osadeni. Aby sedel naboj presne v rame zacalo byt dolezite az pri kotucovych brzdach, ale to by bolo tiez dlhe story, ak to nesedi ani u noveho boost naboja. Aj tam som musel podlozkovat kotuce, aj kazetu aby boli na tom istom mieste na roznych setoch kolies.
22.10.2022 - 20:03:38
00
10r kazetu odsadzuješ na 11r orechu podložkou pri špicoch, nie? Takže kazeta zostáva vpravo pri ráme. Pokiaľ to máš inak, tak si použil nesprávnu hrúbku podložky pod kazetu a máš to máš zle.
Centrovanie predsa absolútne nemá vplyv na pozíciu kazety. Pokiaľ si poprehadzuješ podložky pod kónusmi tak je to tvoja chyba a nie, že to tak má byť.
Existuje totiž manuál pre výrobcov, ktorý hovorí o pozícii kazety na pravej strane. Pokiaľ si sám robíš nejaké modifikácie tak potom je jasné, že ti to bude "lietať" v tolerancii aj niekoľko milimetrov.
22.10.2022 - 20:13:33
05
Kristina Ale Kenai to predsa vysvetlil uz pri chainline, vyrobcovia to zle rataju. Ten manual bude asi tiez zly. "Irony off" :D
22.10.2022 - 20:42:02
00
Kristina Ano, mas kus pravdy, teoretickej. :-) Prakticky to, z mojej skusenosti, nefunguje uplne ako pises. Nemozem povedat, ze vsetky kolesa o oktorych hovoroim su "podla normy". Presnejsie asi nie su, z neznamych dovodov. Mavic axium boli nove z obchodu podlozka pod kazetu pripbalena a osadena pod kazetu. Shimano WH-R550 jazdene ja som nic na naboji nemanil, ale predosli maijtel mohol. Kazdopadne to bolo zlozene ako malo byt podla shimano rozkresov. Rozdiel s pouzitim tej istej kazety bol ako som pisal. Tie Axia prisli s novym Endurace co sudruzi v Canyone pos... neviem, ani som nezistoval. Predal som ich bez jazdenia. Este v den kupi isli na bazar. Kupil som CERO AR30 tovarenske nove 11r. Rozdiel bol este vacsi oproti WH-R550 ako u tych axii. Vypodlozkoval som to tak aby to sedelo. A tak to teraz aj pouzivam.

Mam aj dva sety kolies na MTB, Boost zadna satvba. Jedno su kolesa co som postavil na shimano XT nabojoch druhe su tovarenske Roval. Tam nie je moznost nejakeho podlozkovania naboja, vsetko je na pevnu os. Napriek tomu brzdovy kotuc nesedi o skoro 1mm musel som podlozit. A kazeta je viac menej OK, ale aj tak mi 3 prevody nechce radit, kym nedostavim prehadzovac. System 1x11 radenie aj prehazdovac XT, puzivam jednu kazertu ktoru prehazdujem pri vymene kolis.

Ciz ano, teoreticky mas uplnu pravd, prakticky aspon z mojuch skusenosti vyplyva nieco ine.

A aby som to domotal este viac. Ked som prehodil to iste shimano stredove zlozenie s klukami z jendeho ramu na druhy dostal som CL o 3mm inde. A nie nebol iny rozmer domceku oba boli 68mm a podlozky som nepomotal. Proste tak vyrobeny ram. Tiez je upne bezne, ze zmeriam vzdialenost kluk od dolnej trubky a jedna je o par mm obcas aj 8-9mm inde ako druha na novom tovarenskom biku. Tolko k toleranciam v desatinach mm.

Je mozne, ze ak kupujes bicykle pre horchy 10 000E tak tam taky problem nieje. Pisem, len co som sam zazil.
22.10.2022 - 21:07:13
01
tomasspura napísal:
Kristina Ale Kenai to predsa vysvetlil uz pri chainline, vyrobcovia to zle rataju. Ten manual bude asi tiez zly. "Irony off" :D


Ked uz tak to napis spravne. Nepovedal som, ze tozle rataju, povedal som ze to co udavaju ako CL pre boost je nespravne a pre 142 tiez. Ze to nie je dane tym, kde to ma byt z ohladom na radenie, ale aby to pasovalo na majoritu ramov. Keby bol prevodnik na pozicii 49-50 kde by optimalne pre BOOST mal byt, tak by u velkeho poctu nevosiel ani 30z. A na kolko to nejako funguje aj s CL 52 tak radsej tak, ako robit zvlast kluky pre kazdy ram.

Len mi povedz, aby sme boli na jasnom. Nerozumies co hovorim, alebo sa len snazis zo seba robit nechapaveho ?
22.10.2022 - 21:16:24
00
caute, nejaky tip na 160mm boost kluky 1x12 pre polovicku? Momentalne ma FC-MT611-1 s dlzkou 170mm na novom biku a citi, ze su dlhe . Shimano robi najmensie 165mm a pre jej vysku 154cm neviem najst nic kratsie a zaroven HT II kompatibilne. Ak nic nenajdeme tak asi pojde do 165mm FC-M7120
25.10.2022 - 08:05:20
00
cakipeto napísal:
caute, nejaky tip na 160mm boost kluky 1x12 pre polovicku? Momentalne ma FC-MT611-1 s dlzkou 170mm na novom biku a citi, ze su dlhe . Shimano robi najmensie 165mm a pre jej vysku 154cm neviem najst nic kratsie a zaroven HT II kompatibilne. Ak nic nenajdeme tak asi pojde do 165mm FC-M7120

suntour zreon kedysi vyrábali 160mm ale len 11spd. Ešte by bola možnosť vyššie pedále.
25.10.2022 - 08:36:43
00
Ano, nic kratsie ako 165 bezne nezozenies. Suntor robi kratsie ale neviem ci su HTII. Ake mtb to je a co priopritne jazdi. Na trail jazdenie to nemusi byt taky problem, ale pri nejakom xc maraton to moze obmedzovat. Ma dost vysoko sedacku ? Moze pomoct aj zdvihnut predok kusok a kratsi predstavec. Dlhe kluky su problem ked je moc predklonena tipicky na cestaku. U MTB to je ludom jedno skor musim ja na nich apelovat aby si dali kratsie. Zeny maju dlhsie nohy k vyske (tipicky) kolko ma inseam ? Ak nic nepomoze mozes jej tam dat stvorhran a na ten sa robia decka/juniorske kluky aj 152 tusim. Moja zena take jazdi. Len nezabudni ze ak da kratsie kluky a je na 1x systeme kde jeje najlahsi prevod moze byt uz aj tak tazky tie kratke kluky ho urobia este tazsi. Zvaz potom mensi prevodnik 28-30z ak najdes kluky kam bude pasovat.

Vyzsie pedale nic neriesia. Predpokladam ze potrebuje znizit uhol stehna voci panve v hornej uvrati a to tym nedocielis. Jedine co docielis vysokymi pedami, je ze bude viac trpiet clenok.
25.10.2022 - 10:39:36
00
predavali sa NX kluky 155mm, ja som ich bral polovicke na bike, ale googlil som a uz ich nikto nema
25.10.2022 - 11:10:15
00
Je to pressfit v karbonovom rame, takze ine ako HTII si doma nevymenim aby som to nerozoberal cele. Na synovom Superiore Team 27 kde su 160mm sa jej jazdilo lepsie - akurat ma len 10 prevodov no existuje verzia Team 27 Issue kde je 1x12 a kluky 160 len asi samostatne nepredajne.
25.10.2022 - 12:38:01
00
Skus im napisat, mzno ti to predaju. Musia mat diely na servis.
25.10.2022 - 13:38:09
01
cakipeto napísal:
caute, nejaky tip na 160mm boost kluky 1x12 pre polovicku? Momentalne ma FC-MT611-1 s dlzkou 170mm na novom biku a citi, ze su dlhe . Shimano robi najmensie 165mm a pre jej vysku 154cm neviem najst nic kratsie a zaroven HT II kompatibilne. Ak nic nenajdeme tak asi pojde do 165mm FC-M7120

Nech sa páči. Ale je to drahých 5mm, v porovnaní so 165mm Shimanom. Možno v gramoch bude pomer priaznivejší :-)
26.10.2022 - 09:00:51
00
nahodil som Garbaruk, a zistujem ze na tom najvacsom 52z pastorku je salter tak 1mm od spicov. Myslite ze je to v pohode? :(
a este pri preradovani obcas klietka saltru drhne o pastorky :/
salter je XT M8100 1x12 super dlhé ramienko Shadow+
Retaz som nechal rovnako dlhu ako ked som mal 50z. Na tom 52z sa s nou sprava OK, len ako pisem, prilis blizko vypletu...
26.10.2022 - 20:04:01
00
B skrutku mas dobre nastavenu?
27.10.2022 - 11:40:09
00
iron.hide Tu vzdialenost od spicov ti nepororadim, tiez by som sa z toho netesil, ale na druhu stranu mozes si povedat ze mas aspon pevnejsie koleso lebo vyplet je sirsi. To drhnutie je bezna vec ak su velke skoky na kazete pri urcitom napnuti retaze. Ak sa ti da, skus este skratit retaz. Ja mam ten isty problem na 1x11 ked radim 2-3 pastorky hore na raz. Retaz nepotiahne klietku dost do predu a tym padom to suchne. Pri radeni po jednom mi to nerobi.
27.10.2022 - 11:51:28
00
keyboard_arrow_up