da, no ale teda musim sa uchechtnut, dat za i20 20 litrov a to sa bavime asi o zaklade. No dost za taky maly prdak do mesta.

blizsie nasim cenam sa z toho zda byt to santa fe hybrid, to aj u nas stoji dost.
ale uz v zaklade to ma vsetko co potrebuje clovek.


Naposledy upravil Zubesuch dňa 10.10.2023 - 10:40:11, celkovo upravené 1 krát.

10.10.2023 - 10:33:51
00
vzhladom na problemy s parkovanim co spominal si myslim ze lepsie mat i20 ako 6metrovu osmu :)
ale uz sme trochu mimo temu
10.10.2023 - 10:38:50
00
Ja len píšem na margo toho Holandska. Že pri určite drahom bývaní a priemernom plate 3400 eur je aj krpaté auto ako KONA za 35 tisíc nech aj finál s daňou a poplatkami hodne. Tak možno preto jazdia radšej na bicykloch mladí ľudia. Plus ešte príspevok na bike.
10.10.2023 - 10:40:16
00
ale tak urcite ze ano, urcite ma nejaku vahu aj to ake TCO su spojene s autom a druha vec je mindset. Ani jedno ani druhe sa neda popriet.
10.10.2023 - 10:44:00
01
Jezus napísal:
Zostava len otazka, preco vobec ist zit do krajiny zgrlosov bez peknej prirody / hor, kde stale prsi a fuka a kde je obmedzovana / draho spoplatnena sloboda pohybu (rozumej auto). Ale je to len recnicka otazka, na ktoru si musi odpovedat kazdy sam. :)


suhlas, ved pritom podobne furt zima, skaredo a draho je na Islande, a to je pritom uplne ine kafe co sa tyka prirody :inlove:
10.10.2023 - 11:22:18
00
scarinko napísal:
prosim daj mi zdroj tychto statistik
lebo 5 a 10km je 2 nasobny rozdiel a u teba je to rozdiel medzi 25 a 30 minut
5km v meste za 10 minut :D ty musis byt teda brutalny cyklista. ja to mam 3,3 ale teda za 10 minut som to nedal ani v lete ked som dupal. Vsade nejaky prechod, semafor, ludia, auta,....
preco by musel/mal mat niekto ebike?
skoda s tebou stracat akykolvek cas na pisanie


https://bicyclenetwork.com.au/newsroom/2021/03/11/the-netherlands-by-numbers/

Je problém spraviť 5km za 10-15 minút na biku? Je problém dať 10km za 25-30 minút?
10.10.2023 - 12:49:53
00
Najlepšie bude polročná rotácia - jeden člen rodiny pracuje doma v Holandsku, a ostatní paráda život na SK :). U nás sa ich počet dvíha, páči sa im, usmiati, pracovití, udomácňujú sa.
10.10.2023 - 13:00:18
00
Ano je to velky problem v meste.. 20km/hod je v normalnej premavke nerealne a to je tvoja spodna hranica...
10.10.2023 - 13:01:28
01
scarinko napísal:
mne to naslo uplne ine cisla :)
https://www.averagesalarysurvey.com/sk/plat/holandsko?SalaryType=2
podla tohto je priemerny cisty plat 3644 eur (hruby 5473 eur) a to uz sa inak pozera na tie vydavky ;)
predpokladam ze vydavky za potraviny su porovnatelne mozno aj lacnejsie. rovnako ako v nemecku


Tak tieto cisla su sprostost. Vzorka 1500 ludi nic nehovori.

Ale aby sme neboli uplne od temy - pri kazdej vacsej stavbe sa automaticky stavaju aj cyklocesty a parkovacie cyklo miesta - proste je to zakladna infrastruktura.

E-biky su neskutocne rozsirene, lebo narozdiel od skutru nepotrebujes vodicak ani poistku (skuter je PZP cca 10€ mesacne).

Tiez su dost rozsirene tieto kua drahe bak-fietsy a este v tych vacsich verziach - so strieskou, pripadne drziakom na detsku sedacku. Ale ked si zoberiem, ze by som mal davat 35 az 50€ parkovne za den a nasledne nemal to auto doma kde dat, tak elektro-bicyklik za 6-7 000€ ktorym bez spotenia sa preveziem deti a nakup neznie az tak zle.
https://urbanarrow.com/nl/product/fietsen/familie/family/?config=3er7

Dost sa rozbiehaju aj pedelecy, aj ked musim povedat, ze netusim ze preco, lebo pravne je to skuter a ma aj znacky, PZP a vsetko okolo, ale musis pedalovat aby si sa hybal (vacsia cena, rychlost a dojazd, povinna certifikovana helma, kde su skutre zakazane na chodniku, tak aj tieto musia byt na ceste)

Pri velkych autobusovych zastavkach a samozrejme aj pri vlakoch su parkoviska na biky, vdaka comu vie vela ludi pracovat naozaj daleko ( mam kolegov co to maju jednym smerom viac ako 100km a nikto sa nad tym moc nezamysla)

Bicykle a skutre sa v poslednej dobe kradnu uplne neskutocne, ale fakt brutalne. Niekedy ostavaju v okoli, niekedy mieria do Afriky.
10.10.2023 - 13:07:58
00
akoze ano samozrejme ked si NL postavia podmienky tak ze ti hadzu neskutocne mnozstvo financnych polien pod kolesa auta a zaroven sa snazia vyrobit takmer idealne podmienky pre biky tak z toho nemoze vzist nic ine len to co v NL mate.
bohuzial SK je jednak inde aj co sa tyka reliefu, infrastruktura je vysmech proti NL a nedobehnu ju ani za 100 rokov aj keby to mysleli naozaj vazne u nas a to co oni populisticky prezentuju ako podporu cyklistiky a dochadzania mimo aut je uplna somarina. napr teraz rusia vo velkom spoje v petrzalke, redukuju frekvenciu jazd niektorych liniek ze tam ide bus napr len 2x za hodinu a pod.
preto vravim ze my sa nemozeme porovnavat s NL ani v najmensom. tych par hipsterov to nezachrani len to komplikuju ostatnym cyklistom
10.10.2023 - 13:16:12
10
a len dodam, ze BA,BL,BT <> SK
10.10.2023 - 14:29:55
00
Priemerna/stredna hruba mzda je zrejme okolo 50k eur/rok
https://www.nationaleberoepengids.nl/salaris/sector

Rozne extra dane co pisal matko (z luxusu/eko dan), sa platia pri kupe noveho/potencialne importovaneho auta. Ano, robi to to, ze ked sme kukali male auto (polo/golf/auris), tak sme si s nasimi poziadavkami radsej priplatili este troska, a sli do e-kony (kt medzitym zlacnela o par tisic asi, za 6mes, z 2 ruky)

Okrem ineho, videl som nejake citacie na to ze tu dostavame prispevky na bike. Ano, tusim posledny 1-2r nam ho v aktualnej firme zvysili, a uz konecne dostavame asi rovnako na bike ako sme dostavali na auto :)
Takze je troska vysmech ked sa tu niekto ohana ze vdaka tomu tu je tolko cyklistov...
(Sorac, netusim kolko z toho prispevku ide na vrub firme a kolko statu).

Prispevok na kupu biku bol tiez minimalne do nedavna (1-2r) dost individi - minuly zamestnavatel (univerz) ponukal do 1000€ oslobodene od dane (mohol som aj len cisto prislusenstvo), terajsia bola tusim 1300, a teraz to permanentne dvihli mozno na tych 1500-1700€ (prislusenstvo len ak nakupim na ten isty blocek ako bike), raz za 4 roky.

Neviem kolko ludi si uplatnuje to na udrzbu bicykla, pretoze si niesom isty ci nedostavas bud to na udrzbu alebo len na km. Obe naraz neviem ci mozes/je bezne mat.

Scarinko - nieje to len o nastaveni statu. Je to hlavne o ludoch - toto si ludia sami vydupali tych 50r dozadu. Naproti tomu, budem teraz +-reprodukovat tvoje slova z par rokov dozadu: "nebudem sa predsa kvoli svojej 2km ceste do roboty natahovat do lycry a potom tam smrdiet cely den. Taktiez nebudem zabijat 30min peso/mhd. Ja sadnem do auta a za 5min som v praci"

A aby som dal ukazku "financnej" motivacie - cca 2r dozadu nam vo firme zaviedli na cyklo ceste podjazd cez parkovaci dom - rampa dole a potom rampa hore, a prejst cez cestu s autami cakajucimi na parkovaci dom. Toto, spolu s casto nie idealnym/dobrym/dostatocnym riesenim novych park miest pre bicykle, pravidelne vedie k dost velkym/rozhorcenym diskusiam, a "vyhrazanim sa" ze ludia prestupuju naspat do auta.

A sorac, ale dnes "vyhovorky" na "hornatost" svk... E-bike si kupis za 1000€ novy a ani nevies ze nejaky kopec je. Sak sa chodte pozriet do svajcu.... Ale hej, palicu sa vzdy si najst na bitie
10.10.2023 - 21:10:42
02
Ved je to pravda. Ked sme mali vo firme podmienky na bike tak som polovicu najazdu urobil do prace a spat. Podmienky isli ta tam a tak jazdim tak ako je to pre mna jednoduchsie. Zajtra mam ist do officu. Po praci chcem ist na bike. Za normalnych okolnosti by som mal v praci civilne oblecenie a dosiel na biku v "lycre", lenze oblecenie nemam kde mat, bike veci tiez nemam kde odlozit, musim so sebou tahat NB ktory ma bike brat nebudem a zajtra som zas doma a NB potrebujem ?
Cize pojdem rano autom, po praci autom spat a na bike pojdem z domu. Koniec fnukania ?
10.10.2023 - 21:17:32
00
Niesom isty co myslis tymi podmienkami, ale ak to je to ze napr miesto na bike, skrinka+satna na prezlecenie/sprcha, tak to je presne to co jaroh hovori - par eur tu a tam extra na bike oproti autu to ani na svk evidentne nezmeni, ale pristup ludi/samosprav/zamestnavatelov ano.
10.10.2023 - 21:27:48
03
Vsetko toto mame ale nemozeme to pouzivat tak ako to logicky potrebujes. Nemozes si nechat v skrinke ziadne veci.mimo casu ked si v satni. Na co mi je potom taka skrinka?
Ak myslis ze myslenie ludi je to ze si stale viac a viac ukrajuju z vlastneho komfortu zivota na ukor komfortu niekoho ineho tak ano. Zaujimalo by ma ci by to v NL vyzeralo rovnako ak by neboli sankcie, dane, poplatky, bolo by kde parkovat, neboli by cyklochodniky, nemali by prispevky a vlastne veskeru podporu statu a zamestnavatelov.
10.10.2023 - 21:34:18
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up