celkovo sa nahanat na cerovke je kompotina, jazdia tam aj s detmi a baby a pod.
btw vcera kazdy jeden pes ktoreho som stretol v lese nebol priviazany, vacsina z nich ani neposluchala majitela. Dvaja bikeri sme museli zastat lebo panko a jeho pes zabrali celu zvaznicu a nebolo kadial bezpecne obist ked sme teda nechceli jeho alebo psa pripadne seba ohrozit. Ani brvou nepohol a ani sorry chalani. Hlavne ze psik ma vybeh. Tupe ovce.
22.04.2024 - 09:52:37
05
foobar napísal:
na obojsmernom traili mas jazdit tak, aby si stihol zabrzdit a normalne sa vyhnut, takze vobec sa nedivim ze ti dotycny vynadal - mal na to dovod


Suhlasim. Len som tu poukazal na to, ze ked mas svah napravo v zjazde, je to trocha o inom a snazis sa nesklznut dole, aj pri zosadnuti to hrozi. Ak jazdis na uzkych trailoch, vies to. Cize z mojho pohladu je bezpecnejsie ked dotycny, co ide hore a ma vacsi priestor sa uhnut a zosadnut ako ja co mam vpravo svah, to je vsetko. Nepreletel som okolo neho, ved som tiez spomalil, len nezosadol. A podakoval.
22.04.2024 - 10:19:17
03
mtbmetal napísal:
Druhy, avsak, asi nebol spokojny s tym, ze sa musel vypnut a zosadnut a mam taky pocit, ze utrusil aj nejaku nadavku.


To som bol ja :D A ver tomu ze si zanadavam, som aspon rad ze si to pocul. Aj ked v tvojom pripade to uz bolo spojenie viacerych pripadov do jedneho. V podstate mne to je jedno, ja sa takmer stale uhybam a minimalne aspon proaktivne spomalim aj ked ma niekto pusta, nenahanam sekundy. Ale aspon ked vidis ze niekto ide do kopca tak by si mu mohol nechat tolko miesta aby nemusel zastavit. V poslednom case to je hrozne na singletrackoch, nikto nema ziadnu snahu dat prednost. Vsetci sa rutia bezhlavo a spoliehaju sa ze na poslednu chvilu sa protiiduci uhne. Najlepsie ked si oproti ebajker este prislapne. Keby som aspon videl nejaku snahu pribrzdit tak nepoviem, ale ked sa rutis dole kopcom cez stred singletracku tak smola. Vtipne je potom aj podakovanie ako keby si mi dal inu moznost.

Okrem toho mi v poslednom vadi aj ina vec na jednosmernych trailoch. Pridem k TBK1 a vidim tak 2 skupinky ktore sa pripravuju, postavim sa na kraj a pockam kym idu na trail, tak ci tak si davam stale pauzu. Vacsinou pockam po nich aspon 30sekund, aby sme si neprekazali aj ked v mojom pripade to nie je potrebne, nikoho nedobieham :D Ale medzitym ako cakam na zaciatku trailu tak dojde niekto a bez toho aby vobec pozdravil tak ide rovno na trail. OK, tak dalsia polminutka. A zase dojde otecko s malym deckom a idu rovno na trail, tak cakam dalsiu minutu :D Vacsinou sa ani nepozdravia, nie to aby sa aspon opytali ci mozu ist predomnou.
A z opacneho konca - caka niekto tiez na zaciatku trailu za mnou, vyrazim a hned vidim ze mi je za chrbtom - musel vyrazit tak 10 sekund za mnou. Nechapem ci t je take tazke pockat aspon chvilku nez byt potom nervozny ze ta niekto blokuje. V tychto pripadoch nepoznam uplne pravidla takze sa necham rad poucit.
22.04.2024 - 10:25:12
03
mizaky napísal:
To som bol ja :D A ver tomu ze si zanadavam, som aspon rad ze si to pocul. Aj ked v tvojom pripade to uz bolo spojenie viacerych pripadov do jedneho. V podstate mne to je jedno, ja sa takmer stale uhybam a minimalne aspon proaktivne spomalim aj ked ma niekto pusta, nenahanam sekundy. Ale aspon ked vidis ze niekto ide do kopca tak by si mu mohol nechat tolko miesta aby nemusel zastavit. V poslednom case to je hrozne na singletrackoch, nikto nema ziadnu snahu dat prednost. Vsetci sa rutia bezhlavo a spoliehaju sa ze na poslednu chvilu sa protiiduci uhne. Najlepsie ked si oproti ebajker este prislapne. Keby som aspon videl nejaku snahu pribrzdit tak nepoviem, ale ked sa rutis dole kopcom cez stred singletracku tak smola. Vtipne je potom aj podakovanie ako keby si mi dal inu moznost.


Nadavka mi nevadila, aj som ta chapal. A ak si mal pocit, ze som spravil nieco zle, tak sa ospravelnujem. To bol proste aj blby usek. Ja som fakt nechcel sklznut dole do svahu na tom uzkom mieste. Tak som to presiel bez zosadnutia, ked som videl, ze mi davas priestor a moje podakovanie potom nebolo ironicke samozrejme :) a ved nerutil som dole az tak, ci?
22.04.2024 - 10:38:30
00
user_id napísal:
Som prekvapeny, ze prave teba to pravidlo prekvapuje :-)
Obdobne pravidlo funguje v cestnej premavke a na turistike.

Samozrejme na bajku to dodržiavam, aj keď jazdím pre jazdu dolu kopcom, tak nemám nikdy problém zastaviť a pustiť napríklad turistov. Ale teda pri turistike som o takomto niečom nepočul. Skôr mám opačnú skúsenosť, že v 99% prípadov v Tatrách keď schádzaš zo štítu, tak sa zastavia tí čo šlapú do kopca a pustia ťa, lebo si zároveň oddýchnu :)
Ani v cestnej premávke som o tom ešte nepočul. V rodnej obci, v Horných Orešanoch je jedna taká úzka ulička so šírkou pre jedno auto, ale je obojsmerná, a je do kopca, A keď idem zvrchu a stretneme sa s protiidúcim autom, tak nikto odo mňa nikdy nechcel aby som cúval do kopca.
22.04.2024 - 10:42:41
02
Ja vám tu trochu tie hejtíky preruším.. Včera som bol tiež trochu pojazdiť napriek zime a stretol som množstvo bežcov, psíčkarov a turistov (viac ako som čakal, vzhľadom na počasie). Všetky strety sme zvládli s úsmevom, pozdravom a poďakovaním :) a takto to mám väčšinu výjazdov... neviem kde robím chybu :P
22.04.2024 - 10:47:45
07
Strenki napísal:
Co sa tyka pravidla, ze ides hore mas prednost - to kto vymyslel? To od kedy tak funguje, ze co ty chces to je pravidlo? Ja ked stupam a vidim niekoho zjazdovat, vzdy sa uhnem nech si uzije zjazd, odjakziva. Chapem, ze tebe vyhovuje ak mas prednost do kopca, mne vyhovuje opacne pravidlo.

Ak slapes hore kopcom, 7.2km/h, nato, aby si sa presunul (po zmerceni jazdca) o 1m, potrebujes v idealnom pripade asi tak 0.7sec . Jazdec, ktory sa ruti nadol 36km/h za ten cas prejde 7 metrov. Za cas, ktory potrebujes sa upratat, ten co leti dole prejde viac, ako je dohladnost v Koziarke). Tuna nejde o uzivanie si, ale o uplne prachsprostu bezpecnost . Ak si potrebujes uzivat zjazd, chod do bikeparku/jednosmerny trail, alebo niekam, kde je minimum ludi a sanca, ze nebudes potrebovat nic riesit.
Su ale pripady, ked treba dat prednost tomu zhora, ked ide o technicky usek, kde nema moc moznost smerom dole zastat, lebo by sa vysypal. Ale tych pripadov tuna v okoli nie je vela. A aj vtedy by mal ten, co ide dole pocitat s problemami.
Celkovo treba mat na pamati 2 veci. To, ze ten co slape do kopca proste nema casto sancu reagovat, druha, vsetko je vec rozumnosti, nevynucovat si nic nasilu a byt ohladuplny a mat priestor na riesenie cudzich aj vlastnych chyb. Nik nie je dokonaly a vzdy sa moze prihodit aj necakany problem.
22.04.2024 - 10:51:11
05
Dzejkob napísal:
A keď idem zvrchu a stretneme sa s protiidúcim autom, tak nikto odo mňa nikdy nechcel aby som cúval do kopca.

To asi ani od bajkerov nikto nechce, aby cuvali :D
22.04.2024 - 10:52:02
00
mtbmetal v pohode, ako som pisal nemam problem so zastavenim ae niekedy je toho viac za sebou tak si to odniesol nadavkou :D Na tom useku sa mi to stalo viackrat aj ked tam nechodim casto.
22.04.2024 - 10:52:28
01
mizaky napísal:
A z opacneho konca - caka niekto tiez na zaciatku trailu za mnou, vyrazim a hned vidim ze mi je za chrbtom - musel vyrazit tak 10 sekund za mnou. Nechapem ci t je take tazke pockat aspon chvilku nez byt potom nervozny ze ta niekto blokuje. V tychto pripadoch nepoznam uplne pravidla takze sa necham rad poucit.


To som bol vtedy ja :rofl: a bolo to naschval, napohlad si vyzeral ako niekto koho nepredbehnem ale budem moct sledovat. :lol: niekedy je fajn si to pustit za niekym skusenejsim a ist v jeho stopach vo vlaciku.. samozrejme rozumenjsie je sa s nim vopred o tom dohodnut.. :angel:
22.04.2024 - 10:53:49
00
Strenki napísal:
Ja mavam skor iny problem. Trail vodorovny (ani hore ani dole) ja sa dam na kraj ako sa len da a ten oproti ide furt po strede a caka, ze ja pojdem do lesa alebo kam. Casto sa mi to stava aj ked idem autom po uzkej ceste ...

Jo, toto je problem, pred 2 tyzdnami som to zazil. Vzdy som sa odpratal len ja, ci hore, dole, po rovnej ceste, po konaroch, ma to najedovalo, tak cestou spat som siel ako ti, ktorym som uvolnoval cestu. A zase problem :D
22.04.2024 - 10:54:55
00
lto napísal:
To asi ani od bajkerov nikto nechce, aby cuvali :D

Áno, tak predpokladal som že sa bavíme o autách v cestnej premávke, lebo takú situáciu že by sa dvaja bajkeri na ceste nevyhli, alebo že by mi šofér auta dával nejak prednosť lebo ja šlapem na bajku do kopca po ceste som ešte nezažil :D
22.04.2024 - 10:55:44
00
lto mne neslo o nejake vynucovanie, ved som pisal ze ja som bol ten co som sa uhol aj ked som slapal do kopca lebo on mal po pravej ruke ten zraz do potoka ale miesto Ahoj, dakujem som pocul "Sa treba uhnut skor, dpc...") lebo musel spomalit a asi to nebolo píárko na segmente
takze tak.
22.04.2024 - 10:56:12
00
Dzejkob napísal:
Ani v cestnej premávke som o tom ešte nepočul.

To pravidlo ma celkom logiku v pripade smyklavej vozovky. Ak musi auto, ktore ide do kopca zastavit, tak je dost velka sanca, ze sa uz nerozbehne.
22.04.2024 - 10:59:48
10
jedine miesto kde si neviem dost dobre predstavit ako by som zastavil smerom dolu su KH do PK. Tam aj ked zabrzdim uplne tak idem lebo sa to smyka :D
22.04.2024 - 11:04:07
00
keyboard_arrow_up