Fakt ma zaujíma,čo ak začne v tom 5. stupni ochrany horieť les-áno,aj v Malých Karpatoch sú požiare-a hasičské autá sa nedostanú kvôli pol roka spadnutým stromom na lesnej ceste k miestu požiaru :^)
Kto bude za to zodpovedný ?
19.04.2024 - 06:41:20
00
Nemyslel som cerovku.
19.04.2024 - 06:52:40
00
Ok vidím, večer som to prečítal a pochopil presne naopak, sry.

Mňa doteraz najviac baví predstava , že počas obnovy koberca na ceste zo ZS sa budú v päťke motať asfaltovacie finisery ... To je este aj oproti domiesavacom z Chopku nový level ...
19.04.2024 - 07:06:33
00
Ta 5ka je jedina aka taka zaruka, ze ten les tam bude aj po volbach. Lebo ano, zakony sa daju zmenit, ale to chce cas a ten sa da vyuzit na obciansky tlak. Ale ked taketo poistky nebudu, ludia ako taraba ci huliak to tu za jedno volebne obdobie zdemoluju na 30 rokov dopredu. Problem je, ze vacsina ludi nemysli na nic ine len na seba. V tomto pripade na stromy na chodniku. Ano byrokracia je neprijemna, ale casto zadrzi aj tych, ktori by tu zanechali spust na dekady.
19.04.2024 - 07:47:02
06
cokupit napísal:
Ta 5ka je jedina aka taka zaruka, ze ten les tam bude aj po volbach. Lebo ano, zakony sa daju zmenit, ale to chce cas a ten sa da vyuzit na obciansky tlak. Ale ked taketo poistky nebudu, ludia ako taraba ci huliak to tu za jedno volebne obdobie zdemoluju na 30 rokov dopredu.


to uzemie patri Bratislave a spravuju ho MLBA, dezolati z ministerstva nanho nemaju dosah
19.04.2024 - 09:07:48
00
Pár spadnutých stromov a čaro lesnej jazdy.

Prílohy:

IMG_20240418_185632028_HDR.jpg
IMG_20240418_185632028_HDR.jpg 768.12 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_20240418_183922585_HDR.jpg
IMG_20240418_183922585_HDR.jpg 770.66 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Milujem takéto cestičky.
IMG_20240418_185345957_HDR.jpg
IMG_20240418_185345957_HDR.jpg 743.61 KiB 17.0503,48.185 thumb_up7thumb_down

19.04.2024 - 09:08:04
04
cokupit napísal:
Ta 5ka je jedina aka taka zaruka, ze ten les tam bude aj po volbach. Lebo ano, zakony sa daju zmenit, ale to chce cas a ten sa da vyuzit na obciansky tlak. Ale ked taketo poistky nebudu, ludia ako taraba ci huliak to tu za jedno volebne obdobie zdemoluju na 30 rokov dopredu. Problem je, ze vacsina ludi nemysli na nic ine len na seba. V tomto pripade na stromy na chodniku. Ano byrokracia je neprijemna, ale casto zadrzi aj tych, ktori by tu zanechali spust na dekady.

To co si napisal je blbost. Nemyslim na seba. Tie stromy na chodniku su priklad. Ty zase zovseobecnujes a provokujes.

5 stupen nie je zaruka nicoho. Je to extremisticky posun na jednu stranu v oblasti, kde 5 nema co hladat. Jeho dosledkom je zvyseny odpor - a zvysenie negativneho pohladu zo strany verejnosti

Ked to zoberies cisto formalne, tak nie je rozdiel, ked sa da v nejakom pripade vynimka a povolenie na urobenie cesty v 5ke v Malych Karpatoch a v Dobrocskom pralese pri likvidovani kalamity pri Ciernom Balogu. Obidve su 5ky. Ten dobrocsky prales je vsak chram, kde (ak sa tam dostanes - vstup tam nie je bezne povoleny a to je spravne) mas stat zo zatajenym dychom a pozerat ako vyzeraju nedotknute lesy. Ten rozdiel musime mat, inak sa 5ty stupen sprofanuje a bude degradovany aj tam, kde to vyznam ma.

Mame nizsie stupne ochrany. Rovnako mame zakony, ktore hovoria ako sa ma hospodarit v takychto lesoch. Tie sa maju dodrziavat a nie ze sa bude vsetko prehanat.

Slovenska krajina je vysledkom starocneho ovplyvnovania cloveka. Druhova pestrost je castokrat prave dosledkom (a nie napriek ) cinnosti cloveka. Len ta cinnost musi byt rozumna a primerana. Pozri si luky v sedle Kopanec. Alebo Hrinovske lazy.

Aby bolo jasne, v mojom povodnom prispevku som napisal, ze 5ka nema co hladat. Myslel som tym skor velkoplosnu 5ku. Aj v MK su jedinecne miesta, ktore musime chranit - tam moze byt napriklad Sandberg a jeho najblizsie okolie (par desiatok-stoviek metrov). Nie vsak vacsina Devinskej kobyly.
19.04.2024 - 10:55:40
07
Foobar volieb je mnoho druhov, mame aj tie do samosprav...

Will - na vsetko pozeras len cez okuliare "ja" a svoje potreby. Nemyslis komplexne a nemyslis na desiatky rokov dopredu. Potom je pre teba vela veci blbost. A pre tvojich vnukov mozno budu blbci ti, co im hovno zanechali...
19.04.2024 - 11:20:38
00
Ani nevies ako daleko si od pravdy teraz ked tvrdis, ze pozeram na seba a svoje potreby a nedivam sa dopredu. Asi sa divam dopredu az prilis. Na toto som upozornoval uz dlho.

Skoda pisat. Si si svoj povysenecky zivot a mysli aku krajinu zanechat. Nezabudaj, ze potrebujes o svojej pravde presvedcit 50% ludi. A nie im to prikazat.


Naposledy upravil will dňa 19.04.2024 - 11:37:00, celkovo upravené 1 krát.

19.04.2024 - 11:33:59
04
Treba zalobovať u Tarabu, aby navrhol vláde zmenu nariadenia vlády, ktorým sa vyhlasuje prírodná rezervácia Vydrica a jej ochranné pásmo (preradiť zónu A do štvorky). Ale on na tom nezarobí, takže z toho nič nebude. :-)
19.04.2024 - 11:34:40
00
Boze na nebi hlavne neprikazovat! Kazdy ma pravo na nazor, kazdy ma pravo robit si co ho napadne a nevrat ohlad na nic a nikoho, hlavne ziadna zodpovednost a obmedzenia... viem viem...

Ps: Vo viedni je bezzasahovy narodny park. Lebo su uplne tupi, pochopitelne.
19.04.2024 - 12:08:14
00
Navyse ta PR bola vyhlasena aj kvoli obmedzeniu svojvole flintosov...
19.04.2024 - 13:01:23
00
will napísal:
...

5 stupen nie je zaruka nicoho. Je to extremisticky posun na jednu stranu v oblasti, kde 5 nema co hladat. Jeho dosledkom je zvyseny odpor - a zvysenie negativneho pohladu zo strany verejnosti

....


Ty máš nejaký background alebo vzdelanie v ochrane prírody? Ja teda nie, preto sa pýtam, ale rozumiem tomu tak, že rezervácia nespadne z neba, ale sú tam konkrétne dôvody na jej vyhlásenie. Napríklad na Devínskej Kobyle sú vzácne chránené rastliny, dubovo-hrabové lesy, lipovo-javorové sutinové lesy či suchomilné travinno-bylinné a krovinové porasty.

A na margo padnutých stromov, ako ja do MK chodím celkom dosť, na cesťáku a graveli a tak prinajhoršom obídem alebo prenesiem. Nerobím si z toho zasa ťažkú hlavu.
19.04.2024 - 14:13:20
10
Ako za mna je devinska kobyla kravina aj ked.su tam nejake stromy ako pises ale je to vsetko byvali hospodarsky les a vo velmi zlom zdravotnom stave kedze ak ides naokolo dk. Tak tolko popadanych a uschnutych stromov je v maloktorom lese akorat moze clovek cakat co mu padne na hlavu.
Znamena to ze tie stromy co su tam bud nie su povodne a teda suchsiu dk proste nezvladaju alebo maju nejaku chorobu.. a klincuje to skutocnost ze povodna rezervacia ostala 4 kde sa nemohlo chodit mimo chodnika a nova vacsia cast je 5, kde mozu chodci chodit veselo kade chcu. Ale v zime na bezkach uz ist mozes len po par vyznacenych cestach ale peso stale mozes kam chces? Tak aka je to logika? Bezne to ma vyznam ze je zakaz vsetkym...
Aj zakony a omedzenia musia mat nejaku koncepciu a logiku lebo potom su len zdrap papiera a vsetci prdia na to. Niekedy staci aj ten sedliacky rozum.
19.04.2024 - 15:12:25
04
nemate niekto prehlad ci uz funguju hadice na umyvanie biku? na Zeleznej alebo Kamziku
19.04.2024 - 15:43:26
00
keyboard_arrow_up