Ved jemu to radilo viac ako dostatocne, problem je padanie pri kruteni spat. A co sa stane ked vyladi CL na velke pastorky? Potom to bude padat z malych hore? :-D
02.11.2022 - 19:41:07
00
Veď si zožeň prehadzovač s nekompatibilným rozsahom s kazetou a uvidíš s akými problémami budeš bojovať. A vyladenie na stojane a padanie reťaze pri točení dozadu budú tie najmenšie problémy. Potom zistíš sériu vážnejších problémov pri jazde v stromom kopci na ľahkých prevodoch. Ono to začne pracovať ako automatická prevodovka a začne to padať už nielen pri točení dozadu. Poskúšaj - uvidíš...a pozor na kolená a predstavec. ?
02.11.2022 - 19:57:28
00
OK, len mam pocit, ze miesas troska hrusky s jablckami. Padanie retaze pri kruteni v pred, resp. redenie ked to radit nema je jeden problem. Padanie retaze pri toceni v zad je problem druhy a mozu sa vyskytovat spolu alebo zvlast. Prvy je vec radenia/prehadzovaca a este n dalsich veci co vstupuju do rovnice az po krivu osku alebo zle loziska kolesa.
Padanie retaze pri kruteni vzad je vec len a cisto retazovej linky. Zvlast, ak to pada len z velkych pastorkov, Keby bolo nieco zasadne ohnute alebo tak padalo by to aj z mensich pastorkov a hlavne by to neradilo tak pekne ako na tom videu.

Neberiem ti cast o nekompatibilnej prehadzovacke i ked 46 a 50z nie je zase az tak velky skok. Vela ludi to zenie prehadzovacky viac za hranicu parametrov. Kazdopadne to padanie dole pri kruteni v zad s tym nic nema. To je len a cisto CL problem. A nezodpovedal si aky ake problemy by to robilo na malych pastorkoch, ked by sa vyladila CL tak aby to nepadalo z velkych.

thumb_up0thumb_down
Takto to ma chodi ked je CL OK Ten isty prehadzovac kazeta 11-50


Naposledy upravil Kenai dňa 02.11.2022 - 23:07:40, celkovo upravené 1 krát.

02.11.2022 - 22:52:51
00
Kenai keby si to padanie chcel poriešiť zmenou reťazovej linky, tak by si ju musel posunúť o dobrý 1cm. Veď to padá aj na treťom najväčšom pastorku. Skús inú možnosť. Máš 3 pokusy :-)
02.11.2022 - 23:05:21
00
Kolko je rozdiel v uhle medizi najvacsim a 3 najvacsim pastporkom ? Skus si ten posun preratat este raz.
02.11.2022 - 23:10:28
00
Kenai ak to bola reakcia na mňa, tak už chápem kde je problém. Ale reťazová linka to nebude. Skôr matika, fyzika,...
02.11.2022 - 23:16:53
00
Reagujem len na video...zodpovedať nič nemusím...poradil som ti aby si si tieto komponenty zohnal a skúsil čo to bude robiť. Na niektorej kazete a reťazi to bude viac na inej menej...v tom videu a ďalších videách on zamenil prehadzovač SLX za 11 speed GX a kazetu za Garbaruk a potom mu to už nepadalo. Tam možno urobil aj posun reťazovej linky, alebo vymenil väčší prevodník , ktorý zmení uhol nábehu. Prehadzovač SLX, ktorý tam mal pôvodne je SHIMANO v ktorom nie som úplne doma, ale ten vo videu má podľa mňa max rozsah 42Z. Uhol pri nastavenej B-skrutke je extrémny, prehadovač je extrémne napnutý..na kazete sú nábehové plochy optimalizované pre točenie dopredu, keď dáš pohyb dozadu, tak prehadzovač sa mierne uvolní a okamžite zhadzuje reťaz....ostatné veci po odladení na ľahkých prevodoch si potom vyskúšaj sám v strednej a spodnej časti kazety, reťazovú linku budeš musieť ale posunúť možno tak, že ti prevodník bude chytať do rámu.
02.11.2022 - 23:21:55
00
Kenai nedá sa mi zaspať, tak som špeciálne pre teba nakreslil obrázok v paint-e.
Červené na videu šlo ešte OK t.j. takýto uhol ešte je prijateľný. Pri väčšom uhle / krížení už padá reťaz. Tak ak tento uhol nemáš prekročiť a zároveň chceš aby nepadala reťaz na najväčšom pastorku, tak musíš posunúť reťazovú linku približne o danú vzdialenosť na zelenú - ten 1cm.

Prílohy:

obrázok_2022-11-02_232849056.png
obrázok_2022-11-02_232849056.png 16.05 KiB thumb_up0thumb_down

02.11.2022 - 23:37:29
10
MarKac80 Ak ma 53mm CL (FC-M7000-11-B1) kluky a 142mm naboj, kde je idealny CL 46mm tak je mimo 7mm. A to ak je tam sparvny original shimano prevodnik (offsetovy) ak nejaky iny tak tam moze byt dalsie 1-3mm. Netusim ako dal podlozky do stredoveho zlozenia tam sa da skoncit dalsie 3mm mimo. Ved uz na pohlad z toho videa vidno, ze ta retaz ide krivo a to ani nemusi tocit. Cize moze mat CL niekde medzi 50-59mm a potrebovat 46-50 podla zadnej stavby. Pri extremnej kombinacii je mozne byt mimo az 13mm kde podla mojej skusenosti staci byt mimo 5-6mm a pada to ako na videu. Uz 52 CL na 148mm zadnej stavbe sposobuje na niektorych bikoch padanie. A to pri nozaj pomalom kruteni psat bez zotrvacnosti kazety. U kombinacie 50mm CL a 148mm zadna stavba som padanie este nevidel.

K tvojmu obrazku, OK trocha mimo mierku ale OK. Cenim si snahu o kreslenie. Je to ale zlozitejsie ako piseses. Cim je pastorok vacsi voci prevodniku tym toleruje vacsi uhol vyosenia. (je to dane inym uhlom odvalovania retaze z pastorka a inym poctom zubov v zabere) Inym slovom 50z pastork znesie 2.6 stupmna 36z uz menej. Cize to ze to pada z 36z pri sucasnom CL neznamena, ze by to padalo aj z 50z na tej istej pozicii. Cize posun CL nemusi byt tak vely ako uvazujes. V skutocnosti kludne moze stacit polovicny ci este mensi.

Okrem CL to samozrejme mozu posobit aj ine faktory. Zodrana kazeta, prikusnuty orech, tazka kazeta, slaba struna v prehadzovacke, krivy prevodnik, krivy ram, nevhodna retaza (siroka), Nenamazana retaz, vytahana retaz a urcite aj dalsie. Ale podla toho co vidno vo videu sa da vacsina vylucit.
03.11.2022 - 00:41:00
00
OK problem bude asi aj inde. Tie Al pastorky su na tej kazete pravdepodobne sirsie. Tak, ako to je vidno tu:
thumb_up0thumb_down
Je mozne ze ma CL viac menej OK a napriek tomu to pada. Stale si myslim ze vhodnejsia CL by tomu mohla pomoct, ale ci by to slo uplne odstranit, je tazko povedat.
03.11.2022 - 02:22:57
00
Kenai rada do života: používaj častejšie slová: asi, pravdepodobne, údajne,... Nebudeš musieť tak často korigovať svoje tvrdenia. Ale toto je už mimo témy.
Už len by som dodal, že padanie reťaze vie spôsobiť aj tuhá reťaz t.j. tuhé mazivo, alebo nevhodný tvar zubov na kazete ( Aliexpress značky) okrem iného.
03.11.2022 - 06:58:16
03
Mudra rada, ale nie pre mna. Vies aku radost maju vsetci, ked napisem ze som sa mylil. To vie previsit len, ked mi niekto dokaze ze sa mylim. A vzhladom na to, ze su aj vianoce castejsie, tak si to uzite. O tu radost nikoho pripravit nechcem. A v tomto konkretnom pripade sme sa miliy vsetci, lebo vyrobit zuby na kazete mimo normu je troska dost nepredvidatelny preslap. A to ze to ten chlapik nespomenie vo videu ktore je cele zamerane na danu kazetu..... to uz ani komentovat nejdem.
03.11.2022 - 11:17:58
00
Prechadzal tu niekto z cestnej Shimano R7000 2x11 na 1x11 ? Pohravam sa s myslienkou zjednodusenia pohonu, aby sa mi lahsie cistil a paci sa mi aj spojka na gravel prehadzovaci.
Momentalne mam 46/34x11-32. Pri 1x by som si podla kalkulatora mohol vystacit s 44x11-42. (nepraktizujem skupinove vyjazdy a ani to nehrotim pri zjazdoch)
Hladam financne najoptimalnejsie riesenie. Ak neratam prechod na cinske sady Sensah/Ltwoo, zatial najlepsie vychadza vymena prevodnika (44t Wolftooth , s offsetom dovnutra + kratsie matice) , kazety (11-42 SLX/XT), prehadzovaca (GRX 812 z bazaru) , ale aj to je celkom palka, vzhladom na ocakavany prinos.
10.11.2022 - 11:24:58
00
kup si druhe kolesa na monstercross a predaj ten cestak :)
10.11.2022 - 11:32:21
00
To nic nevyriesi. Na monstercrosse nemam prevody na uzke plaste :-)
10.11.2022 - 11:38:04
00
keyboard_arrow_up