Ano, nemame take rozlahle a prazdne mesta, aby som potreboval (ja osobne*) tempomat, ale ten obmedzovac rychlosti je veeelmi dobra vec.

Suhlas s bladerunner a Jano

*ani nejazdim X minut ci hodin s nohou v rovnakej polohe
06.03.2023 - 13:18:10
00
Tiez nerozumiem naco je komu tempomat v meste. Ja osobne ho nepouzivam ani na dialnici, mam z toho zvlastny pocit ked necitim ako auto reaguje na plyn a naviac to ma s tempomatom vyssiu spotrebu ako bez. Dolu kopcom vyuzivam "plachtenie" a to tempomat nevie, aj dolu kopcom stale drzi otacky.
06.03.2023 - 13:40:45
01
lubor1 vyzera ze mas zvlastnu predstavu o tom co je tempomat a asi aj o tom ako veci funguju ...
06.03.2023 - 13:46:23
05
Tak pokial viem sa pouziva na dialniciach a rychlostnych cestach kde sa nesmie ist 30 - 50 km/hod. Tiez sa nesmie pouzivat za snezenia a dazda. Budem rad ak mi to vysvetlis a mozno to aj zacnem pouzivat.
06.03.2023 - 13:53:57
00
quasimoto napísal:
V dnesnej dobe uz tento argument velmi neplati, prednarazove systemy su uz seriovo a z 30kmh vedia zabrzdit s velmi velkou uspesnostou.

A zaroven sa rozsiruju v Europe zony s obmedzenou rychlostou na 30 alebo 40 kmh, aj u nas nie je zriedkave, ze cela dedina napr 2km dlha ma limit 40kmh.

Keby islo o bezpecnost, nedovolili by nastavit na tempomate 200 a viac kmh, kedy za sekundu prejde auto 70m :)

Ak je toto odpoved pre mna, oznac ma, alebo cituj.
A ak ano, tak diky za reakciu, v novych systemoch nie som doma.
EDIT: upravujem 20MPH/30km/h je tempomat na mercedese. 50 bolo na starom forde z USA.

Prílohy:

cruise control.JPG
cruise control.JPG 139.38 KiB thumb_up0thumb_down

06.03.2023 - 14:07:18
00
lubor1 napísal:
Tiez nerozumiem naco je komu tempomat v meste.

Na udrzanie stalej rychlosti. Typicky na dlhej rovnej ceste bez krizovatiek, napriklad objazd Petrzky si cvaknem rychlost ktora je na ceduli a idem az na krizovatku kde schadzam dole ...
lubor1 napísal:
Ja osobne ho nepouzivam ani na dialnici, mam z toho zvlastny pocit ked necitim ako auto reaguje na plyn a naviac to ma s tempomatom vyssiu spotrebu ako bez.

Ked mam nastaveny tempomat, auto stale na plyn reaguje. Vyssiu spotrebu s tempomatom mozes mat iba za raritnych podmienok, samozrejme za prepokladu ze sa porovnavame prejazd rovnakeho useku v rovnakom pocasi priblizne rovnakou rychlostou.
lubor1 napísal:
Dolu kopcom vyuzivam "plachtenie" a to tempomat nevie, aj dolu kopcom stale drzi otacky.

sme v roku 2023, drviva vacsina riadiacich jednotiek dnesnych agregatov vie vypnut vstrekovanie ak nepotrebuje vykon. Situaciu ktoru popisujes, ze kara s vyradenou rychlostou ide dolu prave takym briezkom aby udrzala rychlost a ani nezrychlila nad maximalku ani nespomalovala som uz tiez zazil, akurat ze v tomto pripade zrovna spotrebuvas palivo na udrzanie volnobehu, takze ked si zratas grandtotal, tak si ten tempomat zasa neprecural ;-]
06.03.2023 - 14:55:01
04
ivast- nemáš pravdu, tempomat nie stále ide najoptimálnejšie, čo sa týka spotreby. Jeho cieľom je udržať konštantnú rýchlosť. To o vypnutí vstrekovania samozrejme platí /či už s alebo bez tempomatu/ , ale musí na to byť dostatočný sklon, kedy vlastne motorom brzdíš. Pri miernom sklone ide "pod plynom" aj dole kopcom....
proste vodič vie ísť ekonomickejšie /pri zachovaní priemernej rýchlosti/....keď chce samozrejme...
06.03.2023 - 15:03:29
01
Tempomat je v dedinách/mestách super. Trebárs nekonečná cesta dedinami Koniarovce- Partizánske a aj v meste obchvaty BA sa docela často hodí. Samozrejme nebavíme sa o premávke v špičke. Spotrebu +- nijako negatívne neovplyvňuje. Len sa divím, že v roku 2023 o tom vôbec diskutujete. :)
06.03.2023 - 15:25:10
09
V Ba je najdlhsi obchvat z dubravky na letisko a to je prevazne upchate. Nevyradujem rychlost dolu kopcom len trochu povolim plyn mam automat a ked som to skusal na dialnicnom useku co casto jazdim tak mi palubak ukazal spotrebu 9,6 l. na tempomate a 8,4 l. s nohou. Cas cesty cca rovnaky a ukazovatel okamzitej spotreby mi ide dolu kopcom na nulu ale ak je to na tempomat, tak ukazuje dolu kopcom spotrebu cca 6 l. neviem to presne lebo okamzita spotreba je graf rozdeleny na 10 20 30 tak sa to da len odhadovat. Nemam problem drzat nohu na plyne 100 km a drzat konstantnu rychlost ale tempomat mi jednoducho nesedi. Mozno nieco robim zle alebo mam cit pre vyuzivanie kinetickej energie, neviem som skratka stara skola. Mam kamarata taxikara a ma rovnake skusenosti s tempomatom co sa tyka spotreby.
06.03.2023 - 15:47:34
00
ja teda na tempomat nedam dopustit. neviem si predstavit cestovat dlhe vzdialenosti bez toho a v meste vyuzivam nielen po obchvate, ale aj napr. z Lamaca na Patronku kde je vacsinou zelena vlna a z Patronky na SAVku okolo Horskeho parku.

adaptivny tempomat je len ceresnicka na torte.
06.03.2023 - 15:54:10
09
lubor1 napísal:
Tiez nerozumiem naco je komu tempomat v meste. Ja osobne ho nepouzivam ani na dialnici, mam z toho zvlastny pocit ked necitim ako auto reaguje na plyn a naviac to ma s tempomatom vyssiu spotrebu ako bez. Dolu kopcom vyuzivam "plachtenie" a to tempomat nevie, aj dolu kopcom stale drzi otacky.

Ja teda pouzivam tempomat takmer vzdy (mesto, mimo mesto aj dialnica). Je to uplne skvela vec aj v meste, hlavne ked je slabsia premavka. Pol roka mam adaptivny tempomat, ten mi v meste uz tak nevyhovuje (vypina sa pod 30 km/h a zbytocne brzdi, ak auto predo mnou odbocuje), ale paci sa mi na nom, ze vzdy dodrziava bezpecny odstup (nechapem, preco ludia aj pri 130 km/h jazdia nalepeni jeden na druhom).
06.03.2023 - 16:09:14
02
Do mesta a zapchy sa vymyslel adaptivny tempomat fungujuci od 0kmh, tzv Stop&Go ;) Uz aj v obycajnom Golfe je uz 10. rok v ponuke, ziaden high-tech to uz nie je :)

Pokrocilejsie funguju v zapche prakticky autonomne.
06.03.2023 - 16:19:44
00
Tak boli v ponuke ale za priplatok aj 2000€. Napriklad do malych Mercedesov s Distronic plus bol priplatok s ostatnymi povinnymi polozkami vybavy skoro 6000€. Takze az taka samozrejmost to nebola. Ani vacsina novych aut nema stop&go tempomat do zapchy, ale len klasicky adaptivny, stop&go je za priplatok vacsinou spolu s dalsimi asistentami.

Po meste a do kolony je to super vec a uz by som auto bez toho nechcel. Na dialnici ak je husta premavka, to reaguje opatrnejsie a lepicov ide rozdrapit :D
06.03.2023 - 16:31:44
02
quasimoto napísal:
Keby islo o bezpecnost, nedovolili by nastavit na tempomate 200 a viac kmh, kedy za sekundu prejde auto 70m :)
je tam ina pointa, v meste zo stojacich aut moze decko vybehnut.
Ked más tempomat, noha je v klude, reakcny cas bude uplne iny, ako ked noha je na plyne a len rychlo prehodis na brzdu. Tiez mam tempo od 4°, ale omezovac bezi na hocicom.
06.03.2023 - 18:19:19
00
mám adaptívny tempomat už v 3. aute, nemal som odvtedy NIČ lepšie, v meste (funkcia asistent zápchy), "autonomne" zastane a pohne sa, neviem do koľko sek., ak stojim dlhšie ťuknem na plyn a všetko funguje, na dialnici v hmle, radar tempomatu zaregistroval auto pred sebou skôr ako som ho uvidel :-) a samozrejme zareagoval
06.03.2023 - 19:48:24
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up