To fakt chces brat konzervu na kopec??
Sprav si zemlu, sunka, syr a mas vystarane pripadne papriku a rajcinu k tomu....a banan je top :) a netrafil si asi ani temu.....to si mal ist "vyziva"
05.07.2023 - 21:49:43
00
A čo? Pár gramov navyše ma nezabije. Však nepretekám. Ale ryba so zelenninou bude asi výživnejšia ako žemľa so syrom a vyéčkovanou šunkou, nemyslíš?
06.07.2023 - 09:28:00
01
mam zlu skusenost s protein tycinkami, travenie berie energiu, a protein ta moc nenakopne. skor energiu vezme.
susene ovocie, energy gely to uz je citit nieco.
06.07.2023 - 11:54:44
00
Protein pocas vykonu je blbost, proteinove veci totizto zvacsa potrebuju vysoke percento energie na ich samotne stravenie, niekedy je to az 30% z energie co dodas telu v proteine sa spotrebuje na jeho rozlozenenie na aminokyseliny v organizme. Nechapem odkial sa vzala ta blbost, ze protein sa dodava pocas sportoveho vykonu.
Cukor v ovoci je zvacsa zmes fruktozy a sacharozy. Fruktoza je jednoduchy cukor, sacharoza je uz disacharid, cize sa sklada z fruktozy a glukozy.
V skratke ano ovocie je celkom vhodne na obcerstvenie a dodanie energie, mne nikdy na ceste nezaskodil banan aj pocas jazdy. Ked este neboli moderne gely a podobne blbosti nosieval som banan, horalku a dostatok vody na dlhsie jazdy.
Kto si zazil hypoglykemicky sok na bajku vie, ze to nie je nic prijemne, mne sa motala hlava, chcelo sa mi spat, nevladal som v zaver ano vyjst 2 schody do baraku s bicyklom, nehovoriac o tom, ze domov som dosiel ani neviem ako.
Na vyjazde na mtb si mozes zobrat cokolvek, idealne vsak nieco, co je lahke na travenie, pretoze tazke jedla sa travia aj viac hodin a mozes mat potom tazky zaludok. Navyse pri traveni sa ti do zaludka nahrnie krv, ktora potom chyba vo svaloch, ci v mozgu, takze si unaveny a ospaly.
Ak zjes konzervu a za pol hodku uz ani nevies, ze si nieco zjedol kludne aj konzervu.

Vela ludom nerobia energeticke gely dobre, maju bolesti zaludka a pripadne ich dokonca prezenie, takze urcite nie su pre kazdeho.

Take pravidlo obcerstvenia na bajku.
- monosacharidy---okamzita energia, ale rychlo sa vycerpa, zdroj cokolada, ovocie, hroznovy cukor a pod
- disacharidy - chvilku sa travia, ale dodaju energiu aj neskor, zdroj pivo (u mna obcas pocas jazdenia a hlavne po jazde povinne;o)), mlieko, zmrzlina, pizza a pod
- polysacharidy - vydrzia najdlhsie, takze dodavaju energiu po dlhu dobu, zdroj chleba, ryza, zemiaky, banan

Ja osobne povazujem za skvele ovocie hlavne banan, pretoze je lahko stravitelny (napriklad jablko nemusi dobre zaposobit na lacny zaludok) a obsahuje kopec mineralov, ktore clovek pri vykone vypoti a netreba mat so sebou ani ziaden Iontak a banan ho skvele zastupi. Bacha na konzistenciu....tvrdy banan creva zapeka, taky prezrety naopak uvolnuje, takze, aby niekto nemusel utekat popri ceste niekam do krickov;o).


Vseobecne pravidlo: Cim dlhsie sa jedlo travi tym zlozitejsie cukry vacsinou obsahuje a tym dlhsie ti vydrzi energia z nich.
06.07.2023 - 16:50:18
20
Pozor na tie cudzie termíny😉
Hypoglykemický ŠOK je niečo úplne iné, ako čo si zažil....
06.07.2023 - 17:01:11
03
bladerunner napísal:
Pozor na tie cudzie termíny😉
Hypoglykemický ŠOK je niečo úplne iné, ako čo si zažil....

Okej, takze som upadol do hypoglykemie (ale tucnej)...je to tak lepsie mily Watson?
Inak keby som hnidopich splnal som podla mna priznaky soku tak na 60-70%;o).
- chvenie tela...to som celkom mal, dokonca aj teraz po dokoceni CTK sa mi v cieli triasla ruka, ked som chcel jest kapustnicu, proste cukor v prdeli
- potenie...to som mal tiez, kedze sa mi to stalo v lete, ked bolo cez 30 ;o)))
- dezorientacia - asi ciastocne, kedze si nepamatam poslednych 5km
- strata vedomia az koma - tak toto som nemal teda nastastie, aj ked co tych 5km ;o)?


A sokovany som bol teda, pretoze sa mi to stalo 1x v zivote a dovtedy som nic take nezazil. Je to naozaj divny stav, ja si ho sukromne nazyvam cukrovy defekt.
Odvtedy sa mi to stalo uz niekolkokrata, ale uz to nikdy nebolo take silne ako vtedy 1x.
06.07.2023 - 19:23:33
00
Ste už fajne odbočili 😄

Chlap sa bez iného kontextu pýta na kvalitu proteín tyčiniek a zrazu tu čítam o hypoglykemickom šoku 🤣

Btw. Rybacia/ masová konzerva s rozkom FTW 🤘
06.07.2023 - 20:04:09
01
juju_ pepe ~ Vôbec nevadí. Som rád že ľudia diskutujú, ak je to prínosné a témy sa vôbec nemusia držať. Som to už potom ani nerozvádzal, lebo nik mi aj tak nevedel konkrétne odpovedať.
Kdesi som si aj odpísal z počutia nejnebezpečnejšie éčka- označenie, ako sa volajú a tak. Ak to nájdem, niekedy to napíšem do témy.
06.07.2023 - 22:10:33
00
Trosku nerozumiem vyznamu uzivanie proteinovych tyciniek. Pocas vykonu su skoro zbytocne a po vykone mas dostatok inych a lepsich moznosti ako do seba dostat energiu, ci nejake proteiny.
Mozno jediny vyznam vidim pri dietach typu keto, ked potrebujes do seba dostat 5-6 jedal denne a vtedy proteinova tycinka na olovrant, ci desiatu, ked si v praci a nemas cas na nejake plnohodnotne jedlo a potrebujes sa drzat v ketoze vyznam ma. Je mala, skladna a rychlo sa zje.
Inak su to vyhodene peniaze.
Vacsinou, ked si pozries zlozenie aj tak obsahuju srvatku zmiesanu casto so sojou (najlacnejsie suroviny na protein) a ochutene roznymi nie moc zdravymi cukrami a tukmi.
Druha vec je kolko g bilekovin tam mas...bezne sa pohybuje od 3-24g, co je dost velky rozptyl a rozdiel, ci si das 3g alebo 24g protieinu v jedle.
07.07.2023 - 17:01:04
00
Ak nestačia energetické studnice, tak príde na rad tyčinka.
https://www.mtbiker.sk/forum/post1955443.html#p1955443
07.07.2023 - 19:14:54
01
andrej 25 si netrafil. Studnice boli vložené len včera, dávno po tyčinkách.
07.07.2023 - 20:05:12
00
flegko- Máš pravdu. Treba to brať tak, že všetko v tomto systéme je podriadené tomu urobiť zisk. Často za každú cenu, často na úkor skutočne podstatnejších vecí pre život.
Som pozeral rozhovor s jedným čo sa pohyboval roky v potravinárstve.
Povedal, že o kvalitu prvorade nikdy nešlo, vždy o cenu- náklady- zisk.
Keď si dáš med s orechami alebo banánom, tyčinka môže ísť spinkať.🌜
07.07.2023 - 20:20:29
00
Sušené Figy, ďatle, kandizovane kiwi, ananás. 🔥
07.07.2023 - 20:54:44
00
Fuj tam sú samé Éčka LOL
07.07.2023 - 21:53:54
00
Hosi nefujkajte nad eckami, aj ecka delime na dobre a zle. Takze nie fuj ecka, ale fuj konkretne ecko, pripadne mnam to dobre ecko.
Taka E100 je Kurkumin, antioxidant, pouziva sa proti zapalom, ci nafuknutemu bruchu.
E101 je riboflavin, co je vitamin B2, dobry na pokozku hlavne, bezne dostat ako doplnok.
E150 je karamel
E161b je lutein, ten mi odporucila doktorka na oci napriklad, tie tabletky su inak pekne hnusne a slepy som aj tak;o))

Nie je ecko ako ecko.
07.07.2023 - 22:57:15
05
keyboard_arrow_up