Dobry vecer, zvazujem kupit e-MTB. Na tury chodime vacsinou v skupine (nikto nema e-bike) a ked ideme po polnej/strkovej ceste (rovna pripadne mierne stupanie) sa pohybujeme rychlostou 27-28 km/h. Otazka je ci im budem stihat aj niekolko kilometrov bez asistencie motora. E-bike som mal pozicany bohuzial len v kopcovitom terene. Dakujem
05.03.2023 - 18:57:12
00
Ak stíhaš doteraz načo ebike?
05.03.2023 - 19:20:34
00
záleží od kondičky, ale myslím si že skôr stíhať nebudeš. odpor motora aj napriek vývoju stále existuje, bajk má skoro o 10kg viac, širšie plášte, to všetko ťa urobí pomalším. krátkodobo ísť cez 25kmh bez podpory nie je problém, ale súvislé kilometre sa takou rýchlosťou najazdiť nedajú.
05.03.2023 - 19:31:28
02
Lebo do kopcov uz nestiham mladsim ako niekedy :)

rs955i napísal:
Ak stíhaš doteraz načo ebike?
05.03.2023 - 19:35:50
00
Toho som sa aj obaval, ze sa ich drzat cca 20-30 km kym sa dostaneme do hor asi nie je moc realne...

sorcerer napísal:
záleží od kondičky, ale myslím si že skôr stíhať nebudeš. odpor motora aj napriek vývoju stále existuje, bajk má skoro o 10kg viac, širšie plášte, to všetko ťa urobí pomalším. krátkodobo ísť cez 25kmh bez podpory nie je problém, ale súvislé kilometre sa takou rýchlosťou najazdiť nedajú.
05.03.2023 - 19:47:01
00
Ja odporúčam požičať si e-bike a skúsiť to. Moja skúsenosť je, že pokiaľ má daný e-bike podobnú geometriu a podobné plášte, tak udržiavať rýchlosť po rovine nie je problém - vyššia hmotnosť sa prejaví hlavne pri rozbiehaní sa, a pri jazde do kopca. Ja tak rýchlo nejazdím, ale po rovinách jazdím aj na e-bike-u bez dopomoci, a moja rýchlosť je v takom prípade rovnaká ako na normálnom o cca 6 kg ľahšom bajku.
05.03.2023 - 20:04:49
00
To bude asi najlepsie ked bude teplejsie pojdem si pozicat na par hodin. Hoci nemaju na pozicanie rovnaky bike ako by som chcel (Cube alebo Kellys) pri slapani bez pripomoci to nebude velky rozdiel...

bob303 napísal:
Ja odporúčam požičať si e-bike a skúsiť to. Moja skúsenosť je, že pokiaľ má daný e-bike podobnú geometriu a podobné plášte, tak udržiavať rýchlosť po rovine nie je problém - vyššia hmotnosť sa prejaví hlavne pri rozbiehaní sa, a pri jazde do kopca. Ja tak rýchlo nejazdím, ale po rovinách jazdím aj na e-bike-u bez dopomoci, a moja rýchlosť je v takom prípade rovnaká ako na normálnom o cca 6 kg ľahšom bajku.
05.03.2023 - 20:22:51
00
Vypnutie dopomoci je s rezervou +/-, mne bosch motor vypína pri 26,5km/h - teda čo čítam na displeji. A potom pri známej trase môžeš vyraziť sám o pol hodinu skôr, nech ťa naháňajú. A partia s ohľadom na teba môže zmierniť na 25, naopak ty ich počkáš na kopci. Nebál by som sa toho.
05.03.2023 - 20:53:04
00
možno by stál za zváženie ebajk SL kategórie, nižšia hmotnosť a menej výkonný motor, pozri Haibike Lyke, Trek Fuel EXe, Pivot Shuttle SL, Orbea Rise, Turbo Levo SL, všetko trailové stroje, ideálne keby si ich mohol vyskúšať. a poriadne premyslieť, lebo majú baterky s nižšou kapacitou
06.03.2023 - 06:49:42
00
KITTER napísal:
To bude asi najlepsie ked bude teplejsie pojdem si pozicat na par hodin. Hoci nemaju na pozicanie rovnaky bike ako by som chcel (Cube alebo Kellys) pri slapani bez pripomoci to nebude velky rozdiel...

No keď si to pozicias "na par hodin",aby si nemal veľké oči ,ako hrdinski elektrohejteri tu na fore?...
Ono ta spominana rýchlosť po rovine udrzat pojde.V reale to končí 26,5, Ak pri tom budes partiu nestihat na "rovine" čo prakticky ani neexistuje lebo vzdy je to trochu z kopca, do kopca,proti vetru alebo po vetre?,tak ked pride na dokopca a hlavne z kopca zapasiš s 10kilami navyše, a dolu kopcom je to boj...
A nezanedbatelna veličina je kapacita baterky,ktorej nemala časť padne len na vozenie tej 10kilovej zataze.
Lebo ani v kopcoch ju nebudeš "bezhlavo" míňať,aby si posledných 10km dojazdu,keď už tých síl obvykle nebýva na rozdávanie,nešlapal za svoje.
Lebo nejaké výjazdy 70+,a nejaké to prevýšenie už nie sú úplne bez počítania.
06.03.2023 - 07:02:38
00
v zadaní bola rýchlosť 26-27 kmh bez podpory motora, to až také jednoduché nebude myslím
06.03.2023 - 07:17:35
00
Pozeram bud s motorom Panasonic a baterka 725 alebo Bosch a baterka 750. Je mi jasne, ze trasy okolo 100-120km uz treba dobre planovat vzhladom na kapacitu baterky, profil trate a kondiciu :)

rs955i napísal:
No keď si to pozicias "na par hodin",aby si nemal veľké oči ,ako hrdinski elektrohejteri tu na fore?...
Ono ta spominana rýchlosť po rovine udrzat pojde.V reale to končí 26,5, Ak pri tom budes partiu nestihat na "rovine" čo prakticky ani neexistuje lebo vzdy je to trochu z kopca, do kopca,proti vetru alebo po vetre?,tak ked pride na dokopca a hlavne z kopca zapasiš s 10kilami navyše, a dolu kopcom je to boj...
A nezanedbatelna veličina je kapacita baterky,ktorej nemala časť padne len na vozenie tej 10kilovej zataze.
Lebo ani v kopcoch ju nebudeš "bezhlavo" míňať,aby si posledných 10km dojazdu,keď už tých síl obvykle nebýva na rozdávanie,nešlapal za svoje.
Lebo nejaké výjazdy 70+,a nejaké to prevýšenie už nie sú úplne bez počítania.
06.03.2023 - 07:23:50
00
sorcerer napísal:
v zadaní bola rýchlosť 26-27 kmh bez podpory motora, to až také jednoduché nebude myslím

Veď ide tak trochu o to,nakoľko ide o " spomienkový optimizmus ".
Kým som vlani nezačal používať "hradzovy špecial"😉 ktorym vo vetre
to ide 10-12 kmh, tak som aj na hradzi používal električku.
A keď ozaj dulo tak 25km/h na podpore Turbo...

Prílohy:

20220506_105627.jpg
20220506_105627.jpg 428.38 KiB thumb_up0thumb_down

06.03.2023 - 07:51:35
00
Tiež jazdím aj s kamarátmi biobajkermi . Keď máme presun po asfalte, tak neuvisím. Jednak, že ťahajú ako diví, aby som neuvisel- je to hec. Jednak na biobajku v pohode plynulo potiahneš 27, 30 km/hod , ale na elektro nie.
Proste, keď ti vypne dopomoc, tak ťaháš tú váhu za svoje a je to cítiť.
V teréne je to podobné, ale nie je to taký výrazný rozdiel. Do 25km stíhaš no a potom spomalíš oproti ostatným.
Ale ja osobne vtom nevidím absolútne žiadny problém. Ani tí biobajkeri nemajú všetci rovnakú výkonnosť, takže sa prispôsobujeme.
Ak by som to mal zhrnúť, tak väčšiu časť výjazdu mám navrch ja.
06.03.2023 - 17:22:58
03
Ahoj
Ako pozeram tie priemerne rychlosti 27-28 km/h na bio MTB. Vyjadrenie ostatnych ako sa to da na pohodu davat.
Dokonca na lesnej ceste, strkovej, do mierneho kopca.
Tak neviem, nie som zavodnik, ale na MTB 26" plast 2,25", som na hradzi v BA na asfalte s vetrom 4-5 kmh daval priemerku tak 24-25 kmh
Bez vetra okolo 18-20 kmh, proti vetru 15-17 kmh
Neviem to mate 8 kg MTB-cka, kolesa, plaste z cestakov a beriete nejake "biodoplnky"? =)
---

Ale k prispevku.
Si z Ruzomberka alebo niekde z okolia. Kopce mas hned naokolo.
Nechce sa mi verit, ze chodite 27-28 kmh priemerku len ku kopcom.

Kitter pise,
"Na tury chodime vacsinou v skupine (nikto nema e-bike) a ked ideme po polnej/strkovej ceste (rovna pripadne mierne stupanie) sa pohybujeme rychlostou 27-28 km/h"

"Toho som sa aj obaval, ze sa ich drzat cca 20-30 km kym sa dostaneme do hor asi nie je moc realne..."
Mas aj nejaky dokaz v podobe nejakych dat, ze chodite take priemerky kym pridete do hor?
Alebo si to len myslis, ci ti to len povedali.

Mam kolegov co mi tiez vravia ako na biku chodia priemerky 25 kmh a potom ideme spolu a krici, ze co tak letim, pritom ideme okolo 20 kmh
Ludia maju tendenciu prehanat.
---

Nepises ake tury robite. vzdialenost, stupanie, kolko vam to trva (cas)
Najlepsie by bolo dat trasy napr. v "mapy.cz" (netreba dat presne od bydliska)
https://sk.mapy.cz/s/nebasakufo
https://sk.mapy.cz/s/kejukecoru
https://sk.mapy.cz/s/fusobavada

Aby mali ludia, od ktorych potrebujes spravne poradit, dostatok info.
---

Podla mna ak si kupis E-bike MTB tak im budes v pohode stihat, dokonca v kopcoch ich budes cakat.

Nezabudni napisat kolko si ochotny investovat do ebiku.
HT, celoodpruzeny
07.03.2023 - 08:32:55
00
keyboard_arrow_up