Nedavno som zazil ohromnu vec. Boli sme na vyjazde na Havrane pri Piestanoch (smer 3 Obrazky), mierny zjazdik po lesnej cesticke a zrazu len zozadu pocujem praskot listia tiahnuci sa dopredu asi 15 m od cesty. Myslel som, ze spolubiker iduci za mnou zvolil novu skratku... Zastal som, cakam, pozeram a asi 10 m pred nami si to sekli cez chodnik 2 jeleniska a 1 srna. Kua ale dupali, az strach (uz sa aj stmievalo). Kebyze nezastanem, tak som sa mohol vozit v jelenich parohoch : D
Asi budem za posera, ale asi si kúpim tú hlúpu rolničku.
Nie je posera, kto mysli na prevenciu. K rolnicke by som so sebou nosil aj sprej na medvede. Ked som minuly rok isiel na turistiku na Podpolanie, tak som si taky sprej so sebou zobral. Clovek sa potom citi istejsie, aj ked respekt a opatrnost je stale na mieste.
rolnicka - samotna jazda na biku je dostatocne hlucna - staci niekde posediet v lese a uz z dialky je pocut ze sa k tebe blizi cyklista - odvalovanie gum, volnobezka, praskanie konarikov, suchot listia, kamienky, retaz .... sprej - mozno by si ho v niektorych pripadoch stihol vytiahnut, odistit a aj pouzit - ale skor to nestihnes, taky stret to je rychlovka, kym zareagues uz mas maca na pleciach ak sa tak rozhodne a nestihnes ani pipnut.
predsalen na biku sedis a ides - kym zastavis mas ruky na packach, potom nohy dole, chytat spej .... ak takto najdes maca za zakrutou, zlakne sa a skoci po tebe, nestihnes ani zastavit, ani si uvedomit co sa to vlastne deje.
Aj ako záchrana je píšťalka výborná vec, nie všade v lese je signál a v prípade úrazu si inak pomoc neprivoláte. Mám tento zvyk celé roky, podľa mňa oveľa lepšie ako roľnička
Na druhej strane, toto bolo poučenie aj pre mňa, rozhodne treba byť viac ostražitý a hlavne robiť viac hluku pred neprehľadnými zákrutami.
Zaujímavú radu som dostal od poľovníka, nezastavovať u väčších priepustí vody popod lesnú cestu - na strane pod cestou pod či u priepustí môžu byť ukryté medvieďatá a medvedica niekde nablízku ...
hned som si spomenul...
Takže dúfam, že nikdy to nebudem musieť skúšať. Lebo skôr sa asi budem kotúľať ja 😂