Je to už dosť OT ale:

Ja si myslím, že na Slovensku je hlavný problém dostupnosť v zmysle skladových zásob a cena. Tu sa bavíme o investíciách v rádoch tisícov € (či už ide o elektromobily, alebo napojenie domácnosti na alternatívny zdroj energie), ale optimistickým odhadom tak tretina Slovákov kúpi radšej šunku s obsahom 40% mäsa namiesto 90% a nie preto, že by nechceli, ale preto, že na to jednoducho nemajú. Aj tých pár centov navyše je suma, ktorú si nemôžu dovoliť.

Momentálne robíme na jednom projekte, kde vychádza použitie týchto riešení oveľa lepšie ako pre rodinný dom, v ktorom najviac tepla potrebuješ v zime - kvôli kúreniu. Tu je potreba teplej vody stála a dokonca v letných mesiacoch mierne vyššia. Kombinácia fotovoltika, tepelné čerpadlo a ako záloha elektrický kotol. Je to tak na hrane z finančného hľadiska a návratnosti (pri porovnaní s bežne dostupným plynovým alebo naftovým kotlom). Investor ide do toho s tým, že chce spraviť aj niečo "eko". Na tepelné čerpadlo sme čakali cca polroka a vraj (toto tvrdí výrobca) - ak by sme ho neobjednali vtedy, tak dodanie by bolo až koncom 2023.

Pre bežných ľudí by pomohli dotácie, ale reálne a nie to čo, predviedol štát napríklad s projektom "Zelená obnova".
03.03.2023 - 10:23:13
00
Momentalne sa to pocita velmi tazko....
Elektriku mame momentalne do cca 3000kWh, skocila z 15€/mes na 60€/mes kvoli zmene dani a distribucnej cene (elek mame fixovanu este na 1.5r ci kolko, 3r kontrakt)

Plyn momentalne platime 168€ s variabilnou mes cenou, na objemdo cca 800m3/rok (drviva vacsina je kurenie)

Pri tep cerp by elektrika sla na cca 2-2.5nas dnesnej, tusim, cize okolo 7MWh

Tep cerpadlo nam nacenili na 13k€, realne ak vies kde/co kupit a vies si to lacnejsie namontovat/sam, cenou vies ist snad na 1/2. Takto, navratnost vychadza na cca 10r
03.03.2023 - 10:24:42
01
stanos4 napísal:
Jaroh - na tep cerpadlo za neprimeranu cenu a nie take ako by som chcel, cakame uz 5 mes ci kolko a este sa nacakame zrejme :)


Chápem, ty si myslel už reálnu dostupnosť konkrétnych produktov a služieb, ja som to pochopil ako ich existenciu ako takých. Existovať existujú, len teda je ich (produktov a služieb) málo k dispozícii. :-)
03.03.2023 - 10:27:59
01
Kali033 napísal:
Za cca 4000 € je možné kúpiť 20 fotovoltaických panelov s celkovým výkonom 8000 W, ktoré v našich podmienkach vyrobia cca 10 MWh elektriny ročne.
Uvedená turbína sľubuje cca 1,5MWh ročne, čo sa mi navyše zdá byť veľmi optimistické. Veterné elektrárne majú teoretickú maximálnu účinnosť 59%, reálne dosahujú max 40%. Uvedená turbína má iba 0.5m2 plochy a z toho vychádza 1.5MWh ročne za ideálnych podmienok.
Zatiaľ čo som načítal, tak výroba elektriny z vetra pri rodinných domoch je bohužiaľ nerentabilná a fotovoltaika je natom zásadne lepšie.


toto som sa v tých článkoch / nete nenašiel, že či je to cena za tú menšiu, alebo za tú väčšiu 1,5 metrovú a tá dáva 7,5 MWh ročne podľa nich...

moja úvaha viedla skôr k tomu, že je pekné že ti slnečnica vyrobí 10 MWh ročne, lenže to je hlavne v lete... november, december, január, február, marec je prd z toho (vtedy je ale najväčšia potreba energie na vykurovanie), lenže má to drobný háčik na Slovensku, každý si myslí, že bude čerpať z tzv. virtuálnej batérie... no nebude, príde čas vyúčtovania a elektrárne ti tvoju virtuálnu baterku pekne vynulujú...

naproti tomu veterno je u nás hlavne v jeseň, zima, jar...

ale v súčasnosti je najväčším problémom skôr dostupnosť čohokoľvek, nakoľko veľké firmy si povedali, že si spravia "elektrárne" na strechách výrobných hál...
03.03.2023 - 12:37:37
00
madbugie napísal:

ak by som to vôbec niekedy bol býval chcel niečo "EKO" riešiť, (a to teda určite nikto normálny nechce, pri takýchto cenách) tak pôjdu na strechu akurát tak možno vákuové trubice a do krbu vložka na cirkuláciu ohrevu vody, na nejaké elektromobily, suprzelenú FVE, Vrtuľky, Bio Eko Raw a spol. sa normálny človek môže akurát tak oné ;-)

ale "Green Steal" asi funguje dobre... to je pravda... toto mi presne pripomína novú dogmu EU, staré domy budeme nútiť ľudí zatepľovať, čo je najdrahšia forma úspory energií (namiesto toho aby sme začali niečím jednoduchším, efektívnejším, ako výmenou starých plyn. / el. kotlov, výmenou okien, proste niečo, kde človek aspoň uvidí to svetielko na konci tunela, v podobe nejakej efektívnosti, zatepliť fasádu, za drahé peniaze, ale že vraj to prinesie pracovné miesta a tak... asi tie, ktoré najprv v auto-moto-priemysle našimi GD rozhodnutiami zrušíme...

PS: my dežoláti sme predcajky tupé ofce, takže nám to nemyslí a tudíž sme bez peňez, no a o zelených EU šmakocinkách sa nám ani len nesnívalo ;-) to budú nejaké tý haluxy určite... ;-)


Tak ja uz neviem. Ak EU nieco nariadi, je to zle lebo ved nie sme ofce. Ak nenariadi, vacsina slovakov na to serie, lebo ved nie su ofce. Zaroven ale nadavaju na drahe energie, pricom sam pises ze maju nezateplene barabizne so starymi oknami. Ale hlavne ze nie su ofce. A teraz ked nam russi dali rychlokurz z energetickej bezpecnosti, ti isti ludia budu nadavat, ze na cerpadla a fve sa dlho caka. Lebo ved oni nie su ofce, len sa tak v kuse spravaju.
A potom je tu este cast ludi, co maju vymenene okna, zateplene, solar ci fve uz desiatky rokov a iba si tukaju na celo. Ale to asi budu tie ofce...
03.03.2023 - 14:17:49
07
"solar ci fve uz desiatky rokov" - hneď ma napadol pojem "paralelný vesmír".
A na čelo som si pritom neťukal.
03.03.2023 - 21:52:40
00
ale veď ho nechaj... on a EU majú predsa vždy pravdu a nikdy inak... na EKO riešeniach ako takých, v podstate nie je nič zlé, akurát je tam také drobné "ale"

elektroautíčko str. trieda 50 000 €
zateplenie rod. domu 20 - 30 000 €
fve (s baterkou) 15 000 €
tep. čerpadlo 10 000 €
a vzhľadom k tomu, že sme parádne zateplili starý dom, by som doporučoval aspoň pasívnu rekuperáciu vzduchu... cca 3 - 5 000 € (ak zoberieme jednoizbové jednotky)
a možno aj vonkajšie žalúzie kvôli prehrievaniu v lete, tiež pár tisíc...

a v mojom príspevku sa spomína, že najprv skúsme toto, lebo v starších domoch poväčšinou bývajú aj starší ľudia, až dôchodcovia (najmä v časoch, keď veľa ľudí rieši ceny zákl. potravín)

okná 3 000 €
kotol 3 000 €
solár 3 000 €

pôvodne som mal napísaný úplne iný príspevok, ale radšej som si kusol do jazyka... Ak na to ľudia majú voľné peniaze, nevidím v tom problém, všetky opatrenia aj to zateplenie majú zmysel, len mi tam chýba trošku pomer cena/úžitok (návratnosť radšej necháme úplne bokom)

ako sme sa od vrtule na streche dostali až sem... a prípadne aj, ako si to EU predstavuje, že takto "nárazovo" zateplíme domy, ktoré sa stavali v priebehu cca 80- 100 rokov, s kým, s čím, ako... stavebníctvo je už teraz našponované a nič sa nestíha... to len vyženie ceny do neba... (nie že by už teraz neboli malé) beriem, novostavby tie idú podľa platných noriem, ktoré sa v 2016 a 2020 sprísňovali, tam je to bez debaty a v poriadku, s tým sa musí pri stavbe počítať, keď do toho človek ide, tam by som kľudne zakotvil aj povinnosť napr. soláru na ohrev, alebo aj 1 alternatívneho zdroja energie...

no nič, hajde na panské, zarábať na šmakocinky...
03.03.2023 - 22:12:42
00
Zateplenie rodinneho domu 20-30k €? Wtf, aka plocha,co sa zateplovalo? podlaha,strop,vonkajsie steny?
04.03.2023 - 12:23:57
00
Jasne, este vam to pojdem aj na strechu odfotit, nie? Zije pokojne dalej v jaskyni, len skoda ze vam do nich dotiahli internety

"Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar s.r.o., jeden z najvýznamnejších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov, bola založená 1.1.1992. V roku 1997 sa začal v Žiari nad Hronom vyrábať inovovaný typ plochého vákuového kolektora"
https://www.thermosolar.sk/o-nas/

Smeraci rozdali svojim kamosom licencie na fve v r. 2009, vtedy uz boli fve panely bezne dostupne aj pre nadsencov.
04.03.2023 - 17:53:58
01
cokupitlen tie wp hodnoty boli zalostne,ucinnost miziva,drahe,menice hnojne,zivotnost na urovni cca 5r....teraz to tiez nie je s tymi menicmi senzacne,zato ucinnost panelov isla rapidne hore,ale je obrovsky problem s dovozom z Ciny.Stale hovorim,je to riadne predrazena hracka,kto nevie co s peniazmi,pptch...... vyhodne pre niekoho,kde nema ziadnu elektrinu, hajloky,osady apod.
tie trapne dotacie od statu na fve su na plac......
04.03.2023 - 18:01:30
00
To nerozporujem, jasne ze technicky tie prve neboli nic moc, asi ako prve mobily. Ale mentalne sme na ne nedozreli dodnes, to je to, co nas dnes najviac limituje https://e.dennikn.sk/3266544/chcete-mat-legalnu-balkonovu-solarnu-elektraren-je-to-tortura-ale-da-sa-to/
05.03.2023 - 08:26:35
01
Rozhovor s Petrom Badíkom (GrenWay, Voltia):
https://www.startitup.sk/peter-badik-len-prakticka-skusenost-s-elektromobilom-ludom-otvori-oci-a-zistia-ze-uverili-nepravdivym-mytom/
05.03.2023 - 09:01:53
10
Jaroh pekne si pretlaca svoj biznis,na zasadne otazky odpovedal jak cisty demagog,a vidiet,ze sa tomu prd rozumie.Takze asi tak
05.03.2023 - 10:23:09
00
O tom, že si pretláča biznis, niet pochýb, ale tvrdiť o Petrovi Badíkovi, že "tomu prd rozumie" iba ukazuje, že tomu prd rozumieš :-) :-). Badík patrí medzi najfundovanejších podnikateľov s e-mobilitou, ak nie vôbec najfundovanejší.
Ako konieckoncom aj logika hovorí - keby tomu prd rozumel, tak by v tom asi ťažko robil biznis.


Naposledy upravil Jaroh dňa 05.03.2023 - 10:28:42, celkovo upravené 1 krát.

05.03.2023 - 10:26:18
01
Tak si to prečítaj este aspon 100x ,aby si oochopil,ze prdrozumie elektrickej energii v sieti a drzaniu primarnej frekvencii a jej regulovaniu
Ty mudrlant elektromobilovy elektrotechnicky
05.03.2023 - 10:27:51
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle)
keyboard_arrow_up