flegko Disk uz dost dlho nie je brzdou na 1Gb linke.

Stary disk s najazdom 101852 hodin (11,6 rokov):

# dd if=/dev/sda of=/dev/null bs=10M count=100
100+0 records in
100+0 records out
1048576000 bytes (1.0 GB) copied, 14.8936 s, 70.4 MB/s


Novy disk Seagate IronWolf Pro kuponany tento rok:

# dd if=/dev/sda of=/dev/null bs=10M count=100 status=progress
796917760 bytes (797 MB, 760 MiB) copied, 3 s, 264 MB/s
100+0 records in
100+0 records out
1048576000 bytes (1.0 GB, 1000 MiB) copied, 3.95905 s, 265 MB/s
18.12.2022 - 08:58:32
00
GeorgeWH napísal:
flegko Disk uz dost dlho nie je brzdou na 1Gb linke.

Stary disk s najazdom 101852 hodin (11,6 rokov):

# dd if=/dev/sda of=/dev/null bs=10M count=100
100+0 records in
100+0 records out
1048576000 bytes (1.0 GB) copied, 14.8936 s, 70.4 MB/s


Novy disk Seagate IronWolf Pro kuponany tento rok:

# dd if=/dev/sda of=/dev/null bs=10M count=100 status=progress
796917760 bytes (797 MB, 760 MiB) copied, 3 s, 264 MB/s
100+0 records in
100+0 records out
1048576000 bytes (1.0 GB, 1000 MiB) copied, 3.95905 s, 265 MB/s

To nemyslis vazne, ze vytiahnes toto ako etalon merania rychlosti citania z disku.
Spravujem mnoho desiatok NASiek od domacich 200 eurovych az po enterprise za desiatky tisic eur a dosiahnut takyto vysledok je v praxi nemozne.
Ale nebudem zachadzat do zbytocne odbornych vyrazov a tu je odkaz.
https://www.storagereview.com/review/qnap-ts-233-2-bay-nas-review
Komu sa to citat nechce tak v skratke:
Pri SMB nastaveni (co zvladne aj domaci uzivatel) bola rychlost citania 115 a zapisu 98MB/s
Pri iscsi (co asi domaci user nastavit nezvladne) bola rychlost citania 115 a zapisu 105MB/s.

Bavime sa o syntetickom teste, idealnych podmienkach, pri beznej praxi je rychlost cca polovicna. Pouzivam RAID 1, a 10 polia na svojich zalohovacih servroch s nasobne vyssim vykonom ako maju taketo bezne domace NASka beziacich na ARMkach a roznych Celeronoch a predsa aj pri idealnych podmienkach co je napriklad zalohovanie, ci obnova virtualnych strojov dosahujem rychlosti pod 100MB/s.
Domace NASko bude skor trpiet nedostatkom vykonu procesora ako saturaciou 1Gb/s siete.

K sietam...10Gb je este stale na domace pouzitie drahy, navyse sa k nemu skor hodi optika a 2.5Gb je taky paskvil, ktory sa este hromadne nepresadil a tazko povedat, ci sa presadi...ja si skor myslim, ze 10Gb sa stane cenovo pritazlivym aj pre masy a 2.5Gb sa stane slepou vetvou, takze je asi zbytocne trvat dnes na 2.5Gb.
18.12.2022 - 12:14:19
00
flegko: namiesto "raid2 neexistuje" si mal napisat "raid2 sa v praxi nepouziva", alebo "domace NASka ho nemaju", tu nie sme v politike :) Raid 2 je samozrejme standardizovane a to, ze mdadm ho neponuka neznamena, ze to neexistuje.

A ked uz tie NASka, tak radsej si postavit vlastne pole a pouzit ZFS, nez hentie hrackarske blbosti, ktore sa tvaria ako raid, ale pokial to ma 2 disky, tak z toho nikdy slanina nebude. A o problemoch s bezpecnostou radsej pomlcim. Ale uznavam, ze pre bezneho usera, ktory nic nechce riesit , to asi staci. Okrem teda faktu, ze casto ani neponukaju sifrovanie, co si pri vlastnom zabezpecis uplne bez problemov.
18.12.2022 - 12:21:46
01
flegko : to mas velmi slabe pole, ked ti neda ani 100MB :)
avsak, ak si pustas film, tak nepotrebujes nejake vysoke io, linear read ti to 1Gbit zasaturuje . Ale tiez si myslim, ze 1Gb postaci

GeorgeWH: 265mb/sec na zaciatku, ale na konci disku to bude tak polovica.Inak skus si , kolko bude davat, ak zaroven pustis nan rovnako zapis. Vcelku ma to zajima, ci to prekroci 30
18.12.2022 - 12:25:39
01
lto napísal:
flegko: namiesto "raid2 neexistuje" si mal napisat "raid2 sa v praxi nepouziva", alebo "domace NASka ho nemaju", tu nie sme v politike :) Raid 2 je samozrejme standardizovane a to, ze mdadm ho neponuka neznamena, ze to neexistuje.

A ked uz tie NASka, tak radsej si postavit vlastne pole a pouzit ZFS, nez hentie hrackarske blbosti, ktore sa tvaria ako raid, ale pokial to ma 2 disky, tak z toho nikdy slanina nebude. A o problemoch s bezpecnostou radsej pomlcim. Ale uznavam, ze pre bezneho usera, ktory nic nechce riesit , to asi staci. Okrem teda faktu, ze casto ani neponukaju sifrovanie, co si pri vlastnom zabezpecis uplne bez problemov.

Ano rad zjednodusujem, pretoze zahlcovat ludi zbytocnymi informaciami je skodlive. raid2 je ako Yeti, vraj existuje (na papieri), ale nikto ho nikdy nevidel.
Ty asi nebudes v kontakte s koncovymi zakaznikmi, ze? Naco im pleties hlavu so ZFS, ked to, aky typ FS je pouzity je im uplne u prdele? Btw ja mam doma NASko na ZFS, takze nehovorim, ze ZFS je zly system.
A domace NASka maju skutocny raid, to, ze ide o sw a nie hw kontroler neznamena, ze je to zle. Ja som sa bezal dlhe roky na linuxovych raidoch a nikdy som neriesll nejaky vacsi problem...na rozdiel od tych okennych.
A s bezpecnostou by som si tazku hlavu nerobil, za prve to nie je take hrozne, za druhe bezne domace NASko nema by preco vystavene smerom do netu.
Este k rychlostiam...jedno je spravit si synteticky test priamo na pc/servri, druhe je spravovat realne stroje, kde sa NFS/iscsi/SMB pouziva za beznej prevadzky..
Tento rok som napriklad u seba vyhodil zo serverovne klasicky 1U server ako zalohovaci a nahradil ho malym QNAPom prave kvoli spotrebe. A ked sa pozries do akehokolvek racku vo velkych serverovniach je tento trend uplne bezny.
18.12.2022 - 13:08:04
00
lto napísal:
flegko: namiesto "raid2 neexistuje" si mal napisat "raid2 sa v praxi nepouziva", alebo "domace NASka ho nemaju", tu nie sme v politike :) Raid 2 je samozrejme standardizovane a to, ze mdadm ho neponuka neznamena, ze to neexistuje.

A ked uz tie NASka, tak radsej si postavit vlastne pole a pouzit ZFS, nez hentie hrackarske blbosti, ktore sa tvaria ako raid, ale pokial to ma 2 disky, tak z toho nikdy slanina nebude. A o problemoch s bezpecnostou radsej pomlcim. Ale uznavam, ze pre bezneho usera, ktory nic nechce riesit , to asi staci. Okrem teda faktu, ze casto ani neponukaju sifrovanie, co si pri vlastnom zabezpecis uplne bez problemov.



Este napis ze ma pouzivat rsync na zalohovanie a sa poserem smiechom :D
18.12.2022 - 13:36:55
00
Stanusik podel sa s nami preco by ti Rsync mal sposobovat zrovna crevne potiaze? Bezne pouzivany nastroj aj u profi vyrobcov, ci vies nieco co ostatni nie? Rad sa nieco nove dozviem.
18.12.2022 - 14:02:26
00
no tak geniustek flegusticek, ked uz chces urazat, prezrad nam, ze si nasosany na nejaky pekny statny tender, ked sa uzivis robenim ulozisk a sluzieb ake davas?....
na rsync a zfs sa spytaj lto-a, predpokladam ze kvalitativne budete na podobnej urovni.

pre tvoju info, mirror na zfs, cez usb ulozisko, 2x wd red, 4tb, cmr
foto: 90-100MB/s
sekvencny 3GB subor: 120MB/s

cize ak tvoje "profi" uloziska nedavaju ani tolko, tak to je fakt smutne.
zo screenshotu snad chapes ze to bolo kopcene s rsyncom. Cmuuuk ;)

Prílohy:

Screenshot_2022-12-18_15-06-10.png
Screenshot_2022-12-18_15-06-10.png 29.52 KiB thumb_up0thumb_down

Screenshot_2022-12-18_15-06-38.png
Screenshot_2022-12-18_15-06-38.png 12.32 KiB thumb_up0thumb_down

Screenshot_2022-12-18_15-06-53.png
Screenshot_2022-12-18_15-06-53.png 13.06 KiB thumb_up0thumb_down

18.12.2022 - 15:14:57
00
Stanusik som zmateny.
Kde si videl urazanie preboha? Ja som sa slusne spytal, co je zle na ZFS a Rsyncu,.
Jediny kto tu uraza si ty zatial, ale na tom som ja osobne zvyknuty uz;o).
Ake profi uloziska spominas? Bavime sa cely cas o home office segmente, to, ze som spomenul, ze spravujem aj NASka, ktore chceli 5 cifier neznamena, ze tam mam take rychlosti dosahujem. Na takom ulozisku ziadne klasicke hdd samozrejme nemam, pretoze ide o rychloost.


P.S. So statom som nikdy v zivote neobchodoval, kedze vsade a vzdy sa vyzadovalo vsimne, ktore ja z principu nedavam.
18.12.2022 - 15:31:04
00
Urazas pravdaze znova flegusticek
Ja som nikde nepisal ze na zfs a rsync je nieco zle, to ze vstupujes do spravy urcenej pre lto-a a nepoznas kontext, a zazracne voci mne pouzivas ako jedinemu zdrobneniny a zjavne teda urazas/utocis/dehonestujes, je tvoje spravanie

To ze prekrucas ako sa ti hodi uz sme si zvykli. Takze poprosim, bud na mna prestan reagovat, tak ako ja bereagovavam na teba (pokial ma ako teraz nezacnes oznacovat/utocit), alebo reaguj bez prekrucania, lzi, utokov, etc


"Spravujem mnoho desiatok NASiek od domacich 200 eurovych az po enterprise za desiatky tisic eur a dosiahnut takyto vysledok je v praxi nemozne."
18.12.2022 - 15:41:48
00
Mam kamarata Stana, ktoreho volam Stanusik...vlastne ho tak volame vsetci odjakziva. Oma ma zase pre zmenu vola ivusik.
Co je na tom urazlive netusim, ale ty budes taky vznetlivejsi predpokladam.
Sorry, ze som reagoval, ale nadobudol som dojem, kedze si odpisal na lto ZFS a do toho si zakomponoval Rsync, ze ked sa ides z toho posrat asi bude nieco na tom zle. Tak ma zaujimalo, kedze sa tvaris, ze sa v danej problematike orientujes, co take zle na posranie je na tychto 2 veciach.
Navyse, kedze mnou opovrhujes a chudaka lto si dal do jednej skupiny so mnou zacala ma zaujimat tvvoja vedomostna uroven, kedze si evidentne skillovo nad nami....aspon sa tak tvaris teda.
Takze vravis, ze o Rsyncu, ZFS a tvojom traveni sa uz viac nedozviem? Ak nie tak nic, budem pouzivat oba nastroje dalej, tak ako doteraz.
18.12.2022 - 15:54:09
00
Vsak sa spytaj lta, alebo aspon pouzi funkciu hladat, ked tvoje schopnosti a vedomosti su nad vsetkymi zvysnymi co tu reagovali to nemoze byt pre teba problem, nie? Zeby bolo take tazke napisat "rsync" do vyhladavacieho pola a zobrazit len vysledky z tejto temy?
Dam ti ale teaser, stale budes musiet zobrat asi u lta, neviem ci tie utrzky co ostali su dostatocne vyrecne.

Ked ta teda uz tak zaujima moja stolica, ja tiez niektorym ludom,kamaratom, hovorim cau curak, cocot....
18.12.2022 - 16:01:15
00
Skusim sa vratit z tejto slepej vetvy.
Povodna otazka bola ake NAS na doma.
Z mna na domace pouzitie odporucam toto:.
Zyxel NAS326, najnizsia cena, velmi jednoduche a rychle rozhranie, slabe sw vybavenie ak chcete od NASka nieco viac.
QNAP TS-233, pomale webove rozhranie, milion moznosti, ale vecne nestihajuci procesor, najlepsie sw vybavenie, centralny managment.
Synology 220j (218play), kusok lacnejsie ako QNAP, bohate sw moznosti, ale papierovo velmi malo RAM, co vsak bezne nie pri pohybe v menu citit, Pre okna jeoduchy, ale ucinny Synology drive client na synchronizaciu a zalohu dat, takze netreba nic extra hladat.
18.12.2022 - 17:56:09
00
flegko napísal:
Ano rad zjednodusujem, pretoze zahlcovat ludi zbytocnymi informaciami je skodlive. raid2 je ako Yeti, vraj existuje (na papieri), ale nikto ho nikdy nevidel.
Ty asi nebudes v kontakte s koncovymi zakaznikmi, ze? Naco im pleties hlavu so ZFS, ked to, aky typ FS je pouzity je im uplne u prdele? Btw ja mam doma NASko na ZFS, takze nehovorim, ze ZFS je zly system.
A domace NASka maju skutocny raid, to, ze ide o sw a nie hw kontroler neznamena, ze je to zle. Ja som sa bezal dlhe roky na linuxovych raidoch a nikdy som neriesll nejaky vacsi problem...na rozdiel od tych okennych.
A s bezpecnostou by som si tazku hlavu nerobil, za prve to nie je take hrozne, za druhe bezne domace NASko nema by preco vystavene smerom do netu.
Este k rychlostiam...jedno je spravit si synteticky test priamo na pc/servri, druhe je spravovat realne stroje, kde sa NFS/iscsi/SMB pouziva za beznej prevadzky..
Tento rok som napriklad u seba vyhodil zo serverovne klasicky 1U server ako zalohovaci a nahradil ho malym QNAPom prave kvoli spotrebe. A ked sa pozries do akehokolvek racku vo velkych serverovniach je tento trend uplne bezny.


Ubezpecujem ta ze Qnapy a ine SOHO riesenia vo veľkých serverovniach a datacentrach bežné ani nie sú ani tak lahko nebudú.
18.12.2022 - 18:39:04
00
ZFS nemam rad, skusal som do dat na moje zelezo cez openNas a nepodarilo sa. Po pol hodine som to vzdal. Dal som tam WS2012 a Sambu. Ale ten WS tiez nebol dobre riesenie. Budem to musiet prerobit na normalny Win. Raid5 mam na IBM M5015. Aktualne 5x3TB.
18.12.2022 - 18:54:00
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up