Dobrý deň, mám bicykel author stratos je už dosť starý, ale nejak ho mám stále rád mohol by som si už kúpiť nový, no ja dávam peniaze do tohto môjho starého, dal som tam vymeniť nové plášte aj duše, teraz je v servise a ide sa meniť reťaz, prevodník, kazeta alebo viackolečko neviem čo to tam mám nevyznám sa... Brzdy, pedále, celý stred a všetko premazať. Neviem aká bude cena ale myslím, že to bude nad 100 ee. Myslíte si, že sa ešte oplatí stále držať tento bicykel? Kúpili by ste si už nový? Mám ho do práce 18 km každý deň no má už asi cca 20 rokov a neviem či ešte kúpim tak kvalitný bicykel aký je tento.

Prílohy:

20240128_092918.jpg
20240128_092918.jpg 662.11 KiB thumb_up0thumb_down

13.04.2024 - 17:38:30
00
Ak sa ho naučíš servisovať, čo nie je ťažké, tak výrazne ušetríš. Na tých 18km/deň to stačí, raz za 2-3 roky kúpiš nový zadný plášť, keď ten starý zoderieš, predný dáš dozadu a nový dopredu. Prevodník ti vydrží ďalších 30-40 tisíc km, reťaz bežne vydrží na tých starších bikoch od 5-10 tisíc pri základnej starostlivosti, viackolečko či kazeta tiež vydržia veľa, stačí ak sa bude kontrolovať reťaz, či nie je vyťahaná. Vyčistiť a mazať reťaz zvládneš aj sám. Raz za 2 roky ho dáš do servisu na kontrolu a môže bezpečne fungovať ďalších 20 rokov. Ak aj kúpiš nový bike, tak proste ten servis bude stáť rovnako, ak nie viac, ak tam už budeš mať nejaké moderné vychytávky, ako 1x niečo radenie, kotúčové brzdy a podobne.
13.04.2024 - 19:05:52
03
Ďakujem to je aj pravda nakoniec.
13.04.2024 - 21:13:40
00
Nie je ti ten bicykel trocha veľký? Ak si spokojný s modelom, čo tak skúsiť niečo "modernejšie"?

https://sport.bazos.sk/inzerat/163344213/trekovy-bicykel.php
- je to hliník, možno by to šlo rezkejšie, aj keď oceľ je zase pohodlnejšia

Dnes vymeniť starý za menej starý nie je problém, ponuka je dosť široká. Do fungl nového biku iba na dochádzanie do práce by som ja nešiel. A 100 eur za servis by som tiež nevysolil, to by som rašej kúpil inú jazdenku ktorá nepotrebuje veľký servis.
14.04.2024 - 17:40:25
00
Tá výmena sa mu neoplatí. Hlavne keď už ten servis vyriešil a má to meniť za to isté, ktovie akom stave a dať za to 200€ o 1-2 roky by tých 100€ možno dal aj do toho novšieho.
14.04.2024 - 18:37:11
01
3jalo3 napísal:
Nie je ti ten bicykel trocha veľký? Ak si spokojný s modelom, čo tak skúsiť niečo "modernejšie"?

https://sport.bazos.sk/inzerat/163344213/trekovy-bicykel.php
- je to hliník, možno by to šlo rezkejšie, aj keď oceľ je zase pohodlnejšia

Dnes vymeniť starý za menej starý nie je problém, ponuka je dosť široká. Do fungl nového biku iba na dochádzanie do práce by som ja nešiel. A 100 eur za servis by som tiež nevysolil, to by som rašej kúpil inú jazdenku ktorá nepotrebuje veľký servis.

Ten čo ste mi psolal je ten istý čo mám ja na fotke.
14.04.2024 - 19:23:26
00
Písal som že je to rovnaký model, ale iný ročník. Vy máte oceľový rám, ten druhý je hliníkový. Veĺkosť rámu je menšia ako máte vy a podľa nastavenej výšky sedla je vám ten pôvodný rám veľký. Nie som si istý aký rozmer má vaša vidlica, či je to 1" alebo 1 1/8" priemer. Ak je to ten starší typ, tak to je ďalší bod pre zmenu, lebo ten novší štanadard ponúka viac možností pri výmene komponentov.
Ak si stále myslíte, že sú to dva rovnaké biky tak sa vzdávam :)
14.04.2024 - 20:58:50
00
3jalo3 napísal:
Písal som že je to rovnaký model, ale iný ročník. Vy máte oceľový rám, ten druhý je hliníkový. Veĺkosť rámu je menšia ako máte vy a podľa nastavenej výšky sedla je vám ten pôvodný rám veľký. Nie som si istý aký rozmer má vaša vidlica, či je to 1" alebo 1 1/8" priemer. Ak je to ten starší typ, tak to je ďalší bod pre zmenu, lebo ten novší štanadard ponúka viac možností pri výmene komponentov.
Ak si stále myslíte, že sú to dva rovnaké biky tak sa vzdávam :)

Dobre už vám rozumiem až tak sa nevyznám vidím, že vy áno, ďakujem za radu porozmýšľam o tom.
14.04.2024 - 21:30:54
00
Už len otázka, či má vôbec správne nastavený posed na biku.
14.04.2024 - 22:48:43
00
Jano1987 napísal:
Už len otázka, či má vôbec správne nastavený posed na biku.


Nie posed bol zle nastavený sedánku mám už vysunutú vyššie.
15.04.2024 - 07:05:29
00
Pokiaľ to tak je, tak zmena je zbytočná v tvojom prípade, keďže:
- "nový" bike by stál 200€ a ty už si minul 100€ na servis starého a budeš musieť minút ďalších neviem koľko desiatok € na ten nový bike. Takže minul si tak 300-400€ (ten starý za viac ako 100€ nepredáš)
- nie je to žiaden výrazný upgrade oproti tomu, čo máš.
- na tých 18km ti stačí to, čo máš. Navyše náhradné súčiastky na 3x6-8 stoja málo peňazí, reťaze sú hrubšie a viac znesú ako pre 10+ rýchlostí a sú výrazne lacnejšie. Tak isto aj viackolečko/kazeta je o dosť lacnejšia ako 10+ rýchlostné alternatívy. Brzdové gumičky stoja pár € a zvládneš si to aj sám vymeniť podľa videa na YouTube. Rozdiel vo váhe oceľ vs hliník je bezvýznamný na tak krátku vzdialenosť. Ďalšie výrazné plus, ten bike ti už nikto kradnúť nebude. Ak by aj áno, vieš ho pomerne lacno nahradiť a nebudú to pre teba nejaké výrazné škody. Naštve to, že ho ukradnú, ale bude to krádež niečoho, čo ťa stálo 100€ na servise. Prípadnú náhradu si vieš zobrať niečo podobné a bude stáť tak 150€, alebo môžeš spraviť výraznejší upgrade za 300-400€, kde to už zmysel bude mať.
15.04.2024 - 10:27:49
03
Pán sa pýtal na názor, svoj som napísal. Ak už zplatil za servis, tak je asi zbytočné sa pýtať či má význam si ho držať alebo ho vymeniť (bolo by to neekonomické).
Ten bike čo som tu postol vyzerá celkom slušne, tipujem skôr na uloženku ako na niečo čo po kúpe zhltne ďalšie prostriedky. Ja si dokážem predlžovať životnosť bikov takmer donekonečna, ale ak je niekto menej skúsený v servise a celkovo v znalostí cyklo-problematiky, je preňho podľa mňa výhodnejšie kúpiť zachovalejšiu jazdenku ako priebežne míňať peniaze na ďalší servis toho starého. Lebo služby nie sú momentálne lacné ale jazdené bicykle áno.
15.04.2024 - 13:35:20
01
Jano1987 napísal:
Pokiaľ to tak je, tak zmena je zbytočná v tvojom prípade, keďže:
- "nový" bike by stál 200€ a ty už si minul 100€ na servis starého a budeš musieť minút ďalších neviem koľko desiatok € na ten nový bike. Takže minul si tak 300-400€ (ten starý za viac ako 100€ nepredáš)
- nie je to žiaden výrazný upgrade oproti tomu, čo máš.
- na tých 18km ti stačí to, čo máš. Navyše náhradné súčiastky na 3x6-8 stoja málo peňazí, reťaze sú hrubšie a viac znesú ako pre 10+ rýchlostí a sú výrazne lacnejšie. Tak isto aj viackolečko/kazeta je o dosť lacnejšia ako 10+ rýchlostné alternatívy. Brzdové gumičky stoja pár € a zvládneš si to aj sám vymeniť podľa videa na YouTube. Rozdiel vo váhe oceľ vs hliník je bezvýznamný na tak krátku vzdialenosť. Ďalšie výrazné plus, ten bike ti už nikto kradnúť nebude. Ak by aj áno, vieš ho pomerne lacno nahradiť a nebudú to pre teba nejaké výrazné škody. Naštve to, že ho ukradnú, ale bude to krádež niečoho, čo ťa stálo 100€ na servise. Prípadnú náhradu si vieš zobrať niečo podobné a bude stáť tak 150€, alebo môžeš spraviť výraznejší upgrade za 300-400€, kde to už zmysel bude mať.

Máte pravdu, ukradnúť mi ho ani v podstate nemajú skoro ako, pretože ho mám doma a keď idem do práce, tak ho dávam do vnútra firmy a keď idem do obchodu, tak mám na ňom dosť dobrý zámok, ale iba tam je v ohrození ?. No a ako ste písal nebolelo by to nejak moc a ľahko by som ho nahradil. Už si len dám vymeniť ráfiky lebo tie tam budú snáď od kúpy a mám pokoj.
15.04.2024 - 21:42:51
00
Tak už som tohto starého tátoša dal porobiť do cyklo servisu, kúpil som ho od jedného pána za 50 eur a dal som tam spraviť toto: Výmena reťaze, výmena viackolečka, výmena prevodníka, celý stred pedále značka ctm, nové brzdy. Cena 167 eur tento mesiac a 6 mesiacov vzad som vymieňal plášte a duše plus sa to prerobilo na autoventil cena 50 eur. Takže už ma ten bicykel stál 217 eur. Ešte ma čakajú komplet kolesá a bude to funglovka.

Prílohy:

IMG_20240423_101036_144.jpg
IMG_20240423_101036_144.jpg 245.34 KiB thumb_up0thumb_down

23.04.2024 - 22:33:50
00
asi máš k tomu bicyklu nejaký citový vzťah lebo...z môjho pohľadu vyzerá príšerne ale na ten kašli lebo 100 ľudí 100 chutí...
ak sa na tom dobre jazdí tak pohoda...ale neviem či si niekedy skúšal niečo iné...
napr. https://sport.bazos.sk/inzerat/164174312/cross-bike.php ...má to len 1 pílu ale ak nemáš po ceste do práce kopce...za mňa toto vyzerá zaujímavejšie a za tú cenu by som ho bral ak by bol tu v okolí ako premiestňovadlo...
https://sport.bazos.sk/inzerat/164170126/cestny-bicykel.php --- aj toto by som bral ako premiestňovadlo akurát tie trápne nálepky Shimano by som dal dole
Minule bol na Bazoši Trek FX1 skoro ako nový za 230 eur...(jasné že už je fuč) tiež by som ho bral do roboty ale bol XL takže pre mňa veľký...škoda
24.04.2024 - 10:26:14
00
keyboard_arrow_up