Dudo, to skreslujes cielene, alebo len nepoznas zakon?

Mne sa paci toto:
§ 15 Predchádzanie

(1) Predchádza sa vľavo. Vpravo sa predchádza vozidlo, ktoré mení smer jazdy vľavo a ak už nie je pochybnosť o ďalšom smere jeho jazdy. Pri jazde v pripájacom jazdnom pruhu alebo v odbočovacom jazdnom pruhu sa smie vpravo predchádzať aj vozidlo idúce v priebežnom jazdnom pruhu.

(5) Vodič nesmie predchádzať,
d) ak vodič pred ním idúceho vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy vľavo a ak ho nemožno predísť vpravo podľa odseku 1, prípadne ak ho nemožno predísť v ďalšom voľnom jazdnom pruhu vyznačenom na vozovke v tom istom smere jazdy.

Z bodu 5 pismeno d) vyplyva, ze k predchadzaniu moze dojst len v pripade, ak predo mnou ide nejake vozidlo. No a kedze predo mnou ziadne vozidlo nejde nemam co predchadzat a teda idem dalej vo svojom pruhu. :)
22.02.2024 - 18:10:49
11
Jasne, ze vytrhavam, ale argumentoval by som tym... :lol:
22.02.2024 - 18:51:36
04
Zoidberg napísal:
Ved chyba definicia toho, co predchadzanie je. Pouzit teda mozno akurat slovnikove "dostavat sa pred niekoho". A kedze pravo je aj o slovickareni, azda by sa dalo argumentovat tym, ze som sa nedostal pred neho, iba som si spokojne pokracoval vo svojom pruhu, v ktorom on jakziv nebol.


Chyba aj definicia toho, co je volant. A... nic.
Je tam jasne uvedene ako to mas robit, aj co je zakazane. V sadzobniku je zas jasne uvedene, za co mozes dostat pokutu a v akej maximalnej vyske. Plus v pripade, ak si myslis ze si v prave a nic zle si nespravil mas moznost jednoducho nepriznat vinu a pokutu nezaplatit. A nasledne musi policajt vsetky dokazy spisat do svop, ty tam spises svoju verziu, neskor mozes dalsie dokazy dodat pri vysluchu a vybavene. Problem nie je chybajuca definicia. Prolem je, ze ludia zakon ani nepoznaju a riadia sa kadejakymi dojmami. Uplne najcastejsia blbost co pravidelne pocuvam je o tom, ze musis so sebou nosit obciansky a iba do 150m od bydliska ho netreba. No nie nemusis, v zakone o op nic take uz 100r nie je, ale jpp povery su zivsie nez lenin.
23.02.2024 - 10:29:26
02
nosiť ho nemusíš, ale musíš preukázať totožnosť.. takže z toho môžu byť absurdné a zbytočné komplikácie kvôli blbej kartičke..
23.02.2024 - 10:58:47
01
Ja som si odfotil občianský do mobilu a uložil do skrytého adresára. Pre istotu. Vraj to chcú urobiť aj legalne -OP v mobile.

Kartičkovú kontrolu čohokolvek už v dnesnej dobe povaźujem za pozostatok buzerackej doby a možnosti pokutovať vodičov.
Veď keď si policajt ťukne špž-ku do systému, musí vidieť všetko o aute.
A keď policajtovi poviem meno a podrobnosti, tak si vie najst zaznamy v systeme aj s fotkou.

Pamätám časy keď sa policaji išli pokakať keď nesedelo číslo motora :) a dnes už nieje ani obhliadka auta pri prepise.
23.02.2024 - 11:13:04
01
OP nenosim, ale vodicak nosit musim, takze mam OP pri vodicaku. :)
23.02.2024 - 11:30:54
02
marseluspp napísal:
Veď keď si policajt ťukne špž-ku do systému, musí vidieť všetko o aute.

všetko okrem platného PZP :lol:
23.02.2024 - 11:46:00
00
aj to si predsa vies pozriet na SKP
23.02.2024 - 12:20:32
00
Ale policajt si nebude pozerať skp 😀
23.02.2024 - 12:21:37
00
Musel by to robit cez svoj sukromny telefon.
23.02.2024 - 12:29:26
00
CraObs napísal:
nosiť ho nemusíš, ale musíš preukázať totožnosť.. takže z toho môžu byť absurdné a zbytočné komplikácie kvôli blbej kartičke..


Nerad by som zachadzal do coby keby, lebo to nema konca. Tak iba v skratke. Totoznost sa nepreukazuje iba op, pasom alebo inymi dokladmi, ale aj jednoduchym vyhlasenim "volam sa jozko mrkvica, narodeny vtedy tam a tam a byvam tu a tu". Policajt si to overi na obrazovke v aute, alebo vysielackou. Ak je dotycny predsa len podozrivy, alebo zlyhala technika, alebo je iny opodstatneny dovod, potom sa moze ale nemusi predviezt na oddelenie a tam sa robi presne to iste, akurat na pc v kancli. Neviem o jedinom predvedeni, kedy by si policajt do kanclu priviedol len tak niekoho z ulice ci auta len preto, ze nemal op. To sa nerobi, aj ked moze, ale potom by to musel obhajit aj pred nadriadenymi a inspekciou a to je velmi tenky lad smrdiaci zneuzitim pravomoci. Naposledy to skusil Tiefenbach a letel jak handra. Takze nie, toto sa "nerobi"



§ 18

Oprávnenie požadovať preukázanie totožnosti


(1) Policajt je oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti9).


(2) Namiesto dokladu totožnosti podľa odseku 1 môže osoba predložiť


a) preukaz poslanca Národnej rady Slovenskej republiky,


b) preukaz člena vlády,


c) služobný preukaz sudcu,


d) služobný preukaz prokurátora,


e) služobný preukaz príslušníka ozbrojeného zboru,


f) služobný preukaz príslušníka Národného bezpečnostného úradu,


g) potvrdenie o odovzdaní, strate alebo odcudzení občianskeho preukazu.


(3) Ak vyzvaná osoba odmietne preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2, policajt je oprávnený takúto osobu predviesť na útvar Policajného zboru za účelom zistenia jej totožnosti.


(4) Ak vyzvaná osoba nemôže preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2 a ani po predchádzajúcom poskytnutí potrebnej súčinnosti nemôže hodnoverne preukázať svoje meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu bydliska, policajt je oprávnený postupovať podľa odseku 3. Hodnovernosť preukázania mena a priezviska, dátumu narodenia a adresy bydliska posudzuje policajt podľa dôvodu zisťovania totožnosti osoby.
23.02.2024 - 12:43:01
01
Ale predsa ani biela kartička neznamená že je PZP zaplatené. Čo keď si prvý rok zaplatí PZP a druhý rok mu pride kartička automaticky a ani nemusí platiť ... a vraj je to bežná praktika určitej jednoduchšej skupiny ľudí na SK a potom je problém pri dopravných nehodách, že vám nemá kto zaplatiť opravu.
23.02.2024 - 12:55:29
00
A čo keď aj mám poistenie zaplatené, ale zabudol som si vymeniť kartu a tak nosím so sebou starú, neplatnú? Podla mňa bežná vec. Už dávno mali policajti vedieť overiť si túto skutočnosť spolu s inými údajmi o vozidle.
23.02.2024 - 16:59:20
00
Mne povedali, že nech nosím najčerstvejšiu.
Čiže vyriešené slovným dohovorom
23.02.2024 - 17:29:12
00
Stačil by pevný automatický skener špž a rozumná databaza udajov ( stk, emisna, poistenie, majiteľ, …) a všetko by bolo jasné. Dokonca by tak pekne odhalili tých čo to nemajú v poriadku a chodili by im domov pokuty, pripadne by hneď hliadka z auta vedela že dané auto čo išlo okolo nemá potrebné veci. Naviac pri zastavení by už hliadka vedela všetko skôr než osloví vodiča.
24.02.2024 - 08:29:16
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up