rs955i napísal:
To je ako porovnávať Trabant a BMW?

ja som naznacil to, ze vtedy take "emisne normy" (akurat dymivost) boli dostatocne.
podla dlhodobeho vyskumu sa nasla suvislost medzi poctom aut v obehu (olovnaty benzin kedysi) a vyskyt kriminalnych cinov. ;) je zrejme kam mierim
nechcem si predstavit, ze doteraz by boli auta bez kat.. by to vyzeralo jak v rakovinovom zombie filme.

som velmi rad ze ikarusy a dalsie skvosty napr v 2000 (tot nedavno..) uz nestretam.
prisnejsie normy su fajn, najma ked som na bicykli v premavke.
az po rokoch sa zisti, ako chybajuci dpf sa prejavi na zdravi ludi.
zatial to vyzera na astma, plucne choroby. (okrem toho ze dizel vyfuk je potvrdeny karcinogen kateg 2, aj preto dpf vznikol)
11.03.2023 - 07:40:12
02
Ono jeto tak za niečo je za niečo...
Zníženie NOx je vykúpenie vyssiou prod. CO² a pevných castic a ich zmenšovanim sme si asi nepomohli,tie brikety co z toho lietali predtým boli hadam aj menej problémové.
Tak ak niekto odstráni DPF,tak je to rozhodne horsie koli ty malým časticiam.
Aj taka záchrana planéty používaním biozlozky na zemi,obišla letectvo kde AV gas je béz etanolu a dokonca existuje aj olovnata verzia.
11.03.2023 - 08:41:38
02
Problémom sú vačšie častice - preto aj vznikol dpf. Veľmi malé časti vedia opustiť organizmus. Vie ich zlikvidovať imunitný systém.
11.03.2023 - 09:20:20
00
100LL (ekvivalent z cca 1970), moderne motory aj natural 95 v poho :)
piestovych lietadiel zasa nebeha kvantum
11.03.2023 - 09:27:51
00
Andy6 napísal:
Problémom sú vačšie častice - preto aj vznikol dpf. Veľmi malé časti vedia opustiť organizmus. Vie ich zlikvidovať imunitný systém.

Neviem z akych zdrojov cerpas, ale uz ich nepouzivaj. Je to presne naopak.
11.03.2023 - 09:33:49
09
No skus ma poučiť. Keď nemám v mojob obore vedomosti. Daj zdroj.
11.03.2023 - 10:00:02
00
Len dufam, ze Tvoj obor nie je medicina alebo spalovacie motory. :) Roky sa vysvetluje zavedenie casticovych filtrov vsade - cim modernejsi motor s pokrocilejsim vstrekovacim systemom a jemnejsim rozprasenim paliva, tym mensie castice. A pri istej velkosti resp. malosti uz tieto castice pluca nedokazu zachytit a prenikaju do krvneho obehu. Zdrojovat to fakt nejdem (nechce sa mi stracat cas hladanim), ale urcite toho najdes na tuto temu dost ked budes chciet.
11.03.2023 - 12:22:48
06
Common rail 1500 bar není sranda, natlakovany vstrek ak by prskol a ty máš ruku blízko tak naftu máš pod kožou
11.03.2023 - 13:44:36
00
Andy6 jezus ma pravdu,nehadaj sa.Mas to mierne pomylene
11.03.2023 - 14:14:57
00
Jezus
No áno je to medicína. A k tým časticiam….. Veľmi veľké častice sa zachytia na slizniciach dýchacej sustavy( nos, ústa, nosohltan priedušnica) a sú vylúčené spolu s hlienom von. Veĺké častice su vdychované hlbšie do dýchcej sústavy a ostávaju v bronchyálnom strome a dostávaju sa aj do alveol( plúcnych mechúrikov kde prebieha výmena plynov -O2 a CO2) Sú ťažšie vylúčiteľné lebo sú už hlboko a ostávaju tam veľmi dlhý čas a posobia tam ( mechanické a chemické dráždenie ) s jeho vsetkymi možnými dosledkami. Prípadne mozu sposobit aj zablokovanie časti bronchyalneho stromu a keď je ich veľa tak sposobujú CHOCHP a tiež znižujú kapacitu plúc, možu tiež zhoršiť astmu alebo vyvolať astmatický záchvat.V prípade že častice obsahujú karcinogény, ich možný dosledok si domyslí asi každý. Malé častice prenikajú taktiež hlboko a tiež možu sposobovať vyššie popisované problémy. Prenikajú však tiež z alveol cez kapiláry do cievneho riečišťa. Tam však neostávajú nastálo. Chvalabohu naše telo je dokonalý stroj a máme imunitný systém a ten cez nástroje ako fagocytóza, makrofágy a ich posobenie, vychytávanie v cooperovych bunkách pečene a iné mechanizmy je schopný tieto mikročatice dostať z krvného riečišťa a z organizmu. Samozrejme sa možme sporiť kolko % ktorých častíc ostáva v tele a ako dlho a koľko % sa dostane von.
Som však alergický voči vyhláseniam “ odborníkov” ( neber osobne) že dpf filtre su na nič , lebo nepokrývajú záchyt malých častíc. - takže sú zbytočné. A takéto závery a vyhlásenia sú bez podrobenia kritickemu mysleniu a rozmyslu všeobecne prevzaté “ odbornou” verejnosťou, zjednodušené a servírovane aj na roznych fórach ako fakty a aj tvrdo obhajované.

Aj keby dpf filter zachytával len veľké a stredne častice tak má obrovský dopad na čistotu výfukovych plynov a aj na dopad na to čo v mestách vdychujem ja, ty, moje deti, susedia….

A nepáčia sa mi dymiace vraky, ktorych majiteľ “prešťal” systém vymontovanim dpf a ušetril 300€ s odovodnením, že dpf nezachytáva male častice, ktoré prenikajú do krvi, takže je vlastne všetko v poriadku.

Asi toľko k časticiam.


Naposledy upravil Andy6 dňa 11.03.2023 - 20:20:06, celkovo upravené 1 krát.

11.03.2023 - 14:38:55
12
Andy , andy šestka ... prosím v akom odbore " medicíny " si odborník ? Bo , nedá mi na tie " vedomosti " nereagovať . To akože , vdýchnem mega časticu / citujem ťa ..." prípadne mozu sposobit aj zablokovanie časti bronchyalneho stromu " /a spôsobím si atelektázu celého segmentálneho , či nebodaj lobárneho bronchu ? No tak , nezjbuj .

Lekari vedia , že je to tracheobronchiálny strom .
11.03.2023 - 20:08:57
01
Nie jednu megačasticu. Ako zareaguje telo na cudzie teleso na dráždenie alebo mechanické poškodenie tkaniva časticou- zápal a tvorba vazivového nefunkčného a zhrubnutého tkaniva. Pripadne ešte ako dosledok činnosti alveolarnych makrofágovpri ich posobeni proti tymto časticiem je možná blokácia hlienom. Tak som to myslel, len som nechcel zaťazovať detailami.
Je to presne ten istý mechanizmus ako pri Chochp alebo všetkých Pneumokoniózach :).

Na atelektázu potrebuješ podstatne vacsiu casticu o akych sa bavime pri dpf filtroch - ale to vieš.

Bronchyálny strom je medicinsky správne pomenovanie časti dychacj sústavy, tak isto ako tracheobronchyálny strom - je pomenovanie segmentu dychcej sústavy aj s tracheou.

Možeme aj ďalej ;)


Naposledy upravil Andy6 dňa 11.03.2023 - 21:08:24, celkovo upravené 1 krát.

11.03.2023 - 20:35:57
02
Uuuu pukanceeee :d:
11.03.2023 - 20:58:31
07
Nepochopil , no nič … som si sľúbil , že medicínske okienka už neotváram 🤷🏼‍♂️. Nejak som nepostrehol odpoved no moju otázku , v akom medicínskym odbore pracuješ .
11.03.2023 - 21:16:36
00
Ramon1
Mimochodom OAIM :)
11.03.2023 - 21:26:09
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Nosiče na auto)
keyboard_arrow_up