Ahoj.
Mám síce 100kg, ale až do tohto roku s9m nemal problém s brzdami. Začal som viac používať prednú brzdu, je to vraj účinnejšie (prax potvrdzuje), avšak brzdný účinok poľavoval. K riešeniu ma ale dohnalo až cinkanie kotúča. Spravil som: dal dole koleso, platničky, a zasunul piesty. Jemné stlačil páku,a pozerám, že vnútornému piesku sa nechce vrátiť späť. Tak som pozrel YT, video od parktool bol výborne, postupoval som podľa neho, ale výsledok nebol úplne ideálny. Rozmýšľal som, čo ďalej, a nakoniec som kúpil sadu na odvzdušnenie, nové platničky aj iný kotúč. Montáž aj odvzdušnenie prebehlo v poriadku, ale na konci celej procedury sa nový kotúč šúcha o nové platničky. Viac miesta ostáva pri vnútornej platničke, ak som dobre videl. Nerobil som ešte zábeh, myslím, že by to šúchať nemalo napriek tomu.

Bicykel kupovaný v 2018, odvzdušnenie nebolo do minulého roku potrebné na žiadnej brzde, ale bolo spravené na zadnej.
Vidlica:SR Suntour NSX
Strmeň: BR-MT400
Pôvodný kotúč: RT30 160
Nový kotúč: RT54 180 (s adaptérom)
Pôvodné platničky: B01S
Nové platničky: B05S

Zvuk je rovnomerný, takže krivosť kotúča nepredpokladám. Skúsil som vygenerovať uvoľnením strmeňa, stlačením brzdy a zafixovaním strmeňa. Ručná úprava polohy dopadla horšie, ako táto "automatika".
Nejaké nápad, čo sa ešte dá robiť?

TLDR: kotúč šúcha o platničky, centrovanie uvoľnením strmena nepomohlo. Čo s tým?

PS: zajtra pozriem, či piestiky fungujú normálne (veľa hodín, už som to neskontroloval) po tom odvzdušnení.
13.10.2023 - 23:59:34
00
titomi napísal:
Ahoj.
... Skúsil som vygenerovať uvoľnením strmeňa, stlačením brzdy a zafixovaním strmeňa. .

este by som skusil predtym vystrihnut noznicami z nevratnej :-) pet flase dva male plastove kusky a vlozit ich medzi dosticky a kotuc. po vycentovani a utiahnuti prasiatka ich vybrat.
14.10.2023 - 08:53:26
00
Možno treba vybrať pirstiky, vyčistiť ich a aj prasiatka a dať novú brzdovku. Odvzdušňovať už vieš, tak sa nemáš čoho bát.
14.10.2023 - 21:03:40
00
Ak je zvuk rovnomerny, tak sa prasa musi dat manualne vycentrovat, len je to niekedy piplacka..
na lenivy piest niekedy pomoze len kompletne rozobratie, tj vybratie piestov, tesneni, poriadne vycistenie a idealne aj jemne namazanie tesneni silikonovou vazelinou
16.10.2023 - 22:53:44
00
Dik. Manuálne som to trocha napravil, a po pád jazdách toto už nie je problém
Ale objavil sa nový - "bublanie" pri brzdení. Nemám aktuálne čas na to, ale vraj treba podložiť strmeň/prasiatko, lebo je to zvuk šúchajucej platničky o kotúč príliš hlboko.
03.11.2023 - 22:18:03
00
titomi napísal:
Dik. Manuálne som to trocha napravil, a po pád jazdách toto už nie je problém
Ale objavil sa nový - "bublanie" pri brzdení. Nemám aktuálne čas na to, ale vraj treba podložiť strmeň/prasiatko, lebo je to zvuk šúchajucej platničky o kotúč príliš hlboko.

Ja som mal lenivy piest a celkom toto pomohlo - https://www.youtube.com/watch?v=vQXFFgRButo.
Sice som to parkrat musel opakovat, ale nakoniec som to mal vyriesene.
13.12.2023 - 20:47:41
01
Zdravím bajkery.Poradi niekto?Nastavím si brzdové platničky keď není bicykel zaťažený a keď sadnem tak mi šuchaju o kotúč.Keď podám platničky ak aby nešuchali keď jazdím tak šuchaju keď bajk tlačim.Moja otázka,kolesa mám už 7 sezón,tie náboje majú odtočené možno okolo 20000 km .
Kúpiť mové kola alebo ešte nejak zoservisovať Myslím či nebude už vôľa v ložiskách alebo v náboji taká že pri záťaži mi to cinká ako som hore popísal.
08.01.2024 - 14:42:42
00
Je to Merida?
Som si také správanie všimol pri Meridách.
08.01.2024 - 15:48:43
00
Nie Scott Spark alé v minulosti mi to nerobilo,možno posledné dva roky.
08.01.2024 - 16:29:17
00
Tak minimalne pozret ci nemaju volu tie naboje.
09.01.2024 - 11:19:06
00
Tiež som si myslel že by to mohlo byť vôľou tak ale asi len vymeniť náboje alebo ložiská ale ako som už spomínal kolesa už majú niečo odjazdené,kúpiť nové .
09.01.2024 - 11:44:10
00
Tak jasne.Ak boli v plane nove kolesa,tak nie je o com.
09.01.2024 - 17:09:51
00
keyboard_arrow_up