zihadlo 5 To je pomerne rozšírený a obľúbený náter. Je neskutočne odolný, Je tu však paradox: náter vydrží veľa, ale drevo pod ním je chránené pomenej.
Tak neviem, či to neboli zbytočne vyhodené peniaze za nič.
17.03.2024 - 17:03:02
00
nemienim byť otrokom natierania a brusenia celeho domu. vidím to okolo ,po 4-5 rokoch sa to všetkým lupe .... nechám to 20 r a uvidíme :) červený smrek je mastný a dobre odoláva v exterieru, laty maju hrúbku 30mm
17.03.2024 - 17:24:12
03
Áno, ja s tebou súhlasím, len som trochu zamudroval, kde kúpiť nič na natretie dreva. :-)
Tiež som názoru, že do exteriéru žiadny náter dreva, ktorý "má hrúbku" a teda je otázka času, kedy zaťne praskať, opadávať. Človek si musí ale uvedomiť, že farba dreva nie je tá, čo vidíme po čerstvom reze. Proste treba brať zošednutie za prirodzenú vec. Červený smrek znesie naozaj veľa. Ja použivam do exteriéru olej na drevo. Funguje podobne ako tvoje nič. Trošku lepšie chráni, ale nehrozí praskanie náteru a podobné problémy. Spomalé starnutie podľa stupňa lenivosti gazdu. Občas niečo pretriem, niečo nie. Úplne jednoducho, žiadny problém so starým náterom.

Najdôležitejší je výber materiálu - obyčajný smrek von nedávať, agát vyrdží desiatky rokov...
17.03.2024 - 19:09:52
01
stivko76 napísal:
No nič, využijem počasie na výrobu zopár konzol na poličky do garáže

No, zopár sa mi ich podarilo šťastlivo urobiť.
Ešte, ohoblovať, zlepiť nejaké dosky 🤔

Prílohy:

IMG_20240317_174755.jpg
IMG_20240317_174755.jpg 88.79 KiB thumb_up1thumb_down

17.03.2024 - 19:40:45
02
Kice napísal:
Áno, ja s tebou súhlasím, len som trochu zamudroval, kde kúpiť nič na natretie dreva. :-)
Tiež som názoru, že do exteriéru žiadny náter dreva, ktorý "má hrúbku" a teda je otázka času, kedy zaťne praskať, opadávať. Človek si musí ale uvedomiť, že farba dreva nie je tá, čo vidíme po čerstvom reze. Proste treba brať zošednutie za prirodzenú vec. Červený smrek znesie naozaj veľa. Ja použivam do exteriéru olej na drevo. Funguje podobne ako tvoje nič. Trošku lepšie chráni, ale nehrozí praskanie náteru a podobné problémy. Spomalé starnutie podľa stupňa lenivosti gazdu. Občas niečo pretriem, niečo nie. Úplne jednoducho, žiadny problém so starým náterom.

Najdôležitejší je výber materiálu - obyčajný smrek von nedávať, agát vyrdží desiatky rokov...

Daj typ na olej.su miesta kde sa voda odraža ,tam bude skôr degradovať to chcem po zošednuti napustiť.
Na tie konštrukcie co som urobil tiez pojdojdue hranoly z cerveneho 250x150x1300mm.od spodu ho natrem penetrakom .z hora chcem olejom
17.03.2024 - 20:37:41
00
stivko76 Pekná práca. Ešte plastové záslepky do koncov profilov a bude to tip top .

@zihadlo5 červený smrek ozaj vydrží všeličo, len nesmie mať tú bielu časť v nechránených vonkajších konštrukciách. Naopak v interiéri na nábytok je to skvelá dekoratívna záležitosť. Drevo najviac pije cez rez vlákien - čiže najviac konce profilov, Ak tie na spodku naipregnuješ, nebude ti ťahať vodu do nich. Tiež sa do toho dreva nechytá ani huba ani hniloba a človek by povedal že musí byť tiež nejakým spôsobom jedovaté ako agát.
18.03.2024 - 07:16:46
00
marseluspp
Jj, plastové zaslepky mám prípravené
18.03.2024 - 07:55:05
00
zihadlo 5 napísal:
Daj typ na olej.su miesta kde sa voda odraža ,tam bude skôr degradovať to chcem po zošednuti napustiť.
Na tie konštrukcie co som urobil tiez pojdojdue hranoly z cerveneho 250x150x1300mm.od spodu ho natrem penetrakom .z hora chcem olejom


Tak Osmo oleje majú veľmi dobré meno. Majú vyššiu cenu, ktorú kompenzuje veľmi dobrá výdatnosť.

Ja sám som Osmo ešte nepoužil, pretože tu mám dobrú predajňu fínskej značky Tikkurila. Používam ich tikkurila puuöljy - olej na terasy a drevo. Je číry a dá sa pigmentovať z farebnice podľa požiadavky.
Olej nie je večný, treba ho obnovovať. Tikkurila uvádza, že podľa zaťaženia raz za jeden-dva roky. Na obnovy môže stačiť len číry olej a vtedy je to veľmi jednoduché - len to "namastíš", netreba veľmi riešiť rovnomernosť, stekance a podobne.
Písal si, že nechceš byť otrokom natierania. Presne v tom vidím výhodu toho olejovania. Keď sa ti zachce, tak to "namastíš". Žiadne odstaňovanie starého náteru.
Ja som napríklad robil drevenú terasu. Je síce prekrytá, ale pri daždi na ňu nafúka dosť vody. Po dvoch zimách nie je poznať, že by ju bolo treba pretierať. Asi to tento rok urobím. Doprajem drevu kozmetiku, je to 15 štvorcov. Materiál sibírsky smrek.

EDIT
Ešte doplním, že pod olej nemá ísť Bochemit, Krovsan, či niečo podobné. Konzultoval som to s aplikačným technikom Tikkurily. Tie prípravky veľmi obmezdia vsiaknutie oleja a teda jeho funkciu. Olej obsahuje fungicídy, ale potichu mi dodal, že kvôli novým limitom EU ich museli obmedziť. Ale rovnako som to tegistroval pri Krovsane, že je nový "vylepšený" s menším obsahom jedov. Áno, jedy budú musieť byť jedlé. :-)
18.03.2024 - 09:01:43
01
Schodov bude9 to je v pohode pretreť čirim,ale fasadu cez 180 štvorcov eeee
A este vo vyške 9m na štíte 🤭
Na začiatku to bolo pekné cervene.uz po druhej zime šedne

Prílohy:

IMG_20231210_195138_025.jpg
IMG_20231210_195138_025.jpg 109.62 KiB thumb_up0thumb_down

18.03.2024 - 11:07:58
00
Tak som to aj predpokladal podľa fotky, čo si dal nedávno.. Fasáda nielen že má veľkú plochu, ale aj náter namontovanej je pracnejší. Ja by som ju natrel pred montážou a potom to nechal na čas osudu.
Schody by som naolejoval. Decentne, aby nebol veľký kontrast oproti fasáde.
Myslím, že hodne záleží od účelu a využitia. Ja som tak uvažoval o zmeňovanej terase. Je to spojovací prvok medzi obývačkou a dvorom. Tak som uvažoval, či má mať účelovo bližšie k dvoru, alebo k obývačke. Rozhodli sme sa, že to bude rozšírenie obývačky. Tak som to celé urobil s nábytkárskou precíznosťou. BSH hranoly, milimetrová presnosť a kvalitná povrchovka. Ale ak idem z dvora, tak nie v záhradných topánkach.
Terasu na chate by som robil inak - hrubšie...
18.03.2024 - 11:29:50
00
Terasu z obyvačky som dal radsej keramicku na terčoch.od agatu ma odhovoril kamoš, co mu vydrzala len 11r a to aj osetroval....
18.03.2024 - 11:33:19
00
pančovaný agát. Agat je neznicitelne drevo, v porovnani s ostatnymi konvencnymi drevinami
18.03.2024 - 11:42:50
00
Agatove koly som dal na oplotenie 😉
18.03.2024 - 11:43:45
01
Mňa od agátu na terasu odhovorili, lebo sa vraj donekonečna bude krútiť.
18.03.2024 - 13:35:11
00
zihadlo 5 napísal:
Agatove koly som dal na oplotenie 😉


Tie ťa možno prežijú. Ak si opálil, či inak ošetril podzemnú časť, tak úplne super.
Inak bohužiaľ musím konštatovať, že kvalita stavebných materiálov sa veľmi výrazne zlepšila. Keď som pred 30 rokmi staval dom, tak temer nebol materiál, ktorý by ma prežil. Dnes toto splní hádam hocičo, čo kúpim v stavebninách. :-)
18.03.2024 - 14:02:53
11
keyboard_arrow_up