Keď sa tu tak všetko riešilo tak ako je to s Poliklinikou a Polyfunkčným domom ???
27.02.2024 - 08:28:45
00
Rozdiel je v pôvode slova.
Zložené slovo poliklinika, doslova mestská klinika, je zložené z gréckeho slova polis s významom mesto a nemeckého slova Klinik (z latinského klinika).
Zložené slová s prvou časťou poly– z gréckeho slova polys sú z významom mnoho, napr. polyhistor (znalec mnohých vedných odborov), polyfunkčný (viacfunkčný), polymorfia (mnohotvárnosť), polyfónia (viachlasnosť, harmonický súzvuk dvoch alebo viacerých samostatných melodických línií).
27.02.2024 - 08:37:22
37
a z toho vyplyva POLICIA = mestska CIA :D
27.02.2024 - 08:55:55
36
Takže mestská polícia je "poli poli cia" ? :)
27.02.2024 - 09:05:00
04
mestská je polo(vičná) poli cia :)
Česi používajú pre nich aj lepšie pomenovanie - strážnici
27.02.2024 - 09:38:31
00
To je des s tou slovenčinou, polovica slov sú zložené cudzojazyčné výrazy, prebraté či odvodené z iného jazyka.
A prečo by nemohla byť Polyklinika od slova Poly- od významu mnoho, kedže na poliklinike je mnoho kliník či ambulancií ??? Podľa mňa len súdruhovia urobili niekde chybu :)

Mestský policajt je teda Poliš, od gréckeho Polis Alebo ešte lepšie Polišcajt :)
A čo potom Politika ? To je nejaká mestská tika??? :)

Z iného súdka:
Napríklad slovo "britká" je v Štrbskom žargóne výraz pre škaredú ženu. Chápem že Britky sú väčšinou škaredé ženy, ale ako sa to dozvedeli v Štrbe už okolo roku 1900 ???
Jedine ma napadá že syn poslal domov z Ameriky fotku svojej nie práve peknej manželky pochádzajúcej z Anglicka a k tomu napísal že toto je moja žena a je britka. Jeho mama nebola nadšená a keď ukazovala fotku synovej manželky tak hovorila " Pozrite aká britka je manželka môjho syna". Ľudia si mysleli že hovorí o jej vzhľade a nie pôvode a tak sa výraz pre škaredú ženu udomácnil v Štrbe ako britká :)
Naviac staršia generácia v Štrbe stále hovorí miesto L ... U . kde si bou?
27.02.2024 - 11:38:12
00
nepoznám štrbské nárečie, ale britká je u nás taká papuľnatá ... a možno tam pod tatrami sa papuľnatá žena nehodila tak jej rovno povedali že je škaredá, či? Namiesto toho jej mohli kúpiť elektrobicykel
27.02.2024 - 12:14:59
00
Slovenské slovo polícia bolo prebraté z lat. politia, ktoré vzniklo polatinčením starogr. politeia používaného v súvislosti s občianstvom, občianskym poriadkom a riadením spoločnosti. Tento výraz bol odvodený z starogr. polis, čím sa označoval mestský štát.

Politika (z neskorolat. politice < gr. slova politiké – umenie správy štátu < gr. pólis – mesto (-ský štát), občianstvo) je proces a metóda záväzného rozhodovania určitej skupiny ľudí smerujúceho k dosiahnutiu určitého cieľa. V užšom slova zmysle sa pojem politika vzťahuje na kolektívne rozhodovanie zamerané na dosiahnutie alebo udržanie štátnej alebo obecnej moci.
27.02.2024 - 12:35:14
10
Britva britká ostrá
27.02.2024 - 12:45:54
00
Asi závisí kde aká Britka prišla na návštevu. sú aj hodne papulnaté, to je pravda ... :)

A výraz bridiť je zase vo význame protiviť sa a zdá sa že je odvodené od slová britka, čo by znamenalo že niekde môže byť britka aj osoba protivná, čo Britky tiež sú ... :)
27.02.2024 - 13:31:18
00
"The beauty of their women and the deliciousness of their cusine made Brits the best sailors in the world."
27.02.2024 - 13:57:15
07
marseluspp. etymologia nie su volne asociacie, briketa, bridlica ani brizolit naozaj nemaju nic spolocne s Britaniou.
27.02.2024 - 14:05:31
13
Asociácie sú na každom kroku.
Darvinovi sa opice podobali na človeka (asi skúmal hlavne svoje okolie) a hneď prišiel s teoriou vývoja ľudstva. A keďže sú Britky britké, tak sa mu ani nedivím, že mu to celá anglická vedecká spoločnosť odobrila ... :)
Na Slovensku by som si dovolil tvrdiť, že ľudia sú potomkami padlých anjelov, vzhľadom na množstvo krásnych ľudí, prevažne teda mladých žien ... ;)

Perez ... teda ani slová so Slovanmi nemajú nič dočinenia?
27.02.2024 - 14:29:25
00
NIe, skor s otrokmi.
27.02.2024 - 14:51:04
00
Sa idem nahlásiť :lol:
Pri varení segedínu mi v téme Politika ušlo y :tmi:
"Veď ženy to majú rady, keď im chlap polichotí, aké sú oni...
Už sa mi to nedalo opraviť, minule tiež chyba :tmi: Občas píšem ako sliepka. Pardón ;)
02.03.2024 - 19:15:34
01
keyboard_arrow_up