Veď tam je kontakt. Môžeš tam napísať, aj ja som tam napísal. A zdroje tam sú na fontech startitup, idnes, noviny, auto pravda, autobazar, autoforum, refresher, a rozne ine denníky.
16.01.2023 - 22:34:16
00
To nie sú zdroje, to sú články v internetových magazinoch.
16.01.2023 - 22:36:26
03
Čo si predstavuješ pod pojmom zdroj? V tých článkoch magazínov sú odkazy na zahraničné stránky z ktorých magazín čerpal.
16.01.2023 - 22:40:11
00
Inak tie "fakty" poukazujú v podstate na všetko - že tankery su neekologické, že batérie sú neelekogické, že lietadlá su neekologické, ...

Áno, každá doprava produkuje emisie. Aký je vlastne váš záver? Čo ste chceli tou spŕškou náhodných a v mnohých prípadoch veľmi nepresných "faktov" povedať?
16.01.2023 - 22:55:38
00
Celkovo musime extremne (boli by aj ine privlastky ale tento je najlepsi) znizit spotrebu energii z fosilnych zdrojov. A to, co vieme, tak nahradit obnovitelnymi a jadrom - aspon zatial.
Chcem len ukazat ze aj na strane vyroby prebieha obrovska transformacia. Uz aj uholni Poliaci stavaju veterne elektrarne a planuju atomky. Nemci su znami, ale velky podiel obnovitelnej energie maju Spanieli a Portugalci. Ale tu chcem ukazat najma na to, co sa udialo v UK. Data su z https://www.mygridgb.co.uk/ .

V roku 2012 v UK vyrabaju uholne elektrarne 43% elektriny, vietor tvori 3,9%, solar 0,4%. Tvorba 1 kWh elektriny vygenerovala 467g CO2. UK ma ciel mat priemernu produkciu energie na 100g CO2 na 1kWh v roku 2030. Co sa javi ako nedosiahnutelne.
Britania zacala masivne stavat veterne elektrarne a uholne nahradzuje plynom (su cistejsie a neskor mozu spalovat vodik).
O 10 rokov neskor v roku 2022 vsak uz vietor vyrobil 22%, slnko 4.2% a uhllie padlo na 1,6%. 1kWh produkuje v priemere len 236 g CO2.

Pad produkcie CO2 na 1/2 v priebehu 10 rokov. To je v energetike vyspelej krajiny uzasne, lebo tie 10 rokov v energetike fakt vela nie je.

A ceresnicka na torte, kvoli ktorej pisem tento prispevok, je to, ze za posledny mesiac, ako fuci vietor, tak v UK vygeneroval vietor skoro 40% elektriny! A priemerna mesacna intenzita je len 119 g CO2/kWh.
https://twitter.com/myGridGB/status/1614924336766357507?cxt=HHwWhsC8gZnIruksAAAA

Samozrejme, ten posledny mesiac je extrem. Ale ako to uz dlhsie sledujem, tak narast podielu vetra je kontinualny a velky.
16.01.2023 - 23:00:34
03
Keď sa píše o zdrojoch, tak by som naozaj rád videl zdroj, z ktorého vyplýva toto: pri elektromobilite sa bavíme o roku 2050, čo je zhruba bod zvratu, že ak chceme udržať oteplenie pod globálne 2°C, tak vtedy musí byť planéta uhlíkovo neutrálna.

Pretože v skratke asi takto: toto v súčasnej dobe jednoducho nie je možné vypočítať. Niečo také by nepublikovali ani Baba Vanga s Nostradamom spolu. Level prognóz prof.Staneka.
17.01.2023 - 06:58:13
01
Základný zdroj je je Intergovernmental Panel on Climate Change, to je trochu iný level ako Staněk :-) .

Nie je to presný výpočet, ale prognóza a míľnik pre policy makers. Ten letopočet je predbežný, postupne sa bude upresňovať, ako budeme mať viac dát a skúseností.
17.01.2023 - 07:09:05
01
Ok, takže to volajme napríklad “jedna zo stratégii”. Pretože reálny scenár je aj ten, že sa zistí, že s otepľovaním nedokážeme spraviť ako ľudia nič. Jedine sa prispôsobiť.
17.01.2023 - 08:43:57
01
madbugie napísal:
ty vole, na čom šlapeš... citujem:

Fámy o gigantických emisiách lodí či lietadiel sú iba fámami, ktoré s potešením šíria petrolheads, aby ospravedlnili neochotu akceptovať realitu. (poprosím odložiť do hlodov fóra...)

s tou teplotou, no ja ti nejak neviem... určite tomu pomáhame svojou činnosťou, rúbaním lesov, znečisťovaním oceánu ako najväčšieho producenta kyslíku (pri čom sa spotrebováva to nenávidené CO2), znížením nadspotreby a tak dále a tak dále...

podľa tohoto to nevyzerá, že by sme žili nejaké horúce časy... to asi ešte len príde

Príloha:
teplota.jpg

Áno bolo teplejšie, ale zároveň oveľa vyššia hladina mora, najnižšia obývateľná plocha. Myslím že to nechceš pri zatiaľ exonenciálnom raste populácie. A myslím že ani nechceš dobu “snehovej gule” aj takáto Zem v minulosti bola… (aj keby som ignoroval všetky ostané dopady klimatických zmien)
17.01.2023 - 08:45:42
00
Asi veľmi nejde o to, čo kto chce a čo nie. Ja by som tiež chcel aby Zem rotovala okolo svojej osi v opačnom smere, ale veľa s tým asi nenarobím.
17.01.2023 - 09:25:51
00
Ale ide, ak chceš ako ľudstvo prežiť a nemáš kam inam ísť. Pokiaľ by bola otázka času že sa rotácia prehodí (čo je fyzikálne nemožné bez gigantického dodania vonkajšej energie a tým pádom zničenia a prebudovania slnečnej sústavy), a znamenalo to absolútne nevýhodné podmienky pre život, pre rozvoj, a bolo by v možnostiach ľudstva to oddialiť (lebo by svojou činnosťou v dobe antropocénu to len urýchľovalo), tak by sa snažilo to zmeniť, lebo fakt nemáme kde ísť.

ichef.bbci.co.uk

Toto sme my, každí vodca, každí diktátor, každý obyčajný človek čo kedy žil, naša civilizácia, naša prítomnosť, naša otázna budúcnosť. V tejto modrej bodke je naša celá 4mld história života. Ledva sme sa živí dostali na tú neostrú hranicu tej modrej bodky...

Pri pohľade na tú fotku ma vždy zamrazí naša malosť a bezvýznamnosť vo vesmíre, fotka zo vzdialenosti 6 mld km od Zeme
17.01.2023 - 09:46:26
00
Pre spochybnovacov ze nic sa nedeje tu je graf teploty za poslednednych 20 000rokov. Otepluje sa asi 100krat rychlejsie pri 8mld ludi. 8 z poslednych 8rokov bolo najteplejsich. Budme radi ze zijeme v miernom pasme. Kazdopadne budeme sa musiet uskromnit len samozrejme politik toto nikdy nepovie. Zatial sa to stale oddaluje napr tlacenim penazi ale skor ci neskor nas to dobehne.
Sice je pekne napr ze sa europa snazi ale my tu zavrieme 1uholnu a v Cine a Indii otvoria po dve. Naviac sa tvárime ze sme eko pritom spinavu vyrobu sme prave presunuli do tychto krajin.
Osobne si myslim ze to ludia nepochopia kedze si zvykli zit v blahobyte takze budu sa burit. Resp pochopia ale bude uz 5min po 12tej ak uz nieje

Prílohy:

FB_IMG_1673028823662.jpg
FB_IMG_1673028823662.jpg 45.12 KiB thumb_up0thumb_down

17.01.2023 - 10:13:17
03
Nemyslím, že tu niekto spochybňuje fakt globálneho otepľovania, nemusíš vykopávať otvorené dvere. Ja osobne spochybňujem metodiky používané pri tvrdeniach, že je to výlučne dôsledok ľudskej činnosti, konkrétne emisií CO2. A hlavne som skepticky ohľadom politickej implementácie týchto tvrdení (konkrétne, aj keby celá EU ešte dnes zakázala úplne všetky spaľovacie motory, tak si myslím , že by to malo nemerateľý efekt ohľadom globálneho otepľovania).
17.01.2023 - 11:01:38
02
"Bud zmenou ktoru chces vidiet okolo seba" su krajiny, kde este aj dnes zena nemoze sama ani vyliezt na ulicu. A potom je vacsina sveta, kde si len klopkaju z tolkej tuposti na celo.
Podobne je to aj s oteplovanim. O par rokov si az na vynimky vacsina sveta bude klopkat na celo. Ale zial niektore generacie neprecitnu a tam je zbytocne vysvetlovat, tie poriesi len ten cas.
17.01.2023 - 11:37:46
00
https://youtube.com/shorts/8_Vmf7sdraY?feature=share

Globálne ochladzovanie bude horšie, lebo bude menej plochy na pestovanie.
17.01.2023 - 12:18:34
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle)
keyboard_arrow_up