Mam doma 2 vzduchove vidly oboje 100mm a je v nich velky rozdiel.
Kym s Judy, ktoru si spominal aj ty som uplne spokojny a reaguje ako si predstavujem tak na e-biku mam SR Suntour XCR 34 Air Boost 100mm a to je uplne iny level...bouzial negativne. Nech som tuningoval ako som chcel spokojny s nou nie som.
30.08.2022 - 15:54:29
01
Jozef-Bartos
vseobecne plati:
PRUZINA
- citlivejsia
- tazsia
- linearnejsi priebeh pruzenia
- tazsie nastavitelna (zmena pruziny)

VZDUCH
- mensia citlivost na male nerovnosti
- lahsia
- progresivnejsi priebeh pruzenia (ku koncu zdvihu potrebujes na stlacenie napr 1cm vyssiu silu ako na stlacenie 1cm na zaciatku zdvihu)
- lahsie nastavitelna (nafukas tlak aky potrebujes)

Aj lepsie vidlice vies najst stale pruzinove ale myslim ze len vyssie zdvihy. Takisto enduro a dh biky jazdia i pruzinove tlmice.

Hlavne ale treba rozlisovat lacne a drahsie vidlice. Tie rozdiely tam budu v pouzitych materialov, v tuhosti, vo vahe, v citlivosti (horsie tesnenia, mensia presnost, ...), v nastavitelnosti a teda v celkovom pocite z vidlice. Zmenu ktoru chces urobit sa prejavi mozno len v tom nastaveni ze si to budes vediet sam nastavit na svoju vahu. Ci tam ale bude iny rozdiel je celkom otazne. Ja by som mozno najskor pozrel ci sa neda vymenit ta pruzina za maksiu a skusil to s nou a potom menil uz za lepsiu vzduchovu vidlicu s pevnou oskou. Aby si potom zase neskor neriesil ze mas qr vidlu a chces pevnu osku.
30.08.2022 - 17:20:08
01
flegko napísal:
Mam doma 2 vzduchove vidly oboje 100mm a je v nich velky rozdiel.
Kym s Judy, ktoru si spominal aj ty som uplne spokojny a reaguje ako si predstavujem tak na e-biku mam SR Suntour XCR 34 Air Boost 100mm a to je uplne iny level...bouzial negativne. Nech som tuningoval ako som chcel spokojny s nou nie som.


Aky ma presne problem to XCR 34 air ? Prerobil si to na olej ? Problem je tlmenie ci samotny chod. A ten rozdiel citis pri mackani na parkovisku ci v rozbitom terene. Aky sag tam jazdis ?

Mozno vela otazok ale kedisi som viedol dlhu debatu na temu preco by tato vidla mala byt zla a vsetci co na nu nadavali ju nemali nikdy v ruke. Ty si prvy co mi prisiel pod ruku a ma s nou problem. Kamarat ju ma na Stoic s chodom 140mm a je spokojny (ma ale 98kg) . Ja som sa na tom jeho biku viezol a nie je to sice Auron, ale za tu cenu podla mna super.
30.08.2022 - 17:34:58
00
S vidlou som nic nerobil len skusal som rozne tlaky, nastavit sag, ale....akoze ona pruzi, v terene necitim, zeby som nieco zle dostaval do ruk, ale ta Judy skace ako mladica, kym ta Suntourka ako babka...lezerne, komotne, bez ohladu ako mam nastaveny odskok....pride mi taka mlandrava a myslim, ze je to jej vlastnost a nie jej chyba.
Ak dam Judy na slimaka a Suntourku na zajaca je tam stale obrovsky rozdiel v odskoku,
30.08.2022 - 20:15:59
10
Dakujem zaujimave. Ono RS vidle su zname lahkostou chodu to je fakt vacsina ludi to skusa na parkovisku mackanim a chvali ten uzasny maslovy chod, Ten je ale zriedka uzitocny v terene, mozno ked ides velmi male rychle nerovnosti na tvrdych plastoch. Inak to len velmi rychlo preleti do 3/4 zdvihu a vlastne si prisiel o pruzenie na prvej nerovnosti. Chcelo by to vacsi hi speed compression dumping. Na druhu stranu vidla by nemala byt lepkava, zatlacis ostane tam, vytiahnes zase ostane. Proste potrebuje velmi velku silu na odtrh a uvedenie do pohybu. S tym ma bohuzial SR trocha problem hlavne u nizsich rad. To ale zvacsa citit hlavne pri tom skusani stojac na parkovisku. V terene (korene, rockgarden, skakanie) to zvacsa nepoznas. Ak to niekomu vadi da sa vidla konvertovat z mazania vazelinou na olej a vymenit prizove prachovky za olejove (penoive ako ma fox). Potom je to uplne porovnatelne.
Ale to co pises ty je pomaly rebaund ak som ta spravne pochopil a to je mi divne. Ak nastavis sag a das tu vidlu na najrychlejsi odskok tak sa vracia stale pomaly ? Nevyskoci ti koleso do vzduchu ked to stlacis a pustis ? Ak nie reklamuj to. Bude nieco s tlmiacou patronou. Kamaratovi som to musel nastavi na dobe 3/4 aby to neskackalo ako lopticka.
30.08.2022 - 21:43:56
00
Vcera som kompletizoval Stoic 2 pre kamaratku a musim poopravit niektore moje tvrdenia o XCR. Kamaratka vazi nejakych 70kg a ta vidla pod nou funguje krasne aj bez prestavby na olej. Musim povedat, ze som bol velmi prijemne prekvapeny. Tiez rozsah nastavenia odskoku je neuveritelny. Ma ovela vecsi rozsah nastavenia ako moj Auron. Na najrychlejsom je tam sotva vidiet nejake tlmenie a najpomalsom sa vracia naoaj 2-3sekundy. Gombik nema krok ako na vyzsich radach toci sa bez poloh a jeho chod je taky, no lacny na pocit. Ale funkcia je perfektna a mediz min a max je peknych par otacok. Pol obratky na gombiku skroro nieje citi. To znamena, ze umoznuje bez problemu absolutne presne nastavenie. Tiez uzamykanie vidilice je vlastne compresion dumping. Cize funguje aj v medizpolohach ako ciastocne uzamkniute a podla specifikacie ma aj ochranu proti prerazeniu (pri silnom naraze sa otovori). Za mna naj vidla aku som v tej cenovej relacii videl a dokonca aj keby stala 200E je hodna tych penazi.
Pri tlaku pod 80psi sa zacina znizovat chod. Negativna struna je prisilna. Tlak sedi cca 1 psi na 1kg jazdca. Cize jazdec pod 80kg by uzivil slabsiu negativku.
Do buducna pri prvom servise planujeme prestavbu na olej, budem informovat ako to dopadlo.
18.11.2022 - 11:57:48
00
keyboard_arrow_up