Tak v podstate by išli dáta káblom, ale k jednému TV aj Wifi, ak by to bolo možné. Hovoríte, že postačí akýkoľvek? Lebo býva tam lepšia RAM alebo CPU. Predpokladám, že to by malo asi dopad len na rýchlosť a odozvy toho systému a nie na sprístupnenie aj 4k filmov.
19.12.2022 - 09:24:12
00
scarinko napísal:
no to je prave to o com tu debatujeme, ulohou takehoto zariadenia nie je LEN zdielat a sharovat ale aj aky taky backup co je pri tychto Home verziach trochu problem. Jednak redundancia je max mirror, pri tych vacsich je aj raid5, neviem ci som niekde videl raid6 a druhak vykon toho CPU pri rebuilde je tragicky. taky 12TB HDD bude rebuildovat snad tyzden a ked pocas neho klakne druhy HDD tak si v ...

Ak mas na NASku kriticke data urcite mas aj ich zalohu, takze ak ti klakne pole pocas rebuildu nie je to ziaden zasadny problem.
Reuild pola zavisi skor od rychlosti diskov ako samotneho NASka, takze ak pouzivas klasicke disky nepomoze ti ani 2 procesorova masina s desiatkami GB RAM, budes vzdy limitovany rychlostou diskov.
Raz ma zdrbal zakaznika, ked som obnovoval file server zo zalohy a trvalo to niekolko hodin a "oni chceli pracovat hned". Obnova trvala cca 6h.
Obnovit stovky GB dat, z lowcostoveho NAS na virtualku, ktora bezi na klasickych diskoch sa naozaj neda stihnut za par minut a je obrovsky rozdiel, ci bezis na hdd alebo ssd.
19.12.2022 - 09:33:39
00
Teroo napísal:
Tak v podstate by išli dáta káblom, ale k jednému TV aj Wifi, ak by to bolo možné. Hovoríte, že postačí akýkoľvek? Lebo býva tam lepšia RAM alebo CPU. Predpokladám, že to by malo asi dopad len na rýchlosť a odozvy toho systému a nie na sprístupnenie aj 4k filmov.

Ak zdielas data na sieti je jedno, ci je 4k, 8k, 100k...podstatny je datovy tok, ktory sa bezne pri 4k pohybuje na urovni 30-40Mb/s, zalezi od kompresie a miliona dalsich veci.
To naozaj zvladne aj malina(RPi) ako malinu (to je taky IT vtipek).
19.12.2022 - 09:36:13
01
Dnes nie je problém spustiť VMku aj priamo z backupu a restore riešiť na backende.
19.12.2022 - 09:37:01
00
flegko napísal:
Ak mas na NASku kriticke data urcite mas aj ich zalohu, takze ak ti klakne pole pocas rebuildu nie je to ziaden zasadny problem.
Reuild pola zavisi skor od rychlosti diskov ako samotneho NASka, takze ak pouzivas klasicke disky nepomoze ti ani 2 procesorova masina s desiatkami GB RAM, budes vzdy limitovany rychlostou diskov.
Raz ma zdrbal zakaznika, ked som obnovoval file server zo zalohy a trvalo to niekolko hodin a "oni chceli pracovat hned". Obnova trvala cca 6h.
Obnovit stovky GB dat, z lowcostoveho NAS na virtualku, ktora bezi na klasickych diskoch sa naozaj neda stihnut za par minut a je obrovsky rozdiel, ci bezis na hdd alebo ssd.

ale ludia doma nemaju aj pole aj backup, preto to maju v jednom NASku ktore robi aj backup.
s tym obnovovanim nesuhlasim, zacnu ulohu v obnovovani hra CPU a bolo to vidiet pri restore home NAS kde boli kadejake rebrandovane Atom procesory ktore rebuildovali v radoch dni jeden HDD.
Ja mam normalne PC na ITX doske s Intel CPU a IBM raid kartou, ale bezi mi na tom v podstate len DLNA server.
19.12.2022 - 09:41:09
00
scarinko napísal:
ale ludia doma nemaju aj pole aj backup, preto to maju v jednom NASku ktore robi aj backup.
s tym obnovovanim nesuhlasim, zacnu ulohu v obnovovani hra CPU a bolo to vidiet pri restore home NAS kde boli kadejake rebrandovane Atom procesory ktore rebuildovali v radoch dni jeden HDD.
Ja mam normalne PC na ITX doske s Intel CPU a IBM raid kartou, ale bezi mi na tom v podstate len DLNA server.

Ak mas data aj zalohu na jednom NAsku, ci nebodaj poli to nie je zaloha. Kriticke data umoznuje QNAP, ci Synology posielat niekam von do netu, takze kpec mojich zakaznikov ma 2 NASka (datove + zalohove) a terciarnu zalohu este niekde na nete (Gdrive, Dropbox a pod.
Aj v domacich podmienkach si mozes data zalohovat na tychto sluzbach za par eur/mes, pripadne ak ti staci par GB tak zdarma.
Data, ktore nie su zalohovane, nie su dolezite.
Celerony(Atomy) su sice parodiou na procesory, ale nechce sa mi verit, ze pri obnove pole je bottleneckom procesor, skor by som povedal, ze to budu prave tie disky. Mas to zistene, ze pocas rebuildu ti siel procak na 100% a disky nedosahovali aspon svoje priemerne rychlosti?
QNAP napriklad toto vsetko ukazuje.
19.12.2022 - 11:23:36
00
Ak sa ešte môžem spýtať či napr. DS118 by mohol byť a nejaký dobrý HDD 2 TB tichý, rýchly ? SSD asi nemá význam riešiť do NAS.
19.12.2022 - 16:44:20
00
SSD urcite neublizia, ale vzhladom na 1Gb pripojenie ich potencial nebude plne vyuzity a vacsie velkosti su este stale vyrazne drahsie ako klasicke disky.
Ja pouzivam vacsionu purple a red verzie, Ak si chces dopriat vacsiu rychlost tak Red Pro, tichy vsak nebude ani jeden.
V principe je to jedno, co tam strcis, niekto zase neda dopustit na Seagate.
2TB je standard, ale dobry pomer kapacita/cena maju aj 4TB verzie.
19.12.2022 - 17:28:51
00
4TB red disky boli asi najkazovejsie z celej RED rady, pomerne vela som ich reklamoval. Na druhu stranu 3TB snad ani jeden.
Lenze to boli casy EFRX. Dnesne EFAX a EFZX ci ake to maju, tam uz clovek niekedy nevie co dostane.
19.12.2022 - 17:32:14
00
Pri uvahach o 2 TB disku by som siel do SSD. Nie pre vykon, ale pre zaplatitelne ticho.
19.12.2022 - 18:44:14
00
načo trocháriť, hlučné je všetko a cena / výkon najlepšie vyšlo keď som kupoval tak 12TB :)
20.12.2022 - 00:12:03
00
blackman napísal:
A celkovo davat VMky na NASko je hodne blby napad, pokial nie si zrovna cloudovy provider :)

ta neviem, u nás beží kopec VM na NetApp-och a nesťažujú sa... :-)
20.12.2022 - 07:42:10
00
Tak vďaka, ste mi ušetrili peniaze na zbytočne drahý NAS. Objednám model DS118a k tomu asi 4TB WD red plus, 5400 ot/min - 110 eur alebo ak sa viac oplatí radšej nejaký 7200 ot/min tak tam vidím ešte Seagete pro 4tb cmr za 135,90.
20.12.2022 - 10:04:25
00
nechaj ten red plus, 5400rpm do domaceho nasu uplne postacuje
este kacirska myslienka, pri tej cene, nezoberies radsej nieco dvojdiskove?
ceny su to v podstate sialene (ja viem, inflacia a pod) ale na sambu, ftp, ... teda na typicke domace pouzitie by som bud poskladal raspberry pi, alebo nejaky mini pc a disk pripojil cez usb3, alebo pre skusenejsich pozriet sa po bazarovom HP Microserver G8 pripadne starsi G7
vela ludi este pouziva notebook ako domaci server. Zataz je tam totiz minimalna a maju vstavanu bateriu ako bonus, takze kratky vypadok najapania ich nerozhadze
20.12.2022 - 11:06:07
00
Otázne či to potrebujem , , lebo nechcem prioritne mať bezpečnú zálohu. . ako nehovorím, žeby som nič nemal také o čo by som nechcel prísť.
V podstate asi DS218play je o nejakých 60 eur s najnižšou cenou ak nerátam ten 220j s 0,5 ram a bielu verziu..
Príde mi to už dosť ak to ozaj bude hlavne na tie filmy. Ale je to cesta a kupovať postupne, zatial tam mozem mat aj disk ktorý mam, 860 evo 250 gb samsung SSD :-D
20.12.2022 - 11:18:29
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up