Trochu obnova po vyše 3 rokoch a niečo cez 8500km:

1) vymenené gufera na vidlici - už začali tento rok prepúšťať olej, trochu viac priklepnuté gufero do vidlice, ale nevadí, aj majster tesár sa utne :)

2) zmena Ikonov na kontíky - asi nikdy som tak nebohoval ako pri nahadzovaní týchto bezdušákov, som nejako spohodlnel a ani nepamätám, kedy som bezdušáky na biku a cesťáku nenahodil obyčajnou servisnou pumpou. Tu hlavne zadný RaceKing sa bránil aj boosteru, už som myslel že budem musieť ísť na pumpu, uff. Ale zato brutál zmena k lepšiemu (hádam nebude problém v teréne), odvaľujú sa oveľa ľahšie, aj keď mám tichý orech, tak pri Ikonoch som na asfalte mal pocit, že idem na tanku :lol: Ikony boli staré, vzadu som mal asi ešte prvý z predného kolesa, ktorý som mal odložený v rezerve (minulý rok nahodený pred Everestingom pre istotu po defekte) takže boli aj zjazdené do rovinky a tak pri nižšom tlaku v zákrute boli nevyspytateľné.

3) Kazeta Garbaruk - zmena po XTR, ľahšia a lacnejšia, hoc neradí tak ticho ako na XTR. Keď som skracoval novú reťaz vychádzalo mi to teraz na 3,5 článku navyše (Shimano odporúča 4-5 článkov reťaze pridať + 1 rýchlospojka), tak som to skrátil na 3 články reťaze navyše s tým vedomím, že aj tak reťaz je voľná lebo sa nedala na zuby pekne našpanovať (chýbal tomu možno ten polčlánok). Nebolo to dobré, zle to radilo hlavne z najväčšieho dolu, reťaz moc našpanovaná a horná kladka aj podľa ukazovateľa moc vzdialená od pastorka. Tak som pridal ešte tie 2 články, radí to teraz super, len neviem či to nebude robiť šarapatu že to bude moc voľné - teraz sa mi zdá že kladka je moc blízko kazety. Keby kazeta nemala 52z ale len 51z tak by to bolo na milimeter presné pri mojej konfigurácii s prevodníkom, teraz ten polčlánok mi tam vadí, takto mám pridaných 5,5 článka. Asi tomu musím nechať čas. Inú možnosť nemám keďže články reťaze sa dajú pridávať a odoberať len v dvojici...

4) Prevodník Garbaruk, ale zmena z 30z oválu na 32z klasiku, no uvidím, ovál bol môj vôbec prvý jednoprevodník,
mal som veľké očákavania, takto pocitovo je to lepšie. Len som sa bál či 32z nebude moc veľa (pre istou som minulý rok kúpil aj 30z :) ak tak posuniem ďalej). Podľa kalkulátora a pocitu je to tak akurát, ten 1 zub na kazete to trochu dorovná a takto získam tažší prevod (hoc na prevode 30-10z som na MTB viac ako 40km/h nejazdil a väčšinou mal aj tak zaradený 2. alebo 3. prevod odspodu pri rýchlostiach okolo 30km/h pri rýchlych presunoch)

5) XTR PresFit ide stále ľahúčko - čo funguje, toho sa nechytám - tak som nemohol vymeniť celý bowden, musel som si vystačiť len s výmenou lanka.

6) nová spojka prehadzovačky, myslel som že je problém v nej keď mi nedrží uzamknutie (musím mať páčku stiahnutú páskou). Nakoniec som zistil, že je vyvakľaná samotná páčka v tele prehadzovačky - viním z toho predchadzajúci ovál a jeho neustále naťahovanie prehadzovačky a nešťastnú/nezmyselnú Shimano konštrukciu.

7) ešte v zime XTR pedále pre zmenu s METI oskami na priemysloch, lebo Ti osky z ali sa neosvedčili. A tiež nejaké zhadzovanie gramov v detajloch

8) všehovšudy som som dostal ľahko nad 9kg čo je moja cieľová hmotnosť, menej sa neoplatí bez zmeny rámu a ten rozhodne meniť nechcem :l:

Prílohy:

IMG_4661.jpeg
IMG_4661.jpeg 603.85 KiB thumb_up2thumb_down

IMG_4666.jpeg
IMG_4666.jpeg 493.78 KiB thumb_up0thumb_down

09.05.2023 - 22:57:52
019
Krasne to mas, akurat tu skaredu ciernu gumu by som na retazovej vzpere vymenil za priehladnu pasku. Tej zmene kazety z XTR moc nerozumiem. Ist z lepsieho do horsieho. Ja mam tiez tento Garbaruk a je to jedna z najhorsich investicii v zivote. Radi to otrasne a v zabere este otrasnejsie, nikdy viac uz tuto sr8čku nekupim.
10.05.2023 - 08:27:33
08
Kibib napísal:
Mondraker není známa značka? Veď ju majú v každom dobrom cyklo shope. Inak vitaj, parádna mašina.


Ahoj, ja som to tak nemyslel. Myslel som skôr , že nestretávam veľa ľudí, čo by chodilo na týchto značkách. Ale možno, len môj kraj je taký mŕtvy a inde sa tešia obľube...
10.05.2023 - 08:51:34
00
Neboj, je ich dosť u nás v Trenčíne 😉
https://www.facebook.com/groups/654266512312460/?ref=share
10.05.2023 - 14:56:51
02
jachmel
1) ad Garbaruk kazeta - lacnejšia a ľahšia ako XTR a z bazáru ešte lepšia cena. Proste chcem ju vyskúšať, na nete je mix pozitívnych aj negatívnych hodnotení, preto som sa aj obával. Uvidím kam sa zaradím ja. Mám na to 2000km testovania (500km na každú reťaz) a ak to bude naozaj neskutočná katastrofa, tak pôjdem späť na XTR. Po dnešku a o 2 články dlhšej reťaze to radí jedná báseň, aj v zábere. Kúsok hlučnejšie ako XTR ale presne na cvaky. Skús pozrieť či nemáš tiež moc krátku reťaz :)

2) na gumu mi nešahaj :lol: zatie roky rokúce čo jazdím MTB sa mi to osvedčilo najviac :)
10.05.2023 - 17:43:40
01
Tiez som s garbaruk spokojny ale napriek tomu uvazujem o xtr. Lacnejsia a lahsia ako sram, akurat musim orech dokupit a aj tak sa zmestim do ceny sramu
10.05.2023 - 18:00:31
00
Karolik napísal:
Neboj, je ich dosť u nás v Trenčíne 😉
https://www.facebook.com/groups/654266512312460/?ref=share


Nazdááárr , noooo....ja som admin tej skupiny haha
10.05.2023 - 23:12:13
02
milos21 No mam +4 clanky +spojka. Je to malo?
11.05.2023 - 08:31:40
00
jachmel to musíš pozrieť priamo na svojom biku. Mne bolo +3 málo (viem že je to o článok menej ako odporúčané aj keď bola reťaz veľmi na voľno keďže sa nedala viac našponovať). Musíš pozrieť na najväčšom pastorku ako je vzdialená horná kladka, ja som ju pri krátkej reťazi mal veľmi ďaleko od kazety. Prípadne vyskúšať dať +1 vnútorný článok a +1 spojku navyše len za účelom testu - za to nič nedáš. Garbaruk má 52z kazetu, XTR 51z a to hrá určite rolu aj keď si človek povie že je to iba jeden zub, možno preto treba skôr dlhšiu reťaz ako kratšiu. Ale to je len moje teoretizovanie, neviem ako to máš reálne u seba...
11.05.2023 - 10:16:25
00
@jachmel: radi Ti zle v celom rozsahu alebo len nejake konkretne pastorky? ja mam Garbaruk na MicroSpline a mam mensi problem iba z 10z na 12z. odhadujem to na nedostatocnu hlbku zafrezovania radiacich nabehov na 12z pastorku. v ostatnom rozsahu radi bezproblemovo. skontroluj si aj riadne dotiahnutie upevnovacej matice a odporucam dat na nu poistny tmel (lubi sa uvolnit). kedze je kazeta frezovana z 1 kusa, pri odfrezovani vnutra sa uvolnuju pnutia materialu a kazeta sa moze rozsirit -> spravnu sirku potom definuje ta trubkova vlozka medzi ocelovymi pastorkami a duralovym 52z. dotiahnutim matice by sa to vsetko malo stlacit na spravnu vyslednu sirku. prehadzovacku (Shimano) treba nastavit podla rysky ktora je na ramienku na najvacsi (52z) pastorok...
11.05.2023 - 11:55:59
01
milos21 Ako pisem. Mam +4 clanky a +spojka. Dlhsia retaz nic nevyriesi.

DI2F4Y
Z toho co som vyskumal: podstatna je vzdialenost vodiacej kladky od pastorkov a samozrejme tvar zubov. Problem robi prechod z 37 na 44 u Garbaruku. Shimano ma posledne tri pastorky 39-45-51 kdezto Garbaruk 37-44-52. Rozdiel v priemere pastorkov 37-52 je prilis velky. Z toho dovodu, vodiaca kladka prehadzovacky je daleko od 37z a je problem prehodit retaz na 44. Ak B-skrutkou pritiahnes prehadzovacku blizsie ku kazete, prave z dovodu velkeho rozdielu 37-52 sa, skor ako prehadzovacka prehodi na vyssi 44z pastorok, ramienko zasekne o najvacsi 52z. Na to, aby to ako tak chodilo som musel z toho ramienka brusit. Shimano ma tento rozdiel 39-51 ovela mensi a teda hornou kladkou vies ist blizsie ku kazete. Po obruseni ramienka a uvolneni B skrutky sa situacia omnoho zlepsila, no nevyriesila.

To co popisujes, mi celkom dava zmysel. Raz som uz tu maticu dotahoval. Praveze ja sa ju bojim silno dotiahnut, lebo je to taky jemny hlinikovy diel, nechcem tie zubky pretocit. Utahovaci moment som nenasiel.

Prílohy:

m8100 inner plate.jpg
m8100 inner plate.jpg 32.37 KiB thumb_up0thumb_down

11.05.2023 - 12:23:53
00
- na matici je utahovaci moment takze tolko by mohla zniest, v kazdom pripade Loctite by som tam dal (uz som zazil povolenu kazetu v lese...)
- tie problemy co mas na vacsich pastorkoch u mna ani naznakom, tam to funguje vyborne. odklon mam nastaveny podla rysky na 52z pastorok. fakt je ze 12spd prehadzovacky su dost nachylne na deformacie ramienka, takze ak mas moznost, skus prehodit novu prehadzovacku ci nie je problem v tom...
11.05.2023 - 12:37:40
00
ale ved sme to riesili. prave toto robi kratka retaz. prvu som mal kratku a bolo zle, druhu som dal dlhsiu a radilo to dobre. potom som menil ram, zabudol na to a zase moc skratil retaz a som tam kde predtym. presne ten prechod 37-44. ale nepopieram ze retaz je na kazete hlucnejsia - beriem ju ako pomer cena/hmotnost.
dalej si myslim ze shimano saltre su tragedia koli tej ich spojke(brzde) ale aj koli neutesnenemu capu a pruzine - vid zihadlova rozborka xtr-ka. po case to proste na tej citlivej 12sp. zle radi. mne to totiz radi kazdy den inak. a je jedno ci som mal deore, XT alebo XTR
11.05.2023 - 13:25:21
00
jachmel to bol iba môj nástrel, a dik lebo si mi pripomenul že aj 12sp prehadzovačky majú B skrutku. A pozrel som sa ako to mám teraz, to miesto mám kazetou poškriabané lebo dochádza k malému kontaktu (ale našťastie nebráni v prehadzovaní). Tak ešte skúsim doštelovať B skrutku (lebo to bol môj problém že sa mi zdala až moc dlhá, toto došteľovanie by to vyriešilo) a potom po 500km skúsim znovu tú kratšiu reťaz a tam tiež došteľovať B skrutku - že čo bude lepšie.

A k tej matici, samozrejme som ju pri prvej montáži zodral, a to doťahujem nie podľa momentu ale tak aby som ju svojimi slabými rukami dokázal povoliť. Našťastie som mohol použiť pevnejšiu XTR maticu :lol:
11.05.2023 - 14:03:42
00
Kona unit x 2022 cr-mo 29er boost

Prílohy:

IMG_20230511_144356.jpg
IMG_20230511_144356.jpg 451.04 KiB thumb_up5thumb_down

IMG_20230511_124758.jpg
IMG_20230511_124758.jpg 290.36 KiB thumb_up1thumb_down

11.05.2023 - 15:05:36
031
keyboard_arrow_up