Som to najprv precital ako "Ride Brooks" :-)
03.07.2023 - 11:46:07
00
https://bikepacking.com/plog/a-bikepacking-state-of-mind/
11.07.2023 - 13:05:01
03
Ak myslis, ze sa mame zle a ludstvo speje do pekla, vypocuj si toto
https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9mZWVkLnBvZGJlYW4uY29tL21vemdvdmFhdGxldGlrYS9mZWVkLnhtbA/episode/bW96Z292YWF0bGV0aWthLnBvZGJlYW4uY29tLzU4MjI2NzMxLTdjODgtM2U4Yi1iZTVkLTk4ZjE1N2QxZDM0NA?sa=X&ved=0CAUQkfYCahcKEwiI_t-y3qaAAxUAAAAAHQAAAAAQAg
24.07.2023 - 11:53:59
00
Netvrdím, že som založením pesimista, ale odrapotať Pinkerove "makro" štatistiky a Harariho nie je zrovna presvedčivý pokus.

Ten druhý naviac bežne varuje a opisuje rôzne dystopické scenáre...
24.07.2023 - 15:35:50
00
https://echo24.cz/a/Hng8B/zpravy-svet-drzitel-nobelovy-ceny-prednaska-zrusena-kritika-klimaticke-zmeny
24.07.2023 - 17:03:47
01
nimm_zwei napísal:
Netvrdím, že som založením pesimista, ale odrapotať Pinkerove "makro" štatistiky a Harariho nie je zrovna presvedčivý pokus.

Ten druhý naviac bežne varuje a opisuje rôzne dystopické scenáre...

Koho odrapotal nie je dolezite.

Tam poukazuje hlavne na to, ze sa ludia nemali v minulosti lepsie ako dnes, co sa tyka moznosti prezitia, materialneho zabezpecenia a inych veci.

Pointa je, ze sa vela ludi stale len stazuje a popritom si nedokazu vazit, to co maju. Ono naozaj staci sledovat spravy a slabsia ovaha chyti taku depku, ze si bude mysliet, ze onedlho konci svet

Ale rad sa nechám poučiť. Skus napísať, v čom konkrétnom nemal v tom podcaste pravdu, čo sa faktov týka.
24.07.2023 - 19:01:31
02
To je síce pravda, že veľa ľudí si neváži čo má, ale podcast sa tiež mýli v tom, ak otázku či sa máme (alebo budeme mať) dobre redukuje len na materiálny (ne)dostatok. Naviac, "včerajšia" prosperita nie je zárukou tej zajtrajšej. Keď Pinker písal tú svoju knihu, to bola trochu iná doba, a v tomto mi príde aj ten podcast jemne pasé. Len po tej materiálnej stránke, dnes sa bežne konštatuje, že nastupujúca generácia má horšie ekonomické výhliadky, ako tá naša, napríklad.

Dnes mi český twitter hodil do pozornosti článok o pokračujúcej deindustrializáci - rozumej úpadku - Nemecka (tzv. motoru európy), ktoré sa vraj mení na rust belt a zaostáva aj v rebríčkoch inovatívnosti (naviac pred demografickou priepasťou...). Ten americký "rust belt" priniesol okrem chudoby a drogových závislosti aj stratu pocitu zmyslu a otvárajúce sa nožnice a dešpekt od elitných "the few" voči zabudnutým "the many".
https://www.politico.eu/article/rust-belt-on-the-rhine-the-deindustrialization-of-germany/

Harari je ešte iný príbeh. Ten ako historik vie farbisto opísať materiálne strádanie naprieč dejinami (asi preto bol citovaný v podcaste), a napriek tomu budúcnosť nevykresľuje nutne len ako idylku, skôr naopak. Napríklad sa pohráva s víziou materiálneho dostatku (vďaka automatizácii, AI a pod.), čo vytvorí obrovskú masu bezcenných ľudí... ľudí bez hodnoty (jeho výraz) , ktorí nebudú mať čo robiť, doslova. Tí, aby sa nepomiatli z nedostatku pocitu zmyslu, budú podľa jeho slov pravdepodobne na syntetických drogách, hrách a virtuálnej realite, možno aj dobrovoľne. Naviac to vraj bude populácia absolútne kontrolovaná cez “biological surveillance“, čiže kontrole o ktorej sa totalitným režimom z minulosti mohlo iba snívať, t.j. akékoľvek možnosti zmeny alebo revolučné pnutia, aké poznáme z dejín, budú zamedzené.

Skrátka, berúc do úvahy len priznané zdroje toho podcastu, a súvisiaci kontext, príde mi to ako také dvojrozmerné chytračenie. Ale dobre, je to krátky, rýchly formát so self-help obsahom, nemusí obsiahnuť všetky uhly pohľadu...
24.07.2023 - 20:25:21
03
Neviem, o čom sa bavíte, ale ja som optimista.

Lebo o všelijakých pesimistických scenároch sa bavili už Starí Gréci.

A prežili sme. A dnes sa máme globálne najlepšie. Nikdy sme sa tak dobre nemali.
25.07.2023 - 00:49:47
00
Obzvlášť za našou východnou hranicou to nikdy tak dobré nebolo jak teraz.

My tu, odtialto až po Lisabon, sme samozrejme extra spešl... pre nás už "veľké" dejiny skončili. Len otvorené stavidlá progresu..
25.07.2023 - 01:26:59
03
Tolko dristov, hejtu a frustracie som uz dlho necital. Vies aj v akej tema si?

To ze sa ty mas zle, neznamena, ze to musis rozosievat dalej. Chod s tym niekam do lesa a tam sa radsej vykric.
25.07.2023 - 09:00:52
00
"Tolko dristov..."

Yup, rovno útok. Hneď zkraja. K meritu veci nedáš nič. Ako dron. Typické pre krasoduchov ako ty. Ale bľabotať budeš o "hejte",

"To ze sa ty mas zle..."

Heh, a fabulácia, čistá fabulácia. Nikde nepíšem že ja sa mám zle. Nikde. Dokonca hneď v úvode naznačujem. že sám nie som pesimista.

To vskutku otrepané klišé o potrebe "čítať s pozumením" na teba platí dokonale.

"Chod s tym niekam do lesa a tam sa radsej vykric"
A povýšenecký osobný diss na záver. Dokonalé 👌:)
25.07.2023 - 09:35:36
01
nimm_zwei zaujimave ze prave tvoje prispevky tradicne srsia povysenectvom, generalizaciami a osobnmymi utokmi - ked ti to tak prekaza u inych, skus nejaku napravu aplikovat na sebe - a ak budes aspon ciastocne uspesny, mozno inspirujes svojim osobnym prikladom aj inych...
25.07.2023 - 09:49:33
02
"osobnymi utokom"

<<< Ak mi nedáš príklad mojho osobného útoku zčistajasna tu na niekoho (ktorý nie je len reakciou na osobný zj*b, ako viď vyššie) tak toto beriem len ako vágny kec.

Komplet absurdné je, že Juju ma doslova vyzve ("Skus napísať") aby som prihodil výhrady k tomu podcastu. Presne to aj zpočiatku urobím. Rozsiahlo a STRIKTNE vecne k obsahu, k téme. Nič na Juju osobne. Nula. A potom jemu ustrelí dekel a kopne si priamo osobne do mňa. A ty sem voči mne prídeš robiť šerifa, eh

fakt mjch
25.07.2023 - 09:58:53
00
thumb_up0thumb_down
19.08.2023 - 13:23:19
00
A lady asks: "How much do you sell your eggs for?"
The old vendor replies: "50¢ an egg, madam.”
The lady says: “I'll take 6 eggs for $2.50 or I'm leaving.”
The old salesman replies: “Buy them at the price you want, Madam. This is a good start for me because I haven't sold a single egg today and I need this to live.”

She bought her eggs at a bargain price and left with the feeling that she had won. She got into her fancy car and went to a fancy restaurant with her friend. She and her friend ordered what they wanted. They ate a little and left a lot of what they had asked for. They paid the bill, which was $150. The ladies gave $200 and told the fancy restaurant owner to keep the change as a tip...

This story might seem quite normal to the owner of the fancy restaurant, but very unfair to the egg seller... The question it raises is: 𝙒𝙝𝙮 𝙙𝙤 𝙬𝙚 𝙖𝙡𝙬𝙖𝙮𝙨 𝙣𝙚𝙚𝙙 𝙩𝙤 𝙨𝙝𝙤𝙬 𝙩𝙝𝙖𝙩 𝙬𝙚 𝙝𝙖𝙫𝙚 𝙥𝙤𝙬𝙚𝙧 𝙬𝙝𝙚𝙣 𝙬𝙚 𝙗𝙪𝙮 𝙛𝙧𝙤𝙢 𝙩𝙝𝙚 𝙣𝙚𝙚𝙙𝙮? 𝗔𝗻𝗱 𝘄𝗵𝘆 𝗮𝗿𝗲 𝘄𝗲 𝗴𝗲𝗻𝗲𝗿𝗼𝘂𝘀 𝘁𝗼 𝘁𝗵𝗼𝘀𝗲 𝘄𝗵𝗼 𝗱𝗼𝗻'𝘁 𝗲𝘃𝗲𝗻 𝗻𝗲𝗲𝗱 𝗼𝘂𝗿 𝗴𝗲𝗻𝗲𝗿𝗼𝘀𝗶𝘁𝘆?

I once read this somewhere, that a father used to buy goods from poor people at high prices, even though he didn't need the things. Sometimes he paid more for them. I was amazed. One day his son asked him "Why are you doing this Dad?" His father replied "It's charity wrapped in dignity, son." I want to challenge each one of us to do better. We can do that.
12.09.2023 - 12:40:31
06
keyboard_arrow_up