Ahojte, rozhodol som sa pre upgrade vidlice. Na biku je základnú RS 35. Mám v hľadáčiku Rockshox Domain 38 RC Debonair 29 160mm alebo FOX 36 Rhythm Grip 160mm alebo Fox 36 150mm Performance. Jazdím turistiku a sem tam sa spustím dolu kopcom, skoky - skôr poskoky :-) Čo by ste vybrali? Cenovo sú na tom približne rovnako. Ďakujem.
05.02.2024 - 10:14:57
00
ani jednou oproti RS35 nič nepokazíš, ak vážiš 90+ vezmi 38 mm nohy, ak menej vezmi 36 Performance. na RS sú asi lacnejšie servisné kity a aj servis samotný.
05.02.2024 - 14:15:44
11
ak sa bavíme o tom Neuron ON (2022) čo máš profile tak ten má zdvihy 130/120 čiže tym pádom by bol vhodnejší skôr Fox 34 alebo RS Pike ... dávať na to Damain alebo Fox 36 mi príde zbytočné - navyše také malé zdvihy sa ani u týchto vidlíc ani neosádzajú - začinajú na 160mm
05.02.2024 - 15:30:49
01
Axle to crown a offset menis ako? nie je to len tak zmenit 130mm na 160mm a dufat ze vsetko zostane ako bolo.
Takyto velky posun zmeni geometriu, nie nadarmo sa to neodporuca. Samozrejme su pripady ked je axle to crown nad 10mm medzi dvoma vidlami s rovnakym zdvihom, ale ako hovoril klasik 'co je vela to je malo'.
05.02.2024 - 15:48:45
01
tomtoylc napísal:
ak sa bavíme o tom Neuron ON (2022) čo máš profile tak ten má zdvihy 130/120 čiže tym pádom by bol vhodnejší skôr Fox 34 alebo RS Pike ... dávať na to Damain alebo Fox 36 mi príde zbytočné - navyše také malé zdvihy sa ani u týchto vidlíc ani neosádzajú - začinajú na 160mm

Jedná sa o ten Neuron ako je v profile. Do užších nôch nechcem ísť, mám v plnej poľnej cez 100kg.
06.02.2024 - 10:34:27
00
potkanko007 napísal:
Axle to crown a offset menis ako? nie je to len tak zmenit 130mm na 160mm a dufat ze vsetko zostane ako bolo.
Takyto velky posun zmeni geometriu, nie nadarmo sa to neodporuca. Samozrejme su pripady ked je axle to crown nad 10mm medzi dvoma vidlami s rovnakym zdvihom, ale ako hovoril klasik 'co je vela to je malo'.

Popravde to čo uvádzaš neriešim, som si vedomí toho že príde k určitej zmene geometrie. V špecke je rozdiel len v šírke nôh a zdvihu napr. pri tom RS Domain. Nemyslím si že to bude nejaké dramatické čo by z biku spravilo neovládateľný stroj. Ale rád sa dozviem niečo nové ak máš skúsenosti. Ako sa zmenia jazdné vlastnosti pri väčšom zdvihu? Môj sedliacky rozum hovorí, že sa predĺži rozvor a bike bude stabilnejší.
06.02.2024 - 10:43:39
00
Predne koleso viac vpredu a iny hlavovy uhol zmeni ovladanie v pomalsich rychlostiach k horsiemu, naviac to viac namaha oblast hlavy ramu ktora na to nemusi byt dizajnovana. Skrati sa reach ale predlzi dlzka od riadidiel po sedlo, podla uhlu sedlovky to moze byt i viac cm. Zvysi sa stred a zmeni tazisko, o nieco horsie to bude zatacat a celkovo to bude o nieco menej stabilne, viac budes musiet udrziavat smer. Pravdepodobne sa trochu zmeni i kinematika ramu ked sa trochu zmeni posobenie sil. Mas pravdu ze sa predlzi razvor, lenze len posunutim predneho kolesa dopredu. Budes musiet posuvat tazisko viac dopredu aby si to kompenzoval, to bude trochu tazsie ked budes mat vyssie rajdy a sedlo viac vzadu. Vtedy to bude stabilnejsie vo vacsich rychlostiach. Nieco asi poriesis posunutim sedla a rajd ale nieco neporiesis.
Na to co jazdis 38 urcite nepotrebujes, podla mna staci rs pike. Ta vidlica co mas sa ti kruti alebo kde je chyba?
06.02.2024 - 11:09:23
14
fullgas1 napísal:
Popravde to čo uvádzaš neriešim, som si vedomí toho že príde k určitej zmene geometrie. V špecke je rozdiel len v šírke nôh a zdvihu napr. pri tom RS Domain. Nemyslím si že to bude nejaké dramatické čo by z biku spravilo neovládateľný stroj. Ale rád sa dozviem niečo nové ak máš skúsenosti. Ako sa zmenia jazdné vlastnosti pri väčšom zdvihu? Môj sedliacky rozum hovorí, že sa predĺži rozvor a bike bude stabilnejší.


je vidieť, že o tom nič nevieš ,,a-biker,, to zhrnul viac než dobre, ale na to je to fórum aby sa človek priučil alebo prišiel po radu :)
doplním, že sa (logicky) zmení aj uhol sedlovky alebo výška stredu - pri takej ,,drastickej,, zmene sa zmení skoro všetko
maximalne sa odporúča meniť zdvih o 2 cm, zmeni zdvihu som tu vo fóre riešil aj ja osobne pred rokom a pol
... v tvojom prípade by bola ideálna vidla RorckShox Pike 140mm (doplnil 1-2 tokeny aj nie su namontované)
06.02.2024 - 12:04:25
12
Jasné že neviem o tom nič, len špekulujem. Na Neuron:on sa z výroby dáva 140mm, tak som stále v norme plus 20mm :-D . A keď ku tomu prirátam, že nastavujem celkom veľký sag , tak reálne po nasadnutí na bike budem mať zdvih 140mm. A lepšie vyzerá na hrubom emtb ráme vidlica s hrubými nohami ako 35mm paličky ;-)
06.02.2024 - 12:50:49
00
original zdvih je 130/120 tu máš oficialnu stránku
https://www.canyon.com/cs-cz/electric-bikes/electric-mountain-bikes/neuron-on/al/neuron-on-6/3395.html?dwvar_3395_pv_rahmenfarbe=BK
140/130mm zdvih je na normálnom Nuerone (bez motora)

+2cm by to mali byť maximálne aj oproti zadnému zvihu
... ono na ebajku aj 36tky vyzerajú ako paličky ... tam by to chcelo asi 42-44mm :rofl:

ale vidim, že ty si aj tak kúpiš Domain takže zbytočne ti to niečo radiť :D
06.02.2024 - 13:18:02
10
on asi porovnava CF verziu kde je 140mm, ale tam je ina geometria ako na hliniku

zober rovno zeb na 180mm, nohy to ma 38mm
06.02.2024 - 13:25:19
11
Poznáte ten vnútorný hlas, že kúp si vidlicu, kúp si ju, čo na tom že ju vôbec nepotrebuješ, nevadí ani to že to nie celkom pasuje na bike :-D Nechám to zatiaľ tak, možno ma to prejde... Ďakujem za rady.
06.02.2024 - 14:08:47
00
btw. ta RS 35 nie je vôbec zlá ... na bežné jazdenie je uplne v pohode... kamarát ju má na Mondraker Chaser e-bajku a viezol som sa na tom 2x na trailoch ... ak by si jazdil pravidelne aj nejaký trail tak až potom by som uvažoval nad zmenou ... ja som tak menil SR Santour Raidon 32 za RS Revelatio RC a tam bol ten rozdiel markatný

ešte je jedna možnosť ktorá je lacná = zmena zdvihu - vybrať z vidlice spacery a zvýšiť si tak zdvih + rovno pozrieť či tam máš nejaký token a rovno si spravíš malý servis vidlice
https://www.sram.com/globalassets/document-hierarchy/service-manuals/rockshox/front-suspension/2020-2022-35-service-manual-english.pdf
strana 10 a 31 ;)
06.02.2024 - 14:31:42
10
keyboard_arrow_up