sranki napísal:
Vidim, ze miestni borci ziadne realne cisla co sa tyka nakladov prevadzky EV nie su schopny vygenerovat, tak prispejem realnymi cislami aby sme si tu necucali z prsta.

eGolf kupeny v novembri 21 ako dvojrocna jazdenka z 10tis km za 23tis euro. V tej dobe som hladal automat do 2 rokov veku a nebolo k dispozicii za nizsiu cenu a podobnej vybave v podstate nic.
Nabijam v garazi v bytovke z 2.3kw zastrcky za 0.16e/kWh pri dlhodobej spotrebe 16.5kWh/100km. Manzelka na nom chodi denne 50km, z toho je cca 15km dialnica, rocne celkovo 20tis km. Kedze som bol pri prechode na EV sam zvedavy ako na tom budu naklady, sledujem si vsetky naklady na prevadzku.

Celkovo som na nabijani usetril 2300e oproti predchadzajucemi autu (Leon ST 1.2 TSI, 5.5l/100km realna dlhodoba spotreba).
Poistky stoja rovnako ako na Leona.
Naklady na servis (bezne prehliadky) 550e. Pri Leone boli prehliadky s beznou udrzbou na urovni 700e za posledne dva roky a pri cenach pred rokom 2021. Dnes by to bolo velmi blizko 1000e ale mozno by som chodil do ineho, lacnejsieho servisu, kedze skoncila zaruka.

Z diagnosti vycitana degradacia baterie je na urovni 5-6% pri najazde 53tis km. Posledny rok som nenameral uz ziadny pokles kapacity. Samozrejme ratam s tym, ze bateria bude vekom dalej degradovat, ale zatial to vyzera, ze pokles kapacity nebude vacsi ako 1% za rok.

Minuly rok som potreboval kupit druhe auto do rodiny. Kedze to auto malo byt na dochadzanie do prace v ramci mesta, nechcel som investovat vela, ale podmienka bola automat do 5 rokov veku. Vsetky oturbene priamovstreky som si automaticky skrtol, pretoze to by velku zivotnost nemalo. Zostal v podstate na vyber hybridny Yaris alebo nejaka i10 (v automate na SK nezohnatelne auto). Ked som videl, ze hybridny Yaris stoji v podstate rovnako ako Citigo iV nebolo o com. U toho Citiga v podstate nema zmysel hovorit o nakladoch. Nabijam to 2-3x za mesiac za uplne smiesne peniaze.

Poznamka na zaver: Nemam potrebu jazdit 1000km trasy, ale dovolenky/vylety kdekolvel v ramci SK/CZ su bez problemov.



Celkovo tu "podaktori" nemaju zaujem. Vid jezus vyssie, alebo stale cakam ze kolko will mina na tankovanie na 15k km oproti nasim <~600€ (s jednou 360€ servisnou kontrolou po 15k km). Usetreny cas na benzinke asi nebudem spominat. Nehovoriac, ze ked som otvoril teraz miestny hyundai obchod s jazdenkami, tak 64kWh kone tam zacinaju na 20k€, ale ano s "vysokym" najazdom >100k km.
07.05.2024 - 09:08:57
01
Neviem preco do svojich snah o flame tahas mna. Ja si viem spocitat TCO a nepotrebujem jednoduchsim, co to sami nezvladaju, robit prepocty vyhodnosti za nich. A je dolezite aj dodat, ze nie vsetko je vzdy len o peniazoch. Niekedy su komfort a rychlost podstatnejsie ako uspora. Ale tazko vysvetlovat niekomu bez nadhladu.
07.05.2024 - 09:48:35
00
Jooooj, zasa ten tvoj flame - hlavne ze sem pravidelne prides, prdnes a potom inym tlcies ze flame zacinaju. Fakt ti to este nieje trapne, speci ked tu vystupujes po admin kontom?
Tvoje predosle 2 prispevky boli z polovice flame/nedovodne urazanie
07.05.2024 - 09:53:12
05
Pokracuj v offtopicu pokojne dalej...
07.05.2024 - 09:56:06
00
sranki
To sú všetko pekné čísla len Slováci kupujú ojazdené auto v priemere za 6800 € a keďže je priemerný denný nájazd na Slovensku 35 km denne, tak rozhoduje kúpna cena auta a nie prevádzkové náklady. K tomu väčšina nemá možnosť nabíjať lacnou elektrinou v mieste bydliska.
07.05.2024 - 10:00:09
01
sranki taký Golf by zaujal aj mna. Za tu cenu s tymi kilometrami to muselo byť priamo z fabriky po menežérovi so zamestaneckými výhodami nakupene. Ci mylim sa? Zozen aj mne. :)
07.05.2024 - 10:20:23
01
Jezus napísal:
Pokracuj v offtopicu pokojne dalej...


Tak aby som zostal v ramci temy, uz mi konecne ozrejmis kde som fabuloval vo svojom prispevku vcera o 11:14/tom predoslom? Ci mi chces hovorit ze sa tu nespominali cisla na moderne spalovaky akoze ze smerom k 4l/100km? Uznavam, presne cislo si uz nepamatam co tu ca 1-3 uzivatelia pisali, ani ci to vraveli na benzinak/diesel, ked porovnavali s elektro spotrebami. A kedze som si to presne nepamatal, tak som aj prispevok napisal ako napisal, vsakze.
07.05.2024 - 10:22:49
00
Bol to dovoz z Nemecka. Mala to nejaka nemecka firma ako sluzobak, ale velmi vyuzity nebol.
07.05.2024 - 10:23:13
01
https://hyundaipromise.nl/s83d01d90d95dd53d566e36b168624879/hyundai/stock/9685/sort/prijs/ASC/vehicles/20/
07.05.2024 - 10:48:26
00
Aj tesly už majú príjemné ceny, napr. zadokolka, 85 tisíc najazdené, 20 000€ s DPH
https://www.mobile.de/cz/Osobn%C3%AD-v%C5%AFz/Tesla-Model-3-Standard-Range-Plus-RWD/vhc:car,srt:price,sro:asc,ms1:135_5_,frn:2020,prx:30000,dmg:false/pg:vipcar/386351767.html
07.05.2024 - 10:55:11
00
stanos4:
Tvoj prispevok: "momentalne mame na svk pozicanu fungl novu hyundai i20, zatial len cca 20km najazdenych, ale tak mozno dame nejake dlhsie (100km) trasy, tak som zvedavy ze ako sa priblizime tym 4l/100km ci kolko som to tu citaval na moderne spalovaky."
Moj prispevok: "Nefabuluj, i20 ma kombinovanu spotrebu na urovni 5,3-5,5."

V preklade - nie, s Hyundai i20 sa podla oficialnych merani, ktore su zväcsa o nieco optimistickejsie nez realita, neda bezne dostat na 4 na 100. Naviac este ked je to auto uplne nove a nezabehnute. Ale tak s pretlakovanymi gumami, na prazdnej okreske, s lahkou nohou a pod 2000 rpm to mozno date aj za 4. Akurat to nie je uplne standardne pouzitie. Ked chces jazdit za 4 litre s modernym spalovakom, tak si musis pozicat auto s aktualnou verziou motora 2,0 TDI 110 kw od VW group. Tam su tie 4 litre na okreske realne. Btw. moje stare auto, co ma vyse 11 rokov, to zvlada tiez na okreske za 4 litre ked idem rozumne a nie dynamicky. Ale tiez je to diesel. A uz legendarne motory 1,9 TDi od VW, co sa ale za moderny spalovak povazovat uz uplne neda, zvladali okresky realne pod 4. Ale nie je vsetko len o spotrebe / cene ako som uz pisal. A hlavne to, co je pri elektromobile zmysluplne, tzn. jazda na spotrebu, tak take spravanie sa k autu so spalovacim motorom vedie k jeho predcasnemu opotrebovaniu. Cize nie je ani rozumne a v sirsom kontexte ani ekologicke snazit sa jazdit so spalovakom na co najnizsiu spotrebu, lebo to znamena podtacanie motora a s tym suvisiace negativne dopady na vela veci v celom pohone, nielen motore samotnom. Snaha o eko jazdu ma zmysel prave pri elektre, kde to nema negativny dopad na zivotnost (okrem brzd).
07.05.2024 - 10:59:15
01
Kde ty pojdeš po okreskách za 4 litre s 2,0TDi (neviem do akých áut to dnes dávajú, tipujem napr. octávia) tak ja s teslou pojdem za 10 kwh/100km
07.05.2024 - 11:08:31
00
Dakujem jezus - aby som upresnil - mojim prispevkom kt si teraz aj citoval, som narazal na vyjadrenia na jedneho/par uzivatelov, ktore vyznievali akoze ze 4l je pomaly s prstom v nose u modernych spalovakov. Oproti tomu, ked som daval realne cisla z nasej kony, tak tu oponovali youtubermi na tesle co isli nad 130km/h.
Uprimne, nemal som ponatia kolko cakat na tej pozicanej i20, zatial tam na tych <2000km co ma najazdene celkovo asi, svieti 6.1 tusim, na nasich cca 100km svieti tusim 6l.
Takze, este raz v skratke, dakujem za potvrdenie toho co som cakal a na co som narazal - ze 4l ani u novych aut nebude take jednoduche, a navyse si ma este poucil ze ani take dobre pre zivotnost auta.

Dakujem!
07.05.2024 - 11:09:16
01
skynet napísal:

Dovoz z USA, restored in Lithuania, z toho nic dobre nekuka :)
07.05.2024 - 11:10:35
04
skynet napísal:
Kde ty pojdeš po okreskách za 4 litre s 2,0TDi (neviem do akých áut to dnes dávajú, tipujem napr. octávia) tak ja s teslou pojdem za 10 kwh/100km

Ja som niekde napisal, ze elektromobily jazdia za viac ako spalovaky alebo o co zas ide? :)

Btw. ked to na tej Tesle za tych 10 kWh na 100 tento tyzden zajazdis, tak to sem postni aj s trasou a priemerkou. Pokojne si pre tu srandu dam ten isty okruh na tom mojom vyse 11 rokov starom diesli, aby sme vedeli porovnat tie spotreby. Ale fakt len tento tyzden, lebo 19. 5. mi konci dialnicna a dalsiu uz nekupujem, lebo auto budem predavat. Aj mi za nim bude smutno, lebo v ramci EU ekologizacie nove auto zerie tak o 30 % viac. Ale pre objektivitu dodam, ze nove je relativne o dost väcsie a o nieco tazsie + je to benzin, takze to nie je voci nemu uplne fer. Lenze zivot nie je fer. :D
07.05.2024 - 11:21:46
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle)
keyboard_arrow_up