Hack3r napísal:
na margo umelych vs. zivych stromcekov:
Z ekologického hľadiska sa živé stromčeky javia ako vhodnejšia alternatíva a to najmä kvôli uhlíkovej stope. Pri výrobe umelých stromčekov vznikajú emisie skleníkových plynov a naopak živé stromčeky počas svojho rastu oxid uhličitý pohlcujú. Uhlíková stopa prírodného stromčeku je asi 4kg CO2. Pri umelom vianočnom stromčeku je to až 40kg oxidu uhličitého. Tento vysoký rozdiel je spôsobený hlavne tým, že umelé stromčeky sa väčšinou vyrábajú z PVC, ktorý sa vyrába z ropy. To znamená, že na to aby bol umelý stromček tou udržateľnejšou voľbou museli by sme ho používať viac ako 10rokov.
zdroj FB Zelená linka
toto mozem len potvrdit aj z prace, kedze na kazdy novy vyrobok robime pre nasho najvacsieho zakaznika emisnu studiu a tam jednoznacne niekolko nasobne prevysuju vyrobky z plastu, alebo kde je ich obsah.

Ale zivy treba kazdy rok, umely povedzme vydrzi 10 rokov. A pre zivy treba ist autom. Aka je potom uhlikova stopa? Btw ja mam zivy :-)
22.12.2022 - 19:04:14
00
na liter paliva mas cca 2,5kg CO2 tak si to prepocitaj. ale ber to tak ze vacisnou ides po stromcek cestou z prace, do prace, na nakup a podobne, takze tie emisie nepatria iba jemu
kazdopadne bezny clovek planetu nezabije, teda ked nema v rodine tri auta a nejazdi denne 100km. mega giganticke vyrobniky CO2 su napriklad tankery ktore plavaju oceanmi a moriami. vseobecne je to doprava, hlavne nakladna.
a este ku komentu ktory zmizol na margo likvidacie, do emisnej studie sa zvacsa dava aj proces recyklacie resp likvidacie, takze je velmi pravdepodobne ze tych 40kg CO2 uz obsahuje aj jeho likvidaciu


Naposledy upravil Hack3r dňa 22.12.2022 - 19:13:11, celkovo upravené 1 krát.

22.12.2022 - 19:08:05
00
Hack3r napísal:
mega giganticke vyrobniky CO2 su napriklad tankery ktore plavaju oceanmi a moriami. vseobecne je to doprava, hlavne nakladna.

Dovolím si polemizovať...
Daj číslo, koľko CO2 "vyrobí" taký tanker, ktorý odvezie 200 tis. ton ropy na vzdialenosť 4 000 km... Koľko by na to bolo treba autocisterien, ktoré odvezú 25-30 t a koľko by to bolo CO2? Alebo vlakov, ktoré odvezú 1000-1500 t, v U.S. aj 4 tis., ale tých rušňov je tam primerane viac a CO2 na tonokilometer asi nie oveľa menej...

A z iného súdka... V akom aute sa vozíš? Pozri sa na motoristické témy (sú dve) v tomto fóre, koľkí sa chvália trojlitrami so spotrebou 10+ l na 100 km..
22.12.2022 - 22:18:40
00
To nie su ziadne tazke pocty, len v praci ma za to platia 😁
22.12.2022 - 22:39:08
00
to im radsej nehovor, ze to nie su tazke pocty :)
22.12.2022 - 22:53:20
01
ale to nieje vypocet typu 1+1+1=6? ze? lebo do toho vstupuje tolko premennych ... mozno nemam mozgovu kapacitu na ten vypocet ale viem ze je to zlozitejsie ako si mysli skola zivota. (sorry profesionalna deformacia - cim viac som sa chcel priblizit ku skutocnej hodnote pocas mojich studii tym viac stran vypoctov to zabralo)
radsej sa podme bavit, jest, pit - dni sa znova predlzuju, dobre bude :-)
22.12.2022 - 22:56:31
00
tak napriklad konkretne vyletne lode mali byt davno zakazane lebo je to totalna kktina bez ktorej ludstvo prezije a nikomu (okrem firmam co to prevadzkuju) nebudu chybat

https://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_ship_pollution_in_Europe
22.12.2022 - 23:02:15
01
Zoidberg napísal:
to im radsej nehovor, ze to nie su tazke pocty :)

Ked vies ako nie je to tazke. Len naucit sa to ako stoji cas a peniaze. Tak ako so vsetkym.
22.12.2022 - 23:15:13
00
Gusto0 napísal:
ale to nieje vypocet typu 1+1+1=6? ze? lebo do toho vstupuje tolko premennych ... mozno nemam mozgovu kapacitu na ten vypocet ale viem ze je to zlozitejsie ako si mysli skola zivota. (sorry profesionalna deformacia - cim viac som sa chcel priblizit ku skutocnej hodnote pocas mojich studii tym viac stran vypoctov to zabralo)
radsej sa podme bavit, jest, pit - dni sa znova predlzuju, dobre bude :-)

Ano je tam kopec premennych a chce to mat spravne nastroje a korektne data. V konecnom dosledku su tie CO2 cisla na dve veci ak s nimi nikto nic neurobi len si ich da do tabulky.
22.12.2022 - 23:18:21
02
bobris napísal:
Ale zivy treba kazdy rok, umely povedzme vydrzi 10 rokov. A pre zivy treba ist autom. Aka je potom uhlikova stopa? Btw ja mam zivy :-)

neviem ci to tam zaratavli v tej studii, ale ten zivy pocas svojho zivota cast svojej "stopy" este aj maze.
a ze po neho treba ist autom tiez neni pravidlo :lol:
23.12.2022 - 07:49:55
01
A pre zivy su Vianoce len medzizastavka, nasledne beztak plni svoj povodny ucel - stiepka, biomasa
23.12.2022 - 08:27:19
01
u mna sekerka a krb :D
23.12.2022 - 08:29:15
05
CraObs napísal:
neviem ci to tam zaratavli v tej studii, ale ten zivy pocas svojho zivota cast svojej "stopy" este aj maze.
a ze po neho treba ist autom tiez neni pravidlo :lol:

ano, toto studia zahrna. drevo je vo vseobecnosti bez emisne, kedze strom pocas zivota CO2 spracuvava a produkuje kyslik. emisie potom vzniknu pri spracovani, ale vseobecne drevo uz aj spracovane ma velmi malu uhlikovu stopu. plus vacsina dreva /v europe/ je z FSC zdrojov, teda je to hospodarske drevo nie na cierno tazene. aj ked papier znesie vsetko :)
A ked uz sa o tom bavime, plast ma na 1kg cca 4kg CO2, zato hlinik az 12,5kg aj napriek tomu ze sa hodne recykluje.
23.12.2022 - 09:11:40
01
Nemate niekto prosim overenu preposielaciu sluzbu z rakuska? Nieco ako pre nemecko mailboxde, znemecka.
Obchod dorucuje len na rakuske adresy.
23.12.2022 - 11:50:06
00
Ehm mal som par vianoc aj bez stromceka, pripadne len ozdobena vetva alebo suche konare vyviazane na stene atd. Pripadne 30cm umely x rokov. Najviac (aj emisii) sa setri tym, ked sa tie blbosti nepouzivaju, alebo aspon nie 2metrove. A co plastovych blbin sa (denne) nosi na cintoriny... radsej som uz ticho :)
23.12.2022 - 18:24:15
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up