Chcel by som si kupit novy MTB. Aktualne mam staru Meridu Matts TFS 100D 26". Je mi to male, chcem citelny upgrade a zacat viac jazdit. Prevazne polne cesty, lesne cesty a asfalt.

Povodne som chcel nieco do 700 eur, no zvazujem zeby som kupil nieco najlacnejsie zo segmentu bicyklov so vzduchovoi vidlicou. Mam 186 cm tak hladam XL ram a aktualne mam vyhliadnute tieto:

GHOST KATO Advanced 29
https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/ghost-kato-advanced-29-bicykel-light-greydark-orange.html?itm_medium=forum#316960

FOCUS Whistler 3.8
https://www.focus-bikes.com/sk_en/1091704-whistler-3-8

Pripadne este tu na mtbiker bazari som nasiel Rockrider XC 50 LTD
https://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/4547281/xc-50-ltd-rockrider.html

Oplati sa podla vas zobrat jeden z tychto, kedze su to najlacnejsie modely, ktore maju vzduchovu vidlicu? Alebo radsej nieco s pruzinovou v podobnej cene?
Dakujem
14.06.2023 - 11:19:45
00
V tej cene budu pruzinovky strasne, resp. nepouzitelne si myslim. Ak mozes, chod si skusit ten Rockrider, mohlo by to byt fajn.
14.06.2023 - 11:39:27
00
Dobre ti radia od lto, ten bazárový Rockrider má pevnú os vzadu i vpredu plus tapered krk. Ak kúpiš niečo síce nové, ale s QR budeš len banovať že to pre koleso prípadne rám/hlávko už nijak nevylepšíš.
14.06.2023 - 14:58:18
01
Mozno hlupa otazka, ale kde by som vlastne mal hladat takyto udaj, ci je pevna oska alebo nie? Napr v popise toho Rockrideru take info nevidim ... pri vidlici to zvyknu udavat? A ked to nema QR, co tam zvyknu pisat?
A druha otazka, tapered krk je kvoli vyssej pevnosti alebo ma to aj nejaky iny vyznam?
14.06.2023 - 15:22:14
00
Nie je to hlúpa otázka, nemusí to byť priamo a jednoznačne viditeľné, napríklad v popise vidlice častokrát vôbec. Tieto detaily sa dajú špecifikovať v popise bicykla rôzne. Skôr treba pozerať na náboje kolies(predok 15mm x 110mm, zadok 12mm x 148mm), prípadne fotografiu. Pri krku v hlave, podľa typu zloženia lebo aj tam dokáže výrobca vložiť rovný tenký krk do rámu vhodného pre tapered.
14.06.2023 - 15:36:57
00
Jednoznacne vzduchova vidla. A to co najlepsia, pretoze v tejto cene to bude cene na QR a mozno ani ne tapered, cize to nikdy nevymenis.

Bazarovy kusok je velmi zaujimavy, pevna oska, vzduch, teleskopka. Preco to nepredavaju u nas? ;-)
14.06.2023 - 19:38:26
00
Ak sa vrátim k zadaniu tejto témy „Oplatí sa najlacnejší MTB so vzduchovou vidlicou?“ so zamyslením pre koho to má vzrastom a rodinnými prioritami byť. Tak vždy sa dajú spraviť racionálne cennové ústupky(nahor aj nadol) napríklad na komponentoch či značke bicykla, no chceš citeľný rozdiel oproti Medire ktorá ti určite dlho slúžila a i to nové má dlho vydržať. Aj keď budeš rekreačný jazdec čo si pravidelne užíva len poľné a lesné cesty, čiže žiadne traily, vzhľadom na tvoj vzrast najlacnejší MTB so vzduchovou vidlicou na QR nebude dobrá voľba. Nie si dieťa, ani 65kg žena, taktiež bicykel bude mať už 29 kolesá, hoci na 26 kolesách ti QR nemusel vôbec prekážať. Tu na šope som našiel najlacnejší bike s pevnými osami a vzduchovou tapered vidlicov za 809eur. Pevné nervy M4rek22 pri výbere a rozhodovaní prajem.
15.06.2023 - 10:38:29
00
Na co take by som sa mal zamerat pri kupe jazdenky, konkretne ten Rockrider xc50? Bol som ho pozret a je to z roku 2020, pan je uz druhy majitel a vraj velmi na nom ani nejazdil a uz si kupil nejaky iny Cube. Trochu mam obavy ked to tak strieda majitelov. Inak ja ako laik som si nevaimol nic take okrem skrabancov a zjazdeneho plastu.

zofrem, ktory si nasiel taky? Ten Ghost co som dal do prveho postu?
15.06.2023 - 12:56:15
00
Az teraz pozeram ze tam ma inu kazetu v inzerate oproti tomu linku, to by chcelo vymenit na kopce (a mozno aj prehadzovacku)

Ale pozerat treba v ramci moznosti:
-cislo ramu, pohladat ci nie je medzi kradnutymi
-ram ci nema nejake praskliny, puknutia, hlavne v oblasti zvarov
-rafiky ci nie su ohnute (nemyslim centrovanie kolies, ale priamo poskodenie rafika)
-vidlica ci pruzi a ide zamykanie
-vnutorne nohy vidlice (aj teleskopky) - poskodenie, poskrabanie...
-stav a funkcnost brzd, hrubka kotucov a dosticiek
-funkcnost prehadzovania - prehodit komplet hore dole, tocit aj opacne (ci nespadne retaz)
-stav kazety a prevodnika - nejake tie nadmerne znicene zuby, ohnutie...
-retaz ak mas cim ;-)
Kombinacia brzdy + pohon + gumy ti moze dost povedat o najazde.

Ghost ma QR a skor to nebude tapered vidla. To znamena ze si skoncil a lepsiu tam nedas. Focus je presne to iste.
Normalna cena Ghostu atakuje 900. To uz rozhodne stoji za hladanie niecoho ineho co ma:
-pevny osky
-normalnejsiu vzduchovu vidlu
Cize potrebujes nieco v dobrej akcii, vypredaji, zlavovy kupon... a jemne priplatit a ziskas nieco rozumnejsie.
15.06.2023 - 14:48:24
01
Ja by som este pridal take poucenie ze nie kazda vzduchova vidla ma zmysel ;-] na prvom HT ktory som si obstaral bola vzduchova vidla RST [ pretoze vzduchova vidla bola v danom case pre mna KO kriterium ], no ale jej funkcnost bola tragicka. Dnes by som na vzduchovovej vidle na budgetovom MTB netrval ...
15.06.2023 - 15:16:47
00
Presne ako píše ivast. Rozdiel medzi "lepšou" strunovou suntourkou a najlacnejšou vzduchvou v chode nieje nejaký razantný. Malé nerovnosti to nebude vôbec filtrovať lebo obe sú na začiatku tvrdé a necitlive.
Znova potkanko dáva rady ľuďom ktorí ju nepotrebujú. Načo tu ideš niekomu blaznit hlavu s tapered krkom, pevnými oskami a podobne. Ak chce niekto kúpiť bicykel za 700€ veľmi silno pochybujem ze prvý upgrade bude Rockshox recon za 300€ ktorá má už ako taký chod co je polovica ceny bicykla.
Suma sumarom. Ak nájdeš niečo vhodne na bazosi ber, ak nie nebudeš podľa mňa ľutovať ani ked kúpiš nový bike. Možno to bude pre teba výhoda minimálne s nejakým záručným servisom atď nakoľko vyzeráš byť lajk.
Ešte poslednú vec dodám, že kamarát prechádzal z rovnakej Meridy na Cannondale na QR oskach a najazdil na tom niekoľko tisíc km a k tomu aj amatérske maratóny a to začínal niekde na 120kg čiže žiadny chrt.
15.06.2023 - 21:01:40
00
@kondvi trosku ta poupravim. Pri 700 by som nespekuloval velmi, pretoze je to malo a nic nevymyslis. Reagoval som na to ze ak uz uvazuje o niecom pri 900e, ma zmysel hladat.
Recon za 300 je covidovy sen, pripade slovenska realita ;-). Otvorim B-D a vidim 180 za boost zo zdvihom 100. Bike24 dokonca 166. Tak isto posledne dni bola aj nejaka Judy okolo 100e z RCZ aj s postou. To su funkcne vzduchove vidlice ktore su vhodnym upgradom na tuto cenovu kategoriu.
15.06.2023 - 21:23:44
00
tiez som zmateny z takych zadani. bike do 700e s linkami na biky atakujuce hranicu 900e.
kazdopadne by som sa neobmedzoval iba na tunajsie shopy.
dokonca aj pomerne premiove znacky sa daju zohnat za relativne normaly peniaz.
s osvedcenymi shimano komponentami, zakladnou vzduch vidlou, pevnymi osami a s dostupnymi vsetkymi velkostami vratane L a j XL.
napr tento cannondale
https://www.bike24.com/p2414992.html
az sa mi nechce verit ze ta cena je ok ked vidim toto pre porovnanie
https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/cannondale-trail-sl-3-29-bicykel-cervenacierna.html?itm_medium=forum#262956
ale ak je ta cena 786e + posta na bike 24 spravna tak by som viac neriesil.

    16.06.2023 - 10:02:09
    01
    Rozpocet som uz medzicasom trochu navysil, respektive som otvoreny vyssiemu rozpoctu ak za to dostanem nieco vyrazne lepsie od bicyklov v hladine 700, ale zas by som uz nerad isiel nad nejakych 850.

    martin15 tam to ma dost zle recenzie ked pozries. Stazuju sa, ze komponenty nesedia s tym, co je v popise, a ze bicykel prisiel poskodeny.
    16.06.2023 - 10:51:20
    00
    spominaju sa tam ine kluky, a ze pedale su shit.
    pokial viem drviva vacsina standardne dodavanych pedalov na bikoch su zakladny plastovy shit pretoze sa predpoklada ze to vymenis.
    na svojich bikoch vozim kompozitove flat pedale za 20e, uplne bez problemov, a nie som ten kto jazdi iba polnacky.
    podla mna je to super deal z overeneho eshopu.
    16.06.2023 - 11:06:02
    00
    keyboard_arrow_up