nie, je ich tam ovela viac v okoli. medvede sme tu mali vzdy. vedel som v akych lokalitach. kludne sme si tu nazivali. ako asi vies medved je dost v pohybe. no tomu miestu sa vzdy vyhybali - pachova stopa, turisti. no teraz ho navstevuju coraz castejsie, je ich viac, roztahuju sa, hladaju si miesto. moja logika je taka, ze sa mi kazdym rokom sanca na stret zvysuje. ako ten stret dopadne nikdy nevies.
03.05.2024 - 12:01:45
00
Gusto0 napísal:
napisem ti o jednom mojom oblubenom mieste tu pri mojom bydlisku - kde boli luky sa vysadila monokultura - smrek. stromy narastli, je tam krasne. ale - napriek tomu ze je dana lokalita bez zasahu, schnu. je jedno ci je to lykozrut alebo oteplenie. tie stromy to nedavaju a pojde to vsetko prec.
takto to vyzera na pohranici v javornikoch (beskydy) na ceskej strane bez zasahu, na nasej je holorub


Na tej fotke to vyzera pekne, v com je konkretne problem? Ked si na zahrade zasadim magovnik, tiez sa nemozem divit ze z neho nic nebude.
03.05.2024 - 12:43:03
00
Ano lesnici radi sadia smreky kam nepatria, potom sa cuduju ze uschnu a pride lykozrut... Inak pekna fotka zmladenia.
Skusim to napisat inak, bez toho aby si cital studie, pozeral ako funguju s medvedmi v Kanade (Whistler medvede behaju kade tade a nic...).

Lesnici a polovnici su viacmenej ti isti ludia. (ano viem hnusne generalizovanie, sorry)
Zda sa ti ze na SK su lesy v poriadku? Holiny v narodnych parkoch. Teraz trebars lesy pri ciernom balogu - perla lesnictva (tam mohli proti lykozrutovi pouzit vsetko co chceli). Holoruby v strminach -> povodne pri kazdom zaprsani... Znicena poda na desatrocia (treba pozriet studie ako otvorene slnko zdevastuje kvalitu pody).
Zvierata - pozri polovnicke rocenky, raticova zver ktoru mozu lovit kolko chcu, je podla polovnikov desatrocia premnozena a rocne sposobuje milionove skody. Pravidelne mory svin sposobujuce salene skody (ktore sa nepocitaju). Ale polovnici idu lovit vlky a rysy ...

Preco veris ze tito ludia vyriesia problemy s medvedmi? Znovu to napisem, polovnici chcu lovit medvede a cesta k lovu je nenavist ludi kvoli konfliktom. Riesenim konfliktov s medvedmi by polovnici sli proti sebe. A naopak, ochranari potrebuju riesit problemy (nielen) s medvedmi, lebo ked nebudu problemy, ludia ich nebudu chciet strielat ale chranit.

Je mi jasne ze mas obavy, ale potom sa dostavame k statistike kde mas RADOVO vacsie pravdopodobnosti ako sa mozes zranit, ale ides 'riesit' medveda ...

Prajem vela peknych kilometrov bez urazu a mierumilovne zazitky s medvedmi :)
03.05.2024 - 12:52:15
35
Chcem sa opytat tunajsich odbornikov, statistov a etologov, ak dovolite, ako mam vysvetlit mojmu 5 rocnemu vnukovi ako sa ma spravat pri nahodnom strete s medvedom, ked budeme na prechadzke kusok od chalupy. Viete, aby toho medveda nejako akoze nevystresoval a spraval sa k nemu maximalne politicky korektne.
03.05.2024 - 14:14:29
00
Treba po ňom hádzať hovná.


...a kde zoberiete tak narýchlo hovná ???
Nebojte - bude medveď, budú aj hovná 😉
03.05.2024 - 14:17:59
05
Gusto0 napísal:
ja prave tu realitu vnimam. vnimam aj vyschnute smreky nielen v nasej republike ale da sa povedat celosvetovo. mackov vnimam tiez, ze vzdy tu boli, ale teraz su tam kde nikdy neboli a aj spravanie je trosku ine - tlacia sa a su z toho nervozni.
ano priroda dlho fungovala - potom clovek prestal zberat plody a lovit. zacal obrabat podu, prestovat a chovat. a vtedy prestala priroda fungovat.


Priroda prestala fungovat, lebo clovek prestal zvierat a lovit? Kriste na nebi! Priroda funguje NAPRIEK cloveku a jeho idiocii. Absolutne nas nepotrebuje, je to prave naopak, to my potrebujeme ju.
Mimochodom k tym smrekom. Pricina je teplo. Lykozrut je nasledok. A to, ze ich tam v monokulture vysadil sprosty clovek je uz len ceresnicka. A urcite mas kopu fotiek, ako to minuly rok vyzeralo v lese. Uprimne bola to katastrofa vidiet v lete uplne hnede lesy, snad polovica strazovskych. Ale clovek, zvlast ten s gulovnicou ci motorovkou to zachrani, vsak. Sa zobud
03.05.2024 - 14:24:03
01
Hoši, aj o kravy, ovce a iné zvieratá, ktoré ľudia jedia sa takto staráte a branite ich? Čo raticova zver a všetka ostatná, čo sa reguluje?
Preco prave medveď? Prečo sa stáva toľkým ľuďom veľkou témou a chcú ho chrániť, keď o iné zvierata sa nejak diskusie nikde nevedú.

Nebude to v tom, že o iných zvieratách sa takto nahlas nehovori? Nebude to len o tých ľuďoch a o ich potrebe byť vnímani, potrebe niekam sa začleniť, ... a nie o mackoch?

Áno príroda sa reguluje sama, nuž ale nas, ľudí, je dosť, roztahujeme sa viac a viac a príroda to proste tak rýchlo, ako by sme chceli sama regulovať nedokáže.

Btw. my sme tiež príroda, sme jej súčasť ako zivisicny druh, takže ak my budeme regulovať iný druh, robí to vlastne príroda. Trochu meta spôsob, ale naše egá nás od prírody žiaľ neodtrhnu.
Že medveď nemá prirodzeného predátora? My sme ten najväčší predátor na Zemi. Ak by sme neboli, teraz to spolu nepiseme. Naivita odtiaľ potiaľ.


To,že sa roztahujeme ako rakovina je zas na inú debatu.
03.05.2024 - 14:27:36
02
dxdexter napísal:
Chcem sa opytat tunajsich odbornikov, statistov a etologov, ak dovolite, ako mam vysvetlit mojmu 5 rocnemu vnukovi ako sa ma spravat pri nahodnom strete s medvedom, ked budeme na prechadzke kusok od chalupy. Viete, aby toho medveda nejako akoze nevystresoval a spraval sa k nemu maximalne politicky korektne.


Daj mu rolnicku na krk a ziadneho medveda riesit nemusis. Mimochodom nie je u nas v lese zadokumentovany ziadny utok na rodinu s detmi ci samotne dieta, pretoze medved dieta nepovazuje za hrozbu... a inak odporucam obmedzit tv a internety, ma to blahodarny vplyv na psychiku a potlacanie strachov, vyskumov o tom su tri prdele..
03.05.2024 - 14:29:30
13
dxdexter napísal:
Chcem sa opytat tunajsich odbornikov, statistov a etologov, ak dovolite, ako mam vysvetlit mojmu 5 rocnemu vnukovi ako sa ma spravat pri nahodnom strete s medvedom, ked budeme na prechadzke kusok od chalupy. Viete, aby toho medveda nejako akoze nevystresoval a spraval sa k nemu maximalne politicky korektne.


to je fakt taky problem schovat sa pred medvedom na nasej plochej Zemi?
03.05.2024 - 14:32:02
03
cokupit napísal:
Daj mu rolnicku na krk a ziadneho medveda riesit nemusis. Mimochodom nie je u nas v lese zadokumentovany ziadny utok na rodinu s detmi ci samotne dieta, pretoze medved dieta nepovazuje za hrozbu... a inak odporucam obmedzit tv a internety, ma to blahodarny vplyv na psychiku a potlacanie strachov, vyskumov o tom su tri prdele..

zas tu halucinujes?
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fatal_bear_attacks_in_North_America
03.05.2024 - 14:37:39
00
U nás v lese a Severná Amerika? ;) Juj pepe
03.05.2024 - 14:47:41
09
cokupit napísal:
medved dieta nepovazuje za hrozbu...

Tak ja mu to teda skusim takto nejako vysvetlit... :hug: :inlove: :sun:
03.05.2024 - 14:47:55
22
Marli napísal:
U nás v lese a Severná Amerika? ;) Juj pepe

Tam to nie je Medved Hnedy? To, ze u nas dieta nezabil je len pretom ze nas je tu menej, cize je mensia pravdepodobnost na nieco take, kadzpoadne raagoval som na blud, ze medved dieta za hrozbu nepovazuje. Uz sa to u doytcneho stava zvykom, ze si nieco zmysli a hned to bude sirit ako pravdu.

Strasne nerad sa zapajam do tychto nezmyselnych debat..zial, dnes som sa neovladal..


Naposledy upravil juju_pepe dňa 03.05.2024 - 14:55:47, celkovo upravené 1 krát.

03.05.2024 - 14:55:11
00
https://www.startitup.sk/na-slovensku-sa-viac-obavaj-krokodilov-ako-medvedov-statistiky-fatalnych-utokov-ta-prekvapia/

MY MEDVEĎOM NEROZUMIEME. Veľa sa teraz o nich píše. Máme pocit, že trochu štatistiky k nešťastným úmrtiam na Slovensku by pomohlo:
Za ostatných dvadsať rokov zahynulo:
253 ľudí po páde zo stromu a skalného brala
47 zomrelo na otravu rastlinami a hubami
37 obetí neprežilo uhryznutie alebo udretie hospodárskymi a voľne žijúcimi zvieratami, napríklad diviakom či jeleňom
31 osôb usmrtil blesk
22 skonalo po bodnutí sršňov, včiel a ôs
18 ľudských životov majú na svedomí psy
Pri usmrtení medveďom ide o 1 prípad

Čerešnička-absurdita:
Je ňou údaj, ktorý hovorí, že za ostatné štvrťstoročie zahynuli na Slovensku 3 ľudia po útoku krokodíla a aligátora. Samozrejme, že tieto plazy u nás nežijú vo voľnej prírode.
03.05.2024 - 14:55:18
05
juju_pepe tiež nie som odborník na medvede...no dovolím si nesúhlasiť s tvojou argumentáciou. V tom wikilinku sú tak cca 3-4 útoky na deti (niektoré spolu s rodičom), no hlavne si pozri,že za aké obdobie, storočia

Takže myslím, že 'nevieme hodnoverne preukázať', či medveď považuje dieťa za hrozbu alebo nie - len toľko som chcel, no je to vlastne jedno, deti (už) same do lesa zväčša nechodia

PS: search na stránke sa ťažko robí na telefóne, vyskytov child je 14, kid 1, no mnohé sa opakujú
03.05.2024 - 15:27:40
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up