prvý odstavec je blud, ktorý si vykonštruoval a prekrúcaš tak aby si sa mal od čoho odraziť :) a ozaj neviem z toho čo si napísal či si čítal ten článok a popis jazdy :^)
áno spochybňujem v článku nadhodenú spotrebu 7 do výpočtu, pretože takú na základe mojich skúseností ja nedosahujem s mojim autom na žiadnej trase (a aké majú chalani na iných autách tu takisto už zaznelo)..
toto je celý koreň "môjho" problému, chalan má výpočet, dal tam hausnumero spotreby, najvyššiu cenu zo stojana akú našiel (ak je vôbec funkčný) aby ukázal kolko ušetril, ja som len upozornil na chybné dáta, keď sa dosadia reálne hodnoty sme na cene cesty +- rovanko. a to som asi stúpil na otlak? :angel:
ty zas sa ďalej motáš na okolo čísla 19kW ktoré ja ako priemerku nikde nespochybňujem ani nevyvraciam, ja som spochybnil tvrdenie že Tesla pri 200km/h ide za 19kW/h, to je proste blud a za tým si stojím!
a poznámka s porozumením ostáva v platnosti na základe toho čo si napísal :lol:
cena palív prvý odkaz z googlu https://www.tolls.eu/cs/ceny-phm
takže v mojich očiach si v triede skynet, komunikujete obdobne, vymýšlate si vlastné argumenty a komploty alebo prekrúcate len aby ste mali pravdu.. :hai:

a kludne ti doplním aj k:
Ked tuna jazdime na nasej kone, tak po okreskach, cize 60-80km/h sme na 12-13kwh. Na 100km/h dialnici sme ~16 tusim, 120-130 je na ~18

pri 60-80 jazdím pod 5L, pri 100km/h som na 5L, pri 120-130 okolo 5,5L? (vačšinu dialnic jazdím TT-BA, t.j. 110).
za 30tis km mám priemerku 5,2L (mesto:okresky:dialnica - 30:50:20)
09.03.2024 - 09:37:42
00
Stanos4
moderne auto strednej triedy (konkurent Tesly 3 resp o nieco vacsie ako Passat a Superb TDI) da dlhu cestu po dialnici pri 130kmh za cca 5-5,2 litra uplne nornalne (ja s vysokym oplastovanym Alltrackom s 4x4, s vykonnejsim motorom mam ca 6 litrov).
Pri 80kmh to taky Passat da okolo 4-4,2 cca. Nove generacie s lepsou aerodynamikou by mali mat este o nieco lepsiu spotrebu.

Cize 7 litrov nezodpoveda referencnemu udaju pre spalovaky a zároveň podla testov pri 130kmh to nedava Tesla 3 pod 20kwh (ak beries realny test tam a spat aby sa eliminovalo klesanie, vplyv vetra a pod).

Vo vyssich rychloatiach stupa spotreba rychlo, aj 120 a 130kmh zvykne byt citelny rozdiel.
09.03.2024 - 10:35:19
01
CraObs - prosim, vysvetli ako toto moze byt sucasne blud a prekrucanie, a sucasne aj pravda ze spochybnujes nieco? Jedine co vidim ze moze byt blud a prekrucanie je, ze som predpokladal ze ty si bral do uvahy dany rychlostny profil - pretoze ak nie, tak si ho ignoroval (ci uz nechtiac alebo zamerne), alebo nerozumies preco priamo neporovnavat priemernu spotrebu aj ak mas priemernu rychlost rovnaku. Viac moznosti ma nenapadlo, a teda myslim ze som stale bol k tebe slusny a zhovievavy :)

"spochybnujes pouzitie 7l/100km ako priemernu spotrebu na danej trase a s danym rychlostnym profilom, pripadne ignorujes/nerozumies ze spotreba nezavisi od priemernej rychlosti ale od rychlostneho profilu.
Spochybnujes tych 7l smerom nadol, ked spravne chapem aj tvoje dalsie prispevky."

Predpokladam, ze toto bola moja posledna reakcia na teba v tomto, bo hned sa vytacas a utocis/urazas, ked niekto len povie, ze to co vycitas inym, tak tvoje spravanie/vyjadrovanie ini ludia chapu rovnako...
Aj "k citaniu s porozumenim" by som mohol napisat nejednu dalsiu vec.
Ano, cely "clanok" som necital, po preleteni nezazivnych 2-3 tankovani, a niekde k zaveru kde pocital vyslednu cenu a porovnanie s benzinakom, som to zavrel a neriesil rozne veci ci uz tam, alebo aj tuna na fore.



quasimoto na veci typu ako som pisal ja a ako pises ty, vymysleli rozumni ludia jednu taku fajn vec - standardizovana metodika.
Bohuzial, k tesle sa mi nepodarilo najst wltp pre jednotlive kategorie (56.5, 76.6, 97.4, 131.3km/h). Nasiel som len toto, 110km/h (70mil/h), 14.6kWh/100km: https://insideevs.com/reviews/443791/ev-range-test-results/
ja osobne typicky kukam sem pre ev, ale spotreba ktoru tam pisu je asi kombinovana podla wltp, jednotlive kategorie tam niesu: https://ev-database.org/
ako som uz niekolko krat napisal, tam uvadzane najhorsie cisla dojazdu su v mojom pripade skorej naj-najhorsi pripad, ktory sme este nezazili, a priemerne cisla asi +- sedia s nasimi priemernymi cislami. A kedze tesla 3 je aj tam uvadzana ako superior voci kone, tak nemam dovod ocakavat, ze tesla bude mat horsie spotreby.
pre passat som potom nasiel z rychlika toto - vsetky benz verzie 5.9+l/100km na 130km/h, netusim ci je novsia verzia: https://motoreu.com/volkswagen-passat-b8-facelift-2019
takze ak chces porovnavat wltp tak porovnavaj wltp. Ak "realne", tak prosim uvedz co definujes pod "realne".
09.03.2024 - 12:33:04
00
dobre :hai:
09.03.2024 - 12:44:20
10
https://www.youtube.com/watch?v=h_iLXNISmOM
spotreba:
150-160 kmh: 27+ kWh
130-140 kmh 22+ kWh
11.03.2024 - 10:25:23
00
To zodpoveda realite.

WLTP hoci je blizsie realnej spotrebe ako bolo NEDC je stale pomerne specificka hodnota a urcite by som sa vylucne nim neriadil.
Automobilky odladuju auta specialne na to, aby mali pri WLTP testoch co najnizsie hodnoty CO2/spotreby, nakolko od CO2 sa v mnohych krajinach platia dane/poplatky + potrebuju CO2 mix vyrobneho portfolia dosiahnut.

Cize auta su opatimalizovane na WLTP, co ale niekedy dokonca moze znamenat dokonca aj vyssiu spotrebu v praxy, napr kvoli sprevodovaniu (hoci u mnohoprevodovych automatov to uz problem nie je, to bolo skor u manualov specialne 5st.).
Tiez rozne motory a koncepcie mavaju rozne velke odchylky od WLTP udajov.
A WLTP cyklus ide velmi kratku chvilu rychlostou 130kmh.

Cize na to su dobre realne porovnania z premavky, idealne za podobnych poveternostnych podmienok , dialnica tam a naspat.
11.03.2024 - 11:03:18
00
Och, skoncil som ked druhy krat povedal defacto ze siel nad mpr. Ale pravdaze, pre tych co tu kricia "fanatici elektrickovi", pre tych je aj taketo "potvrdenie ich pravdy".
Nehovoriac ze panko ma model y a diskusia a vyssie bola na model 3 ....
6:30,
11:32
11.03.2024 - 21:44:49
00
Dnes je viac fanatikov antielektro ako za :)
11.03.2024 - 22:13:49
00
Tesla S Hybrid... :D

thumb_up0thumb_down
11.03.2024 - 22:38:58
00
skynet napísal:
Dnes je viac fanatikov antielektro ako za :)

S tym suhlasim ze fanatici su na ob9ch stranach a ani jeden fanatizmus nie je mudry :)
12.03.2024 - 00:21:39
00
Minikin napísal:
Tesla S Hybrid... :D


To je Tesla S Hybrid tri-Turbo :)
12.03.2024 - 09:01:46
00
Takto bude vyzerať Roadster :) Ak teda ide dať stovku pod 1s....
12.03.2024 - 09:04:57
00
Život je jeden z najťažších .... aj keď si šéfom Mercedesu :-) :-)
https://e.dennikn.sk/minuta/3877808
12.03.2024 - 11:44:26
01
jo... chapem ho, ze sa boji ze jeho produkty budu v Cine nepredajne. ale tvrdit, ze "to je trhove hospodarstvo" ked konkurent poziva vyhody statnych dotacii. tak minimalne v optike principu "volnej sutaze" troska pokulhava.
12.03.2024 - 12:49:43
04
Ked uz sme pri tom tak si treba naliat cisteho vina a povedat si celu pravdu.
O tom trhovom hospodarstve a volnej sutazi.

Kto v 1971 zaviedol petrodolar? Kopec ludi ani netusi co to je a ze to existuje 50+ rokov.
napr. https://www.youtube.com/watch?v=LY1CQGFWy84
Medzitym sa dopracovali k najvacsiemu dlhu, mozu si tlacit papieriky bez hyperinflacie lebo to zatiahne cely svet.
Kazdy si mysli, aj ja som si to po 89r myslel: to su makaci a to trhove hospodarstvo, silna ekonomika a potom v 90 rokoch vytriezvenie ako sa k tomu dopracovali. Podvodom a hrozbami. 850+ zakladni po svete su toho dokazom.
Preco nemame nejaku jednu celosvetovu menu. kt. by nekontroloval jeden stat = FED (sukr. bankari) Kedy bol naposledy audit vo FEDe?
Dalej.
Kto zavadza sankcie? napr. na Kube su od 60 rokov minuleho storocia.
Kto zavadzal sankcie na spolocnosti, kt. budovali Nordstream 2? Bolo to este pred vojnou.
To je ta hospodarska sutaz? To trhove hospodarstvo? Volna sutaz?
Kto dotuje(val) EV pri predaji?

Ked to robia ini tak uz je to proti hospodarskej sutazi a zle.
Proste kto seje vietor zozne burku.
Bohuzial zapad si myslel, ze su panmi sveta a mozu vsetko.
Len ten svet sa na nas uz dotahuje.
Neviem kto vyhra.

jo, a kto chodi vyplakavat do Bruselu aby nam nedavali eurofondy?
To je zasa ta akoze "demokracia". Cloveku rozum zastavuje co sa tu deje.
Ludia si vo volbach zvolili.
Za 4 roky vyhra PS, to uz nevedia vydrzat?
---

Co sa tyka EV.
Nikto racionalny nepochybuje, ze sa EV casom presadi.
Len by sa mala presadit sama tym, ze bude ozaj lepsia, efektivnejsia, lacnejsia, atd.
Dal som sem video o spotrebe.
Hned sa to tu spochybnuje. Ja EV nemam, on ho ma a otestoval ho.
Tak mu napiste, ze zle testoval.
Zozente lepsie realne testy alebo nasadnite do svojich Tesiel 3 ci Y a otestujte sami. Alebo poziadajte svojich kamaratov, podla grafov predajnosti EV uz musia mat hromady ludi.
Pripadne pozrite nejake videa od Bjorna Nylanda z Norska.
Tiez tam ma nejake videa co testoval rozne EV.

Za seba mozem uviest priklad:
Kupil som si pred 2,5 rokmi Ebike tak som si ho otestoval do kopca, atd. (Staci si pozriet moje prispevky v Ebikoch aj s mojimi cislami, grafmi)
Ked sa ma niekto pyta na Ebike tak prva otazka je dojazd.
A vtedy nedavam PR cisla z papiera ale aka je realita. Co to vsetko ovplyvnuje. Vyhody aj nevyhody. Nepotrebujem si vymyslat.

Takze treba hovorit pravdu aj o EV, nielen nejake grafiky o predajoch a vynasat EV do nebies.
Realita je ina.
Co som sem daval tu prednasku, tam konecne opisoval realitu okolo EV.
A tiez sa to tu spochybnovalo.
Tak neviem, ten co ma EV o tom realne hovori a nadsenci co tie EV nemaju mu neveria.

Ja napr. v EV vidim momentalne este dost problemov a suhlasim s tym v tej prednaske, pre tych co nemaju rodinne domy s FV sa to neoplati.
Nezabudnite. Ked sa pred rokmi zacala predavat Tesla S tak isli so sloganom, ze nabijanie je zadarmo.
A kde sme dnes? Ani kura zadarmo nehrabe.
Fuzne reaktory budu tak najskor po r. 2060 ak vsetko dobre pojde.
https://youtu.be/hcSD32_GMVY?t=2435
12.03.2024 - 15:28:11
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle)
keyboard_arrow_up